Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe Örneği

Adli sicil ve arşiv kaydının silinmesi ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesi konulu yazımızda bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Adli Sicil ve Arşiv Kaydının silinmesine ilişkin olarak önemli konulara değinip Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında (sabıka kaydında) görünen ilamlar da kişilerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bireylerin, taksirli veya kasıtlı olarak geçmişte işledikleri suçlar nedeniyle adli sicil arşiv kayıtlarında görünen ilamlar özellikle iş başvuruları, ticari faaliyetler ve resmi kurumlara yapılan silah ruhsatı ve ehliyet gibi başvurularda olumsuz durumların oluşmasına neden olmaktadır. 

Adli Sicil ve Arşiv Kayıtlarının Silinmesi

5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun 12. Maddesinde adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinmesine ilişkin alarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Buna göre;

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi  Madde 12- 

(1) (Değişik: 5/4/2012-6290/2 md.) Arşiv bilgileri;

a) İlgilinin ölümü üzerine,

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,

c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

 (2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İzgaz (İzmit Gaz) Dilekçe Örneği (Abonelik Fatura İşlemleri)

 (3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

 (4) (Ek: 24/11/2016-6763/40 md.) Akıl hastalığı nedeniyle hükmedilen güvenlik tedbirlerine ilişkin kayıtlar, infazının tamamlanmasıyla tamamen silinir. 

Anayasanın 76. Maddesine Göre “Affa Uğramış Olsalar Bile” Silinemeyecek Adli Sicil Arşiv Kayıtları

Anayasanın 76.maddesine göre bazı özel kanunlarda sayılan ve niteliği itibari ile arşivden silinmesi mümkün olmayan suç ve mahkumiyetler “affa uğramış olsalar bile” adli sicil arşiv kaydının silinmesi mümkün değildir. Bu suçlara örnek olarak 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer aletler Hakkındaki Yasanın 7. Maddesi, 2839 Sayılı Milletvekilliği Seçim Kanununun 11. Maddesi, 657 Sayılı Devlet memurları Kanununun 48. Maddesi v.b. suçlar gösterilebilir.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi Başvuru Dilekçesi Örneği

Süresinin dolduğu halde adli sicil ve arşiv kaydında görünen ilamların silinmesi amacıyla Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne yazılacak bir dilekçe ile adli sicil ve arşiv kaydında görünen kayıtlarının silinmesi talep edilebilir. Yazılacak olan dilekçeye, adli sicil ve arşiv kaydında görünen mahkeme ilamının da ilgili mahkemeden kesinleşme şerhli olarak alınıp eklenmesi gerekmektedir. Aksi halde adli sicil ve arşiv kaydının silinmesine ilişkin süreç uzayacaktır.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 71 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  merhabalar 2004 yılında hırsızlık suçuna karıştım 14 yaşındaydım aynı gün işlenmiş 4 adet ayrı dosyam var
  dosyaların hepsinin hükümleri hapis cezası para cezasına çevrilip erteleniyor sabıka kaydı aldığım zaman adli sicil ve arşiv kaydı yoktur yazıyor uyaptada çıkmıyor sadece çocuk mahkemesi arşivinde birde kihbide gözüküyor kihbide gözüktüğü için bu yıl kazandığım memuriyeti güvelik soruşturması yüzünden kaybettim kihbiye dilekçe yazıp kararları gönderdim ama bana gelen cevapta erteleme kararı oldğu için silemeyiz kesinleşmiş karar lazım diyorlar şimdi 14 yıl önceki mahkemenin ertelenmiş kararların kesinleşmiş sonucunu nasıl alabilirim Adli Sicil İstatistik genel müdürlüğü’ne dilekçe yazsam arşivden sildirebilirmiyim yada kihbiden sildirmek için nasıl bir belge almam lazım lütfen cevaplayın teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey öncelikle ilgili mahkemeye başvurarak kesinleşmiş gerekçeli karar ve yerine getirme fişinin tasdikli örneğini almanızz gerekli, bunları ve adli sicil arşiv kaydınızı dilekçenize ekleyerek silinmesi talebiyle Adli Sicil İstatistik genel müdürlüğüne gönderebilirsiniz, silinmezse bile ne gibi bir işlem yapmanız gerektiği ile ilgili tarafınıza bilgi verilecektir.

