65 Yaş Aylığı Maaşı Başvurusu ve Gerekli Belgeler

A+
A-

65 yaş aylığı hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını siz değerli okurlarımıza bu makalemizde açıklamak istiyoruz. Özellikle sosyal güvencesi olmayan ve 65 yaş üstünde bulunan vatandaşlarımızın almaya hak kazanacağı bu maaşın detaylarına bakalım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak verilen bu maaşı almak için yeni yapılan düzenlemeler birçok kişinin bu durumdan faydalanmasını sağladı. Yaşlılık maaşı alma konusunda daha önce 65 yaşın üstünde bulunan kişilerin aileleri ile birlikte değerlendirilmesi belli başlı sorunların ortaya çıkmasına neden oluyordu. Ancak yeni yapılan düzenleme ile beraber kişinin kendisi ve eşinin durumu göz önüne alınmaya başladı.

Yaşlı aylığı başvurusu

65 yas ayligi maasi basvuru ve gerekli belgeler

65 yaş maaşını kimler alabilir?

  • Adından da anlaşılacağı üzere bu maaşı almaya hak kazanmak için öncelikli olarak 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
  • 65 yaşını doldurmuş olan yaşlılık maaşına hak kazanabilmesi için sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. Yani daha önce emekli olduğu bir kurumun olmaması gerekmektedir.
  • Herhangi bir işte çalışmıyor olması da aranan özelliklerden birisidir.
  • Nafaka alan kişilerde 65 yaş aylığında yararlanma şansından mahrum kalacaktır.
  • Eve giren ücretin kişi başına 423 TL’nin altında bulunması ve diğer saydığımız şartların da bulunması halinde 65 yaş aylığı bağlanabilir.

65 yaş aylığına başvuru şartları ve belgeleri nelerdir?

  • Öncelikli olarak yapmanız gereken bu maaşa başvurmak için doldurmanız gereken evrakı temin etmek. Bunları ilinizde veya ilçenizde bulunan Valilik binalarından veya defterdarlıklardan temin edebilirsiniz.
  • Bu belgeyi aldıktan sonra yapmanız gereken muhtaç olduğunuzu belirten belgeyi temin etmek. Bunun için İl veya ilçenizde bulunan idare kurullarına gitmeniz gerekmektedir. Buraya yapacağınız başvurudan sonra sizlere muhtaçlık belgesi verilecektir.
  • Yukarda bahsetmiş olduğumuz belgeleri aldıktan hemen sonra SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne giderek evraklarınızı buraya teslim etmeniz gerekecektir.
  • SGK’ya yapmış olduğunuz bu başvurudan hemen sonra SGK gerekli olan evrakları inceledikten sonra sizlere geri dönüş yapacaktır. Düzenli olarak toplanan kurulun alacağı karardan sonra sizlerin 65 yaş aylığını alıp almayacağı kurul kararından sonra resmen açıklanacaktır.
  • 65 yaş aylığını alacak olan başvuru sahibinin yakını tarafından mahkemeden ‘Vasi’lik belgesi alınması şartı da bulunmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Ehliyet Nasıl Alınır Ehliyet Yenileme Dilekçe Örneği

65 yaş aylığını nereden alacaksınız?

Yapmış olduğunuz başvurunun olumlu sonuçlanmasından hemen sonra sizler ile iletişime geçerek maaşı alma konusunda gerekli olan bilgileri tarafınıza iletilecektir.

65 Yaş yaşlılık maaşı başvurusu

yaslilik maasi 65 yas ayligi icin nereye basvuru yapilir

Ancak alacağınız ilk ödemenin Ziraat Bankası üzerinden yapılacağının da altını çizmek istiyoruz. İlk ödemenizin Ziraat Bankası üzerinden yapılmasından sonra verilecek olan ikinci maaşınızı ise PTT şubelerinden alacaksınız.

3 aylık dönemler şeklinde ödenen 65 yaş aylık maaşınızın miktarı yıllara göre artış göstermektedir. Ancak 2017 yılı içerisinde ödemesi yapılan bu maaşın 705 TL olduğunu belirtmek istiyoruz. 3 aylık olarak ödenen bu maaşın aylık ödemesin ise 235 TL’ye denk gelmektedir.

Sitemiz üzerinden başkaca Sosyal Yardım Dilekçe Örneklerine de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
10 Aşamada Özgeçmiş Hazırlamanın En Kolay ve Hızlı Yolu

Özgeçmiş, iş başvuru prosedürlerine başlayabilmek için oldukça önemli ve titizlikle hazırlanması gereken bir belgedir. Özgeçmiş, kişinin tecrübelerini pazarladığı stratejik bir...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016