5 Dakikada Tek Sayfada CV Oluşturma (Anında Özgeçmiş)

A+
A-

İş bulmak adına yapılması gereken ilk ve belki de en önemli şey CV hazırlamaktır. CV diğer bir deyişle özgeçmiş, kişinin tecrübelerini pazarlama aracı olarak görülmeli ve buna bağlı olarak üzerinde yer alan her bilgiye ve kelime seçimine dikkat edilmelidir. Tek bir CV’nin her yere gönderilmesindense firma özelinde CV hazırlanması ve bazı şeylerin zaman zaman bilinçli olarak ön plana çıkartılması gerekir. Bu denli önemli ve zaman alan bir iş hakkında dikkat edilmesi gereken tek püf nokta da bu değildir.

CV nasıl hazırlanır

tek sayfa cv olusturma

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir CV her şeyden önce firma özelinde çeşitli kişiselleştirmelere konu olmalıdır. Tek tip, sıkıcı bir şekilde hazırlanmış CV’nin okunması tıpkı hazırlanması gibi sıkıcı olacaktır. Dolayısıyla çeşitli yeteneklerin bilinçli olarak öne çıkarılması, değişik fontların aynı anda kullanılması ve ilgi çekici bir düzende sunulması gerekir. Buna ek olarak süreçte kişiye yardımcı olacak diğer tüyoların şu şekilde sıralanması mümkündür:

  • CV dosyası mutlaka A4 tipi kağıtla hazırlanmış olmalıdır, bu durum şirket için de kişi için de dosyalanmasını daha kolay hale getirecektir.
  • Akademik bir kuruma yapılan başvuru haricinde hiçbir CV dosyasının 2 sayfadan fazla olması tavsiye edilmemektedir. Tek sayfalık CV hazırlamak ve bu küçük alanda kendini en iyi şekilde ifade edebilmek ise diğer CV’ler arasında kişinin birkaç adım ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • CV’nin özet kısmında ya da açıklama yapılması gereken yerlerde 2’nci tekil kişinin ya da 2’nci çoğul kişinin ağzıyla yazı yazılmamalıdır. Ya 1’nci tekil kişi ağzıyla (Ben) ya da 3’üncü tekil kişi ağzıyla (O) açıklama yapılmalıdır.
  • Font seçimi CV’nin karşı taraf için okunabilir olması adına çok önemlidir. Bree Serif, Open Sans, Marriweather vb. fontların her bilgisayarda yüklü olması beklenemez ve bu fontlarla hazırlanan CV’lerin farklı kişiler tarafından okunaksız olması da kuvvetle muhtemel olur. Dolayısıyla font seçimini Tahoma, Verdana, Arial, Times New Roman, Georgia gibi fontlardan yana yapmak gerekir. Bu fontlar her bilgisayarın rahatlıkla algılayabildiği fontlardır.
  • Kelime ya da cümleler öne çıkarılmak amacıyla kalınlaştırılmamalı ya da altı çizilmemelidir.
  • Her başvuru için ön yazı ya da niyet mektubuna yer verilmelidir, CV’den farklı bir metin anlamına gelen bu mektup 100 civarı kelimeden oluşmalı ve ilgili işi neden sizin almanız gerektiğiyle ilgili olmalıdır.
  • İş tecrübesi, eğitim vb. tarihlerin önemli olduğu konularda ters kronolojik sıralama yapılmalı ve bulunulan tarihe en yakın etkinlik en üstte yer almalıdır.
  • Hiçbir gereksiz ve klişe metne CV içerisinde yer verilmemelidir. Bu, zaten kısıtlı olan sayfa alanının gereksiz yere harcanması anlamına gelecektir.
  • CV’deki fotoğraf çok önemlidir. Bu nedenle mümkün olan en iyi ve profesyonel resmin CV’de yer aldığından emin olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Mahkemesi Nedir Görevleri Nelerdir

Örnek CV Şeması

Yukarıdan aşağı tek sayfa içerisinde bulunması gereken bilgiler ad soyad, iletişim bilgileri, cv özeti niteliğinde kariyer hedefi, eğitim bilgileri, iş deneyimi, yetenekler, sertifikalar, kurslar ve referanslardır.

Sitemizdeki CV Doldurmak İsteyenler İçin Word Formatında Kolay Doldurulabilir Şablon konulu yazımız okuyarak anında özgeçmişinizi hazırlayabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
2019 Yılı Bilirkişi Asgari Ücret Tarifesi Belli Oldu (Tam Liste)

Bilirkişi Asgari ücret tarifesinin 2019 yılında ne kadar olacağına ilişkin düzenleme 30/05/2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi, buna göre...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016