Adli Kontrol İmza İhlali İçin Mazeret Dilekçesi Örneği

A+
A-

Adli kontrol kararlarının uygulanması aşamasında; şüpheli ve sanıklar kimi zaman isteyerek veya istemeyerek imza atma işlemini gerçekleştirmemekte ve söz konusu Mahkeme kararını ihlal edebilmektedir. Tabii ki  kasti olarak yapılan ihlaller için çok fazla söyleyecek bir şeyimiz olmamakla birlikte; istemeden ya da elinde olmayan nedenlerden dolayı bir ihlal yapan kişiler için bu yazımızda hazırlamış olduğumuz; adli kontrol imza için mazeret dilekçesi örneğini sizlerin istifadesine sunacağız.

Adli Kontrol Mazeret Dilekçesi

Adli Kontrol İmza İhlali İçin Mazeret Dilekçesi Örneği

Adli Kontrol Kararının Devamı veya Kaldırılması

Adli kontrol kararı genellikle suçun işlendiği ilk anda şüphelinin Cumhuriyet Savcılığına sevki ve Cumhuriyet Savcısı tarafından Sulh Ceza Hakimliği tarafından uygulanan bir tedbir kararıdır, burada dikkat edilmesi gerekli en önemli hususlardan biri adli kontrol kararı verilen şahsın talebini nereye yapması gerektiğidir, İlk aşamada denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi verebilirsiniz kabul edilmemesi halinde, Soruşturma aşamasında olan dava dosyalarında adli kontrolün kaldırılması veya değiştirilmesi talebi ilgili  cumhuriyet savcılığına yapılmalıdır, davanın açılmış olması halinde ise talep ilgili mahkemeye yapılmalıdır, genellikle davanın açılması ile veya adli kontrol uygulanan şahsın ifadesinin alınmış olması ile adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verilmektedir, yine de bu işlem bazen gözden kaçmakta ve ilgili şahıs uzunca bir süre imza atmaya yada diğer adli kontrol kararlarını uygulamaya devam etmektedir, bu nedenle adli kontrolün değişikliği veya kaldırılması ile dilekçe ile ilgili Savcılık veya Mahkemeye başvurmak en doğrusu olacaktır.

Kesinlikle Kararı İhlal Etmeyin

Her şeyden önce adli kontrol kararını ihlal etmenin kesinlikle doğru olmadığını hatırlatarak başlayalım. Adli kontrol imza ihlali durumlarında sonuç tutuklamaya kadar gidebilmektedir. Bu nedenle aman dikkat diyoruz. Ancak elinizde olmayan sebeplerden ötürü (örneğin; ani bir hastalık, kaza, vs. Gibi durumlar olabilir, ancak yine de mazeretiniz ne olursa olsun, geçerli bir mazeret olup olmadığı yönündeki takdir adli merciilerindir) bir ihlal durumu söz konusu ise de; böyle durumlarda en kısa süre içerisinde ilgili adli birimi bilgilendirmenin doğru bir davranış olacağını söyleyebiliriz. Bunun için hemen bir dilekçe hazırlayıp, bunu da ilgili adli birime teslim edebilirsiniz.

Mazeretim Kesin Kabul Görür mü

Bu noktada takdir tamamen ilgili Savcılık biriminin ya da Mahkemenin olacaktır. Bu nedenle mazeretiniz kesin kabul görür ya da görmez demek çok doğru olmayacaktır. Adli kontrol konusu oldukça önemli bir konu olduğundan, herhangi bir hak kaybına uğramamak adına alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız yararınıza olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cinsiyet Değiştirme Nasıl Olur Dava Dilekçesi

Adli Kontrol İmza İhlali İçin Mazeret Dilekçesi

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Mahkeme İçin

Mahkeme için Adli Kontrol Mazeret Dilekçesi Örneği

Adli Kontrol İmza İhlali Mazeret Dilekçe Örneği Mahkeme İçin

Dilekçe örneğini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Mahkeme icin Adli Kontrol imza ihlali mazeret Dilekce Ornegi

