Adli Kontrol İmza İhlali Durumunda Ne Olur

A+
A-

Adli Kontrolün ne olduğu ve Adli Kontrolde Süreler ve Uygulama Şekli ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı sizlerin istifadesine sunmuş ve bu konuda bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise adli kontrol kararına uyulmaması ve adli kontrolde imzaya uyulmaması konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Ancak öncesinde kısacısı adli kontrolün ne olduğunu ve uygulama şekli hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır.

Adli Kontrol Nedir

5271 Sayılı Türk Ceza Kanunundan önce yargı sistemimizde adli kontrol ile ilgili olarak herhangi bir uygulama bulunmamaktaydı. 5271 Sayılı Türk Ceza Kanunun 109 ve devam maddelerinde adli kontrol ele alınmıştır. Adli Kontrol uygulamasının hukuk sistemimizin içerisine yakın zamanda girdiğini söyleyebiliriz.

Adli Kontrolün amacı kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmadan, belli yaptırımlar ve kurallar çerçevesinde denetim altında tutmaktır. Tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı verilerek şüpheli veya sanık denetim altına alınmış olur. Adli Kontrol kararının uygulanması ile şüpheli veya sanık hakkında gelecekte doğabilecek olan zararlarda önlenmiş olur.

Adli Kontrol İmza İhlali

Adli Kontrol İmza İhlali Halinde Ne Olur

Adli Kontrol Kararının Uygulanma Şekli

Adli kontrol kararı CMK.nın 100/4.md. belirtilen tutuklama yasağı öngörülen suçlar ( üst sınırı 2 yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlar) açısından da uygulanabilir.

Ceza Muhakemesinde tutuklama bir tedbir olarak uygulanmaktadır. Şüpheli veya sanığın kaçma şüphesinin bulunmaması, cezanın kanundaki üst sınırı veya diğer hususlar dikkate alınarak hakim tarafından adli kontrol kararı verilebilir. Adli Kontrol Kararları da Ceza Mahkemeleri tarafından verilen tedbirlerdendir. Hakim tarafından belirlenen gün ve saatlerde imza verilmesi, Yurt dışına çıkma yasağı, kefalet uygulanan adli kontrol kararlarından bazılarıdır. Hakim gerekli görmesi halinde bir veya birkaç adli kontrol kararının uygulanmasına karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Darp Raporu : Süresi - Nereden Nasıl Alınır - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adli Kontrol İmzaya Uyulmaması

Adli Kontrol uygulaması, hakkında karar verilen şüpheli hakkında genellikle soruşturmasın tüm aşamasında uygulanır. Bazı durumlarda ise adli kontrol kararına yapılan itirazlar veya adli kontrol kararının uygulanmasında değişiklik yapılmasına ilişkin talepler değerlendirilerek yeni bir karar verilebilir.

Adli Kontrol kararını isteyerek yerine getirmeyen şüpheli veya sanık hakkında hükmedilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı merci hemen tutuklama kararı verilebilir. (CMK md.112)

Tutuklama kararının verilip verilmemesi ilgili mahkemenin takdirine bağlıdır. Adli kontrolün ihlal edilmesi halinde ilgili Mahkeme gerekli görürse adli kontrol hükümlerinde değişiklik yapabilir veya aynen devamına karar verebilir.  Yine denetime tabi olarak salıverilen hükümlülerin adli kontrol tedbirlerini ihlal etmeleri halinde haklarında tutuklama kararı verilebilir.  Ancak bu nedenle verilecek tutuklama süresi Asliye Ceza Mahkemeleri görev alanına giren işlerde iki aydan, Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına giren işlerde dokuz aydan fazla olamaz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 191 YORUM
 1. Nuri dedi ki:

