Avukatlık Ücret Tarifesi 2018 Yılı | Dilekcesepeti.com

Avukatlık Ücret Tarifesi 2018 Yılı

Bağlantı Reklamları

Bu yazımızda sizlere Avukatlık Ücret Tarifesi ile ilgili kısaca bilgi paylaşımında bulunacak ve yine her yıl tekrar düzenlenen Avukatlık Ücret Tarifesi 2018 yılı güncel rakamlarını paylaşmaya çalışacağız.

avukatlik ucret listesi 2018 yili

Avukatlık Ücret Tarifesi Nedir

Avukatlık Ücret Tarifesi; avukat ile iş sahipleri arasında alınacak hukuki hizmete karşılık olarak geçerli bir ücret sözleşmesinin yapılmamış olması veya avukatlık ücretinin kanun gereği karşı tarafa yükletilmesi gereken durumlarda,  uygulanan ücret tarifesidir.  Bu tarifede belirlenen ücretlerin altında avukatlık ücretleri kararlaştırılamaz, aksine yapılan sözleşmelerin ücrete ilişkin hükümleri geçersiz olarak kabul edilmekte, ücrete ilişkin olarak bu tarife esas alınmaktadır.

Avukatlık ücret tarifesi takip edilen davanın kesinleşmesi aşamasına kadar yapılan iş ve işlemlerin karşılığında ödenen ücret olarak da tarif edilebilir. Avukat tarafından takip edilen dava veya işle ilgili olarak düzenlenen dilekçe ve yapılan diğer işlemler ayrı bir ücret gerektirmez. Buna karşılık Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Sayıştay ve icra takiplerinde temyizen ve bölge adliye mahkemeleri ile bölge idare mahkemelerinde itirazen görülen işlemlerin duruşmaları ayrı ücret gerektirir.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine Göre Avukatlık Ücreti Ne Kadardır

Her yıl olduğu gibi Avukatlık Ücret Tarifesi 2018 yılında da rakamları güncellenerek Resmi gazete ile yayınlanmıştır. 30/12/2017 tarihinde yayımlanan 29936 Sayılı Resmi Gazete ile 2018 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifeleri uygulama alanlarına göre ayrı ayrı olarak belirlenmiştir.

Vekalet Ücreti Nereye Ödenir

Avukatlık Asgari Ücret tarifeleri uyarınca mahkeme tarafından ücretin ödenmesine hükmedilmiş olması halinde bu ücret miktarı davayı takip eden ve ücreti almaya hak kazanan avukata ödenir.  Avukatlık Asgari Ücret tarifesi uyarınca avukat ücretinin ödenmesi için davanın kesinleşmiş olması ve sanığın üzerine atılı suçtan dolayı ceza almış olması gerekmektedir.  Vekalet ücretinin ödenmesine mahkemenin vermiş olduğu karar da ayrıca yer verilerek hükmedilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kısa ve Öz Anlatım : İflas Davası ve İflas Nedir

Avukatlık Ücretini Ödemezsem Ne Olur

Mahkemenin vermiş olduğu kararda avukatlık ücret tarifesi uyarınca avukatlık ücretinin ödenmesine hükmedilmiş ve bu ceza kesinleşmiş ise işlemiş olduğu suçtan dolayı ceza alan sanığın,  avukat tarafından kendisine yapılan tebligatı aldıktan sonra veya tebligatı almadan kendiliğinden avukata müracaat ederek makbuz karşılığı ödeme yapması gerekmektedir. Avukatlık ücretinin takibini avukatın kendisi yapmaktadır. Avukatlık asgari ücret tarifesi uyarınca ödenmesine hükmedilen avukatlık ücretinin ödenmemesi halinde icra yolu ile alacağın tahsili yoluna gidilebilir.

Avukatlık Ücret Tarifesi 2018 Resmi Gazete ‘de Yayınlanan Liste

2018 yılı Avukatlık Ücret Tarifesi listesi aşağıda paylaşılmıştır. Resimlere Büyütmek için Lütfen Üzerine Tıklayınız.

Avukat Ücret Tarifesi 2018 Yılı Güncel Sf:1

Avukat Ücret Tarifesi 2018 Yılı Güncel Sf:2

Avukat Ücret Tarifesi 2018 Yılı Güncel Sf:3

Avukat Ücret Tarifesi 2018 Yılı Güncel Sf:4

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Serhat Azizoğlu dedi ki:

  Ya bir asgari ücret ile çalışan kişiden 400 lira ihtarname dilekçe parası alınır mı Ankara’da yardımcı olacak bir Avukat yokmu ata dan deden kalan tarlayı altınları fabrikaları için yazdirmayacagiz işçinin alın terini sömüren patronlardan mesai ücretleri eksik yatan haklarımızı aramak için yazdiracagiz el insaf

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serhat bey haklısınız, bizim avukatlık ücretlerine ilişkin herhangi bir müdahalede bulunma şansımız yok, ancak sitemizde yayınlamış olduğumuz dilekçe örnekleri ve makaleler ile vatandaşlarımızı bilgilendirmeye ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Buna ilişkin çalışmalarımıza da devam edecektir. Bu konuda vatandaşlarımızdan maddi olarak bir beklentimiz yoktur, sadece bizi takip etmeniz ve yazılarımızın daha fazla kişiye ulaşması ve faydalı olması için sosyal medya aracılığıyla paylaşmanız bizim için yeterli olacaktır.

 2. Abdurrahman DURU dedi ki:

  arkadaşlar tamam anladık ceza ise ceza. uyarılmadan yazılan cezalara karşıyım ben. üstelik aracımı sağa çektikten sonra yazdığım sms yüzünden 108 tl ceza geldi araç plakasından. Devlet bu kadar mı paraya sıkıştı anlamadım ki. insan bir uyarır değil mi. biz de hatamız varsa bir daha yapmayız olur biter. Zaten vergiler, zamlar derken iki yakamızı biraraya getiremezken… ben çocuklarımın eksiklerini alamazken, evime ekmek götüremezken bu ceza yazma işi çocuk oyuncağına döndü resmen. ceza yazan memur arkadaşlara sesleniyorum. Cezayı gerçekten hakedenlere yazın. elinizi vicdanınıza koyup öyle yazın lütfen.

  1. Musa dedi ki:

   Aynı şekilde bana da 108 tl ceza geldi güney doğu gazisi arkadaşımın işlerini hallederken ayrıca kimlik ve gazi belgesi görünür bir şekilde üzerindeydi.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016