6 Soruda Anlaşmalı Boşanma Nasıl Oluyor

A+
A-

Çekişmeli boşanma davalarında olduğu gibi, anlaşmalı boşanma davaları da medeni hukuk da belli bir kurala bağlanmıştır. 4721 Sayılı Medeni Kanunun da anlaşmalı boşanmanın şartları ve hangi durumlarda anlaşmalı boşanma yapılacağı 3 madde halinde belirtilmiştir. Oldukça teknik bir konu olan bu hususta sizlere 5 soruda anlaşmalı boşanma nasıl oluyor anlaşılabilir şekilde anlatmaya çalışacak ve örnek bir dilekçe paylaşmaya çalışacağız.

1- Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı boşanma; eşlerin tüm hukuki sonuçlar üzerinde anlaşmış olarak mahkemeye müracaatları sonucunda açılan boşanma davası türüdür, diye tanımlayabiliriz. Boşanma davaları, dava konuları ve işleyişi bakımından farklılıklar göstermektedir. Anlaşmalı boşanmalar haliyle diğer boşanma davalarından usul ve şekil yönünden farklıdır.

2- Anlaşmalı Boşanmanın Şartları Nelerdir

4721 Sayılı Medeni Kanununda anlaşmalı boşanma üç şarta bağlanmıştır. Medeni kanuna göre; Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için evliliğin bir yılının doldurulmuş olması gerekmektedir. Ayrıca tarafların kendi aralarında tüm hukuki sonuçları ile anlaşmış olmaları ve bunu “Anlaşma Protokolü” ile belgelemeleri gerekmektedir.  Son olarak anlaşmalı boşanmada tarafların duruşmaya katılmaları şartıdır. Taraflar kendilerini vekil olarak temsil ettirseler bile anlaşmalı boşanma davalarında davaya katılma şartı aranmaktadır.

3- Anlaşmalı Boşanma Davası Hangi Mahkemeye Açılır

Boşanma davaları ve aile hukukunu ilgilendiren diğer davalara bakmakla yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile mahkemeleri çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davaları, Nafaka davaları ve diğer aile hukukunu ilgilendiren davalara bakmakla yetkilidir. Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde bu davalara Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaya yetkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 106 Tehdit Suçu Dilekçe Örneği

4- Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Tarafların hazırlamış oldukları anlaşmalı boşanma dilekçesi ile aile mahkemelerine başvurmaları ile süreç başlar. Taraflar dilekçeye ekli olarak Anlaşmalı Boşanma Protokolünü sunabilecekleri gibi dava sürecinde de mahkemeye sunabilirler. Anlaşmalı boşanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için, tarafların dava süreci içerisinde prosedürleri eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir. Örneğin, dava harcanın eksik yatırılması, davanın uzamasına neden olacaktır.

5- Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Anlaşmalı boşanma davası dilekçeleri de, diğer hukuk dilekçelerinde olduğu gibi tarafların adı ve soyadları, varsa vekillerini adı, konusu, hukuki dayanağı, delilleri, açıklama ve talep belirtilerek yazılmalıdır. Ayrıca davacının T.C. Kimlik numarasını dilekçede yazması gerekmektedir. Davalının biliniyor ise T.C. Kimlik numarasının yazılması faydalı olacaktır.

6- Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Sitemizde hazırlanmış anlaşmalı dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak, kendinize uyarlayabilirsizin. Ancak dava konusun oluş şekilleri ve boşanma davasındaki sebep sonuç ilişkileri farklılık göstermesi. Ayrıca sitemizde bulunan dilekçelerin örnek olarak hazırlandıkları ve kurgudan ibaret olduğu da dikkate alınarak, yazılacak olan dilekçenin olaya uygun olarak kişiselleştirilmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi yazılırken bir hukuk uzmanından da bu konuda yardım alınması faydalı olacaktır. Ayrıca böyle bir dilekçe hazırlamadan önce Boşanma Davası ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak göz atmanız yararınıza olacaktır.

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekce Örneği

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe ÖrneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
694 Sayılı KHK ile Bazı Mahkumlara Tahliye Yolu Açıldı : Kimleri Kapsıyor

Bilindiği üzere daha önce de yapılan farklı düzenlemelerle cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik iyileştirmeler yapılmıştı. Yapılan bu düzenlemelerle hükümlülerin kapalı cezaevinden...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016