8 Adımda Yeni Kimlik Başvurusu

A+
A-

Bildiğimiz üzere, ülkemizdeki nüfus cüzdanları artık değişerek, yerine yeni nesil akıllı kimlikler kullanılacaktır. İlk olarak Kırıkkale ilinde verilmeye başlanan yeni kimlikler, şu an itibariyle birçok ilimizde de verilmeye başlanmıştır. Ancak yeni kimlik başvurusu için izlenmesi gereken bazı adımlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu yazımızda sizleri yeni kimlik konusunda kısaca bilgilendirerek, nasıl alınacağı, yeni kimlik için gerekli olan belgeleri, ücretlerini, vs. gibi bilgilerini sizlerle paylaşarak; 8 adımda yeni kimlik başvurusunu anlatmaya çalışacağız.

1- Randevu Alımı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından; yeni kimlik başvurularında yığılmayı önlemek adına bir randevu sistemi kurulmuş, bu sisteme göre yeni kimlik başvurusu yapacak vatandaşların önceden randevu alması ve belirlenen saatler aralığında ilgili Nüfus müdürlüklerine müracaat etmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda randevu alabileceğimiz iki seçenek bulunmaktadır. Bunların ilki Alo 199 adlı hattı arayarak randevu almak olacaktır. Bu hattı aradığınızda sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. İkincisi ise; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ‘nün resmi internet sitesi üzerinden www.nvi.gov.tr üzerinden olacaktır. Site üzerinde aramak istemeyenler direkt olarak https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/ra1.aspx?scenarioId=ra adresine tıklayıp randevu alma ekranına geçebilirler. Burada “Kimin Adına” bölümünde kim için başvuru yapılacağı, başvuran kişinin kimlik bilgileri girilerek ” SONRAKİ ADIM ” butonuna tıklanacaktır. Sonraki ekranda ise; Tarih ve Mekan seçimi yapılacaktır. Tarih; hangi tarihte E-Kimlik yani yeni kimlik başvurusu yapacağınız, mekan ise hangi Nüfus Müdürlüğü ‘nden yapacağınız anlamına gelmektedir. Sonraki adımda ise teslimat bilgilerini girmeniz gerekecektir. Yeni kimlikler elden teslim edilmeyerek adrese gönderileceği için bu bilgileri girerken çok dikkat etmeniz gerekecektir.

2- Nüfus Müdürlüğüne Başvuru

Randevumuzu aldıktan sonra randevu tarihinin gelmesi ile birlikte daha önceden seçmiş olduğumuz ilgili Nüfus Müdürlüğü ‘ne gitmemiz gerekecektir. Yanımızda eski nüfus cüzdanımızın da bulundurmayı unutmayalım. Eğer eski nüfus cüzdanı kayıp ise yapılacak biyometrik araştırmalar neticesine göre başvuru kabul edilerek yeni kimlik verilebilecektir. Yine de her ihtimale binaen yeni kimlik başvurusu dilekçesi de hazırlamak faydalı olacaktır. Bu konudaki dilekçe örneğimiz yazımızın sonunda paylaşılmıştır.

3- Yeni Kimlik Ücretleri

2017 Yılı Yeni Kimlik Ücreti
Yenileyecekler İçin : 16 TL
Kayıp Kimlikler İçin : 32 TL 
Evlilik Sonrası Kimlik Değimi İçin : 16 TL
Eskimiş Kimliğin Değiştirilmesi : 16 TL
Yeni Doğum Nedeniyle Kimlik İçin : Herhangi bir Ücret Alınmamaktadır
Vaktinde Yapılmayan Yeni Doğum Nedeniyle Kimlik İçin : 16 TL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emeklilik Şartları ve Emeklilik Yaş Hesaplama

Tablomuzdan da görüleceği üzere kimlik başvuruları için alınan ücret genel itibariyle 16 TL olup, kayıp durumlarında, eski sistemde de olduğu üzere 32 TL olarak biraz daha fazla alınmaktadır. Bu ödemelerin yapılacağı yer ise; gideceğiniz Nüfus Müdürlüğü içerisinde bulunan vezneler olacaktır.

