24 Haziran Oy Kullanılacak Seçim Sandığını Öğrenme Sorgulama

A+
A-

Geçtiğimiz dönemde siyasetle ilgili alınan en önemli karar 24 haziran 2018 günü gerçekleştirileceği duyurulan erken seçimler oldu. Beklenen tarihin öncesinde gerçekleştirilmesi kaynaklı erken seçim sonrasında bazı kafa karışıklıklarının ortaya çıkması ve hazırlıksız yakalanma durumu da söz konusu oldu. Bu kapsamda 24 haziran oy kullanılacak seçim sandığını öğrenme ve sorgulama işleminin nasıl yapılacağına değinmek, konuyla ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak yararlı olacaktır.

Seçimle İlgili Ayrıntılar

24 Haziran 2018 günü gerçekleştirilecek erken seçim 27’inci dönem milletvekili genel seçimleri ve Cumhurbaşkanı’na istinaden yapılacak bir seçim olması itibariyle ülkemiz için elzem önem taşıyor  ve her yurttaşın yurttaşlık görevlerinden birisi olarak oy kullanması gerekiyor. Bu kapsamda oy kullanılmasını kolaylaştırmak ve çeşitli kafa karışıklıklarını gidermek için bir mobil uygulama geliştiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) indirilecek uygulama aracılığıyla seçmene istinaden bilinmesi gereken neredeyse tüm bilgilerin öğrenilebilmesini mümkün hale getiriyor.

YSK Seçmen Sorgulama Uygulaması

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimleri için marketten Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması’nı indirmek mümkün. İlgili uygulamaya giriş yapılarak sorgulama yapılabileceği gibi muhtarlık aracılığıyla da bilgi edinilebilir. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 12 Mayıs Cumartesi gününe kadar açık olacak ve kişilerin bu askılara istinaden nerede oy kullanacağını öğrenmesi mümkün olacak.

Oy Verilecek Sandığı Sorgulama

Hangi sandıkta oy kullanacağım tarzı bir soru soran tüketicilerin bilmesi gereken en önemli ayrıntı Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması aracılığıyla oy verilecek sandığın bilgilerine de erişilebilmesidir. Kişisel sorgulamaya ek olarak aynı apartmanda oturan kişilerle birlikte hane halkının da nerede oy kullanacağı bilinebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Masraflarını Ödemezsem Ne Olur İcra Gelir mi

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama

Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da ilgili mobil uygulama aracılığıyla seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığını öğrenebilecek. Yapılacak sorgulama sonrasında nerede oy kullanılacağın ayrıntılarına da erişilebilecek.

Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması

Yüksek Seçim Kurulu tarafından geliştirilen seçmen sorgulama uygulamasına erişmek için Android Playstore ya da App Store aracılığıyla aksiyon alınabilir. Söz konusu uygulama sayesinde yurt içerisinde seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların kendisinin, aynı evde yaşayan kişilerin ve aynı binada oturan kişilerin nerede oy kullanacağı öğrenilebilir.

Seçim dönemi geçtikten sonra da kullanılabilen uygulama sayesinde aynı evde oturan kişilerin seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığı öğrenilebilir. Seçim ve seçim sonrasıyla ilgili YSK’ya istinaden bilgi edinmek istenen neredeyse her türlü konu için çözüm sunan ilgili uygulama sayesinde yurt dışında yaşayan vatandaşların hangi dış temsilcilikte kaydının olduğunu öğrenmesi de mümkün.

Uygulama Nasıl Kullanılır

Uygulamayı cep telefonu ya da tablete indirdikten sonra tek yapılması gereken ana ekrandan hangi işlem için bilgi alınacağına karar vermek ve T.C. kimlik kartına istinaden bazı bilgileri uygulamayla paylaşarak sorgulama yapmaktır. Yüksek Seçim Kurulu’na bilgilerin iletiliyor olması nedeniyle endişe edilecek herhangi bir durum yoktur.

Seçim Sandığı Sorgulama

24 haziran secim sandigi sorgulama

Akıllı Telefonum Yok?

Akıllı telefonu olmayan vatandaşların nerede oy kullanacağını öğrenmek için muhtarlıklarla temas kurması gerekmekte. Yine muhtarlık aracılığıyla hane halkından kimlerin seçmen kütüğüne kayıtlı olduğu da öğrenilebilir.

Sitemizde yer alan ve daha önceden sizlerle paylaşmış olduğumuz SEÇSİS Sistemi Nedir Güvenli midir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
5 Dakikada Tek Sayfada CV Oluşturma (Anında Özgeçmiş)

İş bulmak adına yapılması gereken ilk ve belki de en önemli şey CV hazırlamaktır. CV diğer bir deyişle özgeçmiş, kişinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016