Savcılık İçin

Savcılık İçin Adli Kontrol Mazeret Dilekçesi

Adli Kontrol İmza İhlali İçin Mazeret Dilekçe Örneği Savcılık İçin

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Savcilik icin Adli Kontrol imza ihlali mazeret Dilekce OrnegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 176 YORUM
 1. Tarkan dedi ki:

  Haftalık iki gün imzam var birini çocuğumun sünnetinden telaşesinden dolayı unuttum ne yapmam gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tarkan bey,
   Adli kontrol nedeniyle atılan imzalarda ihlal olduğunda dosya kapatılarak ilgili mahkeme ya da savcılığa iade edilir, dosyanızın kapatılıp kapatılmadığından emin olun buna göre ilgili birime mazeret dilekçesi verebilirsiniz.

  2. Fuat dedi ki:

   Hocam merhabalar ben bir sefere mahsus seminer kacırdım ne yapmalıyım her hangıbır raporum yok nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fuat bey,
   Vakit kaybetmeden denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret bildirmenizi tavsiye ederiz.

  4. Aslı Öral dedi ki:

   mrb bEnim sEvdiğim kiŞii gir çık yaptı açıkcEzAevindE ücrEtsiz çAlışmA vErildi hAftAnin doRt qunu cAlismAsi Var emniyEttEdE imzA atiyOr vE bu 27.09.2019 tArihindEdE birEysEl qörüşmEsi vArdı unutmuŞ gErçEktEn biR sıkıntı olur mu AcAbA mAzErEt HakkidA kalmamiSs cEvAbinizA cOk ihtiyAcim vArr ..

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aslı hanım,
   Denetimli serbestlikte seminerlere katılma zorunluluğu vardır dolayısıyla unutmak bir mazeret olarak kabul edilmemektedir,, bu nedenle geçerli bir mazeret belirterek denetimli serbestlik müdürlüğüne dilekçe ile başvurmasını tavsiye ederim.

  6. Zuhal dedi ki:

   Merhabalar acil yardım edinnlutfen eşim adlı kontrol şartıyla hergün imza vermekte hergunnoldugu içinde kafa karışıklığı yaşayıp geçen gün imza verdim zannetmiş bunu ertesi gün imzaya gittiğinde memur arkadaşlar söylemişler yinede karakola geldigiyle ilgili bir kağıt vermişler ne yapmalıyız nasil bir yol izlemeliyiz cvp verirseniz beni çok mutlu edersiniz ilk kez imzasını unutuyor bu arada

  7. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zuhal hanım,
   Denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeretini bildirebilir, kabul edilmemesi halinde adli kontrol uygulayan birime dilekçe vererek adli kontrol kararının devamına karar verilmesini talep edebilir.

 2. ardacan dedi ki:

  Merhaba benim devam etmekte olman denetim serbestlk dosyasinda karakola atmis oldugum imzayi resmi bayram tatilinde resmi tatil diye atmadim, denetim memuru kendisi tatil diye soylediler , ama dosya kapatilmis, Resmi tatilde karalola imza atiliyormu, gereken ne islemler yapmam lazim. Hayirli aksamlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ardacan,
   Adli kontrolde belirtilen tarih ve saatlerde imza atmalısınız, şayet dosyanız kapatılmış ise ilgili savcılık veya mahkemeye dilekçe ile başvurarak adli kontrolün kaldırılmasını veya devamını talep edebilirsiniz, takdiri ilgili savcılık veya mahkemeye aittir, kaldırılmasına, devamına veya tutuklanmanıza karar verilebilir.

  2. ardacan dedi ki:

   Mehmet Zeki Tunçtürk iyi aksamlar bilginiz için tesekkurler, bahsettigim dosya kapandi 1 hafta önce, bana verilen cizelgede 10.05.2019- 13.07.2019 tarihleri arasi haftada 2 gun pazartesi persembe atiyordum. Ozel cizelge yok bana verdikleri evrakta, birde ben bayram tatili girmeden denetimi aradim resmi tatil dedi. Cuma gunu teblig aldim sure 30 gun dedi.

