Adli Kontrol Ne Zaman Biter : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

A+
A-

Öncelikli olarak, adli kontrol ne zaman biter sorusuna cevap vermeden önce adli kontrolün ne olduğu, hangi suçlar için adli kontrol kararının uygulandığı, adli kontrol kararının yüklemiş olduğu sorumlulukların ne olduğuna ilişkin kısaca bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Adli Kontrol Kararı Nedir

Adli kontrol uygulaması hukuk sistemimize yakın zamanda girmiş bir olgudur. Adli kontroldeki amaç kişileri özgürlüğünden yoksun kılmadan, belli kurallar ve yaptırımlar çerçevesinde kontrol altında tutmaktır. Bir nebze kişilerin şüpheli veya sanığın tutuklanması nedeniyle ortaya çıkabilecek mağduriyetlerinde adli kontrol kararı verilerek önüne geçilmiş olunmaktadır.

Adli Kontrol Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter

Adli Kontrol Ne Zaman Biter : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

Adli Kontrol Kararı Nasıl Uygulanır

Adli kontrol kararının nasıl uygulanacağı, Adli kontrol kararını veren Sulh Ceza Hakimliğinin veya mahkemenin kararında açıkça belirtilir. Kaçma şüphesi bulunmaya şüpheli veya sanığın cezanın üst sınırları da dikkate alınarak adli kontrol altına alınmasına karar verilebilir. Adli kontrol kararı birçok farklı şekilde uygulanabilir ancak en yaygın şekli ile adli kontrol kararı belli gün ve saatlerde imza atılması, belli bir kefalet miktarının yatırılması veya yurt dışına çıkma yasağı şeklinde uygulanmaktadır. Adli kontrol kararının uygulanmasında bir veya birkaç yaptırımın birlikte uygulanması şeklinde olabilir. Örneğin belli gün ve saatlerde imza atmasına hükmedilen şüpheli hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı da konabilir.

Hangi Suçlar İçin Adli Kontrol Kararı Uygulanır

Ceza Muhakemesi Kanununun 100/4. Maddesinde belirtilen tutuklama yasağı öngörülen suçlar yönünden (üst sınırı 2 yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlar) uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Ceza Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Maddeler Halinde Adli Kontrol Tedbirleri

Adli Kontrol Tedbirlerinin neler olduğu CMK’nın 109/3. Maddesinde aşağıdaki şekilde açıkça belirtilmiştir.

a) Yurt dışına çıkma yasağı.

b) İmza Uygulaması ile hâkim tarafından belirlenen yerlere, belirtilen süreler içinde düzenli olarak başvurmak.

c) Hâkimin belirttiği merci veya kişilerin çağrılarına ve gerektiğinde meslekî uğraşlarına ilişkin veya eğitime devam konularındaki kontrol tedbirlerine uymak.

d) Her türlü taşıtları veya bunlardan bazılarını kullanamamak ve gerektiğinde kaleme, makbuz karşılığında sürücü belgesini teslim etmek.

e) Özellikle uyuşturucu, uyarıcı veya uçucu maddeler ile alkol bağımlılığından arınmak amacıyla, hastaneye yatmak dahil, tedavi veya muayene tedbirlerine tâbi olmak ve bunları kabul etmek.

f) Şüphelinin parasal durumu göz önünde bulundurularak, miktarı ve bir defada veya birden çok taksitlerle ödeme süreleri, Cumhuriyet savcısının isteği üzerine hâkimce belirlenecek bir güvence miktarını yatırmak.

g) Silâh bulunduramamak veya taşıyamamak, gerektiğinde sahip olunan silâhları makbuz karşılığında adlî emanete teslim etmek.

h) Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim tarafından miktarı ve ödeme süresi belirlenecek parayı suç mağdurunun haklarını güvence altına almak üzere aynî veya kişisel güvenceye bağlamak.

i) Aile yükümlülüklerini yerine getireceğine ve adlî kararlar gereğince ödemeye mahkûm edildiği nafakayı düzenli olarak ödeyeceğine dair güvence vermek.

Adli Kontrol Kararına Nasıl İtiraz Edilir

Adli Kontrol Kararına itiraz edilebilir. Tutuklama kararlarında olduğu gibi adli kontrol kararların itiraz yolu açıktır. Kararın tebliğ veya tefhiminden sonra 7 gün içerisinde adli kontrol kararına itiraz edilmesi gerekmektedir.

Adli Kontrol Kararına yapılacak olan itiraz Sulh Ceza Hakimliklerine veya adli kontrol kararını veren mahkemeye yapılır.

