Ad Soyad Değiştirme Davası Masraf ve Ücreti 2019

A+
A-

Adın ve Soyadın (İsim Soyisim) değişiklikleri ancak haklı sebepler gösterilerek açılacak olan dava sonunda hakimin vereceği karar ile mümkün olmaktadır. Ad ve soyadı (isim soyisim) değiştirebilmek için gösterilecek olan sebepler birbirinden farklı olabilir, önemli olan bu değişikliğin yapılabilmesi için ileri sürülen gerekçenin yerinde görülmesidir.

ad soyad değiştirme masraf miktarı

ad soyad degistirme davasi masraf ve ucreti

Ad ve soyadı değişikliğinde, bu değişikliğin yapılmasını isteyen herkes davacı olarak mahkemeye başvurabilir, Ancak, ad ve soyadı değişikliği talebinde bulunan kişinin reşit olmaması halinde bu kişinin anne babası veya yasal temsilcisi (vasisi) bu değişikliğin yapılması için dava açabilir. Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla, ad soyadı (isim soyisim) değişikliğinin nasıl ve nereden yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise ad soyadı (isim soyisim) değişikliğinde yapılması gereken konulara genel olarak değinerek, ad soyadı (isim soyisim) değişikliği dava harç ve masrafları ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Ad Soyadı (İsim Soyisim) Değişikli Davası Nereye Açılır

Ad Soyadı değişikliğinde görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Asliye Hukuk Mahkemesine hitaben yazılmış olan dilekçe ile ad soyadı değişikliği talebinde ya da sadece ad veya sadece soyadı değişikliği talebinde bulunulabilir. Ad soyadı değiştirme davalarında yetkili mahkeme talepte bulunanın son yerleşim adresindeki veya nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi olabilir.

Ad soyadı (İsim Soyisim) Değişikliği Dava Başvurusu Nasıl Yapılır

Ad soyadı değişikliği dava başvurusu yetkili ve görevli Asliye Hukuk Mahkemesine hitaben yazılmış olan bir dilekçe ile yapılır. Dilekçenin yazılmasına müteakip Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakiminden dilekçenin havale işlemi yaptırılır, sonrasında tevzi ve vezne bürolarına başvurularak gerekli harç ve masraflar yatırılıp dava açma işlemi tamamlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Davasında Yargılama Usulüne İlişkin Genel Bilgiler

Ad ve Soyadı (İsim Soyisim) Değişikliği Davası Harç ve Masrafları 2019

Ad ve soyadı değişikliği davalarında, dava açmadan önce bireyler tarafından en çok merak edilen konuların başında dava harç ve masraflarının ne kadar olduğudur. Bilindiği üzere hukuk davalarında belli bir oranda harç ve yapılan işlemler için ise masraf alınmaktadır. 2019 yılı itibari ile ad soyadı (isim soyisim) değişikliği için 44.40 TL oranında başvurma harcı ve nispi harç miktarı öngörülmüştür. Ad soyadı (isim soyisim) değişikliklerine ilişkin davalarda harç haricinde yapılacak olan masraflar için alınan gider avansı yaklaşık olarak 150-200 TL civarında tutmaktadır. Ancak, davanın açıldığı yerin neresi olduğu, ad soyadı değişikliği davası için avukat tutulup tutulmayacağı davanın toplam masrafı için belirleyici olacaktır.

Gider avansını belirlemede, taraf sayısının 5 katı tutarında tebligat gideri, tanık sayısı belirtilmiş ise tanık sayısınca, belirtilmemiş ise en az üç katı tanık asgari ücreti ve tebligat gideri esas alınarak hesaplanacaktır.

 Ad soyadı (isim soyisim) değişikliği davalarında genellikle bireyler kendileri dava açmakta ve avukat ile davayı takip ettirmemektedirler. Ad soyadı değişikliği davası açmak için avukat zorunluluğu yoktur ancak, ad soyadı davasının bu konuda uzman bir avukat tarafından takip ettirilmesi kesinlikle davanın süreci ve sonucu açısından da yarar sağlayacaktır. Bu nedenle ad soyadı (isim soyisim) değişikliği davası avukat ile takip ettirildiğinde ekstra bir yargılama masrafı ortaya çıkacaktır. Avukat ücretinin miktarı ile ilgili kesin bir bilgi vermemiz mümkün değildir. Bunun için bu davanın takip ettirileceği avukat ile görüşme yapılması, avukatlık ücretinin kesin bir şekilde konuşulmasından sonra vekalet verilerek davanın takip ettirilmesi daha doğru olacaktır.

Dava sonucunda ad soyadı (isim soyisim) değişikliğine karar verilmesi halinde değişikliğin bir gazetede ilan edilmesi gerekecektir. Bunun da ad soyadı değişikliğinde yapılacak olan bir masraf olduğu unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kovuşturma Nedir Nasıl Yapılır

Ad ve Soyadı (İsim Soyisim) Değişikliği Davasında Haklı Sebepler

Ad ve soyadı değişikliği davasında değişiklik kararının verilebilmesi için haklı sebeplerin bulunması gerekmektedir. Keyfi olarak yapılacak olan değişikliklere müsaade edilmez.

