Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği | Dilekcesepeti.com

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği

Bağlantı Reklamları

Kimi zaman ismimizi beğenmediğimizden, kimi zaman bize resmi işlemlerde zorluk çıkardığından, kimi zaman da nüfus memurunun ismimizi nüfus cüzdanlarımıza yanlış yazmış olması sebebiyle ad soyad değiştirme yoluna gitmeyi vatandaşlarımız tercih edebilmektedir. Tabii ki  bu saydığımız nedenlerin yanı sıra daha farklı sebepler nedeniyle de ad soyad değiştirme yoluna gidilebilecektir. Buradaki sebepler ilgili Mahkemenin Hâkimi tarafından takdir edilecek ve bunun sonucunda da bir karar tesis edilerek ya ilgili değişiklik uygun görülecek ya da reddedilecektir. Tabii ki bu davayı açabilmek için bir müracaatta bulunulması gerekmekte, bu müracaatın yapılabilmesi de bir dilekçe ile olacaktır. Dilekcesepeti.com olarak daha önceden sizlerle birçok dilekçe örneği paylaştığımız üzere, bu yazımızda da sizlere ad soyad değiştirme dilekçe örneğimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Dilekçe Örnekleri

Aşağıdaki resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği ( Avukatlar İçin )

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği ( Avukatsız )

Anne Baba Adının Düzeltilmesi İçin Dilekçe Örneği

İsim Tashihi Dilekçe Örneği

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği Word Formatı

Aşağıda vermiş olduğumuz linkler vasıtasıyla örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Örnek dilekçelerimizde belirtmiş olduğumuz hususları kendinize göre tekrar düzenlemeli ve ibraz etmeden önce son kez bir gözden geçirmenizde fayda vardır.

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Dilekçesi

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Dilekçesi (Avukatlı)

Anne Baba Adının Düzeltilmesi İstemi Dilekçesi

İsim Tashihi Davası Dilekçesi

Ad soyad değişikliği dilekçesi hazırlamadan önce; Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumanızı ve konu hakkında detaylı bilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı SABİM ALO 184 (Tüm Detaylar)

NOT : Dilekçelerimiz bilgi paylaşımı amaçlı olup, Dilekcesepeti.com olarak herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamakla birlikte, dava açmadan önce konusunda uzman bir hukukçuya danışmanız sonradan hak kaybı yaşamanıza engel olacaktır.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. şebnem dedi ki:

  iyi günler ben 1,5 sene evliyim soyadım hala kızlık soyadım çıkıyor yeni soyadım savaş hala ersoy olark çıkıyor sgkye gittim günceletdirdim hala kızlık soy adım çıkıyor sizden rica edersem savaş soyadımı yazın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şebnem hanım, nüfus kaydınızda hala kızlık soyadınız yazıyorsa bu konuda gerekli düzeltmenin yapılması için ilgili nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz, nüfus kaydınızda bir yanlışlık yoksa ilgili kurumlara yanlışlığın düzeltilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. Hasan dedi ki:

  İyi günler ben ismimi seviyorum ama isim ekletmek istiyorum davanın kabulü ne ölçüde olabilir?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey,

   Bu konuda geçerli sebebiniz olup olmadığına bağlıdır. Ancak davanın ne şekilde sonuçlanacağına dair bir beyanda bulunmak uygun olmayacaktır. Çünkü bu konuda ilgili mahkemeninin hakiminin takdirindedir. Siz konuyla ilgili lehinize karar çıkmasını sağlayacak sebeplere odaklaşmalısınız. Kalanı mahkemece takdir edilecektir.

 3. yasemin dedi ki:

  merhaba kızımın iki ismi var ve birini annemin adı olarak değiştirmek istiyorum. Zamında annem çok istedi ama eşim kabul etmediği için kimliği çıkartmıştık. Şuan 6 yaşında ve annem 6 yıldır bunu söyleyip duruyor yapmazsam vicdan azabından ölücem . Eşim de kabullendi ama nasıl değiştiririm bilmiyorum bunu bir sebep olarak görürlermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım, kızınızın ikinci adını değiştirmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir, isim değişikliği dilekçenizde değiştirme sebebi olarak kızınızın ikinci adının annenizin adı olarak bilindiğini bu nedenle değiştirmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

 4. Dila dedi ki:

  Merhaba, ben isim ekletmek istiyordum Anneannemin koymak istediği ama farklı bir dilde olduğu için koyamadığı bir isim olduğundan, tanık veya avukatsız dilekçe örneği var mıdır bu durum için? Bir sene sonra Almanya’ya taşınacağımdan davanın ne sürede sonuçlanacağını da öğrenmek istiyordum. Şimdiden çok teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dila, Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak Nüfus kaydınızdaki resmi isminize ikinci bir isim ekletebilirsiniz, bunun için dilekçenize geçerli bir sebep (bu isimle çevremde tanımıyorum gibi) yazmanız faydalı olacaktır, ad soyad değişikliği davaları ortalama 3-5 ay sürmektedir bu durum ilgili mahkemenin bulunduğu yerdeki iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir.

 5. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim iki ismim var ve ben sadece ikincisini kullanıyorum, çevremde de öyle biliniyorum birinci ismimi sildirebilme şansım var mıdır acaba ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, Talebinize uygun bir dilekçe yazarak Asliye Hukuk Mahkemesine başvurabilirsiniz, isim değişikliği talepli dilekçenizde çevrenizde sizin sadece ikinci isminizle tanındığınıza şahitlik edecek iki tanıkta göstermeniz gerekmekte, muhtemelen talebiniz olumlu değerlendirilerek ilk duruşmada karar verileceği kanaatindeyiz. Yine de bu konuda nihai kararı verecek olan ilgili asliye hukuk mahkemesi hakimi olacaktır.

