Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe Örneği

Adli sicil ve arşiv kaydının silinmesi ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesi konulu yazımızda bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Adli Sicil ve Arşiv Kaydının silinmesine ilişkin olarak önemli konulara değinip Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında (sabıka kaydında) görünen ilamlar da kişilerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bireylerin, taksirli veya kasıtlı olarak geçmişte işledikleri suçlar nedeniyle adli sicil arşiv kayıtlarında görünen ilamlar özellikle iş başvuruları, ticari faaliyetler ve resmi kurumlara yapılan silah ruhsatı ve ehliyet gibi başvurularda olumsuz durumların oluşmasına neden olmaktadır. 

Adli Sicil ve Arşiv Kayıtlarının Silinmesi

5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun 12. Maddesinde adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinmesine ilişkin alarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Buna göre;

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi  Madde 12- 

(1) (Değişik: 5/4/2012-6290/2 md.) Arşiv bilgileri;

a) İlgilinin ölümü üzerine,

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,

c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

 (2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Adımda Yeni Kimlik Başvurusu

 (3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

 (4) (Ek: 24/11/2016-6763/40 md.) Akıl hastalığı nedeniyle hükmedilen güvenlik tedbirlerine ilişkin kayıtlar, infazının tamamlanmasıyla tamamen silinir. 

Anayasanın 76. Maddesine Göre “Affa Uğramış Olsalar Bile” Silinemeyecek Adli Sicil Arşiv Kayıtları

Anayasanın 76.maddesine göre bazı özel kanunlarda sayılan ve niteliği itibari ile arşivden silinmesi mümkün olmayan suç ve mahkumiyetler “affa uğramış olsalar bile” adli sicil arşiv kaydının silinmesi mümkün değildir. Bu suçlara örnek olarak 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer aletler Hakkındaki Yasanın 7. Maddesi, 2839 Sayılı Milletvekilliği Seçim Kanununun 11. Maddesi, 657 Sayılı Devlet memurları Kanununun 48. Maddesi v.b. suçlar gösterilebilir.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi Başvuru Dilekçesi Örneği

Süresinin dolduğu halde adli sicil ve arşiv kaydında görünen ilamların silinmesi amacıyla Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne yazılacak bir dilekçe ile adli sicil ve arşiv kaydında görünen kayıtlarının silinmesi talep edilebilir. Yazılacak olan dilekçeye, adli sicil ve arşiv kaydında görünen mahkeme ilamının da ilgili mahkemeden kesinleşme şerhli olarak alınıp eklenmesi gerekmektedir. Aksi halde adli sicil ve arşiv kaydının silinmesine ilişkin süreç uzayacaktır.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 57 YORUM
 1. Yusuf albayram dedi ki:

  1993 yılıda silah suçundan ceza aldım ve infaz ettim şuan arşiv kaydım var
  2 dönemdir muhtarım menduhiade hakları kararım var arşiv kaydı var olmasına rağmen silah ruhsatı alamıyorum
  Arşiv kaydım siline bilirmi silinirse silah ruhsatı ala bilirmiyim yardımcı olursanız menmun olur bilginize arz ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yusuf bey, Adli sicil arşiv kaydının silinebilmesi için kendiliğinden 30 yıl, ilgili mahkemeden alınan memnu hakların iadesi kararı ile 15 yıl içerisinde silinmesine karar verilir, sizin ilgili mahkemeden memnu hakların iadesine ilişkin karar almış olmanız ve 15 yıllık sürenin de geçmiş olması nedeniyle arşiv kaydının silinmesinde bir engel bulunmamakta, ilgili mahkemenin vermiş olduğu tasdik edilmiş kesinleşmiş karar, adli sicil kaydı ve memnu hakların iadesine ilişkin kararı yazacağınız adli sicil arşiv kaydının silinmesi dilekçesine ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü ANKARA adresine göndermeniz gerekmekte, Adli Sicil arşiv kaydının silinmesine ilişkin sitemizde bulunan örnek dilekçelerden faydalanabilir ve talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 2. muzaffer dedi ki:

  2012 yılında aralık ayında çok az uyuşturu madde ile yakalndım ve tedbir amaçlı 1 yıl denetimli serbestlik aldım sıkıntısız bitti sicil kaydı alıdığımda yoktur gözüküyor ama güvenlik kartımı yenileyeceğim zaman karşıma çıktı nasıl sildirecem bunu herhangi bir ceza almamıştım silinirmi nerdeyse 6 yıl oldu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muzaffer bey, ilgili mahkemeden alacağınız kesinleşmiş mahkeme kararının aslı gibidir onayını yaptırdıktan sonra sitemizde bulunan adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneğinden faydalanarak yazacağınız dilekçeyi adli sicil istatistik gelen müdürlüğüne göndermeniz yeterli olacaktır, dilekçenize kesinleşmiş mahkeme kararını ve adli sicil kayıt örneğinizi eklemeyi unutmayınız.

