Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Nasıl Yapılır

A+
A-

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında görünen ilamlar da bireylerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Kişilerin, taksirli veya kasıtlı olarak geçmişte işledikleri suçlar nedeniyle adli sicil arşiv kayıtlarında görünen ilamlar özellikle iş başvuruları, ticari faaliyetler ve resmi kurumlara yapılan silah ruhsatı ve ehliyet gibi başvurularda olumsuz durumların oluşmasına neden olmaktadır.

Adli Sicil Kaydının silinmesine ilişkin olarak daha önce yazmış olduğumuz Adli Sicil Kaydının Silinmesi konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda da adli sicil arşiv kaydı silinmesi nasıl yapılır, adli sicil arşiv kaydının silinmesi için gerekli koşullar ve adli sicil arşiv kaydı silme başvuru dilekçesi ile ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Adli Sicil Kaydı Nedir

Kişiler hakkında kesinleşmiş mahkeme kararına dayanılarak verilen ceza ve güvenlik tedbirlerinin belli bir kayıt altına alınması işlemine “adli sicil” denilmektedir. Adli sicil kayıtları vatandaşlar tarafından daha çok “sabıka kaydı” olarak adlandırılmaktadır. Adli sicil kaydında görünen ilamları suç kaydı olarak da tarif edebiliriz.

Mahkemeler tarafından kişiler hakkında verilen bütün kesinleşmiş kararlar adli sicil kaydı olarak görünmez. Mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş kararların adli sicil kaydında görünebilmesi için ceza ve güvenlik tedbirinin uygulanmış olması gerekmektedir. Örneğin, Düşme, Beraat veya Karar Verilmesine Yer Olmadığına vb. gibi kararlar herhangi bir ceza veya güvenlik tedbiri olmadığından adli sicil kaydında yer almaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emeklilik Şartları ve Emeklilik Yaş Hesaplama

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) Kararları Adli Sicil Kaydında Görünür mü

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) kararları teknik olarak mahkumiyet hükmü olarak kabul edilmemektedir. Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) kararları mahkumiyet hükmü olarak kabul edilmediği için adli sicil kaydına işlenmez. Her ne kadar kişilerin alacakları adli sicil kayıtlarında görünmeseler ile ayrı bir kayıt sistemine tabi tutularak kaydedilirler ve Cumhuriyet Savcılıkları ve Mahkemelerin almış oldukları adli sicil kayıtlarında görünmektedirler.

Adli Sicil Kaydının Silinmesi Nasıl Olur

Adli Sicil Arşiv Kaydı Nasıl Silinir

Adli Sicil ve Arşiv Kayıtlarının Silinmesi

5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun 12. Maddesinde adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinmesine ilişkin alarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Buna göre;

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi  Madde 12- 

(1) (Değişik: 5/4/2012-6290/2 md.) Arşiv bilgileri;

a) İlgilinin ölümü üzerine,

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,

c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

 (2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

 (3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

 (4) (Ek: 24/11/2016-6763/40 md.) Akıl hastalığı nedeniyle hükmedilen güvenlik tedbirlerine ilişkin kayıtlar, infazının tamamlanmasıyla tamamen silinir. 

Anayasanın 76. Maddesine Göre “Affa Uğramış Olsalar Bile” Silinemeyecek Adli Sicil Arşiv Kayıtları

Anayasanın 76.maddesine göre bazı özel kanunlarda sayılan ve niteliği itibari ile arşivden silinmesi mümkün olmayan suç ve mahkumiyetler “affa uğramış olsalar bile” adli sicil arşiv kaydının silinmesi mümkün değildir. Bu suçlara örnek olarak 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer aletler Hakkındaki Yasanın 7. Maddesi, 2839 Sayılı Milletvekilliği Seçim Kanununun 11. Maddesi, 657 Sayılı Devlet memurları Kanununun 48. Maddesi v.b. suçlar gösterilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 105.Madde : Cinsel Taciz Suçu İle İlgili Detaylar

