10 Aşamada Özgeçmiş Hazırlamanın En Kolay ve Hızlı Yolu

A+
A-

Özgeçmiş, iş başvuru prosedürlerine başlayabilmek için oldukça önemli ve titizlikle hazırlanması gereken bir belgedir. Özgeçmiş, kişinin tecrübelerini pazarladığı stratejik bir araç özelliği taşımaktadır ve bu yönüyle kesinlikle üstün körü hazırlanıp geçiştirilmemelidir. Özgeçmiş hazırlamanın en kolay yolu hazır CV dosyalarını indirmektir, ancak buna ek olarak çeşitli hususlara dikkat edilmesi ve bazı noktaların başvurulan iş özelinde ön plana çıkarılması gerekir.

Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

Özgeçmişin önemi tartışmaya açık bir konu değildir. Potansiyel adaylar kendileri için ayrılan en fazla iki sayfayı iş için en iyi kişi olduğunu ispatlamak üzere kullanmak durumundadır ve bunu yaparken üzerine saatlerce düşünülmüş kelime seçimlerinden ve yerleşim düzenlerinden yararlanılması gerekir.

özgeçmiş nasıl hazırlanır

ozgecmis hazirlamanin en kolay yolu

İnternet Sitesinden Yararlanmak

İş başvurusu yapılmasına imkan veren İŞKUR izinli web sitelerinin çoğu hali hazırda hızlıca CV oluşturulmasına imkan vermektedir. Bu web sitelerinin başarılı işler ortaya koyduğunu, biraz zaman harcayınca gerçekten etkili bir özgeçmiş hazırlanabileceğini söylemek gerekir.

Bu yöntemle CV oluşturabilmek için tek yapılması gereken sisteme üye olmak ve Özgeçmiş Oluştur bağlantısını takip etmektir. Kullanılabilecek araçlar ve yerleştirilebilecek alanlar sayfa içerisinde zaten bulunabilecektir.

Hazır CV İndirmek

Hazır CV’ler genellikle düzenlenebilir docx formatında Word uygulamasında açılabilir şekilde indirmeye hazır hale getirilmektedir. Hazır CV’ler kısıtlayıcı olması ve düzenlemeler konusunda bazı noktalarda çok zaman alması nedeniyle pek tercih edilmese de Word tecrübesi olan kişiler rahatlıkla harika işler çıkarabilecektir.

Ayrıca standart dışı hazırlanan CV’lerin insan kaynakları uzmanları açısından da olumlu bir etki bıraktığına değinmek gerekir.

Video CV Oluşturmak

Başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde iş ilanlarına video özgeçmiş ile başvurulmaya başlanmıştır. Video şeklinde hazırlanmış özgeçmiş hem kişinin kendisini çok daha rahat ifade edebilmesini sağlayacak hem de bir ön mülakat niteliğinde ilk izlenimin oluşmasına imkan verecektir. Bu açılardan önemli bir koz olabilecek video CV’nin hazırlanması biraz zaman ve teknik bilgi gerektirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taahhüdü İhlal Nedir

Özgeçmiş Hazırlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özgeçmişle alakalı konuşan tecrübeli insan kaynakları uzmanı Amy Wilson, başvuru yapan çoğu adayın yapabileceklerinden bahsettiğini fakat yaptığı şeyleri göstermek konusunda oldukça başarısız olduğunu ifade etmiştir. Bu durum, hali hazırda projelerini hayata geçiren kişilerin Wilson için çok daha değerli hale gelmesini sağlamış ve mükemmel işler yapacağından değil yaptığından bahseden kişilere verilmiştir.

Anlamsız Kelimelerden Kaçının

Çoğu özgeçmişin içerisinde çalışkan, azimli, titiz vb. klişe kelimelerin olduğu herkes tarafından bilinmekte ve ilginç bir şekilde kabul edilmektedir. Fakat küçük bir azınlık olan insan kaynakları uzmanları yine küçük bir azınlık olan yaratıcı kesimi işler için tercih ettiğini defalarca dile getirmiştir.

İK uzmanları bir kişinin çalışkan olduğunu yazmasındansa projesini yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettiğinden bahsetmesinin çok daha etkili olduğu konusunda hem fikir. Yani yazmak istediğiniz kişisel özellikleri doğrudan yazmaktansa bunu ispatlayan şeylere yer vermeniz gerekir.

