Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik

Bilindiği üzere, daha önce 07/09/2016 tarih ve 29824 Sayılı Yönetmelik değişikliği ile açık ceza infaz kurumlarına geçebilme şartları ile  denetimli serbestlik yasasından faydalanma uygulamasında değişiklik yapılmıştı. Ancak 22/02/2017 tarihli Resmi Gazetede yapılan yeni düzenleme ile açık cezaevine ayrılma şartlarında iyileştirme yapılarak, açık cezaevine çıkış şartları kolaylaştırıldı.

Son aylarda FETÖ nedeniyle yapılan operasyonlar sonucunda, tutuklu sayısının 42 bini, hükümlü sayısının 197 bini aşması, Adalet Bakanlığının, yönetmelikle böyle bir  değişikliği yapmasına neden oldu. Adalet Bakanlığı tarafından, bu yönetmelik değişikliği ile bir nebze olsun kapalı cezaevlerini rahatlatmak ve kapalı cezaevlerinde bulunan hükümlülerin sayısının düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Son Değişiklikle Kimler Açık Cezaevine Çıkabilecek

22/02/2017 tarihli resmi gazetede yapılan değişiklikte, 10 yıldan az hapis cezası olan hükümlülerin, cezalarının 1 ayını iyi halli olarak cezaevlerinde geçirmeleri halinde açık cezaevine çıkabilecek olmaları, en çok dikkat çeken konu başlığı oldu. Ayrıca haklarında 5275 Sayılı Yasanın 44. Maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar da yapılan bu değişiklik ile açık cezaevine çıkmaya hak kazanmış oldular.

Firar Suçu İşleyenler de Açık Cezaevine Çıkabilecek

Daha önceden firar suçu işleyenlerin açık cezaevine çıkma hakkı bulunmamaktaydı ancak yönetmelikte yapılan bu değişiklikle ilk kez firar eden ve yakalanan hükümlüler kapalı cezaevinde hücreye koyma ve disiplin cezalarını çektikten sonra, yönetmelikteki diğer şartlar uyduğu ve bir kez daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık cezaevine ayrılabilecekler.

Açık Cezaevine Ayrılma Şartlarında Yapılan Son Değişikliği

Adalet Bakanlığınca çıkartılan ve 22/02/20017 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe”göre; aşağıdaki şekilde iyileştirme yapılarak açık cezaevlerine ayrılma şartları kolaylaştırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Babalık Davası Dilekçesi Örneği : Anlatım ve Hazır Dilekçe

MADDE 1 – 2/9/2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “cezalarının” ibaresi “cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) Haklarında iyi hal kararı verilse bile, 5275 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken; firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren, Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu takdirde açık kuruma ayrılabilir.”

“(2) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir. Açık kurumdan ikinci kez firar eden hükümlüler hakkında ise bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi hükmü uygulanır.”

Açık Cezaevine Geçiş Dilekçe Örneği 2017 Yeni Yönetmelik İçin

açık cezaevine geçiş dilekçe örneği 2017 yeni yönetmelik için

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 112 YORUM
 1. Nazire balsatan dedi ki:

  22.11.2015 dokümanlarıni istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Nazire Hn;
   Tam olarak ne istediğinizi yazabilir misiniz ?

   1. Cumali dedi ki:

    Merhaba adli para cezalarına bi düzenleme var mı

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Cumali bey adli para cezalarına ilişkin herhangi bir yeni düzenleme bulunmamaktadır.

     1. mevlüde dedi ki:

      merhabaa acaa aff haberıı dogrumuu lutfen bı bılgı verın

     2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Mevlüde hanım, şu anda gündemde olan bir af çalışması yoktur. Af ile ilgili bir çalışma yapıldığı veya gündeme alındığı takdirde sitemizde buna ilişkin gerekli duyuruları yaparak okurlarımızı bilgilendireceğiz. Bizi takip etmeniz halinde gündemdeki konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

   2. Adnan dedi ki:

    Benim babam haziran da cezaevine girdi şuan açık da yatıyor 22:02:2017 itibariyle çıkan ve Resmi gazete de yayınlanan karar ile tahliye olma ihtimali var mıdır?? Lütfen dönüş yapar mısınız bana benim için çok önemli Saygılarımla…

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Adnan bey, babanızın şartlarının uygun olması halinde şu anda 2 yıl olarak uygulanan Denetimli Serbestlik Yasasından faydalanabilir. Yani cezasının son iki yılının da denetimli serbestlik uygulanarak tahliye olabilir. Ancak, suçun işleniş tarihi, suçun niteliği ve diğer unsurlar infaz ve tahliye tarihini etkileyebilir.Bu nedenle kesin olarak bir şey söylememiz mümkün değildir. Mahkumlara yönelik yapılacak olan yeni düzenlemelerin takipçisi olacak ve yapılan değişiklikleri sitemizde sizlerle paylaşacağız, umarım yakın zamanda babanız aranıza katılır.

   3. Kadir balin dedi ki:

    Mükerrür cezam geldi 11 ay 20 gün on gün içinde telim ol diye açık ceza evi hakkım yoktur demi

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Kadir bey, bunun için infaz dosyasını bir bütün olarak değerlendirmek gerekir, açıkça engel teşkil eden bir durum yoksa açık ceza infaz kurumuna geçiş yapılabilir.

 2. Kübra dedi ki:

  Mrb benim eşim açık cezaevinden firar etmişti 2013 te mart 2017 de yakalandı 15 gün hücre cezası aldı hücresini yattı müddetnamesinde şartlı tahliye 04.06.2018 şuan kapalı da yatıyo açığa geçme hakkı varmıdır varsa ne zaman geçer yardımcı olursanız sevinirim açığa geçmesi için yapmamız gereken birşey varmı şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kübra hanım, anlattığınız şekilde ele alındığı da, eşinizin açık cezaevine çıkması için bir engel olmadığı görülüyor. Ancak, yine de infaz dosyasının incelenmesi ile ilgili infaz kurumu kesin kararı verecektir. Eşinizin açık cezaevine çıkmak için, cezaevi idaresine talepte bulunmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz.