Adli Sicil Arşiv Kaydı Nasıl ve Ne Zaman Silinir

5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun da adli sicil arşiv kaydının nasıl ve ne zaman silineceği açıkça belirtilmiştir. Adli sicil arşiv kaydının silinmesine ilişkin tereddütlerin oluşması halinde Yargıtay içtihatlarından faydalanma yoluna gidilmektedir. Genel olarak adli sicil arşiv kaydının silinmesi maddeler 5325 Sayılı Adli Sicil Yasasının 12. Maddesinde yer almaktadır.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi Başvuru Dilekçesi

Adli sicil ve arşiv kaydının süresi halinde silinmemesi halinde, Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne yazılacak bir dilekçe ile adli sicil ve arşiv kaydında görünen kayıtlarının silinmesi talep edilebilir. Talep dilekçesine adli sicil ve arşiv kaydında görünen kesinleşmiş mahkeme ilamları eklenerek gönderilmelidir. Aksi halde adli sicil arşiv kaydının silinmesine ilişkin süreç uzayacaktır. Adli sicil ve arşiv kaydının silinmesine ilişkin başvurularda kullanılmak amacıyla, sitemizde hazırlanmış örnek dilekçeler üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uygun uyarlayabilirsiniz. Adli Sicil ve Arşiv Kaydının Silinmesi Dilekçesi Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 37 YORUM
 1. yasin tekel dedi ki:

  tck 491/3 adli sicil arşiv kaydı 657/48. maddesini de kapsıyor fakat internette yargıtay kararına rastladım 491/3 arşiv kaydının silinmesi için kararı veren mahkemeye karar tebliğ edilmesine diye karar metni var.demem o ki 491/3 arşiv kaydı ertelemenin bitimini takip eden 15 yıl sonunda siliniyor mu silinmiyor mu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey, ilgili mahkemeden kesinleşmiş onaylı gerekçeli karar ve yerine getirme fişini alarak adli sicil arşiv kaydının silinmesi talepli dilekçenize ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne göndermenizi tavsiye ederiz, talebiniz uygun görülürse silinme işlemi gerçekleştirilecektir, talebinizin uygun görülmemesi halinde gerekçesi ve yapılması gerekenlerle ilgili tarafınıza bilgi verilecektir, böyle bir durumda verilecek cevaba göre işlem yapmanız en doğrusu olacaktır.

  2. Tuncay dedi ki:

   Slm ben 2009 yılında çalıntı mali almaktan arşiv kaydım var bu arşiv kaydım nasılsilinebilir teşekür ederim

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuncay bey,
   Adli asicil Arşiv kaydının silinebilmesi için gerekli şartların oluşması lazım, verilen ceza hapis cezası ise bunun arşiv kaydından silinmesi için 30 yıllık surenin geçmesi memnu hakların iadesi kararının alınması halinde ise 15 yıllıkbsurenin geçmesi gerekiyir , siz yine de silinmesi için Adli Sicil Genel Müdürlüğüne başvurabilirsiniz olumlu ya da olumsuz tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili ayrintilara makalemizden ulaşabilirsiniz.

  4. adem dedi ki:

   Merhabalar. Ben 2012 yılında basit yaralamadan para cezasına çarptırıldım. Sabıka kaydım beş sene sonra silindi fakat arşiv kaydım duruyor sizce sildirmem için dilekçe yazsam silerler mi ?

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey,
   Sadece.para cezası verildiyse ve siz bu parayı yatırdıysanız makalemiz içerisinde belirttiğimiz şekilde adli sicil arşiv kaydı silinmesi talep dilekçesini yazarak Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderebilirsiniz. Tarafınıza olumlu yada olumsuz bilgi verilecektir, dilekçenize onaylı kesinleşmiş gerekçeli karar ve yerine getirme fişini eklemeyi unutmayın.