Gerçekçi Olun

Başarılı olduğundan bahseden bir kişinin bunun ölçülebilir olduğundan emin olması gerekir. Aksi taktirde herkes kendi içerisinde başarılı olabilir, ancak bunun ispatlanabilmesi için rakamsal ya da yüzdesel değerlere sahip olunması gerekir.

Örneğin “X şirketinde başarılı bir performans sergiledim.” demektense “X şirketinin kar marjını fiyatlar sabitken % 10 arttırdım.” demek çok daha etkileyici olacaktır.

Her İşiniz Bir Öncekinden İyi Olsun

Yükselen ve kendisini geliştiren kişiler yalnızca yakın çevre arasında değil iş dünyasında da çok sevilir ve taktir edilir. Dolayısıyla kişinin her iş değişikliğini bir öncekinden daha iyi olmak adına yaptığını özgeçmişine yansıtması gerekir. Bunun için kelime seçimlerine dikkat etmek ve başarıları iyi şekilde tanımlamak gerekir.

Özgeçmişinizi İnsan Okuyacak

Özgeçmişinizi bir kişinin okuyacağını düşünerek hazırlayın. Bu sayede sıkıcı ve çok uzun özgeçmiş hazırlamaktansa daha akıcı ve okunaklı bir dosya hazırlamanız mümkün olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama ve Öğrenme

Şeklen Düzgünlük

İK Uzmanları, CV’ye ilk göz attığında 30 saniyeden az zaman harcadıklarını belirtmektedir. Bu durumda İK uzmanının CV’nizi inceleyebilmesi adına kullanabileceğiniz etkinlik süresinin çok kısa olduğunu bilmeniz gerekir. Dolayısıyla okunaklı, paragraflar arasında boşluk olan, kısa cümlelerle oluşturulmuş, çizgi aralıklarına dikkat edilmiş ve fotoğraflı CV’ler çok daha etkili bir CV hazırlanması için yerine getirilmesi gereken şartlardandır.

Ek olarak en az 12 puntoyla yazılması ve okunaklı bir fontun tercih edilmesi de çok önemlidir. Georgia, Times New Romans, Arial ve Tahoma tercih edilebilecek en etkili fontlar arasında yer almaktadır.

Özgeçmişte Bulunması Gerekenler

Özgeçmiş içerisinde bulunması gerekenler ve öne çıkartılacaklar iş özelinde değişiklik gösterebilir fakat aşağıdaki bilgilere dosya içerisinde mutlaka yer verilmelidir.

  • Kişisel bilgiler,
  • Eğitim,
  • İletişim bilgileri,
  • İş tecrübesi,
  • Başarılar,
  • Kurs ve Sertifikalar,
  • Yetenekler,
  • Dil Yetkinliği,
  • Bilgisayar Bilgisi,

En Kolay Özgeçmiş Hazırlama Yöntemi

Özgeçmişim isimli bir word dosyası oluşturun ve sayfa düzeninin A4 olduğundan emin olun.

Öncelikle CV’nizde yer alacak başlıkları arasında boşluk bırakarak alt alta sıralayın ve her birini Alt Başlık olacak şekilde araç çubuğundan biçimlendirin. Vesikalık resminizi sayfanın sağ tarafına Ekle > Resim > Dosya Seç > Sağa Hizala adımlarını takip ederek yerleştirin.

Daha sonra her başlığın altında ilgili başlıkla ilgili bilgilere yer verin. İş tecrübeniz için listeleme tekniğini kullanın, ancak yetenek ve diğer özelliklerinizden bahsederken paragraf kullanın. Daha sonra hazır CV’lerle karşılaştırın ve eksik olup olmadığını kontrol edin. Eğer eksik yoksa dosyanızı .docx formatında kaydedin ve iş başvurularınıza bu dosyayı eklemeyi unutmayın.

Sitemizde yer alan CV Doldurmak İsteyenler İçin Word Formatında Kolay Doldurulabilir Şablon konulu yazımızı okuyabilir ve anında Özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol Kararına İmza Atmayı Unuttum Ne Yapmalıyım

Savcılıklar tarafından yürütülen soruşturma aşamalarında ya da Mahkemeler tarafından yürütülen yargılamalar aşamasında; şüpheli veya sanık kişiler hakkında CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu)...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016