   1. Kübra dedi ki:

    Mehmet bey eşime firardan dolayı hücre cezası verildiya dosyasındaki disiplin cezasının kalkmasımı gerekiyo açığa geçmesi için bana dedikleri 15 gün hücre cezası aldığı için 1 yıl kapalıda kalmak zorunda internetten araştırdığım kadarıylada firarlarda açığa geçme hakkı var bu disiplin cezası nasıl ve ne zaman kalkar 6 ay veya 1 yıl bekleme sürelerinde bir değişiklik olmadımı

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Kübra hanım, 02/12/2017 tarihinde yayınlanan resmi gazetede, “Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir.” şeklinde düzenleme yapılmıştır, eşinizin açık ceza evine ayrılması için engel teşkil eden hususun ne olduğunu cezaevi idaresinden öğrenebilirsiniz.

     1. Kübra dedi ki:

      Ben bu süreci cezaevindeki yetkiliye söylediğimde hücre cezası 15 gün olduğu için 1 yıl kapalıda kalmak zorunda diyolar ve internetteki yayınlanan herşeye inanmayın geçerliliği yok diyolar biz nasıl hakımızı arayacağız vasisi olmadığım için adliyedede bilgi verilmiyo eşi olmam yeterli değilmiş ne yapcam bilmiyorum

  2. Kadir balin dedi ki:

   2. Kez mükerrür çıkamaz ilk mükerrür çıkar diyorlar bu doğrumu 58 uygulanmış bana

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Kadir bey,
    Mükerrirlere özgü infaz rejimi 5275 Sayılı İnfaz Kanununun 108. maddesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Mahkeme tarafından verilecek olan hüküm kanunlara aykırı olamaz ayrıca kurumlar tarafından çıkarılacak olan yönetmeliklerde kanunlara uygun olmalıdır. Mükerir olmakla açık ceza infaz kurumuna çıkamama arasında bir bağlantının olmadığı kanaatindeyiz, bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilmeniz açısından 5275 Sayılı Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunun 108.maddesini sizinle paylaşmak istiyoruz.
    Mükerrirlere ve bazı suç faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbiri
    (1) Madde 108- (1) Tekerrür hâlinde işlenen suçtan dolayı mahkûm olunan;
    a) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının otuzdokuz yılının,
    b) Müebbet hapis cezasının otuzüç yılının,
    c) Süreli hapis cezasının dörtte üçünün, İnfaz kurumunda iyi hâlli olarak çekilmesi durumunda, koşullu salıverilmeden yararlanılabilir.

    (2) Tekerrür nedeniyle koşullu salıverme süresine eklenecek miktar, tekerrüre esas alınan cezanın en ağırından fazla olamaz.

    (3) İkinci defa tekerrür hükümlerinin uygulanması durumunda, hükümlü koşullu salıverilmez.

    (4) Hâkim, mükerrir hakkında cezanın infazının tamamlanmasından sonra başlamak ve bir yıldan az olmamak üzere denetim süresi belirler.

    (5) Tekerrür dolayısıyla belirlenen denetim süresinde, koşullu salıverilmeye ilişkin hükümler uygulanır.

    (6) Hâkim, mükerrir hakkında denetim süresinin uzatılmasına karar verebilir. Denetim süresi en fazla beş yıla kadar uzatılabilir.

    (7) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Cezanın infazı tamamlandıktan sonra devam eden denetim süresi içinde, bu madde hükümlerine göre kendilerine yüklenen yükümlülüklere ve yasaklara aykırı hareket eden mükerrirler, infaz hâkimi kararı ile disiplin hapsine tabi tutulur. Disiplin hapsinin süresi on beş günden az ve üç aydan fazla olamaz.

    (8) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Çocuğa karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde birinci fıkradaki koşullu salıverilme süreleri uygulanır.

    (9) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Birinci fıkradaki koşullu salıverme süreleri, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 102 nci maddesinin ikinci fıkrasında tanımlanan cinsel saldırı suçundan, 103 üncü maddesinde tanımlanan çocukların cinsel istismarı suçundan, 104 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkrasında tanımlanan reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan, 188 inci maddesinde tanımlanan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında da uygulanır. 188 inci madde hariç olmak üzere bu suçlardan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içinde, aşağıdaki tedavi veya yükümlülüklerden bir veya birkaçına infaz hâkimi tarafından karar verilir:
    a) Tıbbi tedaviye tabi tutulmak
    b) Tedavi amaçlı programlara katılmak
    c) Suçun mağdurunun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde ikamet etmekten yasaklanmak
    d) Mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan yasaklanmak
    e) Çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan yasaklanmak
    f) Çocuklar hakkında bakım ve gözetim yükümlülüğünü gerektiren faaliyet icra etmekten yasaklanmak

    (10) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Dokuzuncu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz.

    (11) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Bu maddenin dokuzuncu fıkrasının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenir.

    1. Kadir balin dedi ki:

     Şimdi abim çok yoruyorum sizi ama şöyle şuç askerde oldıu 2008 yılında yaralama 5 ay önce 2.kez mükerrürden 3 ay ceza aldım kapalıda 4 de 4 yattım ne kadar doğru bilmiyorum ama bu eski olduğu için düz yani açık hakkı varmış nasıl öğreneceğim 10 günmü girdi çıktı yoksa 4 de 4 mü diye konum bu esnafım verdikleri evrakta açığa teslim olmam yazıyor ama 5 ay önceki girdiğimdede açıkğa teslim oldum 3 gün sonra kapalıya iade ettiler eğer öyle ise kapalıya gideceksem teslim olmamam durumunda sürem dolduğunda açık hakkım olsa bileki iptalmi oluyormuş

 3. polat dedi ki:

  Mrblar kolay gelsin. Kardesim 2 yil 1 ay hapis cezasi aldi ve suc tarihi 11.09.2016 acik cezaevinde ne kadar yatip.denetime cikar cevaplarsaniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sayın Polat, kardeşinizin infazının yaklaşık 1 yıl 4 ay 20 gün olacağını, bunun da 4 ay 20 gününü cezaevinde geçirerek son bir yılında hakkında denetimli serbestlik uygulanacağını tahmin etmekteyiz. 01 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için denetimli serbestlik iki yıl olarak uygulanmaktadır.

