Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik

A+
A-

Bilindiği üzere, daha önce 07/09/2016 tarih ve 29824 Sayılı Yönetmelik değişikliği ile açık ceza infaz kurumlarına geçebilme şartları ile  denetimli serbestlik yasasından faydalanma uygulamasında değişiklik yapılmıştı. Ancak 22/02/2017 tarihli Resmi Gazetede yapılan yeni düzenleme ile açık cezaevine ayrılma şartlarında iyileştirme yapılarak, açık cezaevine çıkış şartları kolaylaştırıldı.

Son aylarda FETÖ nedeniyle yapılan operasyonlar sonucunda, tutuklu sayısının 42 bini, hükümlü sayısının 197 bini aşması, Adalet Bakanlığının, yönetmelikle böyle bir  değişikliği yapmasına neden oldu. Adalet Bakanlığı tarafından, bu yönetmelik değişikliği ile bir nebze olsun kapalı cezaevlerini rahatlatmak ve kapalı cezaevlerinde bulunan hükümlülerin sayısının düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Son Değişiklikle Kimler Açık Cezaevine Çıkabilecek

22/02/2017 tarihli resmi gazetede yapılan değişiklikte, 10 yıldan az hapis cezası olan hükümlülerin, cezalarının 1 ayını iyi halli olarak cezaevlerinde geçirmeleri halinde açık cezaevine çıkabilecek olmaları, en çok dikkat çeken konu başlığı oldu. Ayrıca haklarında 5275 Sayılı Yasanın 44. Maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar da yapılan bu değişiklik ile açık cezaevine çıkmaya hak kazanmış oldular.

Firar Suçu İşleyenler de Açık Cezaevine Çıkabilecek

Daha önceden firar suçu işleyenlerin açık cezaevine çıkma hakkı bulunmamaktaydı ancak yönetmelikte yapılan bu değişiklikle ilk kez firar eden ve yakalanan hükümlüler kapalı cezaevinde hücreye koyma ve disiplin cezalarını çektikten sonra, yönetmelikteki diğer şartlar uyduğu ve bir kez daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık cezaevine ayrılabilecekler.

Açık Cezaevine Ayrılma Şartlarında Yapılan Son Değişikliği

Adalet Bakanlığınca çıkartılan ve 22/02/20017 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe”göre; aşağıdaki şekilde iyileştirme yapılarak açık cezaevlerine ayrılma şartları kolaylaştırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutukluluğa İtiraz Nasıl Yapılır

MADDE 1 – 2/9/2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “cezalarının” ibaresi “cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) Haklarında iyi hal kararı verilse bile, 5275 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken; firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren, Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu takdirde açık kuruma ayrılabilir.”

“(2) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir. Açık kurumdan ikinci kez firar eden hükümlüler hakkında ise bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi hükmü uygulanır.”

Açık Cezaevine Geçiş Dilekçe Örneği 2017 Yeni Yönetmelik İçin

Açık ceza infaz kurumuna ayrılma dilekcesi örneği

Açık cezaevine ayrılma dilekcesi

açık cezaevine geçiş dilekçe örneği 2017 yeni yönetmelik için

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 149 YORUM
 1. Serhat dedi ki:

  3 yil 1 ay 15 gun ceza aldim ceza onandi 01.07.2016 oncesi islenmis bir suc aciktami kapalida mi yatariz ve kac gun yatariz tam olarak bilgi alabilirmiyiz uc yili gecenler direk aciga cikamiyor diyorlar ama 1/2 den yararlandigimiz icin sucun yatarida yok tam olarak bilgi verirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serhat bey, suç tarihinin 01/07/2016 tarihinden önce olması nedeniyle hakkınızda 1/2 infaz uygulanacaktır buna göre koşullu salıverme tarihi düşüldüğünde YATARINIZ 1 YIL 6 AY 25 GÜN olacaktır. ayrıca hakkınızda 2 yıl denetimli serbestlik uygulanacağı için sadece ceza infaz kurumuna giriş çıkış işlemi yapılarak denetimli serbestlikten direkt yararlanabilirsiniz.