  Merhaba….Ben bir 07 Nisan 2019 tarihinde imzami kacirdim ertesi gün attım. 17 Nisan da da mahkemenin vardı. Durumu hakime beyan ettim calistigimdan unuttum dedim. Avukatim da adlı kontrol süresinin uzatılmasını istedi ve hakim her ayın 01 de atmama karar verdi. Aradan yaklaşık 20 gün geçti ve denetimli serbestlik müdürlüğü gittim.Dosyamin ihlal sebebiyle kapatıldığını ve yeni takımın verdi kararında sistemde olmadığını söylediler. Ne yapmam gerekir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nuri bey,
   İlgili Mahkeme adli kontrol kararının devamına ve tarihlerin değiştirilmesine karar vermişse denetimli serbestliğin ihlal nedeniyle dosyayı kapatıp iade etmesi bu durumda pek önemli değil, ancak hakkınızda yeniden denetimli serbestliğin başlayabilmesi için ilgili mahkeme tarafından denetimli serbestlik müdürlüğü ile gerekli yazışmaların yapılması gerekmekte, bu nedenle ilgili mahkemeye başvurarak bu durumu bildirmenizi tavsiye ederiz.

 2. berkcan dedi ki:

  Abi üzerime atılan iftiradan dolayı uyuşturucu benden aldığını söylemiş gelip evimi ve arabamı aradılar ama bişey bulamadılar nöbetçi mahkeme kuruldu ve adli kontrol verildi.Tebligat daha ulaşmadı ama gelir diyorlar benim sorum şu adli kontrol bittikten sonra tekrar mahkeme olacak mı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Berkcan bey,
   İlgili savcılık dava açılmasını uygun görürse yargılamanız kovuşturma aşamasına geçecektir, yani bundan sonraki yargılamanız ceza mahkemesinde görülecektir. Adli kontrol kararının devam etmesi veya kaldırılması davanın açılıp açılmaması yönünde etki etmez, davanın açılmasından sonra da ilgili mahkeme adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verebilir.

 3. Onur dedi ki:

  Selamun aleykum abi ben van dan ankara ya calismaya geldigimden dolayi denetim imzami aldımda aile sorunları olduğundan dolayı tekrardan bi dilekçe yazıp vana geldim ama savcı bey daha onaylamamis bende vana geldim ankara adalet sarayını aradığımda hemn vanda hem ankara da dosyan açık iki taraftada imza atabilirsin dediler sıkıntı olurmu vana geldim diye savcı onaylamamis halen sıkıntı olurmu olmazmi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey, Denetimli serbestlik müdürlüğünün belirttiği şekilde her iki tarafta da dosyan açıkça Van da imza atmaya devam edebilirsin, ancak yine de Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne bu konuda dilekçe ile başvurmanı tavsiye ederiz. Dilekçe sonrasında ilgili birimlerle gerekli yazışmalar yapılacaktır.

  2. Serkan taşçı dedi ki:

   Merhaba ben bulunduğumuz 2 ay içinde bir kere seminere katılmadım uyarı aldım bugünde imzamı unuttum birtanede imza ihlali yaptım bu durumla ilgili bilgi alabilirmiyim neyapmalıyım dosyam kapatılırmı yoksa 1 seminer 1 de imza ihlali hakkım varmı ya da mazerey olarak ne gösterebilirim?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serkan bey,
   Denetimli serbestlik müdürlüğüne mazeretinizi bildirir bir dilekçe vermeniz yararlı olacaktır, ceza infaz kurumunda kalan cezanızı tamamlamak istemiyorsanız seminerlerimiz ve imzalarınızı gün ve saatinde takip etmenizi tavsiye ederiz.

 4. Sümeyye dedi ki:

  Bir arkadaşım Aralık 2019 gibi imzasını unuttu bir sonraki gün attı ve sabah olur olmaz dilekçe verdi herhangi bir tebligat yazı kağıt gelmedi ve bugün 3 haziranda tekrardan unuttu bayram nedeniyle arefe günü olduğundan cezaevine gidermi tekrardan denetiminin bitmesine 6 ay kaldı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sümeyye hanım,
   Adli kontrol imza ihlali halinde dosya kapanarak ilgili mahkemeye iade edilir, mazret dilekçesi yazarak ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne verebilirsiniz.