   1. mevlğde dedi ki:

    bnm eşim ceza evınde benı bıcakladıgı ıcın bn sıkayetcı olmadım ama yıne ceza aldı acaba bu yasadan yarrşanıröçmı lutfen bışgı verın

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Mevlüde hanım, eşinizin size karşı bıçaklı olarak yaralama eylemi gerçekleştirmesi, suçun bıçakla işlenmesi nedeniyle Uzlaştırma yasasından faydalanma açısından engeldir, suç bıçakla işlenmiş olduğundan uzlaştırma kapsamında değildir. Ancak, eşiniz açık ceza evine ayrılma ile ilgili son yönetmelik değişikliğinden faydalanabilir.

   2. mevlüde dedi ki:

    bnm eşim ceza evınde benı bıcakladıgı ıcın bn sıkayetcı olmadım ama yıne ceza aldı acaba bu yasadan yarrşanıröçmı lutfen bışgı verın

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Mevlüde hanım, eşinizin iki yıl olan denetimli serbestlik yasasından faydalanması için suç tarihinin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması gerekmektedir. suç tarihinin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması halinde eşiniz de bu yasadan faydalanabilir. Ancak, eşinizin size karşı işlemiş olduğu eylem silahtan sayılan bıçakla işlenmiş olması nedeniyle uzlaştırma kapsamında değildir. Açık cezaevine ayrılması ve yapılan düzenlemelerden faydalanması için bir engel olmadığı kanaatindeyiz.

  2. Kadir balin dedi ki:

   Mükerrürmü ağırdır tekerrürmü ikiindeki fark nedir

 4. Serap dedi ki:

  İyi geceler, benim babam 2013 şubat ayında esrar yakalatmaktan ceza evine girdi suçu satıcılık olarak ceza verildi 16 yıl verdiler 16 yılın üçte birini yatacak dedi avukatı. Şuanda bir af varmı ve babam faydalanacakmı.? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serap hanım, şu anda gündemde olan bir af bulunmamaktadır, affın kapsamı ile ilgili ancak gündeme alındıktan sonra bilgi verebiliriz, 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan KHK ile sadece disiplin hapsi nedeniyle açık ceza evine çıkamayan ve denetimli serbestlik yasasından faydalanamayan mahkumlarla ilgili düzenleme yapılmıştır, bununla ilgili ayrıntılı makalemiz bir kaç gün içerisinde sitemizde yayınlanarak istifadenize sunulacaktır. Herhangi bir af kanununun gündeme alınması veya yayınlanması halinde kapsadığı suçlar ve affın kapsamı ile ilgili ayrıntılı bilgi yine sitemizde okurlarımızla paylaşılacaktır.

   1. Ayten köse dedi ki:

    Mehmet bey benim eşim 2013 2014 2015 ki suclardan yargılandı 9sene 6ayden yargılandı yatari 4 bucuk sene içeri giriş tarihi 10 28 2017 bir ay kapalida kaldi şuan açıkta denetimliden yararlaniyormu bide yararlanirsa ne kadar sürede cikar

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhabalar Ayten Köse,
     Eşinize verilen toplam ceza 9 yıl 6 ay hapis cezası olarak hesaplandığında, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında yatarı 4 YIL 9 AY 2 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
     Eşiniz 2 YIL 9 AY 2 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılacaktır. Ancak suçun denetimli serbestlik kapsamı dışında olan suçlardan olmaması gerekmektedir. böyle bir durum yoksa ceza infaz kurumuna alındığı tarihin üstüne 2 Yıl 9 ay 2 gün ekleyerek denetimli serbestliğe çıkacağı günü net olarak hesaplayabilirsiniz.

 5. Serap dedi ki:

  Özür dilerim isminizi yazılardan karıştırıp yanlış yazdim çok özür dilerim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serap hanım, önemli değil biz gerekli düzeltmeyi yaptık, umarım yaptığımız yorum bilgilendirici olmuştur.

 6. Esma dedi ki:

  Benim nisanlım cezavi firarıydı 1 sene ye yakın firar olarak dolastı uyusturu sucundan yakaladılar o mahkeden sartlı tahliye edilde normalde ekim 17 sinde cezasi bitiyordu ama hucre cezası geldi ve eski dosyadanda farklı bi ceza geldi 6 ay yatırı varmıs hucre cezasını yattıktan sonra acıga cıkma ihtimali var mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Esma hanım, yeni yayınlanan KHK ile 01 Ağustos 2017 tarihinden önceki disiplin hapislerini affedilerek bu suçtan dolayı açık ceza evine ayrılamayan ve denetimli serbestlikden faydalanamayan mahkûmların yararlanmaları sağlanmıştır bu konuda en kısa zamanda açıklayıcı yazımızı yayınlayacağız.

 7. Umut dedi ki:

  İyi günler benim abim alti yil önce girdi cezaevine yatari onalti yil iki ay çok rica ediyorum ne zaman açiga cikar ne olur cevap verin üç çocuğu var zor durumdalar lütfen teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Umut bey, yeni yapılan düzenleme ile 10 yıldan az cezası olan hükümlülerin cezalarının bir ayını iyi halli geçirmeleri halinde açık ceza evine ayrılabilecekleri şeklindedir. Ancak infaz dosyasını incelemden bu konuda kesin bir şey söylememiz doğru olmayacaktır.