 6. kafkasyalı dedi ki:

  Nüfus müdürlüğü bu işi yapma görevi aldı.Adliyeler zımazık dosyalar yerlerde sürünüyor.Onun için bunu Nüfus müdürlüklerine yüklediler. hem kalay hem parasız bir dava açmak 300 tl ye patlıyor.Burada insanları bir duyduğu var oda bu iş Nüfus ücretsiz yaptığı .Şimdi iki adı olan kardeşimize gerçeği anlatayım.Mahkemeye zaten gitmeyeceği belli. gitse şimdiye kadar düşünmüştür.Nüfus müdürlüğüne ne istediğin net şekilde anlaşılır bir dilekçe yazman dır.Bir ÖRNEK:Nüfusa kayıtım yapılırken babam ..(atıyorum )önce ismimi zeynep yazılmasını istedi yazılacağı sırada fikrini değiştirip yok fatma yaz gibi tereddüt edince Nüfus memuru da ikisini de yazmak zorunda kaldı.Bundan dolayı hatalı yazılan zeynep isminin silinmesini ismimin fatma Asyalı (soy isimi de atıyorum) olarak düzeltilmesini saygılarımla arz ederim.Bu dilekçeyi ikamet ettiğin il veya ilçe Nüfus müdürlüğüne yapmak zorundasın .Dilekçe ne telefonunu da yazmalısın.sana mesaj geliyor kabul edil di veya edilmedi diye. Dilekçeyi eski usul de yazabilirsin.yani benim buraya yazdığım gibi. sadece Üst tarafa müracaat ettiğin nüfus müdürlügü neresi olması anlaşılmalı.ÖRNEK: ÜSKÜDAR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE. en altına sol tarafa adres bilgilerin sağ tarafa da , imzan tarih Nüfus Müdürlüğün de uzman 4 heyet bunları inceliyor .mantıklı insanlardan oluşmuş eğitmenler .kabul etmeler yüzde 99 dur.Çünkü ortada iki isim var burada bir yanlışlık yapılmıştır diye düşünmemek tartışmak gerekiyor.Avukatlar yeni yasalara karşı .Arabuluculuk yasası 50tl lik telefon borcunu 900 yapmaya alıştıklarından.o elden gitti, şimdi bunu yayınlamaz sın herhalde.çünkü insanların faydasına ücretsiz olduğu için.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kafkasyalı, Nüfus müdürlüklerinde ad ve soyad değişikliği sadece imla veya küçük hatalardan kaynaklanmışsa yapılmakta yeni bir isim alma veya ismine ikinci bir isim ekleyip çıkarma gibi işlemlerle ilgili işlem yapmamakta, yine de bu konuda vatandaşlar nüfus müdürlüklerine başvurarak değişiklik talebinde bulunabilir taleplerinin kabul edilmemesi halinde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurarak isim veya soyisim değişikliğini talep edebilirler. Sitemizde vatandaşlarımızın ücretsiz bir şekilde yararlanacakları dilekçe örnekleri paylaşılmakta, amacımız vatandaşların isim değişikliği gibi basit bir işlem için avukat tutmadan kendi davalarını açmalarına yardımcı olmak, sitemizde paylaşılan makalelerimizi ve dilekçelerimizi incelediğimizde sizde de bu konuda olumlu kanaat oluşacağından eminiz. Ayrıca Arabuluculuk işlemleri iş ve ticaret mahkemesinin kapsamında olan işlemlerle, uzlaştırma ise ceza mahkemesinde şikayete tabi veya şikayete tabi olmayan bazı suçlarla ilgili yapılmakta.

 7. Bahar dedi ki:

  Mrb ben de oğlumun isminin değişmesini istiyorum çok ağır geliyo ve ailede çok fazla muhammet var oğlumun ismi muhammet yusuf ama ben yusuf efe olarak değişmesini istiyorum ne yapmam gerekiyo

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Bahar Hn,
   Konuyla ilgili tüm süreç yazımız içeriğinde anlatılmıştır. Süreci takip edip Ad Soyad Değiştirme davası açabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyacağınız dilekçe örneği de yazımız ilişiğinde sizlere sunulmuştur.

 8. Mehmet dedi ki:

  Selamün aleyküm efendim, ismim Mehmet Ceyhan ,babamın adı da aynı ,ben hem ismimi hem soyismini değiştirmek istiyorum sebebi ise , biz öz olarak beş erkek kardeşiz yaşım 39 en kucukleriyim,babam beş çocuklu eşini bırakıp başka bir kadını kaçırıp gitti kaçırdığı kadını en büyük abime yapmaya çalışıyordu lakin kendisine almis ,annem köyde ben kırk günlük iken kendini zeytin ağacına aşmış o zamanın muhtarı kurtarmış sinir olupManisa sinir Hastanesi’nde uzun müddet tedavi gördü ,şuan çok şükür iyi ben bakıyorum annemi ,ve babamın adı çevremde kötü olarak tanınıyor,ben yaklaşık bu olayları öğreneli 21 yıl oldu ve o günden beri babamla konuşmuyorum ve babamın kötü geçmişinden dolayı evlenemiyorum ismimi ve soy ismimi değiştirebilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Asliye Hukuk Mahkemesine isim ve soyisim değişikliği talebi ile dilekçe ile başvurarak dava açabilirsiniz, dilekçenizde kullanmak istediğiniz isim ve soyisimide belirtmenizde fayda var, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz, ayrıca bu konudaki diğer makalelerimizi okuyarak ayrıntı bilgi edinebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016