 3. Murat dedi ki:

  Merhaba tarafima bir suctan dolayi supheli olarak kovusturmaya yer olmadigina dair karar verildi bu durum guvenlik sorusturmasinda engel oluyor ne yapmam gerek ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, C.Savcılığından Kovuşturmaya Yer Olmadığına ilişkin kararı alarak ilgili emniyet birimine vermeniz halinde GBT kayıtları silinecektir, bu şekilde sorunun hallolacağı kanaatindeyim.

 4. Metin dedi ki:

  2010yilinda uyusturucu kullanmaktan denetinli serbeslim aldim idrar verdim temiz cikti 2.kez tekrar 2010yilinda uyusturucudan 10ay hapis cezasi aldim cezam ertelendi 2011yilinda silahla yaralamadan ayaktan 1.6hapis aldim ruhsatsiz silahtan 500tl besyuz tl para cezasi aldim odedim bunlar sicilimde gurunuyo bana bir yol gosterirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Metin bey, ilgili mahkemelerden kesinleşmiş onaylı gerekçeli karar örnekleri alarak Adlisicil istatistik genel müdürlüğüne göndermenizi tavsiye ederiz bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi malalemizi okuyarak edinebilirsiniz. Adli sicil kaydı silinmesi için başvuru dilekçesi örneğine de makalemiz altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

 5. Hüseyin eryurt dedi ki:

  Merhaba 1991 yılından ck 492/1 – 522-523/1 dosyalardan silinmiş adli sicil kaydım var bunu dilekçe ile sildirebilirmiyiz teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey, 1991 yılına ait adli sicil kaydınız muhtemelen arşiv kaydı olarak alınmıştır, arşiv kaydının silinmesi için geçmesi gereken süre 30 yıldır Memnu Hakların İadesi kararı alınması halinde ise bu süre 15 olabilir. Bu nedenle adli sicil arşiv kaydınızın silinmesi için öncelikle ilgili mahkemeye MEMNU HAKLARIN İADESİ talepli dilekçe vermenizi memnu hakların iadesine karar verildikten sonra bu karar ile birlikte adli sicil kaydının da eklendiği dilekçenizi Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne Ankara’ya gönderebilirsiniz veya bizzat başvurarak arşiv kaydınızın silinmesini talep edebilirsiniz.

 6. Adem yıldız dedi ki:

  Merhaba ben 2009 yılında orman açmadan dolayı tek dosyadan 3 farklı ceza aldım 1 cısı 10 ay habıs 2 cusı 8 ay habis artı 320tl para cezası almıştım bulları sabıka kaydından silindi ama arşiv kaydında görülüyor bunun silah almamda elğeli varmı. 2007 yılında bulundurma ruhsatlı tabanca yakalattım bu ğörukmuyor ne yapmam lazım. Lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey, İşlediğiniz suçun silah ruhsatı almanıza engel olmadığı kanaatteyiz, ilgili Emniyet Müdürlüğü sizden gerekli görmesi halinde kesinleşmiş mahkeme kararlarını isteyebilir, Adli sicil arşiv kaydının silinmesi için adli sicil istatistik genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz dilekçenize kesinleşmiş mahkeme kararı ile adli sicil kaydınızı da eklemelisiniz, ancak hapis cezasına ilişkin arşiv kaydının silinmesi için 30 yıllık bir sürenin geçmiş olması yada ilgili mahkemeden memnu hakların iadesi kararı alınarak 15 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

