Plaka Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır Hazır Dilekçe Örneği

A+
A-

Plaka değişikliği yapılmasının iki sebebi vardır ikinci el araç satın aldığınızda aracı başka bir şehirden almış iseniz bulunduğunuz şehrin plakası ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Ya da zaten var olan plakanızda yıpranma olmuş ve okunmaz duruma gelmişse değiştirmeniz zorunlu hale gelmiş olabilir. Her iki durumda izlenecek yol küçük farklar olsa da benzer şekildedir. Her iki durumda izlenmesi gereken yol ve yöntemleri ayrıntıları ile açıklayacağız. Plaka değiştirme işlemi nasıl yapılır aşama aşama anlatacağız. Burada şu noktayı hatırlatmakta fayda vardır. Eğer ikinci el bir araç satın almışsanız mutlaka plaka değişmesi gerekir diye bir şart yoktur. Başka bir şehir plakası bile olsa aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Satın aldığınız aracın plakasını değiştirip değiştirmemek isteğinize bağlıdır. Fakat aşınma olan okunmaz hale gelen plakanın trafik kuralları gereğince değişimi zorunludur.

plaka değiştirme işlemleri

Plaka Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır Hazır Dilekçe Örneği

İkinci El Araç Satın Alındığında Plaka Değişimi Nasıl Olur

İkamet ettiğiniz şehir dışında başka bir şehirden ikinci el araç satın aldığınızda plakayı değiştirmek isterseniz öncelikle noter satışı esnasında plakayı değiştirmek istediğinizi belirtmelisiniz. Noter plaka değişimi için ayrı bir işlem yapacak ve sizden ona göre ücret talep edecektir. Noter satışı sonrasında 30 gün içerisinde ikamet ettiğiniz yerdeki Emniyet Müdürlüğü’ne plaka değişimi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu mutlaka ikamet adresinizdeki emniyet müdürlüğüne başvurmak durumundasınız. Örneğin İstanbul’da ikamet eden biri İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne plaka değişimi başvurusu yapamaz. Böyle bir başvuru geçerli olmayacaktır. Özellikle büyük şehirlerde oturuyor iseniz bulunduğunuz şehrin emniyet müdürlüğü trafik tescil kuruluşundan randevu almanız gerekir. Zira çok yoğun olabileceğinden zamanınız heba olabilir. Aracın sigorta ve muayenesinin günü geçmiş ise yenileyiniz. Trafik tescil şubeye evraklarınızı tam olarak sunduğunuzda plaka değişimi için size verilecek belge ile şoförler odasına giderek plakanızı alıp tekrar trafik tescil şubeye gelip ruhsata işletmeniz gerekir.

Plaka Değişimi İçin İstenen Belgeler

İkinci el araç satın aldığınızda plaka değişimi istediyseniz gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Arabayı satın aldığınıza dair noter satış belgesi,
 • Aracın eski trafik belgeleri ve plakası,
 • Zorunlu sigortasına dair poliçe,
 • Aracın muayenesinin devam ettiğine dair belge,
 • Motorlu taşıtlar vergisi borcunun ödenmiş olması gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 148.Madde Gasp Yağma Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Ayrıca araç sahibinin şahsi başvuru yapması gerekir ve mutlaka nüfus cüzdanı aslının yanında bulunması şarttır. Eğer araç ticari ise bu durumda yukarıda sayılı belgelere ilave olarak ticari sicil gazetesi, ilgili oda sicil kayıt sureti ve imza sirküleri istenmektedir. Tüm bu belgeleriniz tam ve eksiksiz bir şekilde başvuru yaparsanız işleminiz daha kısa sürede bitecektir.

Plaka Değişim İşlemi Aşamaları

Öncelikle ikinci el aracı alırken noterde plaka değişimi yapacağınızı belirtirsiniz. Noterden bu belgeyi aldıktan sonra 30 gün içerisinde ikamet ettiğiniz şehrin emniyet müdürlüğünün trafik tescil şubesinden randevu alırsınız. Randevu tarihinde aracın sigorta poliçesi, noter satış belgesi, muayenesinin devam ettiğine dair belge, motorlu taşıtlar vergisi borcu ödendi belgesi, aracın eski plaka ve evrakları ile başvuruda bulunursunuz. Başvurunuz incelenip onaylandıktan sonra İlinizdeki Şoförler Odası’na yeni plaka için gidersiniz. Şoförler odasında Ek-1 formu adında bir formu ücret karşılığı doldurmanızı isterler. Bu belge ile yeni plakanızı size teslim ederler. Yeni plaka ile tekrar emniyet müdürlüğü trafik tescil şubeye giderek plakanızı ruhsata işletirsiniz. Bu aşamaları tamamladığınızda aracınızı yeni plakanız ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada son olarak dikkat etmeniz gereken bir konuda şudur: aracın sigortası eski plakaya göre yapıldığından yeni plaka için zeyil işleminin yapılması şarttır. Trafikte ceza almak istemiyorsanız zeyil işlemini mutlaka sigortacınızdan isteyiniz.