 8. Ceylan dedi ki:

  Merhaba benim eşim 2 sefer açık cezaevinden firar etti süan 5 ay cezası kaldı yeni yasadan faydalalirmı acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ceylan hanım, son yasa ile bu konuda düzenleme yapılmıştır, şartlarının oluşması halinde eşinizde bu yasadan faydalanabilir. Bunun için ilgili birimlere başvurmanız faydalı olacaktır.

 9. erhan dedi ki:

  merhaba;

  benim bir tanıdıgım 2 yıldır kapalı cezaevınde 13 yıl cezası var .sucu da uyusturucu satıcısı olarak gecıyor. bu yeni yasadan oda etkılenır mı ? sımdıden tesekkur ederım.

  iyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erhan bey, 694 sayılı KHK ile sadece disiplin cezasına yönelik bir düzenleme yapılarak disiplin cezası nedeniyle açık ceza evine çıkamayan ve denetimli serbestlikten faydalanamayanlara ilişkin bir düzenleme yapılmıştır

 10. emrah bahadır karacadağ dedi ki:

  merhaba benim denetim serbeslik dosyam kapandı yeni çıkan disiplin affı kapsamında denetim dosyam tekrardan düzenlene bilirmi acaba bu konu hakkında bilgi almak istiyorum sizden

 11. Ayşe dedi ki:

  Merhaba benim eşim 02.08.2016 yılında ablası ile bir tartışmaya girip evlerinin önü de silahla havaya ateş edip tehdit ve hakaret etti.bunun sonuncunda eskiden kalma infazı olduğu içinde toplamda 3.yıl 12 ay 26 gün mükerirlere özgü ceza aldı şuan net 2 yıl yatarı gözüküyor eşimde denetimli serbestlik yasasından yararlanırmı? Şimdiden çok teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım, 671 Sayılı KHK ile, 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar bakımından belirli düzenlemeler yapılmış, bu tarihten önce işlenen suçlar açısından ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanması kanunlaştırılmıştır. Buna göre:

   -Süreli hapis cezalarına mahkum olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverme hükümlerinden yararlanacaktır.

   -Denetimli serbestlik süresi 2 yıl olarak uygulanacaktır.
   Eşinizin işlediği suçun tarihi yasada belirtilen tarihten sonra olduğu için bu kapsamda değerlendirilemeyeceği kanaatindeyiz.

 12. Aslan dedi ki:

  Yiyenim 1 agustosdan önce firar etti şimdi teslim olsa disiplin ve hucre cezası alırmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aslan bey, hücre cezası alır ancak 01 Ağustostan önce firar suçu işleyenlerin hücre cezası bittikten sonra, disiplin cezasını çekmeden açığa çıkabilmelerinin önü açılmış oldu.

 13. Serap dere demir dedi ki:

  Mrb lar. ..benim eşim denetimli serbestliği ihlalden kapalı cezaevine alındı. ..cezası 2 yıldı…muddetnamesinde 01.07.2018 de kosullu saliverileceği yaziyor….kesin 10 ay yatarmi ve acikcezaevine geçiş hakkı varmı…cvp yazarsanız çok sevinirim şimdiden tskkrlr….

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serap hanım, denetimli serbestlik tedbiri olarak belirlenen yükümlülüklere aykırı hareket eden hükümlüler 671 Sayılı KHK ile tanınan 1/2 infaz hakkından faydalanabilirler ancak ikinci kez denetimli serbestliğe çıkamazlar. Denetimli serbestliğin ihlali halinde hükümlü tekrar cezaevine alınır. maalesef eşiniz koşullu salıverme tarihine kadar cezaevinde tutulacaktır. Şartların oluşması halinde eşinizin açık cezaevine ayrılabileceği kanaatindeyiz.

 14. Orhan dedi ki:

  Firar edenler hakkında çıkan herhangi bir yasa varmı varsa bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Oran bey, daha önceden firar suçu işleyenlerin açık cezaevine çıkma hakkı bulunmamaktaydı ancak yönetmelikte yapılan son değişikliklerle 01/07/2017 tarihinden önce firar eden ve yakalanan hükümlüler kapalı cezaevinde hücreye koyma cezalarını çektikten sonra, yönetmelikteki diğer şartlar uyduğu ve bir kez daha firar etmeyeceği yönünde kanaat oluştuğu takdirde açık cezaevine ayrılabilecekler.

 15. Kemal dedi ki:

  Merhaba! Benim 17.05.2005 tarihinde yaptığım bir suçtan dolayı 3yıl 9ay 16 gün ceza geldi 2012 11.ayında cezaevine girdim 10 ay cezaevinde yattım denetimli serbestlik yasasıyla dışarı çıktım denetimli serbestlik bittikten 9 ay sonra bir suç üstlenme olayım oldu ama ama asıl kişi suçunu kabul etti 2 saat sonra 25 gün hapis cezası aldım bu olaydan bi hakkım bitmesine 15 ay kala bu olay oldu infazım yanar mı bu olaydan dolayı eski suç tarihi eski tck zamanında

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, şartlı tahliye hükümlerinde faydalanan hükümlünün bihakkın tahliye tarihine kadar kasıtlı bir suç işlememesi gerekmektedir. Aksi takdirde infazla ilgili sıkıntı yaşanacaktır. Bu durum sizin anlatmış olduğunuz olay içinde geçerli, ama yine de bununla ilgili net bir şey söylememiz mümkün değil. Ancak, infaz dosyasının bir bütün olarak incelenmesi halinde kesin bir yargıya varılması mümkün olacaktır. Bu nedenle avukatınıza danışmanızı, avukatının yoksa bu konuda herhangi bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz.