 5. Murat dedi ki:

  İyi günler. Henüz dava aşamasına geçmemiş olmakla birlikte kavga sonucu yaralama (burun kırma) nedeniyle adli kontrol Alona alındım. 22:30’da parmak basmam gerekirken unuttuğum için gece 02:45 gibi parmak bastım. Makine bir şey demedi, imzayı kabul etti. Memur da uyarı gelir dedi. Herhangi bir şey yapmak gerekir mi acaba?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Normalde adli kontrol ihlalinde dosya kapatılarak ilgili mahkemeye iade edilir, umarız dosyanız kapanmaz, siz yine de imzalarınızı atmaya devam edin. kapanması halinde ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne ve birime mazeret dilekçesi verebilirsiniz.

 6. YAVUZ dedi ki:

  Merhabalar mahkemeye çıktım adli kontrol verdi hakim bey 6 ay boyunca her perşembe en yakın karakola imza atmam gerektiğini öncesinde benim adresime tebligat geleceğini o tebligatla karakola gideceğimi söyledi mahkeme 29.05.2019 tarihinde oldu ertesi gün perşembe geçti. Sonraki perşembe bayrama denk geldi. Bugün pazar ne yapabilirim bu konuda tebligatı nasıl nereden kontrol edebilirim. CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yavuz bey,
   Adli kontrol işlemleri Denetimli Serbestlik Müdürlükleri tarafından takip edilmektedir, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için bulunduğunuz yerdeki Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ederiz.

 7. Mutlu dedi ki:

  Merhaba eşim haftanın herhangi bir günü karakol imzası ile denetimli serbestlik almıştı. Bir kaç ay her Salı günü imza vermiş. Ama daha sonrasında 2 kere imza ihlali yapmış görünüyor. Şöyleki bir hafta Salı günü, diğer hafta Perşembe günü atmış imzalar arasındaki günler 7 günü geçtiğinden ihlal sayılmış. Ama denetimli serbestlik kağıdında haftanın herhangi bir günü diyor, haftanın belirli bir gününde demiyor. Yani aslında hiç ihlal etmedi.. Biz yinede bir dilekçe yazdık yarın vereceğiz. Tekrar imza atmaya ne zaman başlanır acaba.. Birde yarın şehirdışı yasağının kaldırılması için dilekçe vermemiz uygun olurmu acaba.??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mutlu,
   Bu konuda denetimli serbestlik müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak itirazda bulunabilirsiniz, ayrıca adli kontrol kararını veren ilgili savcılık veya mahkemeye başvurarak ihlal etmediğinizi belirtir dilekçe vererek adli kontrol kararının devamına karar verilmesini talep edebilirsiniz.

 8. Selçuk dedi ki:

  Merhaba eşim adlı kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Davası henüz açılmadı. Haftada bir imza atıyordu (pazartesi).3 haziranda atması gereken imzayı unuttu ve iki saat 15 dakika sonra attı.Denetimli serbestlik bürosuna mazeret dilekçesi vermesini polisler söylememiş on hin sonra da denetimli serbestlik bürosu savcılığa yazı göndermiş mazeretsiz geç imza attığına dair.öğrenince hemen mazeret dilekçesi götürdük ama denetimli serbestlik almadı. Biz de savcılığa mazeret dilekçesi gönderdik. Denetimli serbestlige dilekçe vermenin süresi kaç gündür ve sizce savcılık ne gibi bir karar verir?şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selçuk bey,
   Adli kontrol ihlali nedeniyle denetim dosyasının kapatılması halinde, denetimli serbestlik müdürlüğüne mazeret dilekçesi verebilirsiniz şayet denetimli serbestlik dosyanızı ilgili savcılık veya mahkemeye gönderilmişse ilgili birimlere de mazeret dilekçesi ile başvurarak adli kontrol kararının devamına karar verilmesini veya kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 9. Burak aydın dedi ki:

