Adli Kontrol Kararın Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

A+
A-

Adli Kontrol uygulaması ile kişilerin özgürlüklerinden yoksun bırakılmadan belli yaptırımlar çerçevesinde denetim altına alınması sağlanmış, bu haliyle kişilerin ekonomik ve sosyal durumlarının en asgari şekilde etkilenmesi sağlanarak ileride doğabilecek zararların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Adli Kontrol Nasıl Kaldırılır Dilekçe Örneği

Adli Kontrol Kararın Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

Hukuk sistemimize yakın zamanda girmiş olan adli kontrol uygulanması ile ileride suçsuzluğu anlaşılan kişilere verilen haksız tutuklamaların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Hakkında tutuklama kararı verilen ve ileri zamanlarda suçsuz olduğu anlaşılan kişilerin mağduriyetleri adli kontrol hükümlerinin uygulanmaya başlaması ile bir nebze olsun önlenmiştir.

Adli Kontrol Uygulama Süresi

Soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısının tutuklanma ve adli kontrol kararı uygulanması talebi üzerine Sulh Ceza Hakimi talebi değerlendirerek her iki talep için de adli kontrol kararı uygulayabilir veya hiçbirini uygulamayabilir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen adli kontrol kararının uygulanma şekilleri kararda gösterilir bazı durumlarda verilen kararda adli kontrol kararının uygulanma süresi de belirtilebilir. Örneğin Sulh Ceza Hakimliği vermiş olduğu kararında dava açılıncaya kadar adli kontrol uygulanmasına hükmedebilir. Böyle bir durumda bile verilen adli kontrolün yine ilgili Sulh Ceza Hakimliği veya davası açılmış ise davanın açıldığı mahkeme tarafından kaldırılması gerekmektedir.

Uygulanan Başlıca Adli Kontrol Kararları

Hangi adli kontrol kararının uygulanacağına, adli kontrol kararının sürelerine ve yerine ilişkin kararı adli kontrol kararını veren Sulh Ceza Hakimi veya ilgili mahkeme vermiş olduğu kararında açıkça gösterir. Adli kontrol kararlarının içerisinde özellikle Yurtdışı çıkış yasağı, belli gün ve saatlerde belirtilen yerlere imza atma zorunluluğu, belirtilen yerlere gidilmemesi ve belli konularda güvence yatırılması gibi konular uygulanmaktadır. Sulh Ceza Hakimliği veya mahkeme gerekli gördüğü zaman bu kararlardan birinin veya birkaçının birlikte uygulanmasına da karar verebilir. Örneğin aynı kişi hakkında hem yurt dışı yasağı uygulanabilir hem de belli gün ve saatte belirtilen yere imza atmaya gitmesi şart koşulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kira Ödemeyen Kiracıyı Evden Çıkarma

Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Nereden Talep Edilir

Hakkında adli kontrol kararı uygulanan kişi, kendisine verilen adli kontrol hükümlerinin kaldırılması veya değiştirilmesini talep etme hakkına sahiptir. Soruşturma aşamasında olan dosyalar için adli kontrol kararının kaldırılması amacıyla Cumhuriyet Savcılığına veya adli kontrol kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunulabilir. Kovuşturma aşamasında olan yani davanın açılmış olması halinde adli kontrol kararının kaldırılması asıl mahkemesinde talep edilmelidir. Adli kontrol kararının kaldırılmasına veya devamına karar verilmesi mahkemenin takdirine bağlıdır.

Adli Kontrol Kararına Nasıl İtiraz Edilir

Soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen adli kontrol kararının kaldırımsı amacıyla, kararın tefhiminden veya tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilebilir. Yine, davası açılmış ve görülmekte olan bir dava dosyası içinde gerekli hallerde kişiler hakkında adli kontrol kararı uygulanabilir. Bu kararlara da itiraz süresi tefhim ve tebliğden itibaren 7 gündür. İtiraz dilekçesi, soruşturma aşamasında kararı veren Sulh Ceza Hakimliğine, Kovuşturma aşamasında ilgili mahkemesine verilmelidir.

Bir Kararla Birden Fazla Adli Kontrol Uygulanabilir mi

5271 Sayılı Türk Ceza Kanununun 109/3.maddesinde hangi adli kontrol tedbirlerinin uygulanacağı açıkça gösterilmiştir. Daha önce Adli Kontrol Nedir konulu yazmış olduğumuz makalemizle adli kontrol tedbirlerinin neler olduğunu ayrıntılı olarak belirtmiştik. İlgili Sulh Ceza Hakimliği veya Mahkeme gerekli gördüğü takdirde bu tedbirlerden birinin veya birkaçının uygulanması yönünde karar verebilir. Hakkında adli kontrol kararı verilen kişi verilen birden fazla adli kontrol kararının tamamının gereklerini yerine getirmek zorundadır. Gerekli görülmesi halinde adli kontrol hükümleri belli bir güvenceye de bağlanabilir.

Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği ve adli kontrol kararı ile ilgili birçok dilekçe örneğine sitemizden ulaşabilirsizin. Adli kontrol kararının kaldırılması talebi dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Dilekçenizde, somut olaylara değinilerek varsa yeni deliler gösterilerek talepte bulunulmalı, gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalıdır. Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Talebi dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Adli Kontrol Kaldırma Dilekçesi Örneği Mahkeme İçin

Mahkemeden soruşturma aşamasında Adli Kontrol kararinin kaldirilmasi Talebi dilekce ornegi

Adli Kontrol Kaldırma Dilekçesi Örneği Savcılık İçin

Mahkemeye Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği kovusturma

Mahkemeden soruşturma aşamasında Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği sorusturma

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vasiyetnamenin Tenfizi İptali Davaları

Mahkemeden kovuşturma Adli Kontrol kararinin kaldirilmasi Talebi dilekce ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol İmza İhlali Durumunda Ne Olur

Adli Kontrolün ne olduğu ve Adli Kontrolde Süreler ve Uygulama Şekli ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı sizlerin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016