Dilekçe Nasıl Yazılır

A+
A-

Dilekçe; Bir kişinin veya topluluğun Resmi veya Özel kurum ve kuruluşlara gerçek ve tüzel kişilere  herhangi  bir şikayeti,  durumu bildirmek veya herhangi bir talepte bulunmak amacıyla yazdıkları imzalı başvuru yazısıdır.   Her Türk vatandaşının dilekçe verme hakkı vardır ve bu hakkı anayasa ile teminat altına alınmıştır. Dilekçe hakkı Anayasa ‘da siyasi haklar arasında yer alır. Bu haklarımızı öğrendikten sonra şimdide dilekçe nasıl yazılır kısaca izah edelim.

Dilekçe Nasıl Yazılır

Toplumumuzda eğitim düzeyi yüksek bir çok insan bile dilekçeyi nasıl yazacağını ve hangi kurallara dikkate edeceğini tam olarak bilmemektedir.  Sıkça sorulan sorulardan olan, Dilekçe nasıl yazılır.  Dilekçe yazarken nelere dikkat etmeliyim, Dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir gibi soruları yanıtlamak ve herkesin talebine ve sorununa uygun dilekçesini hazırlayabilmesi için sitemiz içerisinde hazırlamış olduğumuz birçok dilekçe örneği mevcuttur.

Dilekçe yazılırken dikkat edilmesi gereken kurallara da bir göz atalım.

Dilekçe yazma

Dilekçe Nasıl Yazılır

Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

Dilekçe verilen kurumun doğru ve gerekli işlemi yapabilmesi için,  dilekçe sahibinin tam olarak ne gibi bir talepte bulunduğunun anlaşılabilir bir şekilde yazılmış olması gerekmektedir.  Dilekçedeki en önemli husus dilekçe sahibinin neyi talep ettiğini ne istediğini talep kısmında açık ve net şekilde belirtmiş olmasıdır.

Genel olarak dilekçenin nasıl yazılacağını, içerik ve şekil olarak nelere dikkat edileceğini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalı, kesinlikle yarım kâğıt kullanılmamalıdır. Dilekçe yazılacak kâğıdın sadece ön yüzü kullanılmalıdır.
 • Daktilo ve bilgisayar ile yazılabilir. Elle yazılacak dilekçelerde dolmakalem ve mavi ve siyah renkli tükenmez kalem kullanılmalı kesinlikle başka renkle yazılmamalıdır.
 • Talep hangi kurumu ilgilendiriyorsa o kuruma hitaben yazılmalıdır.
 • Talep edilen şey yasalara uygun olmalıdır. Bir şikâyet söz konusu ise deliller ve tanıklar açıkça belirtilmelidir.
 • Talep edilen kurumun bulunduğu yer ve dilekçenin yazıldığı tarih belirtilmelidir.
Dilekçe yazmak

Dilekçe Nasıl Yazılır

 • Anlaşılabilir, resmi, ciddi, saygılı bir dil kullanılmalıdır.
 • Gereksiz ayrıntılardan kaçınılarak, kısa ve açık bir dil kullanılmalıdır.
 • Hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir.
 • Bir konu hakkında üst makam bilgilendirilmek amaçlanıyor ise “….bilgilerinize arz ederim” bir sorunu çözülmesi veya işlemin başlatılması isteniyorsa “….. Gereğini saygılarımla arz ederim”  Yapılacak işlem için izin isteniyorsa “… İzninizi saygılarımla arz ederim”  gibi saygı ifadeleri ile son bulmalıdır.
 • Dilekçe sahibinin adı/soyadı ve adresi yazılı olmalıdır.
 • Dilekçe sahibinin dilekçede imzasının bulunması gerekmektedir, dilekçeyi birden fazla kişi ortak bir konu için vermiş ise hepsinin dilekçenin sonunda adının üstünde imzalarının bulunması gerekmektedir. İmzasız dilekçelerin herhangi bir geçerliliği yoktur.
 • Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.
 • Dilekçeye eklenecek belgeler varsa; dilekçenin sonunda “Ekler” başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 106 Madde : Tehdit Suçu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dilekcesepeti.com olarak sitemiz içerisinde talep ve sorunlarınıza uygun hazırlanmış birçok dilekçe örneği mevcuttur.  Buradan talebinize uygun dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Gizmary dedi ki:

  Cok ayrıntılı guzel olmus elinize saglik ?

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederiz. İstifade edebildiyseniz ne mutlu bize.

 2. mehmet şimşek dedi ki:

  Antalya kepez karsıyaka mah1150 oturuyorum eve internet ev telefonu alamıtorum gereğinin yapılması

  1. Admin dedi ki:

   Konuyla ilgili Türk Telekom Şikayet Dilekçesi konulu yazımızı okuyabilir ve buna benzer bir dilekçe hazırlayarak bulunduğunuz bölgedeki Türk Telekom birimine teslim edebilirsiniz.

 3. Zeynep dedi ki:

  YApı kontrol müdürlüğü adıma 1adet kaçak kat yaptı 1 adette mühür bozdu diye mahkeme açtı bende yâpı kayıt belgesi aldım ve bu mahkemeleri iptal ettirmek istıyorum nasıl bir dilekçe yazabilirim belediyeye yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, hakkınızda İmar kirliliğine neden olmak suçundan açılan davanın görüldüğü Asliye Ceza Mahkemesine dilekçe vererek Yapı kayıt Belgesi aldığınızı belirterek düşme kararı verilmesini talep edebilirsiniz, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak açıklama kısmına “mahkemenizde görülen davaya ilişkin imar kirliliğine konu yapı için almış olduğum Yapı Kayıt Belgesi dilekçem ekindedir, bu nedenle bahse konu davanın düşürülmesine karar verilmesini saygılarımla arz ederim” şeklinde yazabilirsiniz. Ancak şu ana kadar mahkemelerde bu hususta verilmiş bir düşme kararı bulunmamakta, buna ilişkin düzenlemenin 31 Aralıktan sonra yapılacağı kanaatindeyiz.

 4. Bilge dedi ki:

  Oğlumun mahkemesi var fakat kendisi yurt dışında nasi bir dilekçe yazmam gerekiyor teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bilge,
   Adres Değişikliği Nasıl Yapılır, Adres Değişikliği Dilekçe Örneği konulu makalemizi okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 5. Adil öcal dedi ki:

  Allah askina duyun sesimi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   AdilÖcal sorununuzun ne olduğunu yazarsanız size yardımcı olabiliriz.

 6. Ahmet dedi ki:

  Merhaba apartman önü kaldırıma duba , mantar koydurtmak için belediyeye nasıl bir dilekce yazabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey
   Sitemizde bulunan belediye dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz, size uygun dilekçe örneği üzerinden gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 7. Yasar yaris dedi ki:

  Milli egitime ogretmen sikayeti ile ilgili dilekce orneginizi paylasirmisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yaşar bey,
   Sitemizde bulunan milli eğitim müdürlüğü şikayet dilekçesi örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, milli eğitim müdürlüğüne şikayet dilekçesi örneklerine buradan ulaşabilirsiniz

 8. Duran koç dedi ki:

  Kıredi cekecegim başvuru çok yaptim dilekçe yazacagım


Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016