  Merhaba ben 04.06.2019 da saat 20 ye kadar atmam gereken imzayı saat 00.45 te attım ilkkez geç kaldım sonraki 2 hafta zamanında gittim ama bu hafta bayramın ilk günü geç kaldığım için dilekçe vermem gerekti dün dilekçe verdim ve benim davam henüz açılmadı ve karşı taraf şikayetçi olmadı bir sorun olur mu ??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burak bey,
   Adli kontrol nedeniyle atılan imzalar aksatılmadan atılmalıdır aksi halde bir kez bile ihlal gerçekleştirilirse dosya kapatılarak ilgili savcılık veya mahkemeye gönderilir. Muhtemelen geç atmış olduğunuz imza görmezden gelinerek dosyanız kapatılmamıştır, bu nedenle herhangi bir şey yapmadan imza atmaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

 10. Muhib dedi ki:

  Kolay gelsin Mehmet bey benim imzam var her Pazartesi şuan İstanbul’da çalışıyorum imzamı da İstanbul’da atıyorum ikamet yerim de Hatay ailem orda kurban Bayram tatili veriyor iş yeri ve bu kurban bayramında nişanlanıyorum acaba ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhib bey,
   Bunda sonraki süreçte Hatay ilinde ikamet edecekseniz, bulunduğunuz yerdeki ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak adres değişikliğini bildirebilirsiniz, şayet geçici olarak Hatay ilinde bulunacaksanız belli bir süre için denetimli serbestlikten izin talebinde bulunabilirsiniz.

 11. Aysun dedi ki:

  Bnim atli kontrolüm vardı dosyam kapandı ama ikincisinde bayram gününe yakındı v bana bilgi vermediler 12 ye kadar acıktı diye bnim gittim de 4 du ve kapalıydı bnde bu şekilde dilekçemi belittim ama bnim dosyam istinaf mahkemesinde oldu için orası karar verirmiş v tekrar imzaya devam et diye birşey söylemezlermiş ikinci kez ihlal edildi için direk tutuklama verir dediler böyle birşey ola bilirmi acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aysun,
   Geçerli mazeretiniz varsa ve bir hüküm verilmişse böyle bir şeyin olmayacağı kanaatindeyiz ancak, ilgili mahkeme adli kontrol kararının devamına, kaldırılmasına veya tutuklanmanıza karar verilebilir.

 12. Esra dedi ki:

  Meraba benim arkadasım pazar gunleri karakola imza atıyor ama imza atmayı unuttu 1 kere unuttu bunu sicili temiz 15 temmuz oldugu için bugun de adliyeler kapalı serbestlik denetim bürosuna basvuramadı yarın gidecek.. Uyusturucu konusuyla yargılanıyor ama kendisi satma kullanma yok. Smdi durumu ne olur 1 kere imza atmayı unuttu bsy olurmu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esra hanım,
   Adli kontrol uygulanan şahısların geçerli bir mazereti yoksa eksiksiz bütün imzalarını aksatmadan atmaları gerekmektedir, aksi halde tutuklanmalarina karar verilebilir, yine de takdir mahkemenindir mazeretin kabulü ile adli kontrolün kaldırılmasına veya devamına da karar verilebilir.

 13. umut umut dedi ki:

  Merhaba. Ben daha önce bir seminere gidememistim.bir ihtar almistim.simdi işim dolayisiyla Kıbrıs’a geldim fakat dönüş için uygun saatte ucak bulamiyorum.ve ikinci kez imza ihlali yapmis olacagim.bu durumda dilakce yazmam faudali olurmu?dosya kapatilma suresi kac gündür?cunku pazartesi imzaya devam edecegim.tsk

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Umut bey,
   Kesinlikle bu durumda Denetimli Serbestlik müdürlüğünü ile iletişime geçerek mazeretinizi bildirin, gittiğinizde ise bizzat denetimli serbestlik müdürlüğüne basvurmanizi tavsiye ederiz.

