Adli Kontrol Ne Zaman Biter : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

Öncelikli olarak, adli kontrol ne zaman biter sorusuna cevap vermeden önce adli kontrolün ne olduğu, hangi suçlar için adli kontrol kararının uygulandığı, adli kontrol kararının yüklemiş olduğu sorumlulukların ne olduğuna ilişkin kısaca bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Adli Kontrol Kararı Nedir

Adli kontrol uygulaması hukuk sistemimize yakın zamanda girmiş bir olgudur. Adli kontroldeki amaç kişileri özgürlüğünden yoksun kılmadan, belli kurallar ve yaptırımlar çerçevesinde kontrol altında tutmaktır. Bir nebze kişilerin şüpheli veya sanığın tutuklanması nedeniyle ortaya çıkabilecek mağduriyetlerinde adli kontrol kararı verilerek önüne geçilmiş olunmaktadır.

Adli Kontrol Ne Zaman Biter : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

Adli Kontrol Kararı Nasıl Uygulanır

Adli kontrol kararının nasıl uygulanacağı, Adli kontrol kararını veren Sulh Ceza Hakimliğinin veya mahkemenin kararında açıkça belirtilir. Kaçma şüphesi bulunmaya şüpheli veya sanığın cezanın üst sınırları da dikkate alınarak adli kontrol altına alınmasına karar verilebilir. Adli kontrol kararı birçok farklı şekilde uygulanabilir ancak en yaygın şekli ile adli kontrol kararı belli gün ve saatlerde imza atılması, belli bir kefalet miktarının yatırılması veya yurt dışına çıkma yasağı şeklinde uygulanmaktadır. Adli kontrol kararının uygulanmasında bir veya birkaç yaptırımın birlikte uygulanması şeklinde olabilir. Örneğin belli gün ve saatlerde imza atmasına hükmedilen şüpheli hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı da konabilir.

Hangi Suçlar İçin Adli Kontrol Kararı Uygulanır

Ceza Muhakemesi Kanununun 100/4. Maddesinde belirtilen tutuklama yasağı öngörülen suçlar yönünden (üst sınırı 2 yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlar) uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yargılama Giderleri Nereye ve Nasıl Ödenir (Tüm Detaylar)

Maddeler Halinde Adli Kontrol Tedbirleri

Adli Kontrol Tedbirlerinin neler olduğu CMK’nın 109/3. Maddesinde aşağıdaki şekilde açıkça belirtilmiştir.

a) Yurt dışına çıkma yasağı.

b) İmza Uygulaması ile hâkim tarafından belirlenen yerlere, belirtilen süreler içinde düzenli olarak başvurmak.

c) Hâkimin belirttiği merci veya kişilerin çağrılarına ve gerektiğinde meslekî uğraşlarına ilişkin veya eğitime devam konularındaki kontrol tedbirlerine uymak.

d) Her türlü taşıtları veya bunlardan bazılarını kullanamamak ve gerektiğinde kaleme, makbuz karşılığında sürücü belgesini teslim etmek.

e) Özellikle uyuşturucu, uyarıcı veya uçucu maddeler ile alkol bağımlılığından arınmak amacıyla, hastaneye yatmak dahil, tedavi veya muayene tedbirlerine tâbi olmak ve bunları kabul etmek.

f) Şüphelinin parasal durumu göz önünde bulundurularak, miktarı ve bir defada veya birden çok taksitlerle ödeme süreleri, Cumhuriyet savcısının isteği üzerine hâkimce belirlenecek bir güvence miktarını yatırmak.

g) Silâh bulunduramamak veya taşıyamamak, gerektiğinde sahip olunan silâhları makbuz karşılığında adlî emanete teslim etmek.

h) Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim tarafından miktarı ve ödeme süresi belirlenecek parayı suç mağdurunun haklarını güvence altına almak üzere aynî veya kişisel güvenceye bağlamak.

i) Aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adlî kararlar gereğince ödemeye mahkûm edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermek.

Adli Kontrol Kararına Nasıl İtiraz Edilir

Adli Kontrol Kararına itiraz edilebilir. Tutuklama kararlarında olduğu gibi adli kontrol kararların itiraz yolu açıktır. Kararın tebliğ veya tefhiminden sonra 7 gün içerisinde adli kontrol kararına itiraz edilmesi gerekmektedir.

Adli Kontrol Kararına yapılacak olan itiraz Sulh Ceza Hakimliklerine veya adli kontrol kararını veren mahkemeye yapılır.

Adli Kontrol Ne Zaman Biter

Adli kontrol yapılacak olan itirazın kabul edilmesi halinde biter. Ayrıca adli kontrol kararına itiraz edilerek imza tarihlerinin değiştirilmesi veya başka bir adli kontrol hükmünün uygulanması da talep edilebilir. Bu talebin kabulü halinde de daha önce uygulanan adli kontrol kararı hükümsüz olur ve biter. Ayrıca, soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilen adli kontrol kararlarının da genellikle davanın açılmasına kadar diye belirtilmektedir. Verilen adli kontrol kararında böyle bir hükmün bulunması halinde davanın açılmış olduğu mahkemeye dilekçe ile başvurularak adli kontrol kararının kaldırılması talep edilmelidir. Mahkemenin talebi kabul etmesi halinde UYAP sistemi üzerinden adli kontrolün kaldırılmasına karar verilir. İlgili yazı C.Savcılığının ekranına düşer ve C.Savcılığınca denetimli serbestlik müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak adli kontrol kararının düşmesine karar verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kazai Rüşt Ergin Kılınma Dava Dilekçe Örneği

Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

Sitemizde bulunan adli kontrol kararına itiraz dilekçesi örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Adli Kontrol Kararına itiraz dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır Tüm Detaylar Tek Yazıda

Boşanmaya karar veren çiftler, boşanma davasını bizzat kendileri açarak takip edebilecekleri gibi herhangi bir serbest avukata vekalet vererek de dava...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016