Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği

A+
A-

Nüfus hizmetleri Kanununda yapılan düzenleme  ile 03 Kasım 2017 tarihinden 03 Kasım 2019 tarihine kadar, ad ve soyad değişikliklerinin nüfus müdürlüklerinde yapılmasına izin verilmiş, bu sayede vatandaşların dava açmadan ad ve soyad değişikliği yapabilmesi sağlanmıştı. Ancak bu değişikliği yapabilmenin belli bir ön şartı bulunmaktaydı yapılacak değişiklikte imladan kaynaklı hataların bulunması, değişiklik talebinde bulunan kişinin ad veya soyadının aşağılayıcı veya alay konusu olabilecek bir anlam taşıma şartı aranmaktaydı. 03 Kasım 2019 tarihinden sonra yine eskiden olduğu gibi bütün ad ve soyad değişikliklerinde Mahkeme kararı aranmaktadır.

Kimi zaman ismimizi beğenmediğimizden, kimi zaman bize resmi işlemlerde zorluk çıkardığından, kimi zaman da nüfus memurunun ismimizi nüfus cüzdanlarımıza yanlış yazmış olması sebebiyle ad soyad değiştirme yoluna gitmeyi vatandaşlarımız tercih edebilmektedir. Tabii ki  bu saydığımız nedenlerin yanı sıra daha farklı sebepler nedeniyle de ad soyad değiştirme yoluna gidilebilecektir. Buradaki sebepler ilgili Mahkemenin Hâkimi tarafından takdir edilecek ve bunun sonucunda da bir karar tesis edilerek ya ilgili değişiklik uygun görülecek ya da reddedilecektir. Tabii ki bu davayı açabilmek için bir müracaatta bulunulması gerekmekte, bu müracaatın yapılabilmesi de bir dilekçe ile olacaktır. Dilekcesepeti.com olarak daha önceden sizlerle birçok dilekçe örneği paylaştığımız üzere, bu yazımızda da sizlere ad soyad değiştirme dilekçe örneğimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Dilekçe Örnekleri

Aşağıdaki resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği ( Avukatlar İçin )

Ad soyad değişikliği dava dilekçesi

Ad Soyad değiştirme dilekçesi örneği

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği ( Avukatsız )

Avukatsız Ad soyad değişikliği dava dilekçesi

Ad soyad değişikliği dilekçe örneği Avukatsız

Anne Baba Adının Düzeltilmesi İçin Dilekçe Örneği

Anne Baba Adının düzeltilmesi dilekçesi

Anne Baba Adı Düzeltme Dilekçe Örneği

İsim Tashihi Dilekçe Örneği

İsim tahsihi dilekçe örneği

İsim değişikliği dava dilekçe örneği

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği Word Formatı

Aşağıda vermiş olduğumuz linkler vasıtasıyla örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Örnek dilekçelerimizde belirtmiş olduğumuz hususları kendinize göre tekrar düzenlemeli ve ibraz etmeden önce son kez bir gözden geçirmenizde fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Dilekçesi

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Dilekçesi (Avukatlı)

Anne Baba Adının Düzeltilmesi İstemi Dilekçesi

İsim Tashihi Davası Dilekçesi

Ad soyad değişikliği dilekçesi hazırlamadan önce; Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumanızı ve konu hakkında detaylı bilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

NOT : Dilekçelerimiz bilgi paylaşımı amaçlı olup, Dilekcesepeti.com olarak herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamakla birlikte, dava açmadan önce konusunda uzman bir hukukçuya danışmanız sonradan hak kaybı yaşamanıza engel olacaktır.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. şebnem dedi ki:

  iyi günler ben 1,5 sene evliyim soyadım hala kızlık soyadım çıkıyor yeni soyadım savaş hala ersoy olark çıkıyor sgkye gittim günceletdirdim hala kızlık soy adım çıkıyor sizden rica edersem savaş soyadımı yazın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şebnem hanım, nüfus kaydınızda hala kızlık soyadınız yazıyorsa bu konuda gerekli düzeltmenin yapılması için ilgili nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz, nüfus kaydınızda bir yanlışlık yoksa ilgili kurumlara yanlışlığın düzeltilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

  2. Rahim dedi ki:

   Merhaba ben rahim
   Bir erkek olarak hiç bir zaman ismimi sevmedim.. mahkeme bunu haklı gerekçe kabul eder mi.. yoksa haklı gerekçe (tam bir saçmalık)
   için mahkemeye şahitle giderek ”aslında beni başka isimle tanıyorlar” mı demeliyim..
   Teşekkür ederim

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Rahim bey,
   Kesinlikle isim değişikliği yapmanız için haklı bir sebebiniz var, tanık ile ilgili durum davaya bakan Asliye Hukuk mahkemelerine göre değişiklik gösterebilir, biz işiniz garanti olsun diye böyle bir öneride bulunuyoruz yine de taktir sizin.

  4. Fatıma dedi ki:

   Nüfusta ismim Fatma olup, aile ve çevrem Fatıma olarak sesleniyor. Harf ekletmek için dilekçe yazın denildi.
   Dilekçeyi nasıl yazmalıyım?

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatıma hanım,
   Nüfus müdürlüğüne başvurarak adınızda değişiklik yapılmasını talep edebilirsiniz, sizin nüfus kaydınızda sadece imladan kaynaklı değişiklik yapılacağı için bu tür düzeltmeler nüfus müdürlüğünden de yapılmaktadır. sitemizde bulunan genel dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinizi belirten bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır, bu konuda başvuruda bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden de gerekli bilgilendirmenin yapılacağı kanaatindeyiz.

  6. Fatıma dedi ki:

   Teşekkür ederim

  7. Zedeli dedi ki:

   İsmim alay konusu gulunc bir isim olduğu için değiştirmek istiyorum ismimi de sevmiyorum ne yapmam gerekiyor acaba zedeli olan ismimi Güneş Sare yaptırmak istiyorum

  8. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zerdali,
   Makalemizde belirttiğimiz şekilde Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak isim değişikliği talebinde bulunabilirsiniz, makalemiz altında bulunan isim değişikliği dilekçe örneğinden faydalanarak dilekçenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz, talebinizin olumlu karşılanacağı kanaatindeyiz.

 2. Hasan dedi ki:

  İyi günler ben ismimi seviyorum ama isim ekletmek istiyorum davanın kabulü ne ölçüde olabilir?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey,

   Bu konuda geçerli sebebiniz olup olmadığına bağlıdır. Ancak davanın ne şekilde sonuçlanacağına dair bir beyanda bulunmak uygun olmayacaktır. Çünkü bu konuda ilgili mahkemeninin hakiminin takdirindedir. Siz konuyla ilgili lehinize karar çıkmasını sağlayacak sebeplere odaklaşmalısınız. Kalanı mahkemece takdir edilecektir.

 3. yasemin dedi ki:

  merhaba kızımın iki ismi var ve birini annemin adı olarak değiştirmek istiyorum. Zamında annem çok istedi ama eşim kabul etmediği için kimliği çıkartmıştık. Şuan 6 yaşında ve annem 6 yıldır bunu söyleyip duruyor yapmazsam vicdan azabından ölücem . Eşim de kabullendi ama nasıl değiştiririm bilmiyorum bunu bir sebep olarak görürlermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım, kızınızın ikinci adını değiştirmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir, isim değişikliği dilekçenizde değiştirme sebebi olarak kızınızın ikinci adının annenizin adı olarak bilindiğini bu nedenle değiştirmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

 4. Dila dedi ki:

  Merhaba, ben isim ekletmek istiyordum Anneannemin koymak istediği ama farklı bir dilde olduğu için koyamadığı bir isim olduğundan, tanık veya avukatsız dilekçe örneği var mıdır bu durum için? Bir sene sonra Almanya’ya taşınacağımdan davanın ne sürede sonuçlanacağını da öğrenmek istiyordum. Şimdiden çok teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dila, Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak Nüfus kaydınızdaki resmi isminize ikinci bir isim ekletebilirsiniz, bunun için dilekçenize geçerli bir sebep (bu isimle çevremde tanımıyorum gibi) yazmanız faydalı olacaktır, ad soyad değişikliği davaları ortalama 3-5 ay sürmektedir bu durum ilgili mahkemenin bulunduğu yerdeki iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir.

 5. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim iki ismim var ve ben sadece ikincisini kullanıyorum, çevremde de öyle biliniyorum birinci ismimi sildirebilme şansım var mıdır acaba ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, Talebinize uygun bir dilekçe yazarak Asliye Hukuk Mahkemesine başvurabilirsiniz, isim değişikliği talepli dilekçenizde çevrenizde sizin sadece ikinci isminizle tanındığınıza şahitlik edecek iki tanıkta göstermeniz gerekmekte, muhtemelen talebiniz olumlu değerlendirilerek ilk duruşmada karar verileceği kanaatindeyiz. Yine de bu konuda nihai kararı verecek olan ilgili asliye hukuk mahkemesi hakimi olacaktır.

 6. kafkasyalı dedi ki:

  Nüfus müdürlüğü bu işi yapma görevi aldı.Adliyeler zımazık dosyalar yerlerde sürünüyor.Onun için bunu Nüfus müdürlüklerine yüklediler. hem kalay hem parasız bir dava açmak 300 tl ye patlıyor.Burada insanları bir duyduğu var oda bu iş Nüfus ücretsiz yaptığı .Şimdi iki adı olan kardeşimize gerçeği anlatayım.Mahkemeye zaten gitmeyeceği belli. gitse şimdiye kadar düşünmüştür.Nüfus müdürlüğüne ne istediğin net şekilde anlaşılır bir dilekçe yazman dır.Bir ÖRNEK:Nüfusa kayıtım yapılırken babam ..(atıyorum )önce ismimi zeynep yazılmasını istedi yazılacağı sırada fikrini değiştirip yok fatma yaz gibi tereddüt edince Nüfus memuru da ikisini de yazmak zorunda kaldı.Bundan dolayı hatalı yazılan zeynep isminin silinmesini ismimin fatma Asyalı (soy isimi de atıyorum) olarak düzeltilmesini saygılarımla arz ederim.Bu dilekçeyi ikamet ettiğin il veya ilçe Nüfus müdürlüğüne yapmak zorundasın .Dilekçe ne telefonunu da yazmalısın.sana mesaj geliyor kabul edil di veya edilmedi diye. Dilekçeyi eski usul de yazabilirsin.yani benim buraya yazdığım gibi. sadece Üst tarafa müracaat ettiğin nüfus müdürlügü neresi olması anlaşılmalı.ÖRNEK: ÜSKÜDAR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE. en altına sol tarafa adres bilgilerin sağ tarafa da , imzan tarih Nüfus Müdürlüğün de uzman 4 heyet bunları inceliyor .mantıklı insanlardan oluşmuş eğitmenler .kabul etmeler yüzde 99 dur.Çünkü ortada iki isim var burada bir yanlışlık yapılmıştır diye düşünmemek tartışmak gerekiyor.Avukatlar yeni yasalara karşı .Arabuluculuk yasası 50tl lik telefon borcunu 900 yapmaya alıştıklarından.o elden gitti, şimdi bunu yayınlamaz sın herhalde.çünkü insanların faydasına ücretsiz olduğu için.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kafkasyalı, Nüfus müdürlüklerinde ad ve soyad değişikliği sadece imla veya küçük hatalardan kaynaklanmışsa yapılmakta yeni bir isim alma veya ismine ikinci bir isim ekleyip çıkarma gibi işlemlerle ilgili işlem yapmamakta, yine de bu konuda vatandaşlar nüfus müdürlüklerine başvurarak değişiklik talebinde bulunabilir taleplerinin kabul edilmemesi halinde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurarak isim veya soyisim değişikliğini talep edebilirler. Sitemizde vatandaşlarımızın ücretsiz bir şekilde yararlanacakları dilekçe örnekleri paylaşılmakta, amacımız vatandaşların isim değişikliği gibi basit bir işlem için avukat tutmadan kendi davalarını açmalarına yardımcı olmak, sitemizde paylaşılan makalelerimizi ve dilekçelerimizi incelediğimizde sizde de bu konuda olumlu kanaat oluşacağından eminiz. Ayrıca Arabuluculuk işlemleri iş ve ticaret mahkemesinin kapsamında olan işlemlerle, uzlaştırma ise ceza mahkemesinde şikayete tabi veya şikayete tabi olmayan bazı suçlarla ilgili yapılmakta.

  2. Hatice us dedi ki:

   Asya cemre olan kızıma asiye cemile olarak hitap edilmesi ve yaşıtlarının asya avrupa demelerini öne sürerek hazırladığım dilekçe kabul edilmedi.ozellikle zaten otizmli olan kızımda bu hitaplar zihin karışıklığına sebep oluyor diyede belirttim. mahkemeye başvurmak gerekiyor asya ve cemre kullanılan gülünç olmayan isimler denildi.kulagina beyza ismini okutup 3 aydır beyza kullanıyoruz ama bakim ayligiyla geçinen biri olarak avukat tutmak imkansız geliyor.sizce avukatsiz basvursam bu nedenlerle değiştirilir mı?
   Şimdiden teşekkürler

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım,
   Anladığım kadarıyla Nüfus müdürlüğüne yaptığınız başvuru reddedilmiş olmalı, Sizin başvurunuzu Asliye Hukuk Mahkemesine yapmanız gerekmektedir isim değişikliği başvurusunun nasıl yapılacağı ve isim değişikliği dilekçe örneklerine sitemizde yayınladığımız makalelerden ulaşabilirsiniz, avukat tutmak zorunda değilsiniz, avukat tutmadan da bu davayı açarak takip edebilirsiniz.

  4. Hatice us dedi ki:

   Evet nüfus müdürlüğüne yapmıştım. Çok teşekkürler emeginiz için ve dilekçe örnekleri için. Saygilar

 7. Bahar dedi ki:

  Mrb ben de oğlumun isminin değişmesini istiyorum çok ağır geliyo ve ailede çok fazla muhammet var oğlumun ismi muhammet yusuf ama ben yusuf efe olarak değişmesini istiyorum ne yapmam gerekiyo

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Bahar Hn,
   Konuyla ilgili tüm süreç yazımız içeriğinde anlatılmıştır. Süreci takip edip Ad Soyad Değiştirme davası açabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyacağınız dilekçe örneği de yazımız ilişiğinde sizlere sunulmuştur.

 8. Mehmet dedi ki:

  Selamün aleyküm efendim, ismim Mehmet Ceyhan ,babamın adı da aynı ,ben hem ismimi hem soyismini değiştirmek istiyorum sebebi ise , biz öz olarak beş erkek kardeşiz yaşım 39 en kucukleriyim,babam beş çocuklu eşini bırakıp başka bir kadını kaçırıp gitti kaçırdığı kadını en büyük abime yapmaya çalışıyordu lakin kendisine almis ,annem köyde ben kırk günlük iken kendini zeytin ağacına aşmış o zamanın muhtarı kurtarmış sinir olupManisa sinir Hastanesi’nde uzun müddet tedavi gördü ,şuan çok şükür iyi ben bakıyorum annemi ,ve babamın adı çevremde kötü olarak tanınıyor,ben yaklaşık bu olayları öğreneli 21 yıl oldu ve o günden beri babamla konuşmuyorum ve babamın kötü geçmişinden dolayı evlenemiyorum ismimi ve soy ismimi değiştirebilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Asliye Hukuk Mahkemesine isim ve soyisim değişikliği talebi ile dilekçe ile başvurarak dava açabilirsiniz, dilekçenizde kullanmak istediğiniz isim ve soyisimide belirtmenizde fayda var, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz, ayrıca bu konudaki diğer makalelerimizi okuyarak ayrıntı bilgi edinebilirsiniz.

  2. fatma dedi ki:

   iyi gunler ben kizimin adindan birini sildirmek istiyorum nufus mudurlugunde hallolur mu

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Nüfus müdürlüğü isim ve soyisim değişikliğini sadece imladan kaynaklı hatalarda duzeltmektedir bu nedenle Asliye Hukuk Mahkemesine isim değişikliği davası açarak gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

  4. Hatice us dedi ki:

   Asya cemre olan kızıma asiye cemile olarak hitap edilmesi ve yaşıtlarının asya avrupa demelerini öne sürerek hazırladığım dilekçe kabul edilmedi.ozellikle zaten otizmli olan kızımda bu hitaplar zihin karışıklığına sebep oluyor diyede belirttim. mahkemeye başvurmak gerekiyor asya ve cemre kullanılan gülünç olmayan isimler denildi.kulagina beyza ismini okutup 3 aydır beyza kullanıyoruz ama bakim ayligiyla geçinen biri olarak avukat tutmak imkansız geliyor.sizce avukatsiz basvursam bu nedenlerle değiştirilir mı?
   Şimdiden teşekkürler

 9. Merve dedi ki:

  Merhaba ismim Merve adım üzerinden dalga geçiliyor akabinde videolar çekiliyor bu konudan rahatsızlık duymaktayım buna nazaran dava açmak istiyorum nasıl bir sonuç alabilirim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım isminiz ile alay ediliyor ise bunu dilekçenizde belirterek Asliye Hukuk Mahkemesine isim değişikliği davası alabilirsiniz, Buna ilişkin dilekçe örneklerine ve ad soyad değişikliği nasıl yapılır süreç nasıl işler hakkında bilgi edinmek için bu konuda yazmış olduğumuz diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

 10. Anonim dedi ki:

  Merhabalar ben dilekçe yazma aşamasındayım. Anlamadığım kısım şurası; “olup, … ve …’den olma” bu boşluğa ne yazmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. (Açıklama kısmında)

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Anonim, makalemizin altında vermiş olduğumuz dilekçe örneklerinde dilekçenin içeriğinin nasıl olacağı ve nasıl yazılacağını açık bir şekilde okurlarımızla paylaştık, tam olarak hangi kısmı anlamadığınızı açıklayıcı bir şekilde yazarsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz. (baba adı ve anne adı olma) şeklinde olacak yani boşluklara baba ve anne adınız yazılacak.

 11. Muhittim tunçel dedi ki:

  Adımın ve soyadının polat alemdar koyulmasını arz ederim hiç bir sebebim yok sadece değiştirmek ıstiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhittim bey, ad ve soyad değişikliği yapmak için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açabilirsiniz, talebinizin uygun görülmesi halinde adınızın ve soyadınızın değiştirilmesine karar verilecektir. sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak talepte bulunabilirsiniz.

 12. Sena dedi ki:

  Merhabalar, adım ve soyadım çok uzun oldugu için 2.adımı sildirmek istiyorum. Bu olayda isim değiştirme davasına mı giriyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sena hanım, isim ve soyisim de ufak imla hatalarının düzeltilmesi için nüfus müdürlüğüne başvurarak düzeltme yaptırabilirsiniz ancak değişiklik yapmak, isim eklemek veya sildirmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmekte. Sitemizde bu konuda yayınladığımız makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz ayrıca sitemizde yayınladığımız isim ve soyisim değişikliği dilekçe örneklerini talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 13. Keziban dedi ki:

  Daha dün gittim nufüs müdürlüğüne ismimi değiştirmek için ama yeni kanundan bu şekilde yararlanamazsın dava açman gerek dedi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Keziban Hanım, nüfus müdürlüklerinde sadece imla hataları gibi ufak düzeltmeler yapılabilmekte isim ve soy isim değisikliği, eklenmesi veya sildirilmesi için Asliye Hukuk Makmemesine dava açmanız gerekmekte. Buna ilişkin ayrıntı bilgiye sitemizde yayınladığımız bu konudaki makalelerden ulaşabilirsiniz.

 14. Mahmut dedi ki:

  İyi günler isimden memnun olmadığım için isim sildirmek değil de isim ekletmek istiyorum. Ne yapmaliyım acaba dava avukat tutarsam ne kadar sürer ve avukat masrafı “tahmini” ne kadar olur?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahmut bey, İsim ekletmek için de yine Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak aynı işlemleri yapmanız gerekmekte, avukat tutmak zorunda değilsiniz ancak yine de davanızı avukat aracılığıyla takip ettirmek istiyorsanız, avukatlık ücretini tutmak istediğiniz avukat ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır, Avukatlık ücreti Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinden az olamaz.

 15. Gül dedi ki:

  Merhaba, Ben eşimden 8 ay önce boşandım. Eski eşimin soy adını kullanmak istemiştim (Akademik makalelerimde bu soy isim var) fakat şu an izin vermiyor. Aile soy adımı (kızlık soyadı) istemiyorum çünkü çok onlarla görüşmemek için bir çok nedenim var. yeni bir soyadı almak ve ismime ekleme yapmak istiyorum. Bu konuda bir dilekçe ve şahit bulmam mahkeme için yeterli midir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gül hanım,
   Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak soyadı değişikliği talebinde bulunabilirsiniz, Kullanmak istediğiniz soyadını ve neden soyadınızı değiştirmek istediğinize dilekçenizde az da olsa yer vermeniz faydalı olacaktır, sorun yaşamadan değişikliğin gerçekleşeceği kanaatindeyiz.

  2. Hatice us dedi ki:

   Mehmet bey nöbetçi asliye mahkemesine diye mi yazılmalı. Yani adli tatil olmasa bile nöbetçi yazmak zorunlu mu?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım,
   Siz Asliye Hukuk Mahkemesine veya Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine yazsanız da bir şey farketmez tevzi bürosu tarafından ilgili Asliye Hukuk Mahkemesine yönlendirileceksiniz.

 16. Mehpare dedi ki:

  Merhaba. İsmim Mehpare. Küçüklüğümden beridir ismim zor söylendiğinden ve anlaşılmadığından dolayı hep sorun yaşadım. Şuanda telefon görüşmelerinde her defasında kodlama yapmam gerekiyor. Mehbare, Mekbare, Mahpure, … doğru söyleyene rastlamadım desem yeridir. İsmimi değiştirmek istiyorum. Yaşadığım sorunları güzelce anlatacağım dilekçemde ancak şahit bulamazsam bu durum aleyhime olur mu? İsmimden dolayı yaşadığım sıkıntıyı ben biliyorum ve mahkemede de dile getiririm. Hatta eskilerden dizi karakterinden dolayı da dalga geçilmişliği var. Şahit olmadan bu işe girsem sonuç alır mıyım acaba? Whatsapp yazışmalarındaki ve kargo mesajındaki yanlış yazmalar mevcut delil olarak. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar derim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehpare hanım,
   Normalde geçerli mazereti iz olduğu kanaatindeyim, genel olarak sorun olmadan mazeretiniz dikkate alınarak hakimler tarafından karar verilmekte ancak bazı hakimler yine de şahit isteyebiliyor siz yine de çevrenizde sizi hitap edilmesini istediğiniz isimle tanıyan arkadaş veya akrabalarımız dan birini duruşmada yanınızda şahit olarak götürün.

  2. Mehpare dedi ki:

   Tekrar Merhaba. Yanıtınızdan ve sayfalarınızdan faydalanarak bir dilekçe hazırladım ve geçen gün anadolu adliyesine dilekçe ile başvuru yaptım. Çok teşekkür ediyorum. Ancak şimdi farkediyorum dosya bilgilerinde “dava türü: ad ve soyadı düzeltilmesi istemli” yazıyor. Ben ismimi farklı bir isimle değiştirmek istiyorum. Soyadımdan da kızlık soyadımı çıkartıp tek soyad bırakmak istiyorum. Dava türü kısmında bir yanlışlık var mıdır? Yani dava türü kısmında “düzeltilmesi” yazıyor olması yanlış olmamıştır inşaallah..

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehpare hanım,
   Aynı şeyi ifade ediyor, yani sorun yok, dilekçe içeriğinde yapılması gerekenleri açıklayıcı şekilde yazarak yargılama giderlerini yatırmanız halinde dava süreci başlayacaktır.

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehpare hanım,
   Normalde geçerli mazereti iz olduğu kanaatindeyim, genel olarak sorun olmadan mazeretiniz dikkate alınarak hakimler tarafından karar verilmekte ancak bazı hakimler yine de şahit isteyebiliyor siz yine de çevrenizde sizi hitap edilmesini istediğiniz isimle tanıyan arkadaş veya akrabalarımız dan birini duruşmada yanınızda şahit olarak götürün.

 17. Gülsen dedi ki:

  Merhaba ben Umahan Gülsen fakat doğrusu Ummahan Gülse ismimi düzeltmek için dilekçe yazmam gerekiyor galiba ama 18 yaşımdan küçüğüm velim yazmak zorundaymış o dilekçe nasıl yazılacak

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ümmühan,
   Anladığım kadarıyla sadece Gülse ismi Gülsen olacak bu nedenle dava açmadan nüfus müdürlüğü aracılığıyla da imla hatasının düzeltilmesini talep edebilirsiniz, yaşınızın 18 den küçük olması nedeniyle bu işlemi anne ve babanızın birlikte yapmalı

 18. Jiyan dedi ki:

  Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum
  Sizce Jiyan ismini değiştirirlermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Jiyan,
   İsim değişikliği talep dilekçenizi hazırlayıp Asliye Hukuk Mahkemesine dava açabilirsiniz, değişiklik talebinizin kabul edileceği kanaatindeyiz.

 19. naime dedi ki:

  merhaba iyi günler nüfus müdürlüğüne gittim ve bana soy adım için dava açmam gerektiğini söylediler oysa internette okuduğum kadarıyla gülünç olan soyadları da davasız oluyor hatta bu hukuk maddesinde yazıyordu soyadıma dava açıp tüm masrafları nüfus müdürlüğüne karşılatmak istiyorum sizce haklı mıyım? bu arada soy ismim ” DAĞDELEN” Allah aşkına böyle bir soyadımı olur sınıfta ismim okunduğunda kafamı eğmek zorunda mıyım? o iğrenç insanların bana yaptığı ahlak dışı espirlerini duymak zorunda mıyım? bir soy ismi için bu kadar masraf ve zahmete girmek zorunda mıyım? gerçekten çok zahmetli ve bu soyadım yerine ermeni soy adı yapmak istiyorum çünkü biz ermeni kökenliyiz sizce sonuç ne olur? önce size danışmak istedim sizden başka yardımcı olan bir site görmedim şimdiden teşekkürler.

 20. Evren dedi ki:

  Merhabalar, isim tahsisi dilekçeniz ile ad soyad degisikli dilekçeniz aynı şey mi? Yani ben ismimi farklı bir isimle değiştirmek istiyorum isim tahsisi dilekçesini kullanabilir miyim? D

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Evren bey,
   Her ikisinde aynı şablonda hazırlanmıştır, bu nedenle ister düzenleme yapmak isterseniz değişiklik yapmak için Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol İmza Ne Zaman Başlar (Tüm Süreç Detaylı)

Ülkemiz kanunlarından birisi olan CMK (Ceza Muhakemeleri Kanunu) kapsamında; yargılama ve soruşturma aşamasında şüpheli ve sanıklar hakkında uygulanan tedbirler arasında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016