 14. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ilk çıktığım mahkemeden sonra adli kontrolle bırakıldım. 2 hafta önce bir imzayı unuttum mazeret dilekçesi yazdım ama denetimli serbestlik bürosu dosyayı kapattı.Şimdi süreç nasıl işleyecek? Mahkemeye kendim mi dilekçe vereceğim? Dosya kapandığı için tutuklama ne zaman nasıl yapılır? Yakalama kararı mı çıkartılır? Açıklarsanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Denetimli serbestlik müdürlüğü dosyanızı kapatarak mahkemeye iade etmişse ilgili mahkemeye başvurarak adlî kontrol kararının kaldırılması veya devamına karar verilmesini talep edebilirsiniz, takdir mahkemenindir adli kontrol kararını kaldırabileceği gibi devamına veya tutuklanmanıza da karar verilebilir. kaldira

  2. Mehmet dedi ki:

   Benimkinin aynen devamına karar verildi bugün. Merak eden arkadaşlar için

 15. resul dedi ki:

  iyi günler 26 mart günü ceza evinden cıktım 2 ay yattım adli kontrol le serbest bırakıldım pazartesi cuma günler imza atıyorum bu cuma imza atmayı unuttum cumartesi günü karakola gittim ve bu günün tarihine imza at tutanak tutulur felan dedi pazartesi denetimli serbestlik bürosuna gitcem bana 3 kere imza atmazsan tutuklanırsın demişler di ben 1 kere atmadım bişey olurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Resul bey
   Maalesef denetimli serbestlik uygulaması ile adli kontrol birbiri ile karıştırılmaktadır, hakkında denetimli serbestlik uygulanan hükümlüler hem imza hemde seminerlere katılarak yükümlülüklerini yerine getirmelidirler denetimli serbestlik uygulanırken 2 veya 3 imza ihlali mazeret halinde kabul edilmektedir ancak adli kontrol farklı bir şeydir bu nedenle geçerli bir mazereti olmaksızın imza ihlali yapılması halinde ilk ihlalde bile dosya kapatılarak ilgili mahkemeye iade edilir, bu aşamadan sonra mahkeme adli kontrolün devamına, kaldırılmasına veya tutuklanmanıza karar verilebilir

 16. ferhat dedi ki:

  mrb benim eşim Ocak ayından beri denetim görüyor 5 mayısta bir imza unuttu.fakat herhangi bir mazeret dilekçesi vermedik çğnlü bilmiyorduk.seminerlerine düzenli gidiyor 15 temmuz günü semineri vardı fakat resmi tatil diye yinede seminere geldiğine dahil imza attı aynı gün karakol imzası da vardı.karakol imzasını unuttuk.gece 4de aklımıza geldi ve gittik imzayı attırdı polis memuru yanına not düşmüş evin adresini ve geldiği saati yazmış bundan herhangi bir sorun çıkarmı acaba denetimi bir sene olarak görüyor.kamu davası.yani bu durumda ne yapmamız lazım yakalama kararı çıkarmı.geçen bu hafta gittik yine imza attı herhangi birşey çıkmadı acaba sonradan bişey olurmu yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ferhat bey,
   Denetimli serbestlikten faydalanan hükümlülerin imza ve seminer ihlali halinde dosya kapatılarak iade edilir hükümlü bu aşamadan sonra kalan cezasını ceza infaz kurumunda tamamlanmalıdır. Bu nedenle imza ve seminerlere uymaya önemli ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir, Denetimli Serbestlik müdürlüklerince 3. imza ihlalinden sonra dosya kapatılarak iade edilir, seminer ihlali mazeretsiz bir kez bile olsa kapatılır. Varsa geçerli mazeretiniz dilekçe ile denetimli serbestlik müdürlüğüne bildirmenizi tavsiye ederiz.

 17. Selim K dedi ki:

  merhaba. bir kereliğe mahsus seminere gitmeyi unutma durumunda sonuç ne olur? ihtar mı olur yoksa direk hapis mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selim bey,
   Geçerli bir mazeretiniz varsa ihtar verilerek denetimli serbestliğe devam olunur aksi halde dosya kapatılarak infaz savcılığına iade edilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak üzere denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ederiz.

