Adıma Kredi Çekilmiş mi Nasıl Öğrenirim (Detaylı Anlatım)

A+
A-

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen ve insanların aklına ‘Acaba benim de adıma kredi çekilmiş mi? Sorusuna,  bu makalemiz aracılığı ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle adıma kredi çekilmiş mi, adıma açılmış olan kredi var mı,  varsa bunu nasıl ve nereden öğrenebilirim sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Bilgim dışında kredi çekilmiş mi nasıl öğrenebilirim

adima kredi cekilmis mi nasil ogrenebilirim

Sahte kimlikler ve sahte evraklar kullanılarak, bir şekilde herhangi bir bankalardan sizin adınıza kredi çekmek isteyen dolandırıcılar olabilir. Kaybettiğiniz kimliğiniz varsa,  bu kimliğinizi bir şekilde ele geçiren dolandırıcılar kimlik bilgilerinizi kullanarak veya kimliğinizi kopyalayarak kendi resimlerini yapıştırmak sureti ile bankalardan sizin bilginiz dışında adınıza kredi çekenler olabilir. Böyle bir durumda kalmamak ve büyük sıkıntılar yaşamamak için kimliğinizi kaybettiğinizi fark ettiğiniz andan itibaren, derhal size en yakın karakola giderek kimliğinizi kaybettiğinizi bildirmeniz gerekmektedir.  Aynı zamanda gazete ilanı vererek kimliğinizi kaybettiğinizi belirten bir ilan yaptırmalısınız, daha sonrasında yeni kimlik başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Findeks veya Bankadan Kredi Notu Sorgulama

Herhangi bir şekilde elinize bir bankadan tebligat gelmedi ise ve siz yinede tereddütte kapıldıysanız banka şubelerine giderek kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Diğer yapılacak işlem ise Findeks kredi notu sorgulama yaparak rapor hazırlatmak olacaktır. Bunun için yaklaşık 4 TL ödemeniz yeterli olacaktır. Findeks KKB nin bir markasıdır, buraya yatırdığınız bu cüzi miktar ile sizlere aylık periyotlar halinde sürekli finansal durumunuzu bildiren raporlar gönderilecektir ve bu işlem ile finansal durumunuzu buradan takip ederseniz içiniz rahat edecektir. Ay sonrasında adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenmeniz mümkün olacaktır. Findeks’in hazırladığı bu risk raporu son 5 yılı içermektedir.

Adıma Kredi Çekilmiş mi Nereden Öğrenebilirim

Adınıza kredi çekilip çekilmediğini, BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun internet sayfasından kimlik bilgileriniz ile yapacağınız sorgulama sonrasında öğrenebilirsiniz. Adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenebileceğiniz en sağlıklı yerin BDDK’nın internet sayfası olduğu unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konkordato Komiseri Nasıl Olunur Kimdir Ne İş Yapar

Bir diğer önemli konu ise adımıza kredi çekildiğini öğrendiğimiz andan itibaren yapmamız gereken şeyler nelerdir?

Eğer adınıza herhangi bir banka ya da bankalardan kredi çekildiğini öğrendiyseniz, yapacağınız ilk iş ilgili bankayı arayarak böyle bir işlemin kendi isteğiniz dışında, haberiniz olmadan yapıldığını ve tüm bu yapılan işlemlere son verilmesini talep etmek olacaktır. Öte yandan işlem yapılan banka veya bankalar ile hareket ederek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak, adınızı kullanarak sahte belgelerle kredi çeken şahısların cezalandırılmasını talep etmelisiniz. Cumhuriyet Savcılığınca ilgili şahısların tespit edilerek bulunmasına kadar geçen süre içerisinde ilgili bankalarla sorunlar yaşayabilir ve çekilen kredileri ödemek zorunda kalabilirsizin.

Bilgim dışında adıma kredi çekilmiş mi nasıl sorgularım

adima kredi cekilmis mi nasil ogrenirim detayli

Böyle bir durumla karşılaşmamak için adınıza bilginiz dışında çekilecek olan kredinin öğrenilmesi halinde bu olayı ciddiye anlamız önem arz etmektedir. Ayrıca, bu olayın devamının da olabileceği göz önünde bulundurularak kesinlikle Cumhuriyet Savcılığına olayın ayrıntılarını anlatan bir savcılık şikayet dilekçesi ile  suç duyurusunda bulunulmalıdır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ad Soyad ile Cep Telefonu Numarası Nasıl Bulunur?

Uzun zamandır ulaşmak istediğiniz ancak bir türlü telefon numarasına ulaşamadığınız bir kişinin adını ve soyadını bilmeniz durumunda, cep telefonuna nasıl...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016