Adli Kontrol Ne Zaman Biter

Adli kontrol yapılacak olan itirazın kabul edilmesi halinde biter. Ayrıca adli kontrol kararına itiraz edilerek imza tarihlerinin değiştirilmesi veya başka bir adli kontrol hükmünün uygulanması da talep edilebilir. Bu talebin kabulü halinde de daha önce uygulanan adli kontrol kararı hükümsüz olur ve biter. Ayrıca, soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilen adli kontrol kararlarının da genellikle davanın açılmasına kadar diye belirtilmektedir. Verilen adli kontrol kararında böyle bir hükmün bulunması halinde davanın açılmış olduğu mahkemeye dilekçe ile başvurularak adli kontrol kararının kaldırılması talep edilmelidir. Mahkemenin talebi kabul etmesi halinde UYAP sistemi üzerinden adli kontrolün kaldırılmasına karar verilir. İlgili yazı C.Savcılığının ekranına düşer ve C.Savcılığınca denetimli serbestlik müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak adli kontrol kararının düşmesine karar verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  icra Takibi Nedir Nasıl İtiraz Edilir

Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır Dilekçe Örnekleri

Sitemizde bulunan adli kontrol kararına itiraz dilekçesi örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Adli Kontrol Kararına itiraz dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. SAlih dedi ki:

  takipsizlik kararı adli kontrolün sonuçlanması anlamına gelir mi?
  Yoksa adli kontrol için ayrıca beklemek gerekir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Salih bey,
   Adlî kontrol uygulanan suçla alakalı olarak takipsizlik kararı verilmişse adli kontrol kaldırılmalıdır, şayet gerekli yazışma yapılmamışsa ilgili savcılığa başvurarak adli kontrolün kaldırılmasına karar verilmesini talep edebilirsiniz.

  2. Nargiza dedi ki:

   Merhaba ben adli kontrolle serbest birakildim 2 ay önce Dava acilmasi kac ay sürebilir merak edyorm !!

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nergiza,
   Bu durum Cumhuriyet Savcısının soruşturma dosyasını tamamlaması ile alakalı, soruşturma dosyası tamamlanır tamamlanmaz dava açılacaktır.

  4. Yakup dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben adli kontrol den haftad a birgün imza atıyorum memlekette çalışmak için Antalya’ya gidecem bunun için ne yapmam lazım teşekkürler iyi çalışmalar.

 2. berkcan dedi ki:

  Mahkemem oldu adli kontrol şartıyla bıraktılar imzaya gidiyorum aksatmadan olay olalı bi sene oldu dava falan bişey yok tekrar mahkeme olacakmı yoksa belli bi süre imza attıktan sonra dosya kapanacakmı yardımcı olursanız sevinirim .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Berkcan,
   Mahkemelerdeki iş yoğunluğu nedeniyle bazen bu tür şeyler gözden kaçabilir ve resen bir karar verilmiyor bu nedenle ilgili mahkemeye başvurarak adlî kontrol kararının kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Ali dedi ki:

  Marabalar benim adki kontrol um 3 ay sureli idi 3 ay doldu imza atmaya gitmesem bi sorun olurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey,
   Adli kontrol imzanızı atmaya devam edin, ancak bu arada Adli kontrol kararının kaldırılması için ilgili savcılık veya mahkemeye başvurmanızı tavsiye ederim.

  2. Nergiz dedi ki:

   Merhaba ilk davalar kac ay sonra görülür serbest birakildm 2 ay önce ?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nergiz hanım
   Mahkemenin duruşma günü bulunduğu il, ilçe veya iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir bu nedenle davanın açıldığı mahkemeden bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 4. berkcan dedi ki:

  Mahkeme olacakmı tekrar onu öğrenmek istiyorum cezam sadece adli kontrol müydü açılan dava falan bişi yok.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Berkcan,
   Adli kontrol varsa dava da açılacaktır, bunu ilgili savcılığa başvurarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 5. Hakan dedi ki:

  İfade vereli 3 ay oldu mahkeme adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı verdi 7 gün içinde itlraz ettim red cevabı geldi. 12 haftadır imzaya gidiyorum yurt dışına çıkamıyorum. Bu işkence ne zaman bitecek. Tekrar itlraz dilekçesi yazmanın faydası olur mu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey,
   İlgili savcılık veya mahkemeye başvurarak adli kontrol kararının kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz. Davanın açılmış olması halinde büyük ihtimalle adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verilebilir.

