Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe Örneği

A+
A-

Adli sicil ve arşiv kaydının silinmesi ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesi konulu yazımızda bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Adli Sicil ve Arşiv Kaydının silinmesine ilişkin olarak önemli konulara değinip Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında (sabıka kaydında) görünen ilamlar da kişilerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bireylerin, taksirli veya kasıtlı olarak geçmişte işledikleri suçlar nedeniyle adli sicil arşiv kayıtlarında görünen ilamlar özellikle iş başvuruları, ticari faaliyetler ve resmi kurumlara yapılan silah ruhsatı ve ehliyet gibi başvurularda olumsuz durumların oluşmasına neden olmaktadır. 

Adli Sicil ve Arşiv Kayıtlarının Silinmesi

5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun 12. Maddesinde adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinmesine ilişkin alarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Buna göre;

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi  Madde 12- 

(1) (Değişik: 5/4/2012-6290/2 md.) Arşiv bilgileri;

a) İlgilinin ölümü üzerine,

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,

c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

 (2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

 (3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

 (4) (Ek: 24/11/2016-6763/40 md.) Akıl hastalığı nedeniyle hükmedilen güvenlik tedbirlerine ilişkin kayıtlar, infazının tamamlanmasıyla tamamen silinir. 

Anayasanın 76. Maddesine Göre “Affa Uğramış Olsalar Bile” Silinemeyecek Adli Sicil Arşiv Kayıtları

Anayasanın 76.maddesine göre bazı özel kanunlarda sayılan ve niteliği itibari ile arşivden silinmesi mümkün olmayan suç ve mahkumiyetler “affa uğramış olsalar bile” adli sicil arşiv kaydının silinmesi mümkün değildir. Bu suçlara örnek olarak 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer aletler Hakkındaki Yasanın 7. Maddesi, 2839 Sayılı Milletvekilliği Seçim Kanununun 11. Maddesi, 657 Sayılı Devlet memurları Kanununun 48. Maddesi v.b. suçlar gösterilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Trafik Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi Başvuru Dilekçesi Örneği

Süresinin dolduğu halde adli sicil ve arşiv kaydında görünen ilamların silinmesi amacıyla Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne yazılacak bir dilekçe ile adli sicil ve arşiv kaydında görünen kayıtlarının silinmesi talep edilebilir. Yazılacak olan dilekçeye, adli sicil ve arşiv kaydında görünen mahkeme ilamının da ilgili mahkemeden kesinleşme şerhli olarak alınıp eklenmesi gerekmektedir. Aksi halde adli sicil ve arşiv kaydının silinmesine ilişkin süreç uzayacaktır.

Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesi Talep Dilekçesi

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi İstemi DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 86 YORUM
 1. Serkan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin korsan cd den dolayi mahkemeye ciktim ve bu sebepden dolayi para cezasi verdiler bu parayi odedim fakat sabikamda gozukmeye dewam ediyor arsivlenmis sekilde sabika kaydi yoktur diyor fakat bide sabika kaydi vardir diyor ne yapmaliyim..?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serkan bey,
   Adli sicil arşiv kaydının silinmesi için belli şartların oluşması gerekmektedir, normalde arşive alınma tarihinden 30 yıllık süre geçmeden adli sicil arşiv kaydı silinmez ancak memnu hakların iadesi halinde 15 yıl geçtikten sonra da adli sicil arşiv kaydı silinebilir. Siz yine de bu süreyi beklemeden adli sicil istatistik genel müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun sicil kaydınız silinmese bile yapılması gereken işlemler ile ilgili size ayrıntılı bilgi verilecektir.

 2. İrfan Çolak dedi ki:

  Arşiv kaydının silinmesi için bir ay önce adli sicil istatistik kurumuna dilekçe gönderdim gerekli koşullara sahibim Ben özgür netice alamadım bu ne kadar zaman sürer bilgi verirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrfan bey,
   Adli sicil istatistik genel müdürlüğü tarafından verilen cevaplar iş yoğunluğu nedeniyle 1-2 ayı bulabiliyor, bu konuda telefonla bilgi almaya çalışabilirsiniz, ayrıca bizzat yapılan başvurular aynı gün de sonuçlanabiliyor.

  2. Hamza dedi ki:

   Hocam merhaba 2013 de basit yaralamadan 7 ay yattım 5 yıl ceza aldım tahliye oldum. Temyize gönderdim ama 5 yılı onadı ve tekrar girdim ceza evine 1 hafta yatıp denetimli serbest kaldım. 2 yılda denetim gördüm bitirdim. Benim sabıka kaydım silinir mi?

 3. Hamza dedi ki:

  Hocam merhaba 2013 de basit yaralamadan 7 ay yattım 5 yıl ceza aldım tahliye oldum. Temyize gönderdim ama 5 yılı onadı ve tekrar girdim ceza evine 1 hafta yatıp denetimli serbest kaldım. 2 yılda denetim gördüm bitirdim. Benim sabıka kaydım silinir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hamza bey,
   Adli sicil kaydının silinebilmesi için öncelikle infazın tamamlanmış olması ve bihakkın tahliye tarihinin dolmuş olması gerekmektedir, böyle bir durumda adli sicil istatistik genel müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yaparak silinmesini talep edebilirsiniz, adli sicil kaydı arşive alınabilir, şartların uygun olmaması halinde yazılı olarak tarafınıza geri dönüş yapılacaktır, gelen cevap yazısına göre hareket edebilirsiniz. Normalde kesinleşme tarihinden sonra 5 yıl geçmiş olması esas alınmaktadır.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Para Cezasını Taksitlendirme Dilekçe Örneği

Yargı sistemimizde, hapis cezası ile birlikte veya hapis cezasından ayrı olarak Adli Para Cezası da uygulanabilmektedir. Verilen adli para cezalarının...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016