  3. Ramazan dedi ki:

   Merhabalar ben ikinci kez imza ihlali yaptım birinci kez bana yazılı olarak ihtar edildi ikinci kez dosyam 1asliye ceza mahkemesine gitti ben itiraz dilekçesi yazdım arkadaşım rahatsızdı onu acile götürmek zorundaydım ve arkadaşıma verilen raporu da itiraz dilekçemde ek olarak sundum ve yeni evlendiğimi ve aileme bakacak kimsem olmadığını da belirttim ne yapmam gerekir ve nasıl bir sonuç gelir bana şimdi ki karar kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmem adına çıkmış

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ramazan bey,
   Bu durumda ilgili Asliye Ceza Mahkemesi değerlendirme yapacaktır adli kontrol kararının kaldırılması veya devamına karar verilebileceği gibi tutuklanmanızı da karar verilebilir.

 3. Yankı dedi ki:

  Bİz bi yakımızın imzasını tatil sürecinde memlekete aldık dilekçemizi de verdik ama o dosya tatil bitikten sonra memlekete ulaştı tekrar yaşadığı ile istedik ama aylarca iki yere sormamıza rağmen her iki ilde dosya bizde değil karşı ile gönderildi deyip durdu defalarca denetim serbestliğe de gidilip soruldu bugün aranmış ve Nisa’n ayında tebligatın gittiğini bu yüzden dosyanın kapandığını söylemişler fakat tebligatın gittiği adres yanlış sizce ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yankı,
   Tebligatın usulsüz yapıldığını belirterek itiraz edebilirsiniz, ancak itiraz sonucunu beklemeden ceza infaz kurumuna teslim olması gerekmektedir.

 4. Muhammed dedi ki:

  Merhabalar benim imza ihlalim oldu iki kez birincisi dosya elime ulaşamadığı için haberim olmadi ikinciside unutugum için gidemedim şimdide dosyami kapatmışlar Cumhuriyet başsavcılığına sevk ettiler bundan sonra dumrum nece olur simdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammet bey,
   İlgili Cumhuriyet Savcılığına başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz. Mazeretiniz kabul edilirse adlî kontrol kararının devamına veya kaldırılmasına karar verilebilir aksi halde tutuklanmanız talep edilebilir.

  2. Muhammed dedi ki:

   Askere gidicem bunuda dilekçemde belirtmemde fayda varmi ?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammet bey,
   Belirtmeniz faydalı olacaktır, askerlik şubesinden almış olduğunuz bir evrak varsa onu da dilekçenize ekleyiniz.

  4. Muhammed dedi ki:

   Bide tam olarak nekadar süre içinde kesin karar açıklanır?

 5. şükrü dedi ki:

  mrh benim 1 bucuk yıllk denetimim var ikinci kez vaka sorumlum ile görüşmemi hasta olmam nedeni ile kacırdım fakat hastane roporum var.raporum mesai saati içerisinde verilmdi sorun olurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şükrü bey,
   Raporunuzun olması geçerli bir mazeret bunu yazacağınız mazeret dilekçesinde belirtin ve dilekceye ekleyin, vakit kaybetmeden bu konuda denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ederiz.

 6. barış dedi ki:

  denetim serbestliği imzam var ama haftalık mı yoksa gün yada aylık denmedi ben haftalık atıyorum bayramda memlekete gittim bir tanesini atmadım. ne yapmalıyım.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Barış bey,
   Denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz.

 7. Vildan dedi ki:

  Eşim tır şoförü cuma günü imzası vardı ama arabası yolda bozulduğu için imzaya yetişemedi ne yapmamız lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Vildan hanım,
   Adlî kontrol imza ihlali halinde denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederim, dosya kapatılarak ilgili mahkemeye veya savcılığa iade edilmiş ise bu birimlere mazeret dilekçesi vermenizi gerekmektedir.

 8. Mustafa dedi ki:

  Erkek kardeşim maddeden dolayı denetimli serbestlikte kapalı cezaevinden çıkalı 1 ay oldu .
  İlk imzasına gitti fakat ikinci imzaya gitmedi . Aradan 5 iş günü geçti fakat mazeret dilekçesi de vermedi acaba ne olur tutuklanır mı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermesini tavsiye ederiz, muhtemelen iki veya üç imza ihlalinden sonra dosya kapatılarak ilgili infaz bürosuna iade edilecektir.boyle bir durumda kalan cezasını ceza infaz kurumunda tamamlamak zorundadır.