Yanlış anlaşılmalara neden olan, kulağa hoş gelmeyen, küçük düşürücü ve alay konusu olan, telaffuzu zor olan ad ve soyadların değiştirilmesi için açılan davalarda gösterilen bu sebeplerin haklılığına mahkeme tarafından kanaat getirilmesi halinde dava sonunda talebe uygun olarak değişiklik kararı verilebilir.

Ad ve Soyadı (İsim Soyisim) Değişikliği Kararına İtiraz Edilebilir mi

Ad ve soyadı değişikliği davalarında değişiklik kararına, üçüncü kişiler tarafından bu değişiklik nedeniyle zarar gördüğü iddiasıyla bir yıl içerisinde itiraz edilebilir. İtiraz başvurusu kararı veren mahkemeye yapılır. Ayrıca ad soyadı değişikliği davalarında nüfus idaresi davalı taraftır ve duruşmada mutlaka bulunması gerekmektedir.

Ad ve Soyadı (İsim Soyisim) Değişikliği Dava Dilekçesi Örneği

Ad soyadı değişikliği dava dilekçesini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Sitemizden, daha önce hazırlamış olduğumuz bu dilekçelere kolayca ulaşabilir ve ad soyadı değişikliği dava dilekçesi üzerinde talebinize uygun olarak gerekli değişikliği yaparak uyarlayabilirsiniz. Ad ve soyadı değiştirilmesi talepli dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 609 YORUM
 1. Eso dedi ki:

  Isim değiştirme davası açmak istiyorum. Ne kadar zaman da sonuçlanır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eşi,
   İsim değişikliği davası yaklaşık 3-4 ay içerisinde sonuçlanmaktadır, ancak davanın açıldığı il veya ilçe Asliye Hukuk Mahkemesinin iş yoğunluğuna göre bu süre farklılık gösterebilir.

 2. Esonur dedi ki:

  Isim değiştirmesi davasında davam kabul edilmezse paramı geri alabiliyor muyum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esonur,
   İsim değişikliği davası sonunda talebiniz kabul edilmezse harç iade edilmez sadece yargılama giderleri için sizden alınan gider avansının fazla kalan kısmı sadece iade edilir.

 3. Esonur dedi ki:

  Duruşma olcağı zaman onlar haber veriyormu nasıl öğreneceğim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Asliye hukuk mahkemesine isim değişikliği davamız açıldığında duruşma gününü ilgili mahkeme kaleminden öğrenebilirsiniz.

 4. Mert dedi ki:

  Üniversite sınavına gireceğim sınava girmeden önce adım değişirse nasıl olacak acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mert bey,
   Sınavdan sonra değişikliğe karar verilirse sorun yok ancak öncesinde değişiklik yapıldıysa yani sınavdan kısa bir süre önce bu işlem sonuçlanırsa OSYM’ye başvurmanız gerekebilir, yeni kimliğinizi isim değişikliği kararı kesinleştikten hemen sonra nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz.

 5. Metehan Aydaş dedi ki:

  Ben 2019 da dava açmıştım kabuk oldu ama ama gazete ilanı için ücret gerekliymiş 2020 de ki ücretler arttı mı ve ne kadar ? Gider parası gibi bişey dediler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Metehan bey,
   Her yıl düzenli olarak yargı harç ve giderleri belli oranda artmaktadır, ancak bu artış oranı genellikle enflasyon ile orantılıdır. İlan ücreti gazeteden gazeteye de farklılık gösterebilir.

 6. Tuğrul dedi ki:

  Mehmet bey ben yıllar sonra tekrar üniversiteye gitmeye karar verdim lakin lise diplomamda eski ismimin yazıyor oluşu sorununu nasıl halledeceğim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuğrul bey,
   Sorun olursa onaylı mahkeme kararını da ekinde verirseniz.

  2. Anonim dedi ki:

   Merhaba size bir sorum olacaktı şayet davamız reddedilirse itiraz hakkımız var mı ? Varsa bu itiraz hakkının lehimize sonuçlanma olasılığı nedir ?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Anonim,.
   Aleyhinize bir sonuç çıkarsa tabi ki itiraz hakkınız bulunmaktadır, ancak üst mahkeme dosyanın durumuna göre lehte veya aleyhte karar verebilir.

 7. Tuğrul dedi ki:

  Mehmet bey duruşmama 4 gün kaldı ben dilekçe verirken şahit bildirmemiştim duruşma günü yanımda bulundurursam yeterli diye düşünmüştüm ama birçok yerde okuduğum kadarıyla belirtmemizde fayda varmış. Yarın adliyeye gidip ayrı bir tanık listesi oluşturmalı mıyım sizce? Yarından sonra araya haftasonu giriyor ve pazartesi benim duruşmam var.

 8. Tuğrul dedi ki:

  Mehmet bey bir de son olarak şunu soracaktım mahkemeden bana gelen tebligatta ön inceleme ve tahkikat duruşması olduğu yazıyor bu nedir? Duruşma günü karar hemen çıkmaz mı ön inceleme ve tahkikatta

1 12 13 14

Önceki yazıyı okuyun:
8 Başlıkta Tüketici Hakları Nelerdir Öğrenelim

Tüketici hakları nelerdir ve tüketicinin hakları konusunda ne yapması gerektiği konusuna değinmeden önce tüketici kavramının ne olduğu hakkında bilgi vermenin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016