 6. berkcan dedi ki:

  Somut delil yok dava açılmaz artık dediler ama neyse teşekür ederim

 7. Ercan dedi ki:

  Merhaba ayda 2 kere imza atıyorum sosyal medya progandası hakkında adli kontrole serbest bırakıldkm 1 aydir imzaya gidiyorum itirazım dilekçem red edildi bana gelen herhangi bi gerekçeli karar da gelmedi ne yapmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ercan bey,
   Adli kontrol kararında belirtildiği şekilde imza atmaya devam edin, dava açıldıktan sonra ilgili mahkemeye başvurarak adli kontrol kararının kaldırılması tekrar talep edebilirsiniz. Ayrıca dosyanın mevcut durumu hakkında ilgili savcılığa başvurarak bilgi edinebilirsiniz.

 8. Ertan dedi ki:

  Merhaba ben Ertan 16 aydır adlı konturol şartı yla imza atıyorum ama daha mahkeme açılmadı bunun için ne yapmalıyım imzayı nasıl kaldira bilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ertan bey,
   Henüz hakkınızda dava açılmadıysa ve soruşturma aşamasında ise soruşturmayı yürüten savcılığa dilekçe ile başvurabilirsiniz ancak bu adli kontrol kararının kaldırılacağı anlamına gelmez. Şansınızı deneyebilirsiniz.

 9. Nergiz dedi ki:

  Merhaba ben yabanciyim 3 aydir adli kontrolle serbest birakildim imza atiyorm Benm oturma iznim iptal geldi kaçak duruma düştüm Acaba Mahkemem olduğunda beni sinir dişi edeceklerini yoksa davam devami edicek cok merak edyorm lütfen !

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nergiz Banu,
   Mahkemenin sınır dışı etmesi söz konusu değil ancak kolluk kuvvetleri böyle bir durum varsa sınır dışı işlemini gerçekletirebilir.

 10. Sabri dedi ki:

  Merhaba ben 1 ay önce görevli memura mukavemet suçundan mahkeme tarafından adli kontrolle serbest bırakıldım. Yurt dışı yasağım var. Bu suçlamadan ceza alırmıyım? Birde bu adli kontrol ne zaman biter? İtirazda bulunmadım ama yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sabri bey,
   Adli kontrol kararının kaldırılması için ilgili mahkemeye başvurmalısınız, Görevi yaptırmamak için direnme suçu yönünden
   Mahkemenin nasıl bir karar vereceğini bilemeyiz ancak suçlu bulunmanız halinde genel olarak açıklayacak olursak;
   Görevi Yaptırmamak İçin Direnme (Mukavemet) Suçunun Cezası;

   Görevi yaptırmamak için direnme suçunun cezası, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md.265/1).

   Suçun yargı görevi yapan kişilere karşı (avukat, hakim, savcı, bilirkişi, tanık vs.) işlenmesi halinde, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur (TCK md.265/2).

 11. emre dedi ki:

  merhaba
  2 yıldır yurtdısına cıkamamk seklınde adli kontrole tabi tutuluyorum ,yarın sabah mahkeme karar duruşması olacak,hukumden sonra bu adli kontrol kendiliğinden kalkar mı?
  yoksa mahkeme bittikden sonra da devam edebilir mi? ceza alırsam …

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey,
   Adli kontrol bir tedbirdir bu nedenle dosya karara bağlandıktan sonra bir anlam ifade etmez ve kaldırılması gerekmektedir, siz yine de duruşmada adli kontrol kararının kaldırılmasını talep ediniz, bazen unutulabiliyor.

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar benim adli kontrolüm vardı mahkemem oldu
  Karar açıklandı hakkımdaki adli kontrol kaldırılmışmıdır mahkeme kalemi sorun sıkıntı olmaz dedi ama imza atmasam sorun olur mu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Dosyanın karara çıkması ile adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verilir, adli kontrol kararı kaldırılmasa bile bu sizin açınızdan sorumluluk doğurmaz.

 13. Murat dedi ki:

  Davayi geri cektiler fakat adli kontrolum hala devam ediyor mahkeme olmadi napmaliyim ne zmaan biter adli kontrolum

 14. Emrah Durmaz dedi ki:

  Adli kontrol şartıyla serbest kaldım ve elektronik kelepçe takıldı ayağıma ve olayda asıl fail olarak geçen kişinin kelepçesi bir mühlet sonra çıkarıldı ama benim hala devam etmekte benim olayda hiç bir alaka olmadığı halde bunu çıkmaması sizce doğru bişey mi 2 ayı aşkın süredir kelepçe takılıdır ayağımda bunu bir süresi var mı size danışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

Adli Kontrol Nedir 5271 Sayılı Türk Ceza Kanunun 109 ve devam maddelerinde adli kontrol ele alınmıştır. 5271 Sayılı Türk Ceza...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016