   1. Oktay Fırat dedi ki:

    Merhaba , benim sorum şu ; 1 ay kadar önce açık ceza evinden denetime çıktım , bir hafta kadar önce de uyusturucu yakalattım içicilikten işlem yaptılar bu benim denetimimi bozar mı ? sorduğum bir kaç kişi hüküm almadığım sürece denetimimi bozmayacağını söylediler ama net bir bilgi alamadım.
    eğer bozuyorsa kalan cezamı kapalıda mı yatacağım yoksa açıkta mı ? bide denetimin bozulması durumunda tekrar denetime çıkma şansım var mıdır.
    bunu düşünmekten inanın günlerdir uyuyamıyorum, cevap verirseniz çok memnun olurum.

    Saygılarımla

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Oktay Fırat bey, hakkınızda işlem yapılarak dava açılması suçlu olduğunuz anlamına gelmez bu nedenle denetimin bozulması için davanın sonuçlanması kesinleşmesi gerekmektedir, böyle bir durumda denetimde geçirdiğiniz süreler cezanızdan mahsup edilecektir kalan cezanız ne ise bu ceza infaz kurumunda geçirerek tamamlayacaksınız. şartların uyması halinde ikinci suçtan dolayı da denetimden faydalanabilirsiniz.

 16. Keleş dedi ki:

  Merhabalar venim esim 2017mart ayında iceri girdi iki ay yatip cikti simdi de 1aydir aci ceza evinde yatıyor alfigi ceza da 3yil 45 gun nekadar yatar sizce henuz muddet namesi gelmedi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar, eşinizin işlediği suçun suç tarihinin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması halinde 2 yıllık Denetimli serbestlik yasasından faydalanma hakkı var, ayrıca infaz 2/1 olarak uygulanacaktır, ancak suç tarihinin bu tarihten sonra olması halinde denetimli serbestlikten 1 yıl faydalanabilecek ve infaz 3/2 olarak uygulanacaktır.

 17. Kale dedi ki:

  Nısanlım 2013 te işledıgı yagma sucundan 13 kasım 2017 tarıhınde karara baglanmıs, 5 yıl kesınlesmıs cezası var.sımdı kapalı cezaevınde. Bundan sonrakı surec nasıl olacak bılgılendırır mısınız lutfen?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar.
   Nişanlınızın işlediği suçun tarihi 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olduğu için infaz 2/1 yani yarı oranında uygulanacaktır, 5 yıl kesinleşmiş cezası varsa 2 yıl 6 ay olacaktır. bununda son 2 yılı denetimli serbestlik yasasına tabidir. Yani, 6 ay hapis ay hapis yattıktan sonra Denetimli sebestlik uygulanarak cezasını bitireceği kanaatindeyiz.

   1. Kale dedi ki:

    Tesekkurler

    1. Kale dedi ki:

     Benım bır sorum daha olacak yardım edersenız sevınırım. Kesınlesmıs bu cezaya ıtıraz mumkun mu cunku mumkun degıl denıyor fakat kesınlesmıs cezanın ortadan kalktıgı orneklere de ben ulastım ınternetten. Ornegın suc 2013 te ıslenmıs ve o tarıhten snra taraflar barısmıs. Smdı arakarında husumet yok ve bunca yıl ıcınde nısanlım evlılkk yolunda calıstı para bırıktırdı tam dukkan acmak uzereydı. Sımdı6 ay ıcerde yatması demek onun hayatının tamamen degısmesı anlamına gelıyor bunlar gerekce gosterılemez mı acaba? Lutfen yardım edın.

 18. Gul dedi ki:

  Eşim 6 ay yatari var 20 gün kapalıda yattı 2 gün önce açığa çıktı ama teslim olmadı açığa teslim olsa kapalıya mi gider

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gül hanım, eşiniz firar suçunu işlemişse açık cezaevine de teslim olsa kapalı ceza infaz kurumuna alınarak cezası infaz olunur.

 19. Nazan abbasoğlu dedi ki:

  Merhabalar benim eşim denetim serbestlikte 1 seminere katılmadı 1 karakol imzasını atamadı ve şu an kalan cezasını olan 8 ayını kapalı infazda geçirmek üzere 2 aydır kapalıda yatmakta,sormak istediğim açık cezaevine geçme şansı varmı teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nazan hanım, yasada denetime uymayanların kalan cezası, ceza infaz kurumunda çektirilir şeklinde açıkça belirtilmiştir, bu nedenle eşinizin açık ceza infaz kurumuna geçmesi için bir engel olmadığı kanaatindeyiz.

 20. mükremin dedi ki:

  iyi geceler mehmet bey benim oglum denetimli serbestlik ten yararlanıyordu biki kere imzaya gitmedi 1 yıl 4 ay süresi kaldıydı şu anda benim oglu 2 aydır cezaevinde acaba oglu açık ceza ınfaz kurumuna geçermi bu konuda 22 şubat 2017 tarihind resmi gazetede yayınlanarakyürürlüge girenaçık ceza infazkurumlarına ayrılma yö
  netmenligide degişiklik yapılmış beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mükremin bey, açık ceza evine çıkması için engel yok ama bunun için ceza infaz kurumu ve infaz hakimliğinin olumlu kararı gerekmektedir

 21. mükremin dedi ki:

  mehmet bey peki infaz hakimligine bizim dilekçemi yazmamız veya hükümlünün mü dileçe yazmasımı gerekiyor yazima cevap vermişin teşekkür ederim benim oglum boş yere i içeride lütfen ceap yazarsanız sevinirim

 22. GÖNÜL YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey benim babam 8 yıl 4ay ceza aldı ve 7aydır kapalı ceza evinde yatıyor nezaman acık ceza evine çıkar ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gönül hanım, 10 yılın altında hapis cezası alan hükümlüler cezalarının bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda geçirmeleri halinde açık ceza infaz kurumuna çıkmaya hak kazanırlar. cezaevi idaresi tarafından düzenlenecek iyi hal kararına istinaden açık ceza infaz kurumuna geçişi mümkündür, babanızın cezaevi idaresine vermiş olacağı dilekçe bakanlığa gönderilerek değerlendirilecek, engel bir durumun olmaması halinde uygun olan bir açık ceza infaz kurumuna sevki sağlanacaktır.