 2. mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam 2004 yılında : 000002004C0530360(99079956-04) 03.02.2003 CK:491/3 522/1 59/2;647SA 4;
  CK:94;647SA 6. SİLİFKE;SCM 155700000 AP.20/01/2004 2003/799-2004/28
  25/02/2004
  bu maddelere dayalı bir hırsızlık suçu işledim, özel iş için sabıka kaydı aldığımda hiç birşey çıkmıyor.Ama resmi bir kurum için sabıka kaydı aldığımda sabıka kaydı yoktur.Arşiv kaydı vardır çıkıyor. resmi kurumlardan yararlana bilmem için arşiv kaydını sildirmem gerekli olurmu ,bu arşiv kaydından nasıl kurtulurum bu zamana kadar aşağalanmış piskolojisiyle yaşadım bu durumdan kurtulmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, Adli Sicil İstatistik Genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak adli sicil arşiv kaydınızın silinmesini talep edebilirsiniz, dilekçenize adli sicil arşiv kaydınızı, kesinleşmiş gerekçeli karar ve yerine getirme dişinin bir örneğini ekleyin, talebiniz değerlendirilerek tarafınıza olumlu yada olumsuz bir cevap verilecektir, olumsuz bir cevap verildiğinde ne yapmanız gerektiği de açıkça belirtilecektir, bu aşamadan sonra ilgili mahkemeden memnu hakların iadesi talebinde bulunmanız ve yeniden adli sicil arşiv kaydının silinmesi talebinde bulunmanız gerekebilir.

 3. Emre dedi ki:

  merhabalar 2011 yılında nitelikli dolandırcılık sucundan 5 ay gibi bi ceza almıstım ama ıkı taraflı sulh olup sıkayetını gerı almıstı su anda e devlette sabıka kaydı ve arşiv kaydı bulunmuyor Devlet memuriyeti olmamda bı sıkıntı yaratırmı bu konu yüz kızartıcı suc oldugu icin olamayabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emre bey, anladığım kadarıyla daha önce size nitelikli dolandırıcılık suçundan 5 ay hapis cezası verilmiş ancak uzlaşma nedeniyle davanın yeniden ele alınması bunun sonucunda düşme kararı verilmiş ise, dava açılmamış gibi sayılacaktır, adli sicil ve adli sicil arşiv kaydınızda görünmemesini ancak bu şekilde açıklayabiliyorum, adli sicil ve adli sicil arşiv kaydınızda bir şey görünmüyorsa memuriyetinize engel bir durum olmadığı kanaatindeyiz.

 4. abdulmuttalip turan dedi ki:

  merhabalar 2011 yılında uyuşturucu suçundan 6 yıl hapis cezası aldım 3te ikisini infaz ettim adli sicil kaydımı nasıl sildire bilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Abdulmuttalip bey, adli sicil kaydının nasıl silineceği ile ilgili sitemizde yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilir ayrıca sitemizde paylaştığımız örnek adli sicil kaydı silinmesi dilekçesini düzenleyerek talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.

 5. Hüseyin dedi ki:

  2013 de yüz kızartıcı suçtan hagb aldım hükmün açıklanıp geri bırakılması 5 sene hiç bir olaya karışmadım ve ceza almadım süre bitti 2014 askeri sınavlara girdim uzman olmayı hakettim arşiv güvenlik araştırmasında elendim olmadı. Şuan süre bitti sildirmem gerekiyormu arşiv araştırmasını be nasıl yappabilirim teşkkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Huseyin bey adli sicil arşiv kaydınızın olup olmadığını sizlerde e devletten öğrenebilirsiniz, verilecek kurumu kamu işbaşvurusu olarak seçmeniz halinde varsa arşiv kaydınız ortaya cikar, bulunduğunuz yerdeki adliye içeriside bulunanadli siçil sefliklerinden de alabilirsiniz. Görünen bir arşiv kaydınız varsa sildirebilirsiniz. Buna ilişkin ayrıntıları sitemizdeki ilgili makaleden edinebilirsiniz.

 6. Halil dedi ki:

  201 de telefonumdan bir bayana küfür edilmiş ihale bana kaldı 2240 tl adlı para cezası aldım öncesinde ve sonrasında hiçbir bir suçum yok arşivesi kaydimi sildirebilirmiyim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil bey, Adli para cezasının infazı yapılmışsa yani para cezasını ödemişseniz silinmesi için örnek dilekçelerimizden faydalanarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünden talepte bulunabilirsiniz.