  2. Aysenur dedi ki:

   Hocam soru sorucam lütfen cevap verirmisiniz eşim ceza aldı 2015 olan bı davadan 2 yıl 1 ay acık ceza evinde şuanda 02.12.2019 tarihinde ne kadar yatar bilgi verirmisiniz 🙏😔

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşegül hanım,
   Tam olarak hangi konuda bilgi almak istediğiniz belirtirseniz daha faydalı yorum yapabiliriz.

 2. Aslı dedi ki:

  Merhaba kardeşim Tck 188 den 4 yıl 2 ay caza aldı suç tarihi 2013 daha önce 4 buçuk ay tutuklu kaldı temyizde karar onanmış şimdi ne kadar yatar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aslı hanım, Kardeşinize verilen ceza 4 yıl 2 ay hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 9 AY 13 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince kardeşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz. kardeşiniz 1 YIL 9 AY 13 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 3. İREM ÜNAL dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim yakınım şuan kapalıcezavinde silahlı yağmalamadan yargılandı 5 yıl 33 gün ceza aldı şuanda suç tarihi 04.05.2016 tarihinde oldu cezamız 3 yıl sonra kesildi ve dosyamız ankaraya gitti ama temiz yolları onaylanmamış ve avukatımız tekrar dosyayı temize göndermesi için gereken süreyi kaçırdığı için cezamız kesildi cezamızın 3 yıl 33 gününü cezaevinde 2 yılı denetimli serbestlik ama biz şuanda ne zaman açık cezaevine geçiceğin bilmiyoruz normalde 10 yıl 66 gün aldı bu cezanın yatarı 5 yıl 33 gün oldu şuanda 1 ay 6 gündür silivri kapalıcezavinde yatıyor kimse ona bilgi vermiyor koşullu salıverme tarihi 17.03.2022 bize 2 tane farklı bilgi verildi biri diyor ki 33 günü sonra cezasını 3 yıla inince açıkcezevine geçebilir bir başkası da 1/10 yasaına yakalanmış o yüzden 3 yıl 33 günün 1 yıl 33 gününü kapalıcezavinde 2 yılını açık cezaevinde geçirecek denildi lütfen yardımcı olun açıkcezevine ne zaman çıkacağını bilmiyoruz o da çok kötü

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrem Ünal,
   Sanığa verilen ceza 10 yıl 66 gün hapis cezası ise;

   Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 5 YIL 1 AY 3 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 3 YIL 1 AY 3 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan fazla olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezanın 1/10’u olan 1 YIL 6 GÜN HAPİS cezasını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

  2. İREM ÜNAL dedi ki:

   Merhaba iyi günler Mehmet Bey ben bir şey soracaktim ama benim arkadaşım cezaevinde kalıyor daha önce de buraya yorum atmıştım ilk önce bir koğuşa verildi daha sonra iyi hali olduğu için işçi koğuşuna alındı ama işçi koğuşunda hırsızlık oluyor ve arkadaşım görüyor daha sonra bütün koğuşu toplayıp soruşturuyorlar benim arkadaşımda gördüklerini söylüyor ve asıl suçu yapan kişi ben kendim yapmadım o çocuk yaptırdı diyor 2sinide alıp biraz hırpalıyorlar ve benim arkadaşımın koğuşu değişiyor yeni gittiği koğuşta kendi dosyasındaki asıl olayı yapan yani hasmıyla aynı koğuşa veriliyor bizde baş gardiyanla konuşup tekrar koğuş değişikliği talep etti ve oldu da değişti yani ama duyumlarıma göre isteğe göre veya bir olaya karışıp koğuş değişikliği olursa iyi halin gidiyormuş bu doğru mu acaba bir dosya ve dava açılmadı koğuşta olan hırsızlıktan dolayı bu olaydan ötürü dava açılır mı iftira atıldı ama kanıtlayamıyoruz 1 hafta oldu olay olalı şuan bir işlem olmadı olma şansı var mı iyi hali gitmiş mı olur kimse birşey demiyor yardımcı olursanız sevinirim

   Birde bizim bir arkadşımız görüşe girmek istiyor içerden ismi yazıldı ama 17 yaşında ve aile izni olması lazımmış galiba anne veya baba cezaevine gidip imza atabilirmiş görüşe gireceğin haber var anlamında 2 sininde mı gitmesi lazım yoksa sadece anne baba yeterli mi veya noterden belge imzalamaları lazımmış tam olarak bitlerdeki görüş izni alınması için gereken belgede ne yazae bilginiz var mı eğer yardımcı olursanız çok mutlu oluruz çünkü zor durumdayız avukatımız ölmek üzere yardımcı olan kimse yok adliyeye gittiğimizde de ordan oraya yönlendiriyorlar ve herkes farklı konuşuyor kusura bakmayın şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