 23. Ayse dedi ki:

  Merhabalar brnim kardesim hirsizlik sucundan veza yedi yatari bir haftaydi yatti tam cikacagi sirada baska bir dosya geldi buda dort sene olarak gozukuyor bazi problemleri oldugu icin o gun firar etti bir hafta kadar bugun kendisi teslim oldu acik cezaevinde yatıyordu son durum ne olur ne kadar ceza yer kapaliyami gecer ayrica infaz patlamasi olmus oldu ikinci disya gidince yattigida bisa gitmis oldu diye biliyorum bilgilendirirmisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım kardeşinizin firar ettiğinden dolayı ilk aşamada kapalı ceza infaz kurumuna alınacaktır, cezasının infazına kaldığı yerden devam olunur ancak firar suçu nedeniyle hakkında ayrıca dava açılacaktır.

 24. Gül dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey ; Eşimin 4 yıl 9 ay 15 gün cezası 1 subat 2018 de geldi Ancak teslim olmadı şuç tarihi 3 ocak 2017 teslim olduğu takdirde açık ceza infaz kurumuna alınır mı ? Daha önce bu dosyadan 38 gün kapalı cezaevinde yattı ancak mahkeme sürecinde tutuksuz yargılandı teslim olduğu takdirde kapalı infaz kurumuna girmeden açık ceza evine geçiş yapar mı? Geç teslim olacağı için soruyorum. suçu hırsızlık.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gül hanım, normal şartlarda cezası 10 yıldan az olan hükümlüler cezalarının bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda çektikten sonra açık ceza infaz kurumuna ayrılmayı hak edebiliyorlar. Eşinizin daha önce kapalı ceza infaz kurumunda tutuklu olarak bulunmuştur bu nedenle bu süre kapalı ceza infaz kurumunda hükümlülükte geçen süre olarak değerlendirilmeyebilir. Yine de eşinizin teslim olduğunda, daha önce kapalıda tutuklu kaldığını ve açığa çıkmak istediğini bir dilekçe ile kurum yetkililerine bildirmesi faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan Ceza İnfaz ve Denetimli Serbestlik Hesaplama programını kullanarak infaz hesaplaması yapabilirsiniz.

 25. Hidayet dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey benim eşim 27 kasım 2017 de birden fazla ateşli silah bulundurmadan altı yıl ceza aldı bunun nekadarı katar ve ne zaman açığa çıkar lütfen beni aydınlatırmısınız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hidayet hanım eşinize verilen sonuç ceza 6 yıl hapis cezası ise verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 4 YIL HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 3 YIL HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

   1. Hidayet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim Mehmet bey allah razı olsun.

 26. Hidayet dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey daha önce de size yazdım eşim 6 yıl ceza almıştı ama daha onaylatmadı bölge mahkemesi ne yollayacak eşim şu an tutuklu mu hükümlü mü cezayı onaylatınca ne kadar sonra açığa çıkar aralık 3 ten bu yana ceza evinde.bir sorum daha olacak eşim İstanbul’da ceza evinde biz ise Gaziantep teyiz sevk istese gelirmi gelirse kaç günde gelir biz gidemiyoruz imkanımız sınırlı lütfen yardımcı olurmusunuz bana

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hidayet, eşinize verilen ceza kesinleşinceye kadar cezaevinde tutuklu diğer bir ifadeyle hükümözlü sayılacaktır, hükmün kesinleşmesinden sonra hükümlü olacaktır. Eşiniz hükümlü olduktan sonra almış olduğu ceza 10 yıldan az olduğundan açık ceza infaz kurumuna ayrılmasında herhangi bir engel bulunmamakta, eşinizin başka cezaevine sevk isteme hakkı bulunmakta ancak bu sevkini istediği cezaevinin şartlarının uygun olmasına bağlı olacaktır. Bu konuda cezaevinden eşinize yardımcı olunacağını düşünmekteyiz.

 27. Nur dedi ki:

  Merhaba,mehmet bey eşim firar sucundan yakalndı 1 aydır yatıyor 5 yıl kesinleşmiş cezası var gerekli bilgilendirmeyi yaparsanız cok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nur hanım, Firar suçundan dolayı ayrıca yargılaması yapılacaktır. Kesinleşmiş olan 5 yıl hapis cezası için ise;
   eşinize verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 4 AY 1 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince eşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Eşiniz 2 YIL 4 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Eşinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 28. Misafir dedi ki:

  Esim 11.05.2017 de cezaevine girdi. 188 den 10 yıl ceza aldı acikcezaevine ne zaman gecebilir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Misafir, Eşinize verilen ceza 10 yıl hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 6 YIL 8 AY 3 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince eşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Eşiniz 5 YIL 8 AY 3 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Eşinize verilen ceza 10 yıldan fazla olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezanın 1/10’u olan 1 YIL 0 AY 0 GÜN HAPİS cezasını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 29. Misafir dedi ki:

  Ilginize teşekkür ederim. Yalniz burda asıl öğrenmek istediğim şu acikcezaevine ne zaman ayrılabilir. Son yapılan yani şubat 2017 deki değişiklikten yararlanamıyoruz. Açığa ne zaman gelebiliriz cevabı hep farklı geliyor kimi avukat son 20 ay sonra kimi avukat 40 ay sonra açığa geçebilir diyor istediğim kaç ay sonra açığa geçebilir. Eşim uyusturucu ticaretinden ceza aldi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Misafir, Toplam cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise onda biri kapalı ceza infaz kurumunda infaz edildikten sonra açık ceza infaz kurumuna ayrılabilirler.

