Adıma Hat Açılmış mı Nasıl Öğrenebilirim (Tüm Detaylar)

A+
A-

Bu konuda birçok insan tedirgin olmakla beraber, aklına takılan soru işaretlerine bir son vermek  amacı ile bu makalemizi okuyarak sorununa çözüm bulacaktır. Adıma hat açılmış mı? Ya da açılırsa ne gibi sorunlar yaşarım.

Öncelikle adınıza açılan hatların sizlere yaşatabileceği sorunlara değinelim. Haberiniz olmadan adınıza açılan hat veya hatlar ile çeşitli dolandırıcılık işlemleri yapılabilinir. Bu sizleri maddi ve manevi çok büyük sorunlarla karşı karşıya getirir.  Örnek verecek olursak, adınıza açılan hat veya hatlar ile uluslararası telefon görüşmeleri yapılabilinir ve Türk Telekom bu faturayı size ödetebilir. Ayrıca yine bu hatlar aracılığı ile kişiler dolandırılabilinir ve açılan davalarda hat sahibi olarak sizler büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bazen bu sizleri icra ile karşı karşıya bile getirebilir.

adıma açılmış hat varmı nasıl sorgularım

adima hat acilmis mi nasil ogrenebilirim tum detaylar

 Adıma Hat Açılmış mı Nasıl Öğrenebilirim

Tüm bunları yaşamamak için yapacağınız birkaç işlem sonrası bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.   E-Devlet şifreniz yok ise sizlere en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Size doğrulama mesajı geldikten sonra bu mesajı PTT görevlisine bildirmeniz ile sizin için gerekli olan E-Devlet şifreniz en kısa sürede cep telefonunuza gelecektir. Bu işlemden sonra izlemeniz gereken yol aynen şu şekilde olacaktır. İlk adım olarak E-Devlet sitesindeki ve yan tarafta yer alan sorgulama kısmını tıklayınız,  diğer taraftan ise kimliğimi şimdi doğrula tuşunu aktif hale getirin. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi bu alana yazarak sisteme giriş yapınız. Yapmış olduğunuz girişten sonra Mobil hat sorgulama ekranı görünecektir. Adınıza açılan hat ve hatlar var mı bu ekranda size gösterilecektir.

Adıma Hat Açanlardan Nasıl Şikayetçi Olabilirim

Diyelim ki adınıza hat veya hatların açılmış olduğunu öğrendiniz, vakit kaybetmeden yapmanız gereken şey Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak olacaktır. Cumhuriyet Başsavcılığına adınıza haberiniz olmadan hat açıldığına ilişkin durumunuzu anlatır bir dilekçe ile başvurmalısınız. Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun olarak uyarlama yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüketici Mahkemesi Dava Açma

Adınıza açılan hat veya hatların iptali için BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına şikayet  dilekçesi ile müracaat edebilirsiniz. Diğer bir işlem olan ve isminize kayıtlı  hat var mı sorusundan kurtulmak için https://www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-sorgulama linkini kullanarak mobil hat sorgulama sistemini tıklayalım, TC kimlik numaranızı ve sizin adınıza kayıtlı kullanımda olan kayıtlı telefon numaranızı gerekli alana yazın, hangi GSM operatörüne bağlı iseniz o operatörü seçerek sistemin size göndereceği güvenlik kodunu yine Güvenlik kodunu buraya giriniz kısmına yazın ve ardından şifremi gönder butonunu tıklayın. Size gelen kısa mesaj ile şifrenizi sisteme yazarak açılan pencerede sizin adınıza kayıtlı numara veya numaraları ayrıca hangi GSM şirketine ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer bu işlemlerden sonra adınıza sizden habersiz açılan hatlardan haberiniz oldu ise, izlenecek yolu yukarıda belirttik.

adıma açılmış hat sorgulama işlemi

hat sorgulama islemi nasil yapilir

Açılan bu hatların hala aktif olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren hattın hangi GSM  operatörüne bağlı olduğuna bakarak o GSM şirketini arayarak hattın sizin adınıza kullanıldığını fakat bunun sizin istek ve talebiniz dışında geliştiğini anlatarak hattın iptali için sözlü talepte bulunabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden diğer sorgulama işlemleri ile ilgili de bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ad Soyad ile Cep Telefonu Numarası Nasıl Bulunur?

Uzun zamandır ulaşmak istediğiniz ancak bir türlü telefon numarasına ulaşamadığınız bir kişinin adını ve soyadını bilmeniz durumunda, cep telefonuna nasıl...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016