4- PİN Şifresi ve Geçici Kimlik Verilmesi

Başvuru işlemlerimizin tamamlanması ile birlikte vatandaşlara ilgili Nüfus Müdürlüğü ‘nden PİN şifresi ve geçici kimlik verilecektir. Bunları almayı kesinlikle unutmayın. PİN şifresi dediğimiz şifre 6 haneli bir şifre olup, ileride elektronik birçok ortam üzerinden yapılacak olan işlemlerde kullanılacak paroladır. Size teslim edilirken kapalı zarf içerisinde teslim edilmesine de dikkat etmelisiniz. Bu şifreyi kimseyle paylaşmamalı ve unutmayacağımız bir şifre yapmalıyız. Geçici Kimlik ise; E-Kimlik ler hemen hazırlanamadığı için verilen bir kimlik olup, yeni kimliğinizin size teslimi ile birlikte geçerliliği kalkacaktır. O zamana kadar kimlik  yerine vazife görecektir.

5- Yeni Kimlik Başvuru Sorgulama

Kimlik başvurunuzu tamamladınız ve PİN şifreniz ile geçici kimlik kartınızı alarak Nüfus Müdürlüğü ‘nden ayrıldınız. Artık bundan sonraki süreçte; yeni kimliğiniz hazırlanarak, belirlemiş olduğunuz adrese posta kanalıyla gönderilecektir. Ancak yine de yeni kimlik başvuru işlemimizin ne aşamada olduğunu takip etmek daha doğru olacaktır. Bunun için de sürekli Nüfus Müdürlüğü ‘ne giderek kimlik başvurunuzun ne aşamada olduğunu sormanız gerek yoktur. Bunun yerine yapmanız gereken tek şey ise; yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ‘nün internet sitesi üzerinden E-Kimlik Başvuru Sorgulama yapmak olacaktır. Yeni kimlik başvurusu sorgulatmak isteyenler direkt olarak https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/rg1.aspx?scenarioId=kds adresine tıklayabilirler.

6- Eski Kimlik ve Yeni Kimlik Arasındaki Farklar

  • Her şeyden önce bir isim değişikliği olmuş, daha önce nüfus kağıdı dediğimiz bu belge; artık kimlik kartı olarak anılmaktadır.
  • Her iki kimlik arasında boyut açısından ciddi bir fark bulunuyor. Yeni kimlik kartları daha çok bir bankamatik veya kredi kartı boyutunda olacak.
  • Kadınlar için pembe, erkekler için ise mavi olan eski nüfus cüzdanları yerine artık tek renkte yani turkuaz renginde kimlikler olacak.
  • Eski nüfus cüzdanlarının elektronik ve dijital anlamda herhangi bir hükmü ya da özelliği bulunmuyorken, yeni kimlik kartlarında vatandaşın birçok bilgisi akıllı kimlik kartı içerisinde yer alacak ve yine birçok işlemi de kendisine başvurusu sırasında verilen PİN şifresi ile yapması sağlanacaktır.
  • Daha önceki nüfus cüzdanlarının yenilenmesi için 8 TL alınıyorken, bu rakam da yeni kimlik kartları ile birlikte 16 TL ‘ye çıkmıştır.
  • Eski nüfus cüzdanlarında herhangi bir geçerlilik yılı bulunmamakla birlikte, yeni kimliklerde bu süre ise en fazla 10 yıl geçerliliğini koruyabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Masrafı Ne Kadar (Püf Noktaları)

7- Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler

  • Eski nüfus cüzdanı
  • Son bir ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

Görüldüğü üzere eski nüfus cüzdanınızı da başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Eğer kimliğiniz kaybolmuş ise; bu durumda sürücü Belgesi, Pasaport, TSK Kimlik Kartı, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukatlık Kimlik Kartı, Öğretmen Kimliği, Hakim Savcı Kimliği ve Sarı Basın Kartından herhangi birisi ile de başvurmanız mümkün olacaktır. Ancak bu belgelerden birisi muhakkak olmalıdır. Eğer böyle bir belge de ibraz edemiyorsanız bu durumda biyometrik fotoğrafınız üzerinde karşılaştırmalar yapılarak sonucuna göre başvurunuz kabul edilecektir.

8- Yeni Kimlik Başvuru Dilekçesi

Yanınızda bu şekilde bir dilekçe hazırlayıp bulundurmanız sizin adınıza daha sağlıklı olacaktır. Vermiş olduğumuz dilekçe örneğinde doldurulması gereken yerleri kendinize göre düzenlemeniz ve imzalamanız yeterlidir.

Yeni Kimlik Başvurusu

Yeni Kimlik Başvuru Dilekçe Örneği – Dilekcesepeti.comZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
2019 Yılında KOSGEB Kredi Limitleri Ne Kadardır

KOSGEB, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da girişimcilerin ihtiyaç duyduğu her konuda teşvik ve destek programlarıyla çeşitli yardımlarda bulunuyor....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016