   1. Misafir dedi ki:

    Malesef öyle değilmiş sizin söylediğiniz şekilde uyusuturu ticaretinden ceza alanlar faydalanamıyor. Eski yönetmeliğe gore cezanin 1/3 mu yoksa 1/5 kapalida yatcak onu ogrenemedim bi turlu

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Misafir, daha önce ayrıntılı şekilde ifade etmeye çalışmıştık ama galiba bir çok kişinin değişik şekilde farklı yorumlarda bulunması bilgi kirliliğine neden olmuş ben size Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğini okumanızı tavsiye ediyorum, bu yönetmelikte aradığınız sorulara yanıt bulacaksınız. Sağlıcakla kalın.

 30. Aytaç Tamer dedi ki:

  2017 tarihinde aracımda ruhsatsız silah bulundurmam üzerine 1 yıl hapis cezası aldım 10 gün içerisinde telim olmam gerekiyormuş herkes farklı bişey söylüyor ama genel olarak söyledikleri 3 gün açıkta kalırsın sonra denetimliyle dışarı çıkarsın diyorlar. Sizden görüş almak istedim tşk ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aytaç bey cezanızın infazına başlanabilmesi için ceza infaz kurumuna alınmamış gerekmekte, bu süre ortalama 5 ile 15 gün arasında olabilir.

 31. Turan dedi ki:

  Merhaba baba biryil dört ay yirmi gün 3/2 açık ceza evinde geçireceğim bunun tahliye olma şansım varmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Turan bey, tam olarak neyi öğrenmek istediğinizi anlayamadım, suç tarihini, suçu ve sonuç cezayı yazmanız halinde bilgi vermeye çalışabiliriz.

 32. caner dedi ki:

  merhaba ben denetimli serbeslikteyken 3 ay kalmıştı bitmesine 1000tl para cezası geldi beni açık ceza evine aldılar dışarda kimse parayı yatıramayacağı ve annem hasta oldugu için firar ettim şimdi parayı buldum infaza birilerini gönderiyorum parayı yatırmak için beni istiyorlar bu durum ne olur lutfen yardım gidip teslim olacağım..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Caner bey, para cezasının infazı halinde parayı yatırdığınız da infaz gerçeklesmiş olur ancak firar etmiş olmanız nedeniyle hakkınızda yeni bir soruşturma açılmış olması ve yakalama çıkarılması muhtemeldir. Ayrıca hakkınızda uygulanan bir denetimde bulunmakta bunu da göz önünde bulundurularak hareket etmenizi tavsiye ederim.

 33. DERYA dedi ki:

  merhaba yüksek güvenlikli cezaevinden ilçe cezaevlerine nakil sartları nelerdir acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Derya hanım, Yüksek Güvenlikli Ceza Evinden başka bir cezaevine nakil için öncelikli olarak hükümlünün almış olduğu ceza miktarı, suçu ve diğer hususlar birlikte değerlendirilmektedir, bu konuna cezaevi idaresinden veya avukatınızdan ayrıntılı bilgi edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 34. DERYA dedi ki:

  ı ceza 3 yıl bir ay 15 gün şuan cezaevinde 8 aydır 28 ay yatacakmış geciş hakı varmı merhaba sucu teror orgütüne uye olmamakla birlikte onun adına suc işlemek aldığ

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım terör suçlarından dolaylı ceza almış hükümlüler terör örgütü ile hiçbir bağlantıları kalmadığına kanaat getirilirse cezalarının son bir yılını açık ceza infaz kurumunda geçirebilirler.

 35. okan dedi ki:

  selamın aleykum abım bı yardımcı olurda bılgılendırırsen cok sevınırız benım abım ılk defa bı ceza aldı ılk defa derken yanı ceza evı olarak tekerrur mukerrur olayı olmus bırıncısınde sılah yakalatıyo ıkıncısınde cakı yakalatıyo ama sılah yazıyolar 5 ay acık ceza verıldı 400 tl para cezası aldı tabı bıraz skıntısı var yanı hazır degılmıs cezaya gırmek ıcın teslım olmadı 3 5 ay sonra yakalandı acık cezaya goturduler acık cezaya goturuyolar o da ılk gunu fırar edıyo 24 saat ıcınde teslım olsa ne olur yada teslım olmadıda kendını maddeden temızlendıkden sonra teslım olsa yada yakalansa kapalıya gotururlermı yoksa aynı acık cezasını gırdı cıktı yaptırırlarmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Okan bey abiniz firar ettiği için kapalı ceza infaz kurumuna alınacak, ayrıca firardan dolayı hakkında kamu davası açılacak.

 36. Birsen dedi ki:

  Mrb benimm nisanlim ypmadgi bisey icin cezaevinde 5yil ceza verildi kosullu saliverilme 2020 sucsuz yere cinsel istsmardan denetmde 1yilms 18.08.2017de girdi denetime seneye raporlar hersey temiz cikti kadn sikaytnden vazgecti nisanlim dilekce verdi kanitida gonderdi ama bisey cikmadi itiraz etti hic bisey yapamiyoruz kesinlesmis ceza hakim dosyaya bakmadan cezayi kesmis simdi denetime grmek icin dilekce verse denitme gremezmi cok magduruz elmzden bisey gelmiyor rdmci olursanz sevinrm

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Birsen Hanım, nişanlınızın şartlı tahliye tarihi 26/09/2019 ise 26/09/2018 tarihinde denetimli serbestliğe çıkabilir, bunun için nişanlınızın cezaevi idaresine dilekçe vermiş olması yeterli olacaktır.

