Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır

A+
A-

Ad Soyad Değiştirme İsim Tashihi Nedir

Ad soyad değiştirme ancak haklı sebep gösterilerek açılacak olan davada hakim kararı ile mümkündür. Adının veya soyadının nüfus kütüğüne yanlış yazıldığını iddia eden kişi veya yaşı küçük kişinin velisi (anne babası) veya vasisi (yasal temsilcisi) bu yanlışlığın düzeltilmesi için dava açmalıdır. Bu davalarda davayı açan davacı yanlış kaydın düzeltilmesini isteyen kişidir, isim tashihini isteyen kişinin reşit değil veya velayet altında ise velisi tarafından dava açılır. Vasi böyle bir dava açmak istiyor ise öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden izin alması gerekir. Bu tür davalarda nüfus idaresi davalı taraftır ve duruşmada mutlaka bulunması gerekmektedir.

isim ve soyisim değişikliği nasıl yapılır

Ad soyad değişikliği nasıl yapılır

Ad Soyad Değiştirme, İsim Tashihi Davaları Hangi Sebeple Açılabilir

Ad soyad değişikliği taleplerinde haklı sebep gösterilmesi gerekmektedir. Kulağa hoş gelmeyen, telaffuzu zor, küçük düşürücü, alay konusu olabilecek bir anlam ifade etmesi, davacının nüfusa kayıtlı ad ve soyadı ile etrafta tanınıp bilinmememesi haklı sebepler arasında gösterilebilir. İsim değişikliği nedeniyle zarar görenler bir yıl içerisinde kararı veren mahkemeye itiraz edebilir.

İsim Tashihi, Ad Ve Soyadın Değiştirilmesi Davası Nereye Açılır

İsim tashihi diğer adıyla Adı veya soyadını değiştirme davalarına bakmakla görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Bu tür davalarda yetki düzeltme talebinde bulunan şahsın ikamet ettiği yer mahkemesi veya nüfus kaydının bulunduğu yer mahkemesidir bu iki yerde de Ad ve soyadın değiştirilmesi yani isim tashihi için dava açılabilir.

isim değişikliği

Ad Soyad Değişikliği Davasına Bakmaya Yetkili Mahkeme

İsim Değişikliği, Ad Ve Soyadın Değiştirilmesi Veya İsim Tashihi İçin Öncelikle Ne Yapmam Gerekir

İsim tashihi davalarında öncelikle talebimizi bildirir dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçe içeriğinde haklı sebeplerimiz, tanıklarımız ve diğer hukuki delillerimizi belirtmemiz yararımıza olacaktır. Yazılan dilekçe ile görevli ve yetkili Asliye Hukuk Mahkemesinin bulunduğu Adliye Sarayına gidilerek tevzi işlemi yapılıp vezneye harç yatırıldıktan sonra davanın ilk aşaması olan davanın açılma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Isim tashihi, adı soyadı değiştirme dilekçelerinde talebimiz açık ve net olmalı, anlaşılır bir dil kullanılmalı, imla kurallarına dikkat edilmelidir. Sitemiz içerisinde bulunan ad ve soyadın değiştirilmesi, isim tashihi dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

İsim soyisim değişikliği

Ad Soyad değişikliği

İsim, Ad Ve Soyadı Değişikliğini Hemen Yapabilirmiyim İsim Tashihi Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

İsim tashihi davaları kamusal nitelik arz eder, gerektiğinde hakim resen delil toplayabilir. Nüfus davalarında davalı taraf nüfus idaresidir, İddia makamı olarak Cumhuriyet Savcısıda duruşmalarda bulunmalıdır. Tüm delillerin toplanmasından yada tanıkların dinlenmesinden sonra hakim kararı verecektir. Açılmış olan dava, herhangi bir aksilik olmadığı takdirde ilk celsede sonuçlandırılır. Bu süre tüm delillerin toplanması ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla yaklaşık 3 ay kadardır. Bazı durumlarda bu süre yaklaşık olarak 2, 3 celse yada daha fazla sürebilir. Nüfus davalarında kamu düzenini ilgilendiren durumlarda nüfus idaresinin talepi üzerine Cumhuriyet Savcısı tarafından da dava açılabilir. Bu tür davalarda basit yargılama usulü uygulanır. Ad ve soyadında yapılan değişiklikler nüfus siciline kayıt ve ilan olunur. İsim tashihi davasında 2 adet tanık gösterilmelidir. Bu tanıklardan en az bir tanesinin aile dışından olması daha faydalı olacaktır.

Ad Soyad değişikliği yeni kimlik

T.C. Yeni Nüfus Cüzdanı

Ad Ve Soyadın Değiştirilmesi, İsim Tashihi Dilekçe Örneği

İsim tashihi davalarında ad ve soyadın birlikte değiştirilip veya düzeltilmesi talep edilebileceği gibi bazen sadece adın değiştirilmesi veya düzeltilmesi bazen soyadının değiştirilmesi veya düzeltilmesi talep edilebilir, yine ayrıca Anne Baba Adının değiştirilmesi davası da bu davalarla benzer davalardır. Bu tür davalarda da talebimiz neyse buna uygun anlaşılır dilekçe yazılması veya dilekçe örneğinden faydalanılması gerekmektedir. Bu konudaki talepler kendi içinde de farklılıklar göstermektedir, öyleki birinin talebi başka birinin ile aynı olmaz ancak benzerlik gösterebilir. Bu noktada kendi talebimize uyacak en uygun dilekçe örneğinden faydalanmanız yararınıza olacaktır. İsim tashihi, Adın veya soyadının değiştirilmesi talepli dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği

Nüfus hizmetleri Kanununda yapılan düzenleme  ile 03 Kasım 2017 tarihinden 03 Kasım 2019 tarihine kadar, ad ve soyad değişikliklerinin nüfus...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016