 7. Bayram YURDAKUL dedi ki:

  Merhabalar, 2004 Yılında Uyuşturucu Suçundan Cezaevine Girdim, 3 Aylık Tutukluluk Halinden Sonra Hükümsüz Tahliye Oldum. Sonrasında (3 Yıl, 4 Ay Hapis Cezası, Memuriyetten Men ve Sürücü Belgesinin Daimi Geri Alınması) Cezasına Çarptırıldım. Yargıtay Onayından Sonra Girdiğim Cezaevinden 22.04.2008’de Kalan Cezamı Tamamlayıp Şartlı Tahliye Oldum. 2 Yıl Sonra (Emsal Karar) İle Sürücü Belgemi Tekrar Aldım. Adli Sicil Kaydımı Sildirmek İçin Gerekli Süreyi Doldurmuşmuyum Aceba.?
  (CK:403/5 19 59/2 40. KIRIKKALE;AGM 3Y.4A Hapis.)
  ilginiz ve Yardımlarınız İçin Şimdiden Sonsuz Şükranlarımı ve Saygılarımı Sunarım.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bayram bey, bahse konu ilamın adli sicil kaydınızdan silinmiş olması gerekiyor şayet silinmemişse ilgili mahkemeden almış olduğunuz kesinleşmiş onaylı ilamı adli sicil genel müdürlüğü ANKARA adresine göndererek adli sicil kaydınızın silinmesi talebinde bulunabilirsiniz. Adli sicil ARŞİV kaydının silinmesi için kesinleşme tarihinden itibaren 30 yıl geçmesi gerekmektedir, ancak ilgili mahkemeden almış olduğunuz memnu hakların iadesi kararı sonrasında kesinleşme tarihinden 15 yıl geçtikten sonra adli sicil ARŞİV kaydının silinmesini Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünden talep edebilirsiniz. Memnu hakların iadesine ilişkin dilekçe örneğine yine sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

 8. Sunay Merter dedi ki:

  Merhaba 2011 yılında 3. asliyeden ölümle tehditten 5ay hapis cezası aldım mahkeme Hagb uyguladı fakat 2016 yılında 9.asliyeden imar kirliliği cezası aldım 6000 tl para cezası verildi ve taksitle 3600 tlsini ödedim .Hagb’ı bozduğum için 10.asliye hükmü açıklamak için dava açtı şu anda istinaf ta ancak 2018 yılında imar barışı kapsamında Yapı kayıt belgesi aldım ve ceza aldığım 9.asliye mahkemesine sundum, mahkeme infazın durdurulması kararını verdi, bu kararı istinaf mahkemesinede gönderdim merak ettiğim şu infazın durdurulması tam olarak ne demek ?İnfaz durdurma kararı imar kirliliği cezamı silermi ,adli sicil kaydımı infaz durdurma kararına bağlı olarak sildirebilirmiyim?ayrıca Hagb’ı bozan durumdan 5 ay hapis cezasından kurtulurmuyum? Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sunay bey, 2011 yılında hakkınızda verilen HAGB kararına denetim süresi olan 5 yıllık süre geçmeden yeniden suç işlediğiniz için ikinci suçu işlediğiniz mahkeme tarafından ihbarda bulunulmuştur. Ancak belirttiğiniz gibi ikinci suçu işlediğiniz mahkemenin size ceza vermesi halinde ilk mahkemeye ihbarda bulunulabilir, imar affı nedeniyle ikinci davanızda düşme kararı verilirse haliyle ilk mahkemeye yapılacak olan ihbar da sonuçsuz kalacak bu nedenle 2011 yılına verilen HAGB kararı aynen devam edecektir. 9. Asliye Ceza Mahkemesine Yapı Kayıt Belgesi sunduğunuz için infazı durdurma kararı vermiştir. Belirttiğim gibi mahkemenin düşme kararı vermesi halinde infaz yapılmayacaktır. Böyle bir durumda hapis cezasından kurtulacağınız kanaatindeyiz.

 9. Fatoş kurt dedi ki:

  1996 yılında 18 yaşındayken ufak bi hırsızlık yaptım arşiv kaydı vardır deniyo nasıl silinir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatoş hanım, Arşiv kaydınızın silinmesi için kesinleşme tarihinden itibaren 30 yıl cezayı veren ilgili mahkemeden memnu hakların iadesi yönünde karar almanız halinde 15 yıl içerisinde adli sicil arşiv kaydını sildirebilirsiniz. Memnu Hakların İadesi Dilekçe Örneği ve Dava Süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 10. Osman dedi ki:

