Adli Kontrol İmza İhlali Durumunda Ne Olur

A+
A-

Adli Kontrolün ne olduğu ve Adli Kontrolde Süreler ve Uygulama Şekli ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı sizlerin istifadesine sunmuş ve bu konuda bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise adli kontrol kararına uyulmaması ve adli kontrolde imzaya uyulmaması konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Ancak öncesinde kısacısı adli kontrolün ne olduğunu ve uygulama şekli hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır.

Adli Kontrol Nedir

5271 Sayılı Türk Ceza Kanunundan önce yargı sistemimizde adli kontrol ile ilgili olarak herhangi bir uygulama bulunmamaktaydı. 5271 Sayılı Türk Ceza Kanunun 109 ve devam maddelerinde adli kontrol ele alınmıştır. Adli Kontrol uygulamasının hukuk sistemimizin içerisine yakın zamanda girdiğini söyleyebiliriz.

Adli Kontrolün amacı kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmadan, belli yaptırımlar ve kurallar çerçevesinde denetim altında tutmaktır. Tutuklama kararı yerine adli kontrol kararı verilerek şüpheli veya sanık denetim altına alınmış olur. Adli Kontrol kararının uygulanması ile şüpheli veya sanık hakkında gelecekte doğabilecek olan zararlarda önlenmiş olur.

Adli Kontrol İmza İhlali

Adli Kontrol İmza İhlali Halinde Ne Olur

Adli Kontrol Kararının Uygulanma Şekli

Adli kontrol kararı CMK.nın 100/4.md. belirtilen tutuklama yasağı öngörülen suçlar ( üst sınırı 2 yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlar) açısından da uygulanabilir.

Ceza Muhakemesinde tutuklama bir tedbir olarak uygulanmaktadır. Şüpheli veya sanığın kaçma şüphesinin bulunmaması, cezanın kanundaki üst sınırı veya diğer hususlar dikkate alınarak hakim tarafından adli kontrol kararı verilebilir. Adli Kontrol Kararları da Ceza Mahkemeleri tarafından verilen tedbirlerdendir. Hakim tarafından belirlenen gün ve saatlerde imza verilmesi, Yurt dışına çıkma yasağı, kefalet uygulanan adli kontrol kararlarından bazılarıdır. Hakim gerekli görmesi halinde bir veya birkaç adli kontrol kararının uygulanmasına karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Kaydının Silinmesi Nasıl Olur

Adli Kontrol İmzaya Uyulmaması

Adli Kontrol uygulaması, hakkında karar verilen şüpheli hakkında genellikle soruşturmasın tüm aşamasında uygulanır. Bazı durumlarda ise adli kontrol kararına yapılan itirazlar veya adli kontrol kararının uygulanmasında değişiklik yapılmasına ilişkin talepler değerlendirilerek yeni bir karar verilebilir.

Adli Kontrol kararını isteyerek yerine getirmeyen şüpheli veya sanık hakkında hükmedilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı merci hemen tutuklama kararı verilebilir. (CMK md.112)

Tutuklama kararının verilip verilmemesi ilgili mahkemenin takdirine bağlıdır. Adli kontrolün ihlal edilmesi halinde ilgili Mahkeme gerekli görürse adli kontrol hükümlerinde değişiklik yapabilir veya aynen devamına karar verebilir.  Yine denetime tabi olarak salıverilen hükümlülerin adli kontrol tedbirlerini ihlal etmeleri halinde haklarında tutuklama kararı verilebilir.  Ancak bu nedenle verilecek tutuklama süresi Asliye Ceza Mahkemeleri görev alanına giren işlerde iki aydan, Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına giren işlerde dokuz aydan fazla olamaz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 191 YORUM
 1. Berdan dedi ki:

  Merhaba, adli kontrol için olan imza gününü unuttum ve birgün sonra sabah uyandığımda direk gidip imzamı attım imza sisteme düştü fakat memur dosyanın kapandığını söyledi. Denetimli serbestliğe gittiğimde görünen herhangi bir şey olmadığını söylediler fakat ben yinede hem denetimli serbestliğe hemde savcılığa dilekçemi verdim. Denetimli serbestlik imza attığım karakoldan imzayı düzenli atıp atmadığıma dair bir yazı istedi kapanan dosya ise hala imza attığım karakolda bekliyormuş. Sizce ne olur ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Berdan bey,
   Mazeretinizin kabul edilmesi halinde adli kontrole kaldığı yerden devam edilecektir.

