Adıma Arazi Var mı Nasıl Öğrenebilirim (E Devletten Sorgula)

A+
A-

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hayatımıza kazandırdığı kolaylıklardan birisi de e-Devlet uygulaması üzerinden arsa sorgulaması yapılabilmesidir. İlgili uygulama sayesinde kişilerin kendi adlarına kayıtlı olan arsaların sorgulamasını yapabilir ve sahip olduğu halde e-Devlet üzerinde görünmeyen tapulara istinaden aksiyon alabilir.

Bu kapsamda adıma arazi var mı nasıl öğrenebilirim (E Devletten Anında Sorgula) ile ilgili bazı detaylara değinilmesi ve yaşanan bazı spesifik durumlara özel olarak çeşitli ayrıntıların aktarılması yararlı olabilir.

e-Devlet Tapu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

e-Devlet uygulaması aracılığıyla tapu sorgulaması yapılabilmektedir. İlgili sayfaya erişmek için tek yapılması gereken turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra e-devlet şifresiyle hesaba erişmek ve Hizmetler sekmesi altında yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nü bulmaktır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetlerden birisi de Tapu Bilgileri Sorgulama ile ilgilidir. Bu sorgulama işlemi sayesinde kişiye ait tüm tapu bilgilerine erişilebilecektir.

e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır

Daha önce e-Devlet’e giriş yapılmadıysa ve ilk defa hizmetlere erişim sağlanacaksa yapılması gereken ilk şey PTT aracılığıyla e-Devlet uygulamasına giriş yapılmasını sağlayacak olan bir şifre edinmektir. Bu şifreyi edinmek için tek yapılması gereken de nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın PTT şubesine gitmek ve zarf içerisinde giriş yapılabilecek şifreyi almaktır.

Bu şifre ile e-Devlet uygulamasına giriş yapıldığında şifrenin değiştirilmesi gerekecek ve kalıcı şifre belirlendikten sonra da ilerleyen dönemlerde hesaba erişmek için tüm işlemler tamamlanmış olacaktır. PTT aracılığıyla temin edilecek zarfın işlem maliyeti 2 TL’dir.

Başkasına Ait Tapu Sorgulaması Yapılabilir Mi?

Tapu ve tapu bilgileriyle ilgili atılan son adımlar sistemin biraz daha katı bir hal almasına neden olmuştur. Bu kapsamda kişiler parseller ve ilgili parsellerde arsası bulunan kişilerin bilgilerine erişme imkanını kaybetmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  UYAP E Satış Sistemi Nedir Nasıl Kayıt Olunur

Uygulamalarda değişiklik yapılmadan önce Tapu Müdürlükleri’nden parsel bilgisi istendikten sonra kayıtlara erişmek yasal bir şey olmasa da mümkündü ve paylaşım konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyor hatta bazen telefon numaralarına kadar dahi bilgi edinilebiliyordu. Bu kapsamda atılan adımlar log kayıtlarının tutulmasını ve ilgili log kayıtları aracılığıyla bilgi paylaşan personelin kimliğinin deşifre edilmesini sağlamış, kişilerin 3’üncü kişilerin tapu bilgilerine erişmesi mümkün olmaktan çıkarılmıştır.

Arsam e-Devlet Uygulamasında Görünmüyor

Bazı durumlarda arsaların e-devlet uygulaması üzerinde görünmediğine tanıklık edilebiliyor. Böyle durumlarda yapılması gereken bazı işlemler var ve kişilerin bu işlemleri uygulaması halinde ilgili arsaları kayıtları altına geçirmeleri, bu durumu e-devlet uygulaması aracılığıyla tescillemeleri mümkün.

Adıma arazi arsa varmı nasıl öğrenebilirim

adima arazi var mi sorgulama

Kişilerin kendi adlarına kayıtlı olması gereken tapuların bilgilerinin e-devlet üzerinde görünmediğini fark etmesi durumunda yapması gereken tek şey 444 82 78 numaralı Alo Tapu-Kadastro bilgi hattını aramak ve konuyla ilgili aksiyon alınmasını talep etmektir.

Söz konusu işlemler zinciri çok uzun bir süreci kapsamamakta kısa süre içerisinde tüm işlemlerin tamamlanması sağlanmaktadır.

Benzer ve alakalı bir konu olan Tapu Satışında İstenen Belge ve Masraflar Nelerdir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
2022 Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Form ve Dilekçe Örneği

Ülkemizde sosyal yardımlar adı altında birçok ödeme bulunmakta olup, bunlardan birisi de 2022 Engelli Maaşı olarak bilinen engelli vatandaşlarımız için...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016