  Hırsızlık suçundan sonra mahkemede çıkan karar para cezası 2004 de verilen 1.650 YTL ama bana bu parayı yatır diyen olmadı ceza kağıdında gelmedi şuan arşiv kaydı çıkıyor kamuya işe gircem bu durumu nasıl halledebiliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Osman bey, cezanızın adli sicil arşiv kaydında çıkması normal çünkü kesinleşme tarihinden 30 yıl geçtikten sonra adli sicil arşiv kaydına ilişkin silinme şartları oluşuyor, ancak size verilen adli para cezası olduğu için cezayı veren mahkemeden memnu hakların iadesi talebinde bulunabilirsiniz, ilgili mahkemenin memnu hakların iadesine yönelik bir karar vermesi halinde bu kararı Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne adli sicil arşiv kaydı ile birlikte dilekçenize ekli olarak göndererek silinmesini talep edebilirsiniz. Memnu hakların iadesi dilekçe örneği ve dava süreci ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

 11. Yakup dedi ki:

  Merhaba ben 1999da karara baglanmis bir arsiv kaydim var 2018 yili yazin memlu haklasrmi geri aldim fakat cezam ertelendigi icin 2019 yilinda silinir dediler ben hemen 2019 yilbasindan sonra bas vurasam silinirmi birde silinirse ozel guvenlik seftimasi alabilirmiyim bu guvenlik sorusturmasinda dikkate alinirmi simdiden cok tesskur edrim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yakup bey, bu konuda nihai kararı Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü verecektir, ancak biz yine de kararın kesinleşme tarihindeki gün ve ay kısmını dikkate almanızı tavsiye ederiz. Adli sicil kaydınızın silinmesi halinde güvenlik sertifikasını almanıza engel bir durum kalmayacağı kanaatindeyiz.

 12. Osman dedi ki:

  Ben mahkemeden çıkan karar ve adli sicil kaydını aldım bide nüfus cüzdanı fotokopisini alıp dilekçeye koyup uyap üzerinden 1asliye ceza kalemine gönderip hakimin onayı ile adli sicile bide emniyete incelenip adrese gelecek dediler. Bu durum ne gibi netlik kazanır.

 13. Hakan dedi ki:

  Merhaba 10.05.2005 yılında çalıntı telefon almaktan önce hapis cezası aldım ve bu ceza para cezasına çarptırıldı ve ertelendi.adli sicil arşiv kaydım bulunmakta bunu sildirmem mümkün mü.baska bir cezam veya sicil kaydım olmadı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey, ilgili mahkemeden kesinleşmiş onaylı gerekçeli karar ve Cumhuriyet savcılığından veya yine mahkemenin dosyası içerisinden yerine getirme fişi suretini alarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne, adli sicil arşiv kaydının silinmesi dilekçenizi göndermenizi tavsiye ederiz, talebiniz uygun görülürse silinme işlemi gerçekleştirilecektir, talebinizin uygun görülmemesi halinde gerekçesi ve yapılması gerekenlerle ilgili tarafınıza bilgi verilecektir, böyle bir durumda verilecek cevaba göre işlem yapmanız en doğrusu olacaktır.

 14. TURAN dedi ki:

  MERHABA LAR 7.01.2011 TARİHİNDE YAŞIM 16 İKEN KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇUNDAN 6 AY KADAR TUTUKLU CEZAEVİNDE BULUNDUM 6 AY SNRA 5 YIL DENETİM İLE SERBEST KALDIM . ASLİYEDEN SABIKA KAYDI ALDIĞIM ZAMAN SABIKA KAYDI YOKTUR YAZIYOR AMA POLİS BAKTIĞI ZAMAN O ZMAN Kİ OLAYI GÖREBİLİYOR.ADLİ ARŞİV KAYDI MI NASIL SİLDİREBLİRİM VAR MI BÖYLE Bİ HAKKIM . ÜZERİNDE N 7 SENE GEÇMİŞ

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Turan bey, Adli sicil arşiv kaydınızı sildirebilmeniz için kesinleşme tarihinin üzerinden 30 yıl geçmesi gerekmekte ilgili mahkemeye memnu hakların iadesi talebinde bulunmanız halinde 15 yıl geçtikten sonra da adli sicil arşiv kaydını silinmesi için adli sicil istatistik genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz. Poliste görünen kayıtlarınız GBT kaydı olabilir, bunu sildirmek için ilgili mahkemeden onaylı kesinleşmiş karar örneğini ilgili polis birimine verebilirsiniz.