 37. Fatih dedi ki:

  Merhaba suç tarihi 2012 suç yaralama werilen ceza 4 yıl 2 ay buntam olarak yatarı nedir ne zam dışarı çıkarım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatih bey suç tarihi itibariyle 1/2 infaz ve 2 yıl denetimli serbestlik ten faydalanabilirsiniz. Bu haliyle kosullu salıverme göz önüne alındığında infaz 2 yıl 1 ay olacaktır, bununda son 2 yılını denetimli serbestlikte geçirebilirsiniz

 38. Soner köz dedi ki:

  Slm Mehmet bey abim 2 ayrı cezadan 40 gündür kapalı cezaevinde yatıyor cezanın biri 6 ay diğeri 2.5ay açığa çıkamıyor acaba nedeni nedir içtima yapılmamış dediler yaptırdım ve 3 iş günü geçti haber yok bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Soner bey, Normal şartlarda abinizin açık ceza infaz kurumuna ayrılarak denetimli serbestliğe çıkması gerektiğini düşünüyoruz, içtima işlemi yapıldıktan sonra açığa çıkması için bir engel olmadığı kanaatindeyiz.

 39. ali dedi ki:

  tck 104 ‘ün açık cezaevine geçme süresi kaç yıldır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, TCK 104. maddeden ceza verilmesi halinde verilen ceza 10 yıldan az olması halinde Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda geçirilmesi gerekmektedir.

 40. Gülistan dedi ki:

  Merhabalar. Siyasi tutuklu bir kişinin cezası bir yılın altına düştüğü vakit , açık cezaevine sevk edilirse denetimli serbestlikten faydalanıp direkt tahliye edilir mi? Tahliye edilmeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi? . Hangi durumlarda 6 ayı açıkta geçirme durumu olabilir ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülistan hanım, Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenler, koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması halinde açık ceza infaz kurumuna geçebilirler.

   Denetimli Serbestlikle ilgili ayrıntılı bilgiyi Denetimli Serbestlik Son Durum konulu yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

   Normalde yasada açık ceza evine çıkmak için hükümlünün son 6 ayını açık ceza infaz kurumunda geçirmiş olması yada açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıması gerekmektedir ancak 31.12.2020 tarihine kadar bu yasa uygulanmamaktadır, dolayısıyla açık ceza infaz kurumuna ayrılma şartları oluşan hükümlüler denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. Hükümlü, kapalı cezaevinde olmasına rağmen kendi iradesi dışında, örneğin yer yokluğu nedeniyle, açık cezaevine gönderilememişse açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıdığı için denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir.

   Hükümlünün denetimli serbestlik yasasından yararlanabilmesi için “iyi halli” olması gerekir. Hükümlünün iyi halli olup olmadığı, cezaevi idaresi tarafından hazırlanan değerlendirme raporu dikkate alınarak karar verilir. Hükümlünün hazırlanan bu rapora karşı ceza infaz hakimliğine itiraz hakkı vardır.

 41. Serhat dedi ki:

  3 yil 1 ay 15 gun ceza aldim ceza onandi 01.07.2016 oncesi islenmis bir suc aciktami kapalida mi yatariz ve kac gun yatariz tam olarak bilgi alabilirmiyiz uc yili gecenler direk aciga cikamiyor diyorlar ama 1/2 den yararlandigimiz icin sucun yatarida yok tam olarak bilgi verirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serhat bey, suç tarihinin 01/07/2016 tarihinden önce olması nedeniyle hakkınızda 1/2 infaz uygulanacaktır buna göre koşullu salıverme tarihi düşüldüğünde YATARINIZ 1 YIL 6 AY 25 GÜN olacaktır. ayrıca hakkınızda 2 yıl denetimli serbestlik uygulanacağı için sadece ceza infaz kurumuna giriş çıkış işlemi yapılarak denetimli serbestlikten direkt yararlanabilirsiniz.

 42. Aslı dedi ki:

  Merhaba kardeşim Tck 188 den 4 yıl 2 ay caza aldı suç tarihi 2013 daha önce 4 buçuk ay tutuklu kaldı temyizde karar onanmış şimdi ne kadar yatar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aslı hanım, Kardeşinize verilen ceza 4 yıl 2 ay hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 9 AY 13 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince kardeşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz. kardeşiniz 1 YIL 9 AY 13 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 43. İREM ÜNAL dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim yakınım şuan kapalıcezavinde silahlı yağmalamadan yargılandı 5 yıl 33 gün ceza aldı şuanda suç tarihi 04.05.2016 tarihinde oldu cezamız 3 yıl sonra kesildi ve dosyamız ankaraya gitti ama temiz yolları onaylanmamış ve avukatımız tekrar dosyayı temize göndermesi için gereken süreyi kaçırdığı için cezamız kesildi cezamızın 3 yıl 33 gününü cezaevinde 2 yılı denetimli serbestlik ama biz şuanda ne zaman açık cezaevine geçiceğin bilmiyoruz normalde 10 yıl 66 gün aldı bu cezanın yatarı 5 yıl 33 gün oldu şuanda 1 ay 6 gündür silivri kapalıcezavinde yatıyor kimse ona bilgi vermiyor koşullu salıverme tarihi 17.03.2022 bize 2 tane farklı bilgi verildi biri diyor ki 33 günü sonra cezasını 3 yıla inince açıkcezevine geçebilir bir başkası da 1/10 yasaına yakalanmış o yüzden 3 yıl 33 günün 1 yıl 33 gününü kapalıcezavinde 2 yılını açık cezaevinde geçirecek denildi lütfen yardımcı olun açıkcezevine ne zaman çıkacağını bilmiyoruz o da çok kötü

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrem Ünal,
   Sanığa verilen ceza 10 yıl 66 gün hapis cezası ise;

   Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 5 YIL 1 AY 3 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 3 YIL 1 AY 3 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan fazla olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezanın 1/10’u olan 1 YIL 6 GÜN HAPİS cezasını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

Önceki yazıyı okuyun:
Hukuk Davalarında Süreler

Hukuk davaları, ceza davalarının aksine süreler yönünden daha karışıktır. Hukuk davalarında da, diğer yargı davalarında olduğu gibi sürenin kaçırılması halinde...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016