 2. Cüneyt kara dedi ki:

  Merhaba İyi günler benim adli sicil kaydım silindi yazdım dilekçeyle ama arşiv kaydım silinmedi Silinmesi için 15 yıl Geçmesi gerekiyor muş ben devlet memuru olarak atandım fakat arşiv kaydının olduğu İçin atanmam iptal edildi cezayı aldığım mahkemeye dilekçe yazarsam mağduriyetimin giderilmesi için arşiv kaydının silinmesi ne istesem arşiv kaydım silinebilir mi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cüneyt bey, ilgili mahkemeye memnu hakların iadesi talebinde bulunabilirsiniz, memnu hakların iadesine karar verilmesi halinde verilen kararı Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne göndererek arşiv kaydının silinmesi talebinde bulunabilirsiniz, silinme koşullarının bulunmaması halinde tarafınıza bilgi verilecektir, Memnu hakların iadesi dilekçe örneğine sitemizden ulaşabilişiniz.

  2. Bekir dedi ki:

   Cuneyt bey arsiv kaydinizin olusmasina neden olan suç neydi , hagb miydi yksa cezaniz varmiydi . Bide bolumunuz nedir cevap verirseniz cok sevinirim benimde boyle bi sorunum var

 3. okan yıldırım dedi ki:

  merhabalar 10.08.2015 yılında asliye ceza mahkemesi tarafından basit yaralama suçuyla 06.06.2016 yılında 120 gün hapis cezasının adli para cezasına cevrilmesiyle ve bu miktarı da 03.05.2017 de tamamen ödedim. şuan devlet memurluğuna atandım ve adli sicil arşiv kaydımda bu hüküm gözükmekte. bunu sildirebilmem mümkün mü acaba?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Okan bey, hapis cezasından çevrildiği için normal prosedür uygulanacak ancak yine de adli sicil arsiv kaydı silinmesi talepli dilekçenizi yazarak Adli sicil istatistik genel müdürlüğüne başvurabilirsiniz, olumlu ya da olumsuz tarafınıza geri dönüş yapılacaktır, makalemizde belirttiğimiz hususlara dikkat ederek talepte bulunun.

  2. Okan dedi ki:

   Peki bu durum benim atandığım sözleşmeli öğretmenlik için sorun oluşturur mu?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Okan bey, Adli Sicil Kaydınızdan silinmesi için belli şartların gerçekleşmiş olması gerekmekte, verilen cezanın miktarı itibariyle engel teşkil etmediği kanaatindeyiz.

 4. selçuk eren dedi ki:

  hocam benim ceza tarihim 2002 bir yıl ceza aldım ruhsatsız tabanca taşımak ve hafif yaralama suçlarından para cezası bitti 2003’de,hakların alınması diye bir karar yok bende sadece para cezası var,daha önce adli sicil kaydımı sildirmiştim şimdi arşiv kaydımı sildirmek için tekrardan mahkeme kararını,yerine getirme fişini,ödenen ceza makbuzlarını,nüfus cüzdan fotokopisini ve görünen arşiv kayıtlarını istatistik genel müdürlüğüne yolladım adresi değişmiş Devlet Mahallesi, Vekaletler Cd., 06420 Çankaya/Ankara adresine yolladım,hocam silinirmi sizce bu arşiv kaydım ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selçuk bey, Şartların oluşup oluşmadığı yönünde gerekli incelemeyi Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü yapacaktır, silinme şartları oluşuyorsa buna göre işlem yapılarak tarafınıza bilgi verilir, şayet adli sicil arşiv kaydınızın silinme şartları oluşmuyorsa yine tarafınıza bu konuda açıklama yapılarak bilgi verilecektir.

 5. Ahmet dedi ki:

  C: 001202006C0142645(01230238-06) 00.00.2001 765SA CK:342/1 347/1;647SA 4/1 6. ANKARA;10.AĞM 91,00 P.20/06/2003 2002/352-2003/190 07/03/2006
  Bu şekilde sonuçlanan davam vardı. Suçu işlediğim kanıtlanamamış ancak hakkımda böyle bir ceza çıkmıştı. Ceza yatmadım ancak para cezası verildi ve hatırlamadığım bir tarihte yatırdım. Hala Arşiv kaydımda gözüküyor. Bu konuda ne yapabilirim? Sildirmen mümkün mü?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Sonuçta Ankara 10 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkınızda para cezası verilmiş, para cezalarının infazının tamamlanmış olması halinde adli sicil kaydının silinmesi yönünden talepte bulunabilirsiniz. Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne hitaben yazacağınız arşiv kaydının silinmesi dilekçesine, adli sicil kaydınızı, ilgili mahkemenin kesinleşme şerhli gerekçeli kararını ve yerine getirme fişini ekleyerek talepte bulunabilirsiniz, adli sicil kaydınızın silinmemesi halinde yapmanız gereken işlemlerle ilgili tarafınıza ayrıntılı bilgi verilecektir, Adli sicil arşiv kaydının silinmesine yönelik sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanabilirsiniz.