 15. halil dedi ki:

  MERHBALAR mehmet bey
  ben sene 2007 yılında tabanca yalakattım ve simdi onun yüzün den silah ruhsatı alamıyorum petrol istasyonu işletmecısıyım bunun için ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil bey, Silah Ruhsatı almanıza engel durumun ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz için net olarak bir yorum yapamıyoruz ancak bazı suçların işlenmesi ve hak yoksunlukları silah ruhsatının alınmasına engel teşkil edebiliyor, bu konuda Emniyet Müdürlüğünün ilgili biriminden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz, Adli Sicil Arşiv kaydınızın silinmesi için memnu haklarınızın iadesi için ilgili mahkemeye dilekçe ile başvurabilirsiniz, Memnu Hakların İadesi dilekçe örneğine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 16. Yasin dedi ki:

  Dilekçemi PTT ile Ankara’ya gönderdim sonucu nereden bakabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey, Adli Sicil Arşiv kaydının silinmesi talebi ile Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderilen dilekçeler ilgili kurum yetkilileri tarafından incelenerek şartları oluşanlar silinmekte varsa bir eksiklik talepte bulunanın dilekçesinde belirtilen adresine posta yolu ile bilgi verilmektedir.

 17. erdal dedi ki:

  merhaba mehmet bey 2010 yıldında uyusturucan 6yıl 3 ay ceza aldım bucezamı yattım 2014 yılında bıtırıp cıktım 22018 yılında ehliyetımı degıstırmek ıcın nufusta el koyuldu ehlıyetımı gerı almam ıcın ne yapmalıyım bana bu konuda nasıl yardımcı olursunuz nereye dılekce yazmam gerekıyo

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erdal bey, bazı suçlardan dolayı belli bir süre ehliyete el konulabiliyor, Öncelikli olarak dilekçenizi emniyet müdürlüğüne ilgili birime vermenizi, tarafınıza verilecek cevaba göre bir yol izlemenizi tavsiye ederiz.

 18. ayhan dedi ki:

  2015 aralık ayında sonuçlanan ve 200 gün hapis yani 4000 lira para cezasına çevrilmiş bir durumum oldu..resmi mercilere verilmek üzere çıkartılan sicil kaydında sicil kaydı yoktur fakat arşiv kaydı vardır yazmakta..hiç bir yerde sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.bu arşiv kaydının şu gün itibarıyla silinmesi mümkünmüdür sadece bunu öğrenmek istiyorum? TEŞEKKÜRLER

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayhan bey, Adli Sicil Arşiv kaydınızın silinmesi için öncelikli olarak ilgili mahkemeden alacağınız kesinleşmiş gerekçeli kararı dilekçenize ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne göndermenizi tavsiye ederiz, Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından bu konuda açıklayıcı bir yazı ile tarafınıza geri dönüş yapılacaktır, şartlarının oluşması halinde adli sicil arşiv kaydınız kaldırılacaktır. Ancak Adli sicil arşiv kaydının silinmesinin şartlarının oluşup oluşmadığı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde bu konuda yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 19. Eyüp dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey, ben 2008 yılında kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmaktan 1 yıl denetimli serbestlik cezası aldım ancak denetimi bozduğum için 1 yıl sonra hakkımda tekrar dava açıldı ve 2009 yılında 6000 TL para cezası aldım. Daha sonrasında avukatım kararı temyize gönderdi ve dosya Yargıtay’dan 2016 yılında geldi. Karar aynen onandı ve cezayı ödedim. İnfazın tamamlanması 24.04.2018. Bu koşullarda adli sicil kaydım silinir mi yoksa belli bir süre geçmesi gerekiyor mu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Eyüp bey, adli para cezalarının infaz edilmesi ile adli sicil kaydından silinmesine karar verilir, yine de bu konuda farklı uygulamalar da olabiliyor, ilgili ceza infaz edilmiş ise mahkemeden alacağınız kesinleşmiş gerekçeli karar ve yerine getirme fişini adli sicil kaydınız ile birlikte Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne göndererek adli sicil kaydınızın silinmesini dilekçe ile talep edebilirsiniz.

 20. Ali Dursun sak dedi ki:

  Merhabalar 2002yilinda sahte evrak tanzim etmekten 3ay hapis cezası aldim paraya çevrildi 2018de memnu hakların iadesi kararını aldım dilekçemi verdim ancak arsiv kaydım silinmedi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali Dursun bey, Arşiv kayıtlarının silinme şartları ile adli sicil kayıtlarının silinme şartları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu konuda en net cevabı Adli sicil istatistik müdürlüğünden edinebilirsiniz bu nedenle dilekçe ile başvurarak arşiv kaydının silinmesini talep edebilirsiniz, dilekçenize ilgili kesinleşmiş gerekçeli karar ile memnu hakların iadesi kararından tasdikli bir suret eklemeyi unutmayın, Adli Sicil İstatistik genel müdürlüğü bu konuda gerekli işlemi yapacak varsa eksik bir husus tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

 21. Ahmet dedi ki:

  merhabalar 2004 yılında hırsızlık suçuna karıştım 14 yaşındaydım aynı gün işlenmiş 4 adet ayrı dosyam var
  dosyaların hepsinin hükümleri hapis cezası para cezasına çevrilip erteleniyor sabıka kaydı aldığım zaman adli sicil ve arşiv kaydı yoktur yazıyor uyaptada çıkmıyor sadece çocuk mahkemesi arşivinde birde kihbide gözüküyor kihbide gözüktüğü için bu yıl kazandığım memuriyeti güvelik soruşturması yüzünden kaybettim kihbiye dilekçe yazıp kararları gönderdim ama bana gelen cevapta erteleme kararı oldğu için silemeyiz kesinleşmiş karar lazım diyorlar şimdi 14 yıl önceki mahkemenin ertelenmiş kararların kesinleşmiş sonucunu nasıl alabilirim Adli Sicil İstatistik genel müdürlüğü’ne dilekçe yazsam arşivden sildirebilirmiyim yada kihbiden sildirmek için nasıl bir belge almam lazım lütfen cevaplayın teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey öncelikle ilgili mahkemeye başvurarak kesinleşmiş gerekçeli karar ve yerine getirme fişinin tasdikli örneğini almanızz gerekli, bunları ve adli sicil arşiv kaydınızı dilekçenize ekleyerek silinmesi talebiyle Adli Sicil İstatistik genel müdürlüğüne gönderebilirsiniz, silinmezse bile ne gibi bir işlem yapmanız gerektiği ile ilgili tarafınıza bilgi verilecektir.

 22. mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam 2004 yılında : 000002004C0530360(99079956-04) 03.02.2003 CK:491/3 522/1 59/2;647SA 4;
  CK:94;647SA 6. SİLİFKE;SCM 155700000 AP.20/01/2004 2003/799-2004/28
  25/02/2004
  bu maddelere dayalı bir hırsızlık suçu işledim, özel iş için sabıka kaydı aldığımda hiç birşey çıkmıyor.Ama resmi bir kurum için sabıka kaydı aldığımda sabıka kaydı yoktur.Arşiv kaydı vardır çıkıyor. resmi kurumlardan yararlana bilmem için arşiv kaydını sildirmem gerekli olurmu ,bu arşiv kaydından nasıl kurtulurum bu zamana kadar aşağalanmış piskolojisiyle yaşadım bu durumdan kurtulmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, Adli Sicil İstatistik Genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak adli sicil arşiv kaydınızın silinmesini talep edebilirsiniz, dilekçenize adli sicil arşiv kaydınızı, kesinleşmiş gerekçeli karar ve yerine getirme dişinin bir örneğini ekleyin, talebiniz değerlendirilerek tarafınıza olumlu yada olumsuz bir cevap verilecektir, olumsuz bir cevap verildiğinde ne yapmanız gerektiği de açıkça belirtilecektir, bu aşamadan sonra ilgili mahkemeden memnu hakların iadesi talebinde bulunmanız ve yeniden adli sicil arşiv kaydının silinmesi talebinde bulunmanız gerekebilir.

 23. Emre dedi ki:

  merhabalar 2011 yılında nitelikli dolandırcılık sucundan 5 ay gibi bi ceza almıstım ama ıkı taraflı sulh olup sıkayetını gerı almıstı su anda e devlette sabıka kaydı ve arşiv kaydı bulunmuyor Devlet memuriyeti olmamda bı sıkıntı yaratırmı bu konu yüz kızartıcı suc oldugu icin olamayabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey, anladığım kadarıyla daha önce size nitelikli dolandırıcılık suçundan 5 ay hapis cezası verilmiş ancak uzlaşma nedeniyle davanın yeniden ele alınması bunun sonucunda düşme kararı verilmiş ise, dava açılmamış gibi sayılacaktır, adli sicil ve adli sicil arşiv kaydınızda görünmemesini ancak bu şekilde açıklayabiliyorum, adli sicil ve adli sicil arşiv kaydınızda bir şey görünmüyorsa memuriyetinize engel bir durum olmadığı kanaatindeyiz.

 24. abdulmuttalip turan dedi ki:

  merhabalar 2011 yılında uyuşturucu suçundan 6 yıl hapis cezası aldım 3te ikisini infaz ettim adli sicil kaydımı nasıl sildire bilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Abdulmuttalip bey, adli sicil kaydının nasıl silineceği ile ilgili sitemizde yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilir ayrıca sitemizde paylaştığımız örnek adli sicil kaydı silinmesi dilekçesini düzenleyerek talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 25. Hüseyin dedi ki:

  2013 de yüz kızartıcı suçtan hagb aldım hükmün açıklanıp geri bırakılması 5 sene hiç bir olaya karışmadım ve ceza almadım süre bitti 2014 askeri sınavlara girdim uzman olmayı hakettim arşiv güvenlik araştırmasında elendim olmadı. Şuan süre bitti sildirmem gerekiyormu arşiv araştırmasını be nasıl yappabilirim teşkkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Huseyin bey adli sicil arşiv kaydınızın olup olmadığını sizlerde e devletten öğrenebilirsiniz, verilecek kurumu kamu işbaşvurusu olarak seçmeniz halinde varsa arşiv kaydınız ortaya cikar, bulunduğunuz yerdeki adliye içeriside bulunanadli siçil sefliklerinden de alabilirsiniz. Görünen bir arşiv kaydınız varsa sildirebilirsiniz. Buna ilişkin ayrıntıları sitemizdeki ilgili makaleden edinebilirsiniz.

 26. Halil dedi ki:

  201 de telefonumdan bir bayana küfür edilmiş ihale bana kaldı 2240 tl adlı para cezası aldım öncesinde ve sonrasında hiçbir bir suçum yok arşivesi kaydimi sildirebilirmiyim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil bey, Adli para cezasının infazı yapılmışsa yani para cezasını ödemişseniz silinmesi için örnek dilekçelerimizden faydalanarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünden talepte bulunabilirsiniz.

 27. Alperen dedi ki:

  Hırsızlık mali bilerek almak kabullenmek ten sicilimize işlendi 2009 yılında sicilimize nasıl tezizw çıkarabiliriz teşekkür edwrim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alperen bey, ceza infaz edilmişse adli sicilinizden silinir ancak adli sicil arşiv kaydında görünmeye devam eder, arşiv kaydından silinmesi için 30 yıl geçmesi gerekiyor memnu hakların iadesi kararı varsa 15 yıl geçtikten sonra da silinebilir.

 28. Evren yakışan dedi ki:

  Merhaba 2012 kaçak sigara getirdim cezam kesildi cezamı ödedim ondan sonra bişey çıkmadı en son bi iş için baş vurdum adli sicil kaydı cıktı dilekçe falan yoladım şimdi diyorlar silinmesi için 10 sene brklemm gerekiyor ne yapmam gerekir işsiz kaldık

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Evren bey, kararı veren mahkemeden alacağınız gerekçeli karar ve kesinleşme şerhlerini ile birlikte Yerine getirme fişi ve adli sicil kaydının bir örneğini Adli Sicil Arşiv kaydının silinmesi dilekçesine ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne silinmesi talebiyle gönderebilirsiniz, tarafınıza olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılacaktır, yapılan geri dönüşe göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

 29. kemal töreli dedi ki:

  1988 yılına ait 22 tane dosyam adli sicil arşiv kaydımda görünüyor ve polis gbt sinde bunlar göründüğü için işimi olumsuz yönde etkiliyor adliyedeki arkadaşlar bir yazı çıkarıp bana verdiler bunu ankara istatistik bölümü diye biryere kargoladım arşi,v kaydım dosyalarım çok olduğu için silinmesi sorun olurmu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kemal bey, 30 yıllık süre dolmuş oldugundan silinebileceği kanaatindeyiz, çok olmasının bir önemi yik önemli olan silinme sartlarının oluşması.

Önceki yazıyı okuyun:
Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Nasıl Yapılır

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında görünen ilamlar da bireylerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016