 4. Necla Elbuken dedi ki:

  Merhaba iyi gunler Kapalicezaevinde kalıcak bir insanın iyi hali devan ettiği sürece 1 yıl 6 günden daha az sürede kapalicezaevinde kalabilir mi yoksa iyi halli olduğu halde yine de 1 yıl 6 gün olarak kalır mı lütfenn yardımcı olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Necla Hanım, Açık cezaevine ayrılma yönetmeliğinde değişiklik yapıldı, ilgili makalemizde bu değişiklikle ilgili bütün ayrıntılar yer almaktadır. 10 yıldan az olan suçlarda 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda kalan hükümlüler açık ceza infaz kurumuna ayrılmayı hakkedebilir. 10 yıl ve üzeri hapis cezası alan hükümlüler ise 10/1’ini kapalı ceza infaz kurumunda geçirmek zorundadırlar.

 5. İREM ÜNAL dedi ki:

  Merhaba iyi günler Mehmet Bey ben bir şey soracaktim ama benim arkadaşım cezaevinde kalıyor daha önce de buraya yorum atmıştım ilk önce bir koğuşa verildi daha sonra iyi hali olduğu için işçi koğuşuna alındı ama işçi koğuşunda hırsızlık oluyor ve arkadaşım görüyor daha sonra bütün koğuşu toplayıp soruşturuyorlar benim arkadaşımda gördüklerini söylüyor ve asıl suçu yapan kişi ben kendim yapmadım o çocuk yaptırdı diyor 2sinide alıp biraz hırpalıyorlar ve benim arkadaşımın koğuşu değişiyor yeni gittiği koğuşta kendi dosyasındaki asıl olayı yapan yani hasmıyla aynı koğuşa veriliyor bizde baş gardiyanla konuşup tekrar koğuş değişikliği talep etti ve oldu da değişti yani ama duyumlarıma göre isteğe göre veya bir olaya karışıp koğuş değişikliği olursa iyi halin gidiyormuş bu doğru mu acaba bir dosya ve dava açılmadı koğuşta olan hırsızlıktan dolayı bu olaydan ötürü dava açılır mı iftira atıldı ama kanıtlayamıyoruz 1 hafta oldu olay olalı şuan bir işlem olmadı olma şansı var mı iyi hali gitmiş mı olur kimse birşey demiyor yardımcı olursanız sevinirim

  Birde bizim bir arkadşımız görüşe girmek istiyor içerden ismi yazıldı ama 17 yaşında ve aile izni olması lazımmış galiba anne veya baba cezaevine gidip imza atabilirmiş görüşe gireceğin haber var anlamında 2 sininde mı gitmesi lazım yoksa sadece anne baba yeterli mi veya noterden belge imzalamaları lazımmış tam olarak bitlerdeki görüş izni alınması için gereken belgede ne yazae bilginiz var mı eğer yardımcı olursanız çok mutlu oluruz çünkü zor durumdayız avukatımız ölmek üzere yardımcı olan kimse yok adliyeye gittiğimizde de ordan oraya yönlendiriyorlar ve herkes farklı konuşuyor kusura bakmayın şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

 6. İREM ÜNAL dedi ki:

  Merhaba iyi günler Mehmet Bey ben bir şey soracaktim ama benim arkadaşım cezaevinde kalıyor daha önce de buraya yorum atmıştım ilk önce bir koğuşa verildi daha sonra iyi hali olduğu için işçi koğuşuna alındı ama işçi koğuşunda hırsızlık oluyor ve arkadaşım görüyor daha sonra bütün koğuşu toplayıp soruşturuyorlar benim arkadaşımda gördüklerini söylüyor ve asıl suçu yapan kişi ben kendim yapmadım o çocuk yaptırdı diyor 2sinide alıp biraz hırpalıyorlar ve benim arkadaşımın koğuşu değişiyor yeni gittiği koğuşta kendi dosyasındaki asıl olayı yapan yani hasmıyla aynı koğuşa veriliyor bizde baş gardiyanla konuşup tekrar koğuş değişikliği talep etti ve oldu da değişti yani ama duyumlarıma göre isteğe göre veya bir olaya karışıp koğuş değişikliği olursa iyi halin gidiyormuş bu doğru mu acaba bir dosya ve dava açılmadı koğuşta olan hırsızlıktan dolayı bu olaydan ötürü dava açılır mı iftira atıldı ama kanıtlayamıyoruz 1 hafta oldu olay olalı şuan bir işlem olmadı olma şansı var mı iyi hali gitmiş mı olur kimse birşey demiyor yardımcı olursanız sevinirim