 6. Serhat dedi ki:

  Merhaba benim 2010 yılında hakkımda açılan bir yaralama tehdit etme gibi bir dava vardı ve ben o zaman 15 yaşında idim ağır ceza mahkemesine 3 defa ayrı zamanda ifade vermeye gittim ve bidaha çağırmadilar beni ve şimdi çalışmakta olduğum yerde sicil kaydın bozuk diye işten çıkış verdiler adlı sicil müdürlüğü ve emniyet müdürlüğüne gittim arşivlerde herhangi bir sicilin bulunmamaktadir dediler ben bunu nasıl öğrenebilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serhat bey,
   Hakkınızdaki dava hangi ağır ceza mahkemesinde görüldü ise buraya başvurarak neticesi hakkında bilgi edinebilirsiniz, adli sicil kaydında görünmeyen bir kayıt için silinme talebinde de bulunulamaz, bu konuda size ayrıntılı bilgiyi ilgili mahkeme verecektir. Başka bir ilde bulunuyorsanız nöbetçi mahkeme aracılığıyla dilekçe ile de ilgili mahkemeye başvurabilirsiniz.

 7. Yavuz dedi ki:

  Mrb ben 2015 yılında çok ufak bı trafik kazasi geçirdim şikayetçi olundu hakim 5 ay erteleme verdi ve mahkeme masraflarıni bana yükleyip karar verdi sicilden sildirdim silmenin hiç bir anlamı olmadı arşiv de görünüyor ise giremiyorum şirketler resmi kurum için istiyor sicil kaydını .benim arşivden de silerlermi dilekçe versem?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yavuz bey,
   Adli sicil arşiv kaydının silinmesi için belli şatların oluşması gereklidir, arşive alındıktan 30 yıl geçtikten sonra kendiliğinden kaldırılır ancak ilgili mahkemeden memnu hakların iadesi kararı alınırsa 15 yıl geçtikten sonra da silinebilir. Bu konuda Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz, tarafınıza (dilekçede belirttiğiniz adrese) bu konuda ayrıntılı bilgi verilecektir.

 8. Mahmut dedi ki:

  Merhabalar ben sigara kaçakçılığından 2 yıl 6 ay 5 gün hapis cezası verildi bana 5gun para cezasına çevrildi ben açık ceza evinde bir hafta kaldım ve çıktım geri kalan cezami 1 yıl 2ay denetimli serbestlikle cezami çektim ve 2019 un 9.uncu ayın 25 inde denetimim bitti adli sicil kaydimda özel işlerde sabıka kaydı aldığım Zaman cezam görünmüyor fakat resmi işlerde sabıka kaydı çıkıyor ve ben daha önce özel güvenlik kimlik kartim vardı yenileme yapmak için emniyet cezam olduğu için bana kimlik kartimi vermiyor ben bu cezami arşiv kaydın da silmek için ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olmanızı istiyorum dosyam 1015 ten önceydi tekrar kimlik kartimi almak istiyorum bu magduriyetimi nasıl gideririm arşiv kaydını nasıl silerim nereye basvurmam gerekiyor lütfen bana yol gösterin resmi işlerden çalışamıyorum tşk ler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahmut bey,
   Hem Adli Sicil Kaydının hem de adli sicil arşiv kaydının silinebilmesi için gerekli koşulların oluşması gerekmektedir, kesinleşmiş cezalarda adli sicil kaydı 5 yıl içerisinde arşive alınmaktadır, arşiv kaydından silinebilmesi için cezanın arşive alındığı tarihten itibaren 30 yıllık sürenin geçmesi gerekmektedir, bu süre memnu hakların iadesi halinde 15 yıl olabilir. Siz yine de ilgili mahkemeden kesinleşmiş gerekçeli karar, yerine getirme fişi alarak, adli sicil kaydınız ile birlikte yazmış olacağınız dilekçenize ekleyip adli sicil istatistik genel müdürlüğüne gönderebilirsiniz.

