Adıma Dava Açılmış mı Nereden Öğrenebilirim (Basit Yöntem)

Hakkımda açılmış bir dava dosyası var mı, adıma dava dosyası açılmış mı nereden öğrenebilirim, hakkımda açılan dava nerede, hangi aşama da sorularına yanıt bulmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yazımızla, hakkınızda herhangi bir dava dosyasının bulunup bulunmadığını varsa hangi aşamada olduğunu nasıl öğreneceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

adima dava acilmis mi nereden ogrenebilirim basit yontem

Adıma Dava Açılmış mı Nereden Öğrenebilirim

Adıma dava açılmış mı nereden öğrenebilirim gibi bir tereddüt içerisinde iseniz, aşağıda ayrıntılarıyla belirtmiş olduğunuz dört yoldan birini takip ederek tereddütlerinizden kurtulabilir, hakkınızda herhangi bir dava dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • E-devlet Kullanılarak Dava Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Adınıza dava açılmış mı, açılan dava hangi aşamada gibi konularda bilgi edinmenin en kolay ve en çok kullanılan yolu e-devlet kullanılarak yapılan sorgulama işlemidir. Ülkemizde e-devlet kapısı olarak bilinen  https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bir çok işlem yapmasına olanak sağlanmıştır. Adınıza açılmış bir dava dosyasının bulunup bulunmadığını yine bu sistem üzerinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

 E-devlet kullanılarak dava dosyası sorgulama yapabilmek için öncelikli olarak e-şifre sahibi olmamız gerekmektedir. Eğer e-şifreniz yoksa bunu herhangi bir PTT şubesinden rahatlıkla temin edebilirsiniz, mevcut şifreniz ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak dava dosyası sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz. Dava dosyası sorgulama işlemi için öncelikle “kamu kurumları” butonuna tıklanarak açılacak yeni ekranda, “Adalet Bakanlığı” sonrasında  “mahkeme dava dosya sorgulama” butonları tıklanarak rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

 • UYAP 4060 SMS Yoluyla Adınıza Dava Açılıp Açılmadığını Öğrenebilirsiniz

Adıma dava açılmış mı nasıl öğrenebilirim sorusuna bir cevap da 4060 SMS aboneliği yaparak öğrenebilirsiniz şeklinde verilebilir. Adalet Bakanlığının sunmuş olduğu 4060 SMS hizmeti ile vatandaşlar bütün operatörlerden 4060 SMS aboneliği yaptırarak haklarında bir dava dosyasının açılıp açılmadığının veya mevcut dava dosyalarının akıbeti ile ilgili SMS ile bilgilendirilmektedirler. 4060 SMS aboneliği sonrasında tarafınıza gelen mesajlar 1 TL olarak operatörünüz tarafından ücretlendirilecektir. İki şekilde 4060 SMS abonesi olabilirsiniz, bunlardan biri kişisel abone diğeri ise tam abone sistemidir. Kişisel abone olunduğunda dava dosyasında sadece size ait işlemlerle ilgili bilgilendirme yapılacaktır, tam abonede ise dosya ile ilgili yapılan tüm işlemler hakkında size SMS yoluyla bilgi verilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Hakim Nedir Nasıl Olunur Şartlar Neler (2019 Maaşları)

4060 SMS aboneliği nasıl yapılır; 4060 SMS abonesi olmak için  TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak veya, TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Abonelik işleminin tamamlanabilmesi için abone olmak isteyen kişinin T.C. Kimlik numarası ile hat sahibinin T.C. Kimlik Numarasının aynı olması gerekmektedir.

 • 118 Rehberlik Hizmeti Sunan Çağrı Merkezlerinden (Bilinmeyen Numaralardan) Dava Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Toplumumuzda bilinmeyen numara servisleri olarak da bilinen 118 çağrı merkezleri ile Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokolle, vatandaşlar artık bulundukları her yerden bilinmeyen numara servislerini arayarak da birkaç dakika içerisinde adlarına dava açılıp açılmadığına ilişkin sorgulama işlemi yapabilirler. Bilinmeyen numara servisleri olarak bilinen 11811, 11818, 11824, 11825, 11860, 11870, 11880, 11890 ve  servisleri belli bir ücret karşılığında vatandaşlara hizmet sağlamaktadırlar.

118 rehberlik hizmeti sunan çağrı merkezleri aranarak aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Adınıza bir dava dosyası ya da icra takibi olup olmadığı,
  • Adınıza bir dava veya icra varsa hangi birimde olduğu
 • Adınıza açılan dava veya İcra dosyasının, Esas ve Karar numarası, dava tarihi,
  • Dava dosyası hakkında karar verilip verilmediği, derdest olup olmadığı,
  • Dava dosyası varsa duruşma tarihi ya da keşif tarihi,
  • Bilirkişi raporu varsa gelip gelmediği,
  • Dosyadaki taraf ve tebligat bilgileri,
  • Dosyanın temyiz edilip edilmediği, temyiz edilmişse temyiz sonucu
 • UYAP Vatandaş Portalından Dosya Sorgulama İşlemi

UYAP vatandaş portalı ile adınıza açılmış bir dava dosyası bulunup bulunmadığı ve yapılan işlemlerle ilgili bilgi edinebilirsiniz ancak UYAP vatandaş portalına giriş yapabilmek ve dosya sorgulama işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak elektronik imza (e-imza) veya mobil imza (m-imza) sahibi olmanız gerekmektedir. e-imza veya m-imza sahipleri UYAP vatandaş portalından dava dosyası sorgulama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilir ayrıca dosya içindeki evraklara ulaşarak detaylı bilgi edinebilir mahkeme veya icra dairesine UYAP vatandaş portalı üzerinden talepte bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası

Sitemiz üzerinden Yargıtay Dosya Sorgulama konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Banu dedi ki:

  Selamlar mehmet bey Teşekkür ederım.eşim başka olaydan cezaevınde.bu dosyası yargıtayda oraya bi ek savunma yapmak istiyor.yollanabiirmi acaba ev itiraz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım, eşinizin Yargıtay’da olan dosyasına ek savunmada bulunabilir, dilekçe ile yazılı olarak yapacağı savunmasında varsa delillerini açıklayabilir. Bulunduğu cezaevinden dilekçesini Yargıtay’a göndermek kararı veren mahkemeye gönderebilir.

   1. Banu dedi ki:

    Teşekkür bi sorum daha vardı.eşimin iki ayrı suçtan cezası var bu ıkısınden cezası toplanıpta denetımlı serbestlıkten yararlanma şansı varmıdır

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Kimlik İçin Nasıl Randevu Alınır (Hemen Alabilirsiniz)

14 Mart 2016 tarihinde pilot şehir olarak seçilen Kırıkkale’de dağıtımı gerçekleştirilmeye başlayan yeni kimlik için hali hazırda 300 bini geçkin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016