  Birde bizim bir arkadşımız görüşe girmek istiyor içerden ismi yazıldı ama 17 yaşında ve aile izni olması lazımmış galiba anne veya baba cezaevine gidip imza atabilirmiş görüşe gireceğin haber var anlamında 2 sininde mı gitmesi lazım yoksa sadece anne baba yeterli mi veya noterden belge imzalamaları lazımmış tam olarak bitlerdeki görüş izni alınması için gereken belgede ne yazae bilginiz var mı eğer yardımcı olursanız çok mutlu oluruz çünkü zor durumdayız avukatımız ölmek üzere yardımcı olan kimse yok adliyeye gittiğimizde de ordan oraya yönlendiriyorlar ve herkes farklı konuşuyor kusura bakmayın şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrem hanım,
   Ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin koğuş değiştirmesi iyi hal ihlali nedeniyle infazın yanacağı anlamına gelmez, hükümlü hakkında cezaevi idaresinin vereceği iyi hal kararı bu süreçte etkili olacaktır. Diğer bir husus ise 17 yaşında olan ziyaretçinin nasıl görüşeceği ile ilgili ayrıntıları Cezaevi savcılığı ile görüşerek edinmenizi tavsiye ederiz, bu durum bulunduğunuz il veya ilçeye göre farklılık gösterebilir.

 7. Hilal dedi ki:

  Merhaba, eşim açık cezaevinden kavga etmesi sebebiyle kapalı cezaevine gonderildi ve 1 yıl ceza aldı tekrar acıkcezaevine gecme sansı varmıdır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hilal hanım,
   Tekrar acık ceza evine geçebilmesi için ceza infaz kurumunun olumlu kararının olması gerekmekte.

 8. Rukiye dedi ki:

  İyi akşamlar , benim eşim uyusturucu madde bulundurmak ve kullanmaktan 2013 ve 2014 ten cezaları vardı dosyaları patladı. Toplam cezası 4 yıl 22 ay . Kapalı cezaevindeyken açığa geçecekti ama firar etti 15/03/2019 tarihinde yakalandı. Eşimin yatari ne kadardır birde. 11 gün hücre cezası aldı . Şimdi hücreden çıktı açığa tekrar ne zaman geçer. İçeriden dilekçe mı vermesi gerekiyor. Şuan 40 güne yakındır kapalı cezaevinde .teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Rukiye hanım,
   Eşinize verilen ceza 4 yıl 22 ay hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 10 AY 18 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Eşiniz 2 YIL 10 AY 18 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Normal şartlarda eşinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir. Ancak eşinizin firar etmiş olması nedeniyle disiplin hapsini tamamladıktan sonra açık ceza infaz kurumuna ayrılmayı haketmesi gerekmektedir.

 9. Mahmut dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey fetö suçları 2016 öncesi mi oluyor yoksa sonrası mı yani suçun işlendiği tarihe mi bakılıyor yoksa davanın açıldığı tarihe mi? Sonuç olarak etkin pişmanlıktan faydalandım ve 3 yıl 1 ay 15 gün ceza aldım bunun yatarı kapalıda açıkta ne kadardır? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahmut bey,
   Suçun Terör suçu olması nedeniyle 2016 öncesi veya sonrası olmasının bir önemi yok, bu nedenle verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATAR: 2 YIL 4 AY 5 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız.
   1 YIL 4 AY 5 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılabilirsiniz.

   NOT: Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenler, koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması halinde açık ceza infaz kurumuna geçebilirler.

