istinaf Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

A+
A-

İlk derece mahkemelerinden ( Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi gibi mahkemeler ilk derece mahkemesidir ) kesin olarak verilen hükümlerin dışında verilen tüm hükümlere karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Ancak onbeş yıl ve daha fazla hapis cezasına ilişkin kararlar, bölge asliye mahkemelerince resen incelenir, istinaf taleplerini Bölge Adliye Mahkemesi olarak isimlendirdiğimiz üst mahkemeler yapar, şu anda bütün bölgelerimizde bir, toplamda yedi Bölge Adliye Mahkemesi faal haldedir, şu an faal durumda olmayan ancak ileride açılması planlanan onbir Bölge Adliye Mahkemesi daha bulunmaktadır.

Kimler İstinaf Başvurusunda Bulunabilir

Dosyada taraf olan herkes İstinaf başvurusunda bulunabilir, sanığın kendisi, kanuni temsilcisi (vasisi, anne – baba) avukatı ayrıca müdahale talebinde bulunan mağdur ve suçtan zarar gören kişilerde istinaf başvurusunda bulunabilir. İstinaf dilekçesi, kararı veren mahkemeye veya başka bir yer mahkemesine verilebilir. İstinaf dilekçesi hangi mahkemeye verilmiş ise o mahkemece Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kaydedilir. Ceza mahkemelerinde istinaf başvurusu için herhangi bir harç alınmaz iken, hukuk mahkemelerinde yapılan İstinaf başvuruları harca tabidir.

İstinaf Süresi Ne Kadardır

İstinaf başvuru süresi kararın tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren başlar Ceza Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi  7 gün, Hukuk Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi iki hafta, İcra Hukuk Mahkemelerinde istinaf süresi 10 gün, İş Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi 8 gün, İdare ve Vergi Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi 30 gündür. Hüküm İstinaf yoluna başvuru hakkı olanların yokluğunda açıklanmışsa süre tebliğ tarihinden itibaren başlar. Son gün tatile denk gelirse sonraki iş günü istinaf başvuru süresinin son günü olarak kabul edilir. İstinaf süresi tebliğ tarihinden sonraki gün işlemeye başlar.

istinaf

İstinaf nedir

İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır

İstinaf başvurusu hükmün açıklanmasından itibaren yasal süresi içerisinde hükmü veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır; beyan tutanağa geçirilir ve tutanak hakime onaylattırılır. Tutuklu bulunan sanık hakkında 5271 Sayılı CMK nın 263. madde hükümleri saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkemeden Zorla Getirme Kararı Nedir Kime Çıkarılır

İstinaf Başvurusunda Bulunursam Cezam Ağırlaşır mı

Kural olarak Bölge Adliye Mahkemeleri İstinaf talebinde bulunan şahsın aleyhine karar vermez, cezasını ağırlaştırmaz, yani sadece sanığın İstinaf başvurusunda bulunması halinde Bölge Adliyesi daha ağır bir ceza vermeyecektir, Hüküm sadece sanığın başvurusu üzerine bozulmuş ise yapılan yeni yargılamada verilecek ceza miktarı önceki hükümde verilen cezadan daha ağır olamaz, ancak sanığın istinaf hakkı dışında davaya müdahil mağdurların ve Cumhuriyet Savcısınında İstinaf başvuru hakkı vardır, bunların İstinaf başvurusu halinde Yargıtay sanık aleyhine bozma kararı verebilir.

istinaf başruvu

İstinaf başvurusu

İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

Başvuruda bulunan, hükmün neden dolayı bozulmasını istediğini hazırlayacağı istinaf dilekçesinde göstermek zorundadır. İstinaf dilekçesi kararı veren mahkemeye verilir, eğer kararı veren mahkeme başka bir yerde ise İstinaf dilekçenizi bulunduğunuz yerdeki görevli nöbetçi mahkeme aracılığıyla kararı veren mahkemeye gönderebilirsiniz. Burada önemli olan dilekçenin içeriğidir, dilekçenizde “İstinaf talebinde buluyorum, yada bozulması amacıyla itiraz ediyorum” diye açıkça belirtilmelidir, ayrıca kesinlikle dilekçeniz ıslak imzalı olmalıdır. Sitemizde İstinaf dilekçesi örneklerinden kendinize uygun olanı seçerek kendinize uyarlayabilirsiniz.

istinaf Başvuru Dilekçe Örneği

Sitemiz içerisinde sınıflandırılmış bir şekilde hazırlanan istinaf dilekçesi örnekleri bulunmaktadır. Ancak bu dilekçeleri iyi inceleyip, kendinize göre tekrar düzenlemeniz gerekmektedir. Özellikle açıklamalar kısmında itiraz nedeninizi uygun bir dille anlatmanız gerekmektedir. İstinaf dilekçe örneklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
istinaf Dilekçe Örnekleri

İstinaf mahkemeleri dediğimiz Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulmasına kadar kanun yolu olarak sadece temyiz bulunmakta, temyiz mercii olarak ta üst mahkemeler olarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016