  2. Mustafa dedi ki:

   Şartlı tahliyesinde numune verip tedavi olmakta var fakat amateme numune vermeye de gitmedi bu da etkiler mi ?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Uyuşturucu madde kullanmak suçundan hakkında tedavi ve denetimli serbestlik uygulanan hükümlüler denetimli serbestlik müdürlüğü tarafından belirlenen tedbirlere uymak zorundadırlar aksi halde olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler.

 9. Sekiye dedi ki:

  Merhabalar. Eşim denetimli serbestlikten yararlandı. Son iki görüşme kala ikinci imza ihlalinden bulundu. İlkini unuttuğu için gidemedi. Ertesi gün dilekçe verdi. Sayılmadı. İkincisinde normalde her görüşmesi 15:30 olduğundan dolayı kontrol kağıdında baktığı yerde de tarih 3 ekim yazıyordu. Oraya bakınca arka sayfalara bakmadık. 15:30da gitti fakat yetişememiş oldu. Şubedeki bayan bireysel görüşmede var olduğunu göstermiş imza atmış fakat seminere katılamamış oldu. Bu durumda ne olur bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sekiye hanım,
   Bu konuda denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz, denetimli serbestlik ihlali kabul edilmesi halinde kalan cezasını ceza infaz kurumunda tamamlamak zorunda kalacaktır.

 10. Emre dedi ki:

  Merhaba ben ilk seferde bir tane seminer kaçırdım bana uyarı verdiler , ve sonrada maalesef unuttuğum için imzamı kaçırdım yani sunabilecegim bir mazaretimde bulunmuyor ne yapmam gerekiyor lütfen cevap atın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey,
   Bu konuda denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak mazeret dilekçesi vermenizi tavsiye ederiz, ilk imza ihlalinde genellikle uyarıda bulunulmaktadır.

 11. Turgay dedi ki:

  Lutfen yardım edin 2. Imzamı unuttum ertesi gunu gittim.rapor aldim.durumu karakola bildirdim imza attirmadilar denetimli serbedtlige raporumla beraber dilekce verdim rahatsizligimdan goturecek kimsem olmadigindan raporu 1 gun sonra aldigimi belirttim dosyam kapatilirmi ne olur lutfen cevap verin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Turgay bey,
   Bu konuda net bilgiyi denetimli serbestlik müdürlüğü çalışanlarından alabilirsiniz, umarız mazeretiniz kabul edilir.

 12. Gokhan dedi ki:

  Merhaba adlı kontrol imzam var haftada iki gün ayrı dosyalardan ben yaklaşık iki aydır imza atmıyorum sizce sonuç ne olur yakalanma çıkmış midir ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gökhan bey,
   Adli kontrol ihlali nedeniyle hakkı izda tutuklanma veya yakalama kararı çıkıp çıkmadığını ilgili savcılık veya mahkemeden öğrenebilirsiniz.

 13. Mehmet dedi ki:

  Adli kontrolde her ayın birinde imza atıyordum bu ay imza atmayı unuttum dilekçe yazdım dilekçede şeker hastası olduğum için unutkanlığımın olduğunu ve bşr gün önce hastaneye giriş yaptığımı yazdım ve gönderdim dosyam istinafda olduğu için istinaf ilgilenecekmiş sizce nasıl karar verilir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Dosya istinaf Mahkemesinde olduğu için mazeretinizi burası değerlendirerek adli kontrol kararının kaldırılmasına, devamına veya düşük bir ihtimal de olsa tutuklanmanıza karar verebilir. Ancak daireden daireye tutumları değişebilir bu nedenle kesin bir şey söylememiz mümkün değil.


Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Davası Dilekçe Örnekleri

Boşanma konusu çok teknik bir konu olmakla birlikte; yine de sitemiz üzerinden temin edeceğiniz 2019 yılı güncel boşanma davası dilekçe...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016