 10. Özlem tunca dedi ki:

  Merhaba benim nisanlim 5 sene 8 ay ceza aldi bunun nekdarni yatar ve aciga cikma imkani vermidir ustune hirsizliktan suc atildi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özlem hanım,
   Nişanlınıza verilen sonuç ceza 5 yıl 8 ay hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 9 AY 11 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   2 YIL 9 AY 11 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 11. Suna dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey kardeşim 5 yıl ceza aldı bunun öncesinde 4 ay 10 gün kapalıda yattı tahliye oldu dosyayı 1 yıl istinaftan bekledik ve cezası onandı şimdi tutuklandı 3te 2sini yatacak açığa geçebilir mi ve denetimli serbestlikten ne zaman yararlanabilir bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Suna hanım,
   Kardeşinize verilen ceza 5 yıl hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 4 AY 1 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince kardeşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Kardeşiniz 2 YIL 4 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 12. Medine dedi ki:

  Merhaba ben yurt disinda ikamet ediyorum 06.20.2014 ceza evinde olan yiyenimi ziyarete gittik ailesiyle birlikte orda ki gorevlilerle aralarinda tartisma cikti olay buyumeden ayirdik ifade verdik adliyede donduk geriye 2014 duyunum oldu ben yurt disina geldim 2015 yazin turkiyeme arabayla geldik olayi unuttum his arastirmadim sonrada bebegim oldu yaz denk geldi gelmedim 2017 kardesim askere gitcek bebegi gorsun die geldim hava limaninda salinmadim adliyelik işiniz var denildi ifade verdim savcinin karsisinda serbessin cikabilirsin dedi ailemin yaninda 20 gun kaldim dondum geriye 2017 bebegim oldu gelemedim o arada aileme dosya geldi iki yil 1 ay ceza yiyebilir die burda konsolosluga gittim itiraz ve istinas belgesi yazip gonderdim ben şahsim olarak hiç mahkemeye katilmadim kendimi savunmadim mahkeme tarihlerinden haberim olmadi hic olsa giderkendimi savunurdum yada avk.tutardim mahkeme karari 2 yil 1 ay acik ceza evi die cezam var 2017 bu yana izine ailemin yanina gudemiyorum cok yiprandim manevi olarak bu yil gitmek istiyorum iki tane cocugum var iki gûn yatar cikarsin deniliyor ne kadari dogru biraz uzunoldu kusura bakmayin cevabinizi bekliyorum simdiden teşekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Medine,
   Anladığım kadarıyla dosyanız istinafta, bu durumda istinaf mahkemesinden gelecek olan sonucu bekleyiniz, ifadeniz alinmadan karar verilmemesi gerekiyor, Avukat aracılığıyla dosyayı takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 13. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar bi sorum olacaktı lütfen beni aydınlatın kafayı yicem bi yakınım hırsızlık suçuyla bir kez şikayet ediliyo bi karar çıkmadı diye biliyoruz aradan kaç sene geçti bi cep tlf yerde görüyo alıyo kameradan bakılınca hırsızlık suçuyla tekrar şikayet ediliyo şimdi ise 2 yıl 4 ay 28 gün ceza aldı yatarı ne olur olay tarihi 2016 dan önce oldu ve ilk olayda temyize gönderilmediği için ikinci kez ceza aldım diyolar şimdi kendi gidip teslim olacak 3 gün yatar çıkarsın ve 1 sene denetim görürsün diyolar ve ssklı çalışıyo çalıştığı yere denetim dosyası gidermi nolursunuz acil cvp verin yalvarırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım,
   Suç tarihi nedeniyle 1/2 infazdan faydalanarak geriye kalan cezasını denetimli serbestlikten faydalanarak tamamlayabilir, denetimli serbestlik faydalanmak için sadece cezaevine girdi çıktı işlemi yapılmalıdır, yani 1-15 gün arasında hapis yatarak denetimli serbestlikten yararlandırılır.