İkamet Değişikliği Yada Plakada Yıpranma Varsa Plaka Nasıl Değişir

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi plaka değiştirmenin iki sebebi olabilir. İkinci el araç satın aldığınızda ikamet ettiğiniz şehrin plakasını almak için plaka değiştirmek isteyebilirsiniz. Bir diğer sebebin plakadaki yıpranma ve deformasyon olabileceğini belirtmiştik. Burada birde şöyle bir sebep olabileceğini ekleyelim. Farklı bir şehre taşındınız ve plakanızın yaşadığınız şehrin plakası olmasını istiyorsanız da plaka değiştirmek isteyebilirsiniz. Plakada yıpranma ve bozulma olması durumu ile isteğe bağlı sigorta değişim işlemleri birbirinin aynı olacaktır. Öncelikle nüfus müdürlüğüne giderek ikamet belgenizi alınız. Sonrasında vergi dairesinden aracın motorlu taşıtlar vergisi borcu olmadığına dair belge almalısınız. Daha sonra şoförler odasına giderek plaka değişimi istediğinizi belirtiniz. Size bir dosya açılacaktır. Ve belli bir ücret alınacaktır, bunu bilmenizde yarar vardır. Şoförler odasından aldığınız dosya ile emniyet müdürlüğü trafik tescil şubesine başvuruda bulunacaksınız. Fakat özellikle büyük şehirler için emniyet müdürlüğünden randevu almayı unutmayınız. Bütün evraklar ile trafik tescil şubede ödeme yaptıktan sonra plakanızı seçebilirsiniz.

Emniyet müdürlüğü trafik tescil şubenin size verdiği evrak ile tekrar şoförler odasına gidip plakanızı talep ediniz. 15-20 dakika içerisinde yeni plakanız basılacaktır. Size verilen plaka ile emniyet müdürlüğü trafik tescil şubesine son kez giderek plakanızı ruhsata işletiniz. Yeni plakanız kullanıma hazır fakat unutmamanız gereken eski plakanızda bulunan sigortayı yeni plakanıza zeyil yaptırmanızdır. Sigorta fiyatı şehre göre değiştiğinden sigorta farkını sigortacınızdan istemeyi de unutmayınız. Özellikle küçük şehir ile büyük şehir sigorta fiyatları çok fazla farklı olabilmektedir. Bu zeyil işlemini yapmadığınız taktirde yeni plakada arabanız sigortasız görünür ve trafik cezası almanız kaçınılmaz olur. Küçük ama önemli bu detayı ihmal etmeniz yaptırmanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nafaka Dilekçe Örneği

Plaka Değişiminde Merak Edilen Detaylar

Plaka değişimi ile ilgili kişilerin aklında sorular oluşturan detayları yazımızın sonunda açıklama gereği duyduk.  Plaka değişimi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri plaka değişimi istedim vazgeçme hakkım var mıdır? Noterde araba satışını gerçekleştirirken plaka değişimi istediğinizi belirttiğinizde sizden plaka değişimi için ayrı bir ücret alınacaktır. Vazgeçtiğinizde 30 gün içinde emniyet müdürlüğünün trafik tescil şubesine başvuru yapmadıysanız notere gidip paranızı geri alabilirsiniz. Hiçbir müeyyidesi yoktur ve vazgeçme hakkınız vardır.  Satış yapmadan plaka değiştirebilir miyim? sorusu da plaka değişimi ile ilgili sık sorulan sorulardandır. Yukarıda şartlarını ve istenilen belgeleri ile açıkladığımız gibi farklı bir şehre taşınma ya da plakada yıpranma olduğunda da alım satım yapmasanız bile plaka değiştirebilirsiniz. Plaka değişim süresi nedir? sorusu akla gelen sorulardandır. Plaka değişim süresi arabanın noterde yapılan alım satım işleminden itibaren 30 gündür. Noter işlem tarihinden itibaren 30 gün içinde Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’ne başvurarak plakanızı değiştirebilirsiniz. Son olarak plaka değişim ücreti ne kadardır? sorusu merak edilen konulardandır. 2017 yılı için plaka değişim fiyatı 240 TL’dir. Ayrıca trafik tescil şubede ödeme yapılması gerekmez. Şoförler Odası’nda ise Ek-1 formu için 43 TL ödeme yapılmaktadır. Bu formu kendiniz doldurmanız da uygun görülebiliyor. Fakat bu konuyu şoförler odası çalışanları ile konuşarak kendiniz de formu en uygun şekilde doldurabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Gerekli tüm detayları doğru bir şekilde doldurup teslim edeceğiniz konusunda kendinize güveniyorsanız bu ücreti ödemeyebilirsiniz. Plaka değişim işlemlerini sizin için yapmak isteyen aracı kuruluşlar vardır. Zamanınız varsa kendiniz yaparak bir de muameleciye para ödememiş olursunuz.

Plaka Değişikliği İçin Dilekçe Örneği

plaka değişikliği için dilekçe

Plaka Değiştirmek İçin Dilekçe Örneği

Plaka Değiştirmek İçin Dilekçe Örneğimizi PDF olarak indirmek için;

PLAKA degistirme dilekcesi ornegi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Barış dedi ki:

  Üzeri delik plaka muaneden geçer mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Barış bey,
   Üzeri delik plaka muayene sırasında fark edilirse muayene işlemi tamamlanmayabilir, ancak bulunan deliğin yapısı ve tam olarak yeri nedeniyle bu durum farklılık gösterebilir.


Önceki yazıyı okuyun:
Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

Yurt dışına tatil ya da seyahat amaçlı çıkış yapmak isteyen vatandaşların, sınır kapılarından ya da hava limanlarından çıkış yapabilmeleri için gerekli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016