 7. Alperen dedi ki:

  Hırsızlık mali bilerek almak kabullenmek ten sicilimize işlendi 2009 yılında sicilimize nasıl tezizw çıkarabiliriz teşekkür edwrim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alperen bey, ceza infaz edilmişse adli sicilinizden silinir ancak adli sicil arşiv kaydında görünmeye devam eder, arşiv kaydından silinmesi için 30 yıl geçmesi gerekiyor memnu hakların iadesi kararı varsa 15 yıl geçtikten sonra da silinebilir.

 8. Evren yakışan dedi ki:

  Merhaba 2012 kaçak sigara getirdim cezam kesildi cezamı ödedim ondan sonra bişey çıkmadı en son bi iş için baş vurdum adli sicil kaydı cıktı dilekçe falan yoladım şimdi diyorlar silinmesi için 10 sene brklemm gerekiyor ne yapmam gerekir işsiz kaldık

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Evren bey, kararı veren mahkemeden alacağınız gerekçeli karar ve kesinleşme şerhlerini ile birlikte Yerine getirme fişi ve adli sicil kaydının bir örneğini Adli Sicil Arşiv kaydının silinmesi dilekçesine ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne silinmesi talebiyle gönderebilirsiniz, tarafınıza olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılacaktır, yapılan geri dönüşe göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

 9. kemal töreli dedi ki:

  1988 yılına ait 22 tane dosyam adli sicil arşiv kaydımda görünüyor ve polis gbt sinde bunlar göründüğü için işimi olumsuz yönde etkiliyor adliyedeki arkadaşlar bir yazı çıkarıp bana verdiler bunu ankara istatistik bölümü diye biryere kargoladım arşi,v kaydım dosyalarım çok olduğu için silinmesi sorun olurmu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kemal bey, 30 yıllık süre dolmuş oldugundan silinebileceği kanaatindeyiz, çok olmasının bir önemi yik önemli olan silinme sartlarının oluşması.

 10. mustafa dedi ki:

  merhaba mehmet bey 2009 yılında alkollü kaza yaptım 2013 alkollü yakalandım ikinciye adli sicil değilde arşivde kaydım cıkıyor nasıl sildirebilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, Adli sicil arşiv kaydının silinme koşulları var, bu nedenle öncelikli olarak bu koşulların oluşup oluşmadığını değerlendirmeniz gerekli. Hakkınızda adli para cezası hükmü verilmişse bunun adli sicil arşiv kaydınızdan silinmesi talebinde bulunabilirsiniz, ancak hakkınızda hapis hükmü verilmiş ise bunun arşiv kaydından silinmesi için 30 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmekte, Memnu hakların iadesi kararı ile bu süre 15 yıla indirilebilir. Yine de Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne hitaben yazacağınız dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz, tarafınıza olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılacaktır, buna göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 11. Kadir dedi ki:

  Mrb hocam 2002 yılında bir suçtan ceza evine girdim ozaman yaşım 16 idi 2004 yılında tahliye oldum üstünden 15 yıl geçti silahlı güvenlik sertifikası almak istiyorum bana engel olurmu yada arşiv kaydım silinmismidir görebilir miyim teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kadir bey, Adli sicil arşiv kaydınızın silinebilmesi için öncelikli olarak cezayı veren ilgili mahkemeye Memnu Hakların İadesi talebi ile başvuru yapmanızı buradan alacağınız ek kararı da adli sicil arşiv kaydınızla birlikte Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne göndererek arşiv kaydının silinmesi talebinde bulunmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz direkt olarak da Adli Sicil İstatistik Genel müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz olumlu veya olumsuz tarafınıza geri dönüş yapılacaktır, gelen cevabın olumsuz olması halinde Memnu hakların iadesi ile ilgili başvuru yaparak tekrar aldığınız kararla yeniden başvuru da yapabilirsiniz.

 12. Hakan değirmenci dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey 2010yılında 1tane uyusturucu hap yüzünden mahkemeye çıkmadan denetimli serbestlik kağıdı geldi ve hepsini temiz verdim başka herhangi bi dosyam yok imam olmaya çalışıyorum ama arşiv kaydım gözüküyor nasıl sildirebilirim yardımcı olursanız dua ederim hocam saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan bey, öncelikle sitemizde bulunan adli sicil arşiv kaydının silinmesi dilekçe örneğinden faydalanarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne dilekçenizi gönderebilirsiniz, tarafınıza olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır, olumsuz dönüş yapılması halinde ne yapmanız gerektiği ile ilgili açıklamada yapılacaktır, gelecek olan cevaba göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Normal şartlarda 30 yıl memnu hakların iadesi kararı alınması halinde ise 15 yıl sonra adli sicil arşiv kaydı silinmektedir. Ancak bu durum hapis cezalarını kapsamaktadır.