  2. Murat dedi ki:

   Merhaba Mehmet Zeki tunç açık cezaevinden firar eden yasadan faydalanırmi

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Firar eden hükümlüler de bu yasadan faydalanabilir ancak disiplin cezalarının tamamlanması gerekmektedir

 14. Elif dedi ki:

  merhabalar eşim 1 sene 4 ay 20 gün hapis cezası aldı 3 gün yatırıp cıkarttılar denetim serbestliğe bağladılar 2 kere imzayı kacırdı 6 ay yatarı var hespini yatarmı paraya ceviremezmiyiz kapalıda yatıyor dilekce yazıp acığa aldıramazmıyız yardıımcı olurmusunuz lütfen ..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Denetimli serbestlik ihlali halinde dosya kapatılarak infaz savcılığına iade edilir, hükümlü ihlal tarihinden sonra kalan cezalarını ceza infaz kurumunda tamamlamak zorundadır, açık ceza infaz kurumuna ayrilabilmesi için ceza evi idaresinin onayı yani iyi hal kararı gereklidir.

  2. Elif dedi ki:

   iyi hal derken? içeride ki durumunamı bakıyorlar

  3. Elif dedi ki:

   yani hal ve hareketlerine mi bakıyorlar

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Bir bakıma öylede söylenebilir, doğrudur.

 15. yalçın dedi ki:

  merhaba suç tarihi 2018 aldığım ceza 4yıl 4 ay 15 gün bu durumda ne kdar yatarım olur ne zaman şartla salıverme olur ve denetimli serbestlikten de faydalanma durumu olursa bu cezanın kaç ayın ı kapalı da kaç ayını açıkta geçiririm.teşekkürler saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yalçın bey, tarafiniza verilen ceza 4 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ise,
   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATAR: 2 YIL 11 AY 3 GÜN HAPİS cezasıdır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız

   1 YIL 11 AY 3 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılabilirsiniz

   verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmeniz gerekmektedir

 16. Berfin dedi ki:

  Merhaba benim babam acik cezaevinde üniversite okuyordu.yargitayda bir dosyasi vardi 22 ay daha sonra bu dosya e-devlet vatandaş portalindan kalktı.ceza gelecek kapaliya gidicem düşüncesiyle okuldan firar etti.1.sorum okuldan firar edince disiplin cezası uygulanirmi.çünkü ayni şekilde olan birisne disiplin cezası yani 6 aylık ceza verilmemiş emsal karar olurmu.2.sorum ise yargitaydaki cezanin tekerrürü var acaba kacta kaçını yatar ve bir daha açık cezaevine cikabilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Berfin hanım,
   Babanızın firar etmesi ayrı bir suç oluşturur, firar eden şahıslara disiplin cezası uygulanır bu ceza tamamlandıktan sonra denetim kurulu kararı ile tekrar açık ceza infaz kurumuna ayrılabilir. Tekerrür suçunun oluşup oluşmadığı yönünde net bir şey söyleyemeyiz ancak verilen kararda mukerrirlere özgü infaz rejiminin uygulanması yönünde bir karar verilmişse uygulanacaktır.

 17. Ahmet dedi ki:

  İyi günler Mehmet Bey,

  Benim babam 2 kere sigara kaçakçılığı yüzünden yakalandı. 2 olayda 01/07/2016 tarihinden önce ilk cezası yeni karara bağlandı 2 yıl 6 ay hapis şuan 4. gün açık ceza infaz kurumunda tebliğ tarihinde kendi teslim oldu.

  Sorularım

  Denetimli serbestliğe ne zaman geçer çok kalması gerekir mi ankara ilinde şuan

  2. Kez olmasından dolayı bir problem yaşanır mı ayrı ayrı mı görülür davalar.

  Müddetnamesini nasıl hızlandırabiliriz. Dosyasını bizim mi takip etmemiz gerekir yoksa kendiliğinden mi olur.

  Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Suç tarihi 01/07/2016 tarihinden önce ise her iki suç için verilen ceza içtima ettirildiğinde sonuç ceza 5 yıl olacaktır koşullu salıverme süresi düşüldükten sonra YATAR 2 yıl 6 ay olacaktır bunun 6 ayını ceza infaz kurumunda tamamlamak sonra kalan 2 yılını denetimli serbestlikten faydalanarak tamamlayabilir.


Önceki yazıyı okuyun:
Ad Soyad Değiştirme Davası Masraf ve Ücreti 2019

Adın ve Soyadın (İsim Soyisim) değişiklikleri ancak haklı sebepler gösterilerek açılacak olan dava sonunda hakimin vereceği karar ile mümkün olmaktadır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016