 9. selim t. dedi ki:

  merhaba
  ben 2002 yılında hırsızlık sucu işledim bir ay ceza yattım cıktım.sabıka kaydım 5 yıl içinde silindi ancak arsıv kaydı duruyor.ve bu yüzden o kadar zor zamanlar gecirdim ki anlatamam.suc tarihinde 19 yasındaydım.simdi yaş oldu 37 ama hala bununla yasıyorum.ne olur bana nasıl ve ne zaman bundan kurtulacagım soyleyin.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selim bey,
   Ceza veren mahkemeden memnu hakların iadesi talebinde bulunabilirsiniz, verilen karar ile birlikte adlı sicil evraklarinizi ekleyerek adli sicil istatistik genel müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak arşiv kaydının silinmesini talep edebilirsiniz. Memnu hakların iadesi ve adli sicil kaydının silinmesi için Sitemizde bulunan makalelerden faydalanarak dilekcenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

 10. Demir dedi ki:

  Merhaba ya lütfen beni bilgilendirir misiniz . Şimdi 2011 yılında hakaret suçundan hakkımda 5 yıl hagb kararı verildi bu süre zarfında kasıtlı bir.suctan hüküm giydim mahkemeye bildirim yapıldı hüküm açıklandı ama mahkeme hakaret suçu uzlaşma kapsamına girdiğinden karşı taraf ile uzlaşma teklifinde bulundu karşı tarafla uzlastik dava düşürüldü ve mahkemenin adlı sicil istatistik müdürlüğüne yazdığı dilekçeyle giydigim hukum sabıka kaydimdanda silind fakat şuan konusu mahkeme savcılık olan sabıka kaydı aldığımda bu 2011 yılındaki hagb kararı T- fişi olarak sabıka kaydimda çıkıyor dava düştüğü için aslında bununda silinmesi gerekmiyor mu ? Bunu sildirmek için ne yapmalıyım.nasil sildirebilirim lütfen yonlendirirmisiniz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Demir bey,
   Açıklanan hüküm ile ilgili infaz evrakları geri istenir ve takı karar fişi düzenlenerek adlı sicil kaydının silinmesi ilgili birinden istenir, ancak HAGB kararı sonuçta yeniden varlığını sürdürmeye devam eder, buna ilişkin silinme şartları oluşmuşsa ilgili mahkemeye mahkemeye başvurarak ayrıntılı bilgi almanızı ve bu konuda adli sicil istatistik genel müdürlüğüne başvurarak silinmesi talebinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

 11. Erdal aslan dedi ki:

  Mrb.mehmet bey ben uyusturucu ticaretinden hukum yemis bir eski mahkumum subat 18 2019 da kosullu saliverilmeden faydalanarak tahliye oldum
  18 02 2020 de hakederek tahliye tarihim. Suanda yurtdisindan bir is teklifi aldim ama sabikadan dolayi sanirim sikinti oluyor.yurtdisina ne sarrtlar dogrultusunda gidebilirim cvp yazarsaniz senirim tesekurler…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erdal bey,
   Muhtemelen uyuşturucu suçundan mahkum olmanız nedeniyle Yurtdışına çıkmak için yapacağınız pasaport başvurunuz reddedilecektir, Bihakkın tahliye tarihinin dolması halinde pasaport başvurunuzun kabul edileceği kanaatindeyiz. Adli sicil kaydınızın silinmesi için ise bihakkın tahliye tarihinden itibaren 5 yıl sonra kendiliğinden silinerek arşiv kaydına alınacaktır.

 12. İsmet boztekin dedi ki:

  Kolay gelsin benim 2017 basit yaralama ve tehditten mahkemem oldu ancak ben askerde olduğum için gidemedim sonra bir uzlastirici ile müşteki ile uzlastik ve dava düştü benim sorum e devlette adlı siçil ve arşiv kaydı yoktