Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği

A+
A-

Nüfus hizmetleri Kanununda yapılan düzenleme  ile 03 Kasım 2017 tarihinden 03 Kasım 2019 tarihine kadar, ad ve soyad değişikliklerinin nüfus müdürlüklerinde yapılmasına izin verilmiş, bu sayede vatandaşların dava açmadan ad ve soyad değişikliği yapabilmesi sağlanmıştı. Ancak bu değişikliği yapabilmenin belli bir ön şartı bulunmaktaydı yapılacak değişiklikte imladan kaynaklı hataların bulunması, değişiklik talebinde bulunan kişinin ad veya soyadının aşağılayıcı veya alay konusu olabilecek bir anlam taşıma şartı aranmaktaydı. 03 Kasım 2019 tarihinden sonra yine eskiden olduğu gibi bütün ad ve soyad değişikliklerinde Mahkeme kararı aranmaktadır.

Kimi zaman ismimizi beğenmediğimizden, kimi zaman bize resmi işlemlerde zorluk çıkardığından, kimi zaman da nüfus memurunun ismimizi nüfus cüzdanlarımıza yanlış yazmış olması sebebiyle ad soyad değiştirme yoluna gitmeyi vatandaşlarımız tercih edebilmektedir. Tabii ki  bu saydığımız nedenlerin yanı sıra daha farklı sebepler nedeniyle de ad soyad değiştirme yoluna gidilebilecektir. Buradaki sebepler ilgili Mahkemenin Hâkimi tarafından takdir edilecek ve bunun sonucunda da bir karar tesis edilerek ya ilgili değişiklik uygun görülecek ya da reddedilecektir. Tabii ki bu davayı açabilmek için bir müracaatta bulunulması gerekmekte, bu müracaatın yapılabilmesi de bir dilekçe ile olacaktır. Dilekcesepeti.com olarak daha önceden sizlerle birçok dilekçe örneği paylaştığımız üzere, bu yazımızda da sizlere ad soyad değiştirme dilekçe örneğimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Dilekçe Örnekleri

Aşağıdaki resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği ( Avukatlar İçin )

Ad soyad değişikliği dava dilekçesi

Ad Soyad değiştirme dilekçesi örneği

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği ( Avukatsız )

Avukatsız Ad soyad değişikliği dava dilekçesi

Ad soyad değişikliği dilekçe örneği Avukatsız

Anne Baba Adının Düzeltilmesi İçin Dilekçe Örneği

Anne Baba Adının düzeltilmesi dilekçesi

Anne Baba Adı Düzeltme Dilekçe Örneği

İsim Tashihi Dilekçe Örneği

İsim tahsihi dilekçe örneği

İsim değişikliği dava dilekçe örneği

Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği Word Formatı

Aşağıda vermiş olduğumuz linkler vasıtasıyla örnek dilekçeleri bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Örnek dilekçelerimizde belirtmiş olduğumuz hususları kendinize göre tekrar düzenlemeli ve ibraz etmeden önce son kez bir gözden geçirmenizde fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enerji SA Abonelik İptali Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Dilekçesi

Ad ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Dilekçesi (Avukatlı)

Anne Baba Adının Düzeltilmesi İstemi Dilekçesi

İsim Tashihi Davası Dilekçesi

Ad soyad değişikliği dilekçesi hazırlamadan önce; Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumanızı ve konu hakkında detaylı bilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

NOT : Dilekçelerimiz bilgi paylaşımı amaçlı olup, Dilekcesepeti.com olarak herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamakla birlikte, dava açmadan önce konusunda uzman bir hukukçuya danışmanız sonradan hak kaybı yaşamanıza engel olacaktır.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. Yasin dedi ki:

  Iyi günler ben soy ismimi değiştirmek istedim ama mahkeme reddine karar verdi şahit götürmedim ispat edemedigim icin ailevi durumlardan dolayı ve iki hafta içerisinde bölge idare mahkemesine itiraz ede bilirsiniz denildi ve nasil itiraz edeceğimi bilmiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz ayrıca yanimda 3 . 4 şahit goturmemde bi fayda olur mu olumlu sonuçlanır mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey,
   Bölge Adliye Mahkemesine itiraz dilekçesini sitemizde bulunan istinaf başvuru dilekçesi örneklerinden faydalanarak temin edebilirsiniz, İstina dilekçesi Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 2. Melihat dedi ki:

  Merhaba. Ben isim tahsisi dilekçesini kullanarak haftaya ismimi değiştirmek için başvuruda bulunacağım.2 tane tanığım var. Benim sorum dilekçe de taniklar için olan adres kısmı neden var? Adreslerini yazmasam sadece isim soy isim yazsam olur mu? Adres kısmını yazınca o kişilere mektup falan mı gidiyor? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melahat hanım,
   Dilekçenizi hazırlarken tanıklarınızın sadece isim soyisim TC kimlik numaralarını da yazmanız yeterli olacaktır, adres bilgisi tebligat işlemi için isteniyor ancak siz dilekçenizde tanıkları duruşma günü hazır edeceğinizi belirtirseniz ve sözlü olarak da mahkeme kalemine bildirirseniz tebligat yapılacaktır.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol İmza Ne Zaman Başlar (Tüm Süreç Detaylı)

Ülkemiz kanunlarından birisi olan CMK (Ceza Muhakemeleri Kanunu) kapsamında; yargılama ve soruşturma aşamasında şüpheli ve sanıklar hakkında uygulanan tedbirler arasında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016