2022 Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Form ve Dilekçe Örneği | Dilekcesepeti.com

2022 Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Form ve Dilekçe Örneği

Bağlantı Reklamları

Ülkemizde sosyal yardımlar adı altında birçok ödeme bulunmakta olup, bunlardan birisi de 2022 Engelli Maaşı olarak bilinen engelli vatandaşlarımız için yapılan ödemedir. 2022 Engelli Maaşına; SGK ‘dan herhangi bir şekilde aylık maaş ya da başka bir gelir almayan, prim ödemesi yapmayan, muhtaç durumda olduğu Kaymakamlıklar ya da Valilikler tarafından belge ile tespit edilen, 18 yaşından küçük ve özür durumu % 40 ile 100 arasında olan vatandaşlara bakan kişiler başvurabilmektedir. Şimdi kısaca 2022 Engelli Maaşı başvurusu yapılır anlatarak; bu başvuru işlemini gerçekleştirmek için gerekli olan 2022 Engelli Maaşı Başvuru formu dilekçesi örneğini paylaşmaya çalışacağız.

1- Rapor Alma

İl Merkezlerinde ikamet edenlerin Defterdarlıklardan, İlçelerde ikamet edenlerin ise Mal Müdürlüklerinden bir sevk kağıdı alıp, rapor konusunda yetkisi bulunan bir hastaneye müracaatta bulunup, ilgili kuruldan sağlık raporu alınacaktır. Bu raporda ilgili kişinin özür durumu % olarak tespit edilecektir.

2- Başvuru Formunun / Dilekçesinin Doldurulması

Yine Defterdarlık, Mal Müdürlüğü ya da SGK İl Müdürlüğü ‘nden başvuru formunu ( 2022 Sayılı Yasa ‘ya göre düzenlenmiş olması gerekmektedir ) alıp, doldurduktan sonra hastaneden alınan sağlık raporunu da ekleyerek Defterdarlık ya da Mal Müdürlüğüne teslim edilecektir.

3- Devlet Tarafından Gerekli İncelemelerin Yapılması

Devlet tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra muhtaçlık durumunuz tespit edilecektir. Bu işlemlerde yetkili birimler Kaymakamlıklarda İlçe İdare Kurulu, Valiliklerde ise İl İdare Kuruludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Tatil Nedir Hangi İşlemler Yapılmaz

4- Başvurunun Onaylanması ve Maaş Bağlanması

Başvurunun ilgili İl İdare Kurulu ya da İlçe İdare Kurulu tarafından incelendikten sonra uygun görülmesi ve kişinin muhtaç olduğunun tespiti halinde başvuruyu gereği için Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü ‘ne gönderecek ve söz konusu başvuru işleme alınacaktır. Yoğunluk durumuna göre en kısa süre içerisinde maaş bağlanması işlemi yerine getirilecektir.

5- Başvuru İçin Gereken Belgeler

– Başvuru formu

– Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

– Sağlık Kurulu Raporu

– Vasilik durumu var ise; mahkeme tarafından tesis edilmiş olan vasi kararının onaylı örneği

2022 Engelli Maaşı 2017 Yılı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak

2022 Engelli Maaşı ödemeleri 3 ayda ( Mart –  Haziran – Eylül – Aralık ) bir yapılmaktadır. İlk defa ödeme alacaklar; ilk maaşlarını Ziraat Bankası şubelerinden ( herhangi birisi olabilir fark etmiyor), daha sonraki maaşlarını ise PTT şubelerinden (herhangi bir şube olabilir fark etmiyor) alacaklardır. Ödeme günleri ise doğum tarihinin son rakamına göre dağınık bir şekilde yapılmaktadır;

Son rakam 0 – 5 ise; ödeme döneminin 5. gününde,

Son rakam 1 – 6 ise; ödeme döneminin 6. gününde,

Son rakam 2 – 7 ise; ödeme döneminin 7. gününde,

Son rakam 3 – 8 ise; ödeme döneminin 8. gününde,

Son rakam 4 – 9 ise; ödeme döneminin 9. gününde yapılacaktır.

2022 Engelli Maaşı Başvuru Dilekçesi Formu

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

2022 Engelli Maaşı Başvuru Formu

Formu bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

2022 Engelli Maaşı Başvuru Dilekçesi

2022 Sayılı Kanun 2017 Yılı Güncel

Engelli ve bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlarımızın aylık alabilmeleri için düzenlenmiş olan 2022 Sayılı Yasa 2017 yılı Mart ayı itibariyle en güncel şekliyle aşağıda paylaşılmıştır.

2022 Sayılı Yasa 2017 Güncel

2022 Sayılı Yasa 2017 Güncel

2022 Sayılı Yasa 2017 Güncel

2022 Sayılı Kanun 2017 Güncel

2022 Sayılı Kanun 2017 Güncel

2022 Sayılı Kanun 2017 Güncel

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KYK Üniversite Yatay Geçiş Bölüm Değişikliği Dilekçe Örneği

2022 Sayılı Yasayı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

2022 Sayılı Kanun 2017 Güncel PDF İndir

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Baba Ölünce Miras Nasıl Paylaşılır

Bu hayatta hepimiz fâni olduğumuz için bir gün ölüp gideceğiz. Sonuç itibariyle kefenin cebi olmadığı için kimse yanında malını mülkünü...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016