 18. şiyar dedi ki:

  merhaba … ben geçen sene mahkemeden nadli konrol aldım haftanın her pazartesi günleri karakola imza atmaktaydım imzamı diyarbakırda başladıktan sonra nedenlerden dolayı savcılık onayı tarafından imzamı istanbula aldım istanbulda imza atmaktaydım bazı ailevi sorunlardan dolayı diyarbakıra gelmek zorunda kaldm ve pazartesiye kadar dönemedim imzamı atamadım hastaydım bununj üstüne pazartesi gününe hastaneden rapor aldm ve diğer pazartesiye kadar yine gidemedim yine imzamı atamadım yine rapor aldım ama raporlarımı istanbuldakı denetim serbestliğine sunamadım dosya sorumlumla görüştüm durumu anlattım savcılıga gitmemi söyledi bugun cuma günü oluyor pazartersi yine imza atmam lazım bugun dosyama bakan savcının karşısına çıkarak tüm mazaretlerimi sunarsam raporlarımıda sunarsam ailevi sktılarımıda mazaret olarak kanıtlı bir şekilde sunarsam ve imzamın bana engel oldugundan dolayı komple kaldırma talebinde ve ya başka şekil yükümlülük almak yönünde bildirirsem ne gibi bir karar alabilirim ??? efendim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şiyar bey,
   Normalde mazeret göstermediğiniz takdirde 3 kez imza ihlali yapmanız halinde dosyanız kapatılarak infaz savcılığına gönderilmektedir, şayet sizin raporlarınız varsa bunları bulunduğunuz ildeki denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak onların aracılığıyla ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderebilirsiniz. Telefonla görüştüğünüz ilgili görevli infaz savcılığına başvurmanız gerektiğini belirtmiş ise bulunduğunuz ildeki infaz savcılığına da durumu belirtir bir dilekçe ile başvurmanız yararlı olacaktır.

 19. Samet dedi ki:

  Merhaba benim her haftanın pazar günü imzam var bu karar istinaf mahkemesi tarafından verildi ve şuan dosyam yargıtay arşivinde. Adres değişikliği için verdiğim dilekçelerin üstünden bir ay geçti. Konuyla ilgili cimere de yazdım fakat istinaf mahkemesi dilekçeyi yargıtaya gönderdi ve yargıtaydan hiç cevap gelmedi. Şimdi imzam kurban bayramına denk geliyor memlekete gitmek için sağlık raporu alıp denetimli serbestliğe sunsam o hafta için imza yükümlülüğüm kalkar mı? Ayrıca dosyam yargıtayda açılana kadar imza değişikliği yapamayacakmıyım? Teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Samet bey,
   Bu konuda denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak ayrinti bilgi edinebilirsiniz, muhtemelen sizin için bir çözüm yolu bulacaklardır.

 20. Yunus dedi ki:

  Merhabalar 18.06.2019 da atmam gereken imzami 1 saat geç attım unuttum yaklaşık olarak 28 aydır imza atıyorum pazartesi akşam 8 e kadar imza atmam gerekiyor adlı kontrol um bulunuyor bu hafta karakola gittim de denetimli serbestlik müdürlüğü nun dosyanın kapatıp savcılığa gönderdiğini öğrendim.Adli tatilde olunduğu için savcılık eylül de bakacakmis dosyama katıp bu şekilde söyledi herhangi bir problem olur mu acaba ilk defa oluyor bu şekilde ihlal tarihinden itibaren 2 aydir imzami atıyordum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yunus bey,
   İlgili savcılık veya mahkeme adli kontrolün devamına kaldırılmasına veya tutuklanmanıza karar verilebilir ancak tutuklanmanıza karar verilmesinin düşük bir ihtimal olduğu kanaatindeyim, yine de ilgili savcılık veya mahkemeye başvurarak mazeret dilekçesi verebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol Cezadan Düşer mi (Tüm İhtimalleri Ele Aldık)

Adli kontrol, kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmadan, kişi hakkında belli kurallar çerçevesinde belli yaptırımlar uygulayarak denetim altında tutulması işlemidir. Türk Ceza...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016