 13. Gülcan dedi ki:

  Merhaba 2004 yılında 8 ay ceza aldim 2004 12 ci ayında tahliye oldum arşiv kaydim var görünüyor ne yapmalıýı rica ettem bana biyol gösterin.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülcan hanım, adli sicil arşiv kaydının silinmesi için dilekçe yazarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderebilirsiniz, Ancak adli sicil arşiv kaydının silinme koşulu 30 yıl içerisinde dolmaktadır, ceza veren ilgili mahkemenin memnu hakları iade etmesi halinde 15 yıl içerisinde de Adli Sicil Arşiv Kaydı silinebilir. Memnu Hakların İadesi Dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz

 14. MEMET KIZIL dedi ki:

  MERHABALAR. BEN 2007 YILINDA SİGORTA ACENTELİĞİ İLE UĞRAŞMAKTAYDIM. İŞLERİM İYİ GİTMEYİNCE SİGORTA ŞİRKETİNE BORCUNU ÖDEYEMEDIM. BENI MAHKEMEYE VERDİ. MAHKEMEDE 2010 YILINDA 10 AY HAPİS 1 YIL DENETİM VERDİ.ONUDA 6.080.00 TL PARA CEZASINA ÇEVİRDİ. ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDIM NE ZAMAN SİLİNİR.
  BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Memet bey, kesinleşme tarihinden 5 yıl geçtikten sonra adli sicil kaydınız silinir ve arşiv kaydı olarak görünmeye devam eder. Arşiv kaydının kendiliğinden silinme süresi 30 yıldır, memnu hakların iade edilmesi halinde 15 yıl içerisinde arşiv kaydı silinebilir. Tarafınıza verilen ceza hapis cezasından çevrilme olduğu için bu süreyi beklemeniz gerektiği kanaatindeyiz ancak dilerseniz yine de adli sicil arşiv kaydının silinmesi talebiyle başvuru yapabilirsiniz.

 15. Kasım-2007 dedi ki:

  Ben 1997 de 5 dosyadan yargılansın ve cezamı infaz ettim ben bu arşiv kaydını nasıl doldurabilirim ve silinirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kasım bey,
   İlgili mahkemelerden kesinleşmiş gerekçeli karar alarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne dilekçe ile başvurun şartlar oluşmuşsa adli sicil kaydı silinecektir, aksi halde tarafınıza bilgi verilecektir.

 16. abdullah dedi ki:

  merhabalar
  YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI VARDIR.
  1 C: G07202003C0008518(07221729-03) 08.11.2001 CK:491/3 522 59;647SA 4 5 6.
  KAHRAMANMARAŞ;1.SCM 1423656000 AP.22/05/2002 2002/70-560 13/06/2002
  2002 yılında yüz kızartıcı suç sebebiyle 22 gün cezaevinde yattım.daha sonra serbest bırakıldım. okudugum makalelere göre 15 yılı geçmiş durumdayım.adli sicil arşiv kaydım bulunmaktadır.Yöneticisi oldugum yapım şirketi adana genelinde film çekimi yapacaktır.yetkili olarak benim valilige başvuru yapmam gerek. resmi kurum olduğu için red cevabı kacınılmaz oldacağını düşünüyorum.adli sicil arşiv kaydımın silinmesi için bir engel varmıdır? en ivedi bir şekilde ne yapmam gerekiyor. degerli önerileriniz için şimdiden teşekkürler ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Abdullah bey,
   İlgili mahkemeye dilekçe ile başvurarak memnu hakların iadesini talep edebilirsiniz, ilgili mahkemenin vereceği kararı ve hakkınızda verilen gerekçeli karar ve kesinleşme şerhlerini de ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne adli sicil arşiv kaydının silinmesi talebiyle başvurabilirsiniz.
   Memnu hakların iadesi ve adli sicil arşiv kaydının silinmesi ile ilgili sitemizde bulunan makalelerden ve dilekçe örneklerinden faydalanabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Nasıl Yapılır

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında görünen ilamlar da bireylerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016