  2. Adem dedi ki:

   Merhaba ben daha önce bir kez karakola attıgim imzayı kaçırdım 29 ağustosta vaka sorumlusuyla görüşmem varmış imza atmam gerekiyordu bilmiyordum yeni ogrendim sonuç ne olur ne yapmam lazım

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey,
   Vakit kaybetmeden denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz.

 2. Özcan dedi ki:

  Merhaba ben mahkemeden her hangi bir ceza almadım sadece adli kontrol verdi bunu. Süresi de belirli değil 2imzaya gittim 2tanesine bilerek gitmedim tutanak tutulup savcılığa gönderileceği söylendi tutuklama kararı çıkarılırmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özcan bey,
   Adli kontrol kararı bir ceza değil tedbirdir, dolayısıyla davanızın devam etmesi halinde adli kontrol kararı verilebilir, davanız karara çıkmış yani sonuçlanmış ise para, hapis veya HAGB kararı verilebilir. Adli kontrol kararına uyulmaması halinde tutuklanmanıza karar verilebilir, bu mahkemenindir takdirde olan bir husustur.

  2. Hakan dedi ki:

   İyi günler mehmet zeki tunctürk bey ben 2018 1.ayda yasa dışı bahıs sucundan 5, ay tutuklu kaldım haftada 1gun imza atarak tahliye oldum yaklasık 8 aya kadar adli kontrölde kaldım hiç aksatmadım aynı suç ve dosya kapsamında operasyonla alındım 4 gün nrzarette kaldım bu nedenden nezarette oldugum için gidemedim nezaratten çıktıktan sonra denetimlik serbestlige muracat ettim adli kontrolüme devam kararı verıldi sonrasında 2 dosya 1 oldugu için adli kontrol veren dosyam takipsizlik kararı verilerek operasyonla alındıgım aynı dosya olan istanbul adliyesıne gönderildi istanbul adliyesi operasyonla aldıgı herhangı bir adli kontrol vermedi ben bu sürece kadar adli kontrolümü takipsizlik kararı olduğu halde devam ettim kimse bana bisey söylemedi bende kimseye bisey sormadım ben dün itibarıyla dün bı imzamı kacırdım zaten adli kontrol veren mahkeme takipsizlik verip operasyonla aldıgım aynı dosya olan istanbul adlıyesine gönderdı denetimlik serbrstlik birosu bana devam mı der yoksa takipsizlik veren mahkemeyemi yazı yazar yoksa mahkeme takipsizlik verdı dıye kapatırmı yoksa tutuklar mı bunu ögrenmek istiyorum sımdiden tesekkürler hayırlı bayramlar

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey,
   Normalde takipsizlik kararı verilen dosya için adlî kontrol kararının kaldırılması için ilgili birimlere bilgi verilmesi gerekmekteydi, yine de sizin bu konuda denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak ayrinti bir bilgi almanızı tavsiye ederiz.

  4. Yusuf çankaya dedi ki:

   Delil olmayan bi far hırsızlığından konutu terk etmeme adlı kontrol kararı aldık 4 aydır itiraz ediyoruz 2 dosyadan karar kalktı diğer 4 dosya ayrı bi savcıda kararı kadırmıyor. Ortada net hiç bir delil yok tam anlamıyla mağdur tarafız. Bu kararı ihlal etsek nöbetçi mahkeme kesin olarak tutuklar mı bizi veya kararı değiştirir mı? Lütfen açık bişeyler söyleyin

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey,
   Adli kontrol ihlali halinde soruşturma aşamasında ilgili savcılık sulh ceza hâkimliğinden tutuklanmanızı talep edebilir, şayet dava açılmışsa İlgili mahkeme tutuklanmanızı karar verebilir, bu aşamada adli kontrol kararının kaldırılması veya değiştirilmesini ilgili savcılık veya mahkemeden talep etmeniz en doğru karar olacaktır.

  6. Mestam dedi ki:

   Slm ben ölüme sebebiyet vermekten tutuklandım ve 5 ay yatdıktansonra adli kontrol altında takliye oldum ve bir üstmahkemeye itiraz edilerek tekrar tutuklanma çıkarıldı bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  7. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mestan,
   Böyle bir durumda avukatınız üst mahkemenin kararına itiraz edebilir, tutuklanma ya itiraz kararı bir sonraki üst mahkeme tarafından tekrar değerlendirilir

  8. Hakan dedi ki:

   Selamin aleyküm özcan bende ikinci kez imzayı kacırdım senın sonuc ne oldu bilgi verirmisin

  9. Adem dedi ki:

   Mazaret dilekçemi verdim hemen 2 Eylül de denetim yanarmı yoksa 1 hakkım daha var mi

  10. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey,
   Adli kontrol ihlali halinde dosya kapatılarak ilgili mahkemeye iade edilir bu aşamadan sonra ilgili mahkeme mazeretinizi değerlendirecektir.

 3. Adem dedi ki:

  Mazaret dilekçemi verdim hemen 2 Eylül de denetim yanarmı yoksa 1 hakkım daha var mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey,
   Adli kontrol imza ihlalinde tek bir imza bile ihlal edildiğinde dosya kapalı hale getirilir ancak geçerli mazeretinizin olması halinde adli kontrole devam edilebilir. Bu nedenle ilk önce mazeret dilekçenizi denetimli serbestlik müdürlüğüne buranın dosyayı kapalı hale getirmesi halinde ilgili savcılık veya mahkemeye dilekçe vermenizi tavsiye ederiz.

 4. Ümit dedi ki:

  Meraba adli kontrol haftada 2 kere imza.atıyorum askere.gidecem nasıl bir yol önerirsiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ümit bey,
   İlgili denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret bildirebilirsiniz böyle bir durumda Askerlik süresi tamamlanıncaya kadar adli kontrol işlemine ara verilebilir, ayrıca kararı veren savcılık veya mahkemeye başvurarak askere gideceğinizi belirterek adli kontrol kararının kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 5. Yusuf çankaya dedi ki:

  Sn. Mehmet bey 6 dosyadan 2 karar kalktı diğer 4 dosya başka bi savcıda ama o bu konutu terk etmeme adlı kontrolünü kaldırmıyor. Daha mahkemeye de gitmemiş dosyalar. Biz bu dosyayı yaksak gitsek kendimiz teslim olsak yakalanmamız çıkınca nöbetçi hakim bu kararı değiştirme ihtimali nedir?. Ne kamera kaydı ne başka bişey 1 adet delil bile yok maalesef.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey,
   Adli kontrol kararına uymamanız halinde hakkınızda tutuklama kararı verilebilir, böyle bir durumda soruşturma veya kovuşturma aşamasında hapis yatabilirsiniz, hakkınızda dava açıldıktan sonra ilgili mahkeme delilleri değerlendirerek bir karar verecektir.

  2. Hakki dedi ki:

   Merhaba. Adli kontrolle haftada 1 gün imza atıyorum.pazar günü olan imzamı pazartesi gunu attim.bu güne kadar hic aksatmadım.denetimli serbestliğe gittigimde dosyanın kapatabilecegi söylendi.ilk olduğunu hatırlatınca bir sey olmaz dendi.mahkemem 1 ay sonra.kafam karıştı.yardimci olurmusunz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakkı bey,
   Siz dosyanız kapalı hale getirilinceye kadar imza atmaya devam edin, kapalı hale geldiğinde ilgili mahkemeye başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz.

 6. Hasan Akkoyun dedi ki:

  Merhabalar babam imza atmaya geç kalmış mahkemesine 1 ay var savcı mazereti kabul etmiş sonuç ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Mazereti kabul edilmiş ise bir sorun yaşamaz adli kontrol işlemine kaldığı yerden devam etmelidir.

 7. Hasan Akkoyun dedi ki:

  Bugün polis memuru aramış mahkemeye gelmeniz gerekiyor demiş mahkemede mi karar verilecek

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Polis memuru ifade vermeniz amacıyla mahkemeye çağırmış olmalı yine de neden çağrıldığınızı mahkemeye başvurarak öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

 8. Mira dedi ki:

  Merhaba sevgilim kavga etti ve 1 sene hapis verildi 1 hafta girdi çıktı yaptı adli kontulor karar haftada 2 gün imza atıyor 3 ay boyunca atıcak 20 gün kaldı bitmesine imzanın 2 defa kaçırdı uyarı aldı ve tekrar kaçırdı 3 defa oldu ve ayda bir seminer toplantı gidiyor onu da 1 kez kaçırdı adliye gitti devam et demiş ler imzaya dün attı devam ediyor kagıt gelicek savcılıktan itiraz edersin dediler sizce ne olur tutukları mı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mira,
   Muhtemelen bahsettiğiniz konu denetimli serbestlik ihlali ile alakalı olmalı, dosyanın kapanması halinde kalan cezasını ceza infaz kurumunda tamamlamak zorundadır, tebliğden itibaren iki gün içinde kendiliğinden teslim olmazsa firar etmiş sayılır, itiraz etmesi teslim olmasına engel değil.

 9. Anıl dedi ki:

  Merhaba her pazar karakola imza atıyordum bu hafta kaçırdım sabah doktordan rapor aldım sonrasında denetimli serbestlik müdürlüğüne gidip dilekçe verdim raporu da verdim bugüne kadar adli kontrol kararlarına uyduğumu rahatsızlığımdan doları geç kaldığımı 1 defa imzayı kaçırdığımı söyledim sizce sorun olur mu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Anıl bey,
   Raporunuz varsa mazeretiniz geçerli kabul edilecektir bunun için ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurmanızı ve mazeret dilekçesi vererek bu konuda ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederim.

  2. Anıl dedi ki:

   Rapor aynı günün raporu değil ama korkum o

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Anıl bey, rapor ihlal gününe ait değilse bir anlam ifade etmez.

  4. Anıl dedi ki:

   İlgiliniz için teşekkür ediyorum Mehmet bey.
   Olaydan sonra imzama devam ettim sorun olmadı bu saatten sonra da sorun olmaz herhalde diye düşünüyorum.

 10. Hasan dedi ki:

  Merhabalar babam imzasını atmayı unutmuş 3 saat sonra atmış imza ihlali yaptığı için dosyası kapanmış aynı günün sabahı torunum çok ateşliydi yurtdışına gideceklerdi uçaga yetiştirdim o ara imzamı kaçırdım diye belirtmiş imzamın devamını istiyorum diye mazeret dilekçesine belirtmiş bu zamana kadarki imzasını sürekli düzenli saatinde atmış sizce karar ne olur mehmet bey bu zamana kadarki imzaları hep düzenli atılmış

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey bu konuda karar verecek olan ilgili savcılık veya mahkeme olacaktır, denetimli serbestliğin devamına, kaldırılmasına veya tutuklanmaya yönelik bir karar verilebilir.

  2. Hasan dedi ki:

   Tutuklanma olasılığı yüksekmidir sizce

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hasan bey, normalde tutklama ihtimali düşüktür ancak bu durum mahkamaden mahkameye farklılık gösterebilir.

 11. Caner dedi ki:

  Merhaba ben 1 sene 1 2 aydır ımzaya gıdıyordum adlı kontrol ımzası.Fakat 1 kere unuttum 30 ekımde hakım bunun ıcın davaya çağırmış.Aynı zamanda adlı kontrol almama sebep olan davam da 7 kasımda sızce sorun olur mu ? Bu zamana kadar hıc bır ıhlal etmedım ımzalarımda sadece bır kez ettım.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Caner bey,
   Adli kontrol kararı nedeniyle atılan imzaların bir kez bile ihmal edilmesi halinde dosya kapatılarak ilgili savcılık veya mahkemeye iade edilir, mazeretiniz varsa ilgili mahkemeye başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz.

 12. Hasan dedi ki:

  Hocam babamın mahkemesi bugün görüldü adli kontrol kararı vardı kaçırmıstı bugün mahkeme oldu hakim sıkıntı yok bidahki mahkemeye gel dedi

 13. çagrı dedi ki:

  tutuklu cezaevınde 4 ay kaldım 5 ay ev hapsı gördum 1 senedr haftanın 3 gunü imzam var ve polıs cevırmelerınde askerlikten yoklama kaçagı gözüküyordum bu arda arda cevırmelerde tekrarlanınca ceza alma rıskı vardı bende askerı subeye gıttım ve yoklamamı yaptrdım sonrası sevk işlemlerı tamamladım ve savcılıga ek olarak sev dılekcesıyle askere gıdıcegımı ve buna ıstınaden adlı kontrol kararın kaldırılmasını talep eddım. red gelırse ne yapmalıyım konuyla alakalı kımsenın bır bılgısı yok kımsedende bu konuyla alakalı bılgı alamıyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çağrı bey,
   Askerlik gibi geçerli bir nedeniniz varsa adli kontrol kararı kaldırılır, denetimli serbestlik kararı uygulanıyordu ertelenir Askerlik bittikten sonra kaldığı yerden devam eder.

 14. Ercan dedi ki:

  abi lütfen bir yanıt ver bana 90 haftadır her pazartesi imzamı hiç aksatmadan devamlı attım bugünde 17:00 a kadar olan imzamı 17:45 te attım sizce ne olur abi bana bi yardımcı olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ercan bey,
   İmza atmanıza müsade edildiyse bir sorun yaşamayacağınız kanaatindeyiz, düzenli olarak imzalarınızı atmaya devam edin, şayet dosyanız kapatılarak ilgili mahkemeye veya Savcılığa iade edilirse mazeret dilekçesi vererek adli kontrol kararının kaldırılması veya devamına karar verilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Dava açılmış ise ilk duruşmada adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etmenizi tavsiye ederiz.

 15. Erkan06 dedi ki:

  Selamın aleyküm ben uyuşturucu yüzünden içeriye girdim 5.5 ay yattım ilk mahkeme adlı kontrol le saldılar imza verdi haftada bir gun yanlız ben bugünle beraber 3 defa kaçırdım kaçırdım derken yani 1 kere 1 saat geç attım 2. Kere 30 dk geç att 3. De de 35 dk geç attım ama hic 1 gun gec attigim olmadi hep 30 dk ve 35 dk ge 1 saat olarak hec attim artı aynı dosyadan denetim görüyorum seminer gidiyorum onada 3 ay kaldı bitimine acaba ne olur durumum bugun için rapor alsam kabul ederlermi acaba yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erkan bey,
   Geçmiş tarihli raporlar bir anlam ifade etmez, ilgili kolluk birimi geç kalmanıza ilişkin tutanak düzenleyerek denetimli serbestlik müdürlüğüne gindermişse buradan ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz, 3. ihlalden sonra dosyanız kapatılarak infaz savcılığa iade edilir böyle bir durumda kalan cezanızı ceza infaz kurumunda tamamlamak zorundasınız.

 16. Ferdi dedi ki:

  Adli kontrol imzami hasta oldugum için 3 saat kadar geç gittim imza mi almadilar ben de rapor aldim mazeret olarak versem nasil sonuçlanir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ferdi bey
   Raporunuz varsa dilekçe yazarak denetimli serbestlik müdürlüğüne verebilirsiniz, geçerli bir mazeretiniz var bu nedenle sorun yaşamayacağınız kanaatindeyiz.

 17. Mehmet Emre dedi ki:

  Mehaba. Ben 5 ay tutuklu kaldım ve mahkeme beni adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılıyor. Kardeşimin kaza geçirmesi sebebiyle bir gün imzayı unuttum ve diğer güne imza attım karakol dosyayı denetime gönderdi denetim de bir dilekçe ve hastane raporlarını kurula sunmamı istedi fakat kurul mazereti geçerli saymadı ve dosyayı kapatarak savcılığa gönderdi bu işlemler süresince de karakolda ihlalden sonra üç dört imza daha attım. Karakoldan dosyam kalkınca savcılığa ve ağır ceza hakimliğine dilekçe yazdım raporlarla beraber sonucu ne olur sizce bu olay da mahkemeye iki hafta kala gerçeklendi . Mahkemeye kdr bir cvp gelirmi yada mahkemede hakimin tutumu ne olabilir ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet Emre bey,.
   Her ne kadar kurul kabul etmese bile mazeretiniz var, duruşmaya katılın ve aynı şekilde mazeretlerinizi bildirin ayrıca adli kontrol kararının kaldırılması veya devamına ilişkin talepte bulunun. En kötü ihtimalle adli kontrol kararının devamına karar verileceği kanaatindeyim.

 18. Tayfun dedi ki:

  Merhabalar 2 kez imza kacırdım birinde raporum vardı diğerinde unutmuştum. Bugün 3. İmzaya bir saat gec kaldım sizce nasıl bir yol cizmeliğim ve bu imzaya gecikmem nelere yol açar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tayfun bey
   Denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz, imza ihlali biz denetimli serbestlik ile ilgili ise bu aşamada denetimli serbestlik komisyonu tarafından bir karar verilecektir, adli kontrol ile ilgili ise ilgili Savcılık veya mahkeme bu konuda bir karar verecektir.

 19. Şennur dedi ki:

  Sadece bir kereye mahsus imza ihlali yaptım dilekce verilmesi sartmj tutuklama cikarmi


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol Cezadan Düşer mi (Tüm İhtimalleri Ele Aldık)

Adli kontrol, kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmadan, kişi hakkında belli kurallar çerçevesinde belli yaptırımlar uygulayarak denetim altında tutulması işlemidir. Türk Ceza...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016