2022 Engelli Maaşı İçin Nasıl Başvuru Yapabilirim

A+
A-

Asgari ücrete bağlı olarak artması beklenen 2022 Engelli maaşının merak ettiğiniz tüm detaylarını buradan sizlere açıklamak istiyoruz. Evde bakım maaşı olarak da bilinen bu maaşın 2017 yılında ne kadar olduğunu ve başvuru yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayarak devam edelim.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları

2022 engelli maasi ne kadardir ve basvuru sartlari nelerdir ne zaman yatiyor

2022 Engeli maaşı alma şartları

 • 18 yaşından büyük olan engelli bireyler,
 • 18 yaşını tamamlamamış olan engelli birey yakınları

3 ayda bir verilen bu maaştan alma hakkını bulundurmaktadır. Engel oranlarına göre farklılık gösteren 2022 engelli maaşı için bu şartları taşıyan bireyler ve yakınları başvuruda bulunabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çıkartılan bu maaşı almak için bakanlığın belirlediği hastanelerden alınacak olan sağlık kurulu raporunun önemi oldukça fazladır. Çünkü farklı derecelerde raporları bulunan engelli bireylere ödenecek olan tutar rapor derecesine göre farklılık göstermektedir. Engellilik durumunun verilecek raporla en az %40’ın üzerinde olması gerekmektedir. % 40’ın altında engel durumu olanların bu maaştan faydalanma şansı bulunmamaktadır. Ancak 65 yaşını doldurmuş olan kişilerde bu maaşı almaya hak kazanan kişiler arasında olabilir.

2022 Engelli maaşı için gerekli olan evraklar

Engelli maaşı almak için gerekli olan evrakları tamamladıktan sonra sizlerde maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz.

 • Mal bildiriminizi gösteren belge
 • 2022 Engelle maaşı almak istediğinizi belirten dilekçe
 • Nüfus müdürlüğünden alınacak olan Vukuatlı Nüfus kağıt örneği
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği şartlara uygun olan hastaneden alınacak olan sağlık raporu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık resminiz
 • Muhtarlıktan alınacak olan Fakirlik belgesi
 • Maaş almadığınıza dair alınacak olan resmi belge
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Takibi Başlatmak İçin Dilekçe Örneği (Detaylı Anlatım)

Başvuru nasıl yapılır?

İnternet üzerinden başvuru yapma şansınızın şu an için bulunmadığını belirterek başlamak istiyoruz. Ancak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne  başvuru yaparak bu konuda devlet tarafından sunulan yardımdan faydalanabilirsiniz. Merkezi Ankara’da bulunan bu kurumun diğer illerde ve ilçelerde faaliyet gösteren merkezlerine yukarda belirttiğiz evrakları götürerek başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca başvuru yapmak veya aklınıza takılan soruların cevaplarını bulmak için 0312 – 705 -40 -00 numaralı telefonlardan da yardım alabilirsiniz. 7 gün 24 saat sizlere hizmet veren ALO 170 hattını da arayarak 2022 Engelli maaşı hakkında merak edilen bütün sorularınızın cevaplarını bu hat üzerinden bulabilirsiniz.

2022 Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir

2022 engelli maasi icin nasil basvuru yapabilirim

2017 yılı Engelli maaş oranları ne kadar?

 • 65 yaş üstünde bu maaşı alacak olan bireyler 3 aylık olarak 754 TL almaktadır. (bu maaşın bir diğer adı da 65 yaş yaşlılık aylığıdır)
 • % 40 ile % 69 arsında engel oranı bulunanlar ise alacakları ücret Bin 132 TL olarak belirlenmektedir.
 • % 70 ve üzerinde engel oranı bulunanların alacağı ücret Bin 699 TL olurken
 • 18 yaş altında engelli yakını bulunan bireyler alacağı yakın aylığı ücretinin ise Bin 132 TL olduğunu açıklamak istiyoruz.g

2022 Engelli maaşı dilekçe örneğine sitemiz üzerinde ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik

Bilindiği üzere, daha önce 07/09/2016 tarih ve 29824 Sayılı Yönetmelik değişikliği ile açık ceza infaz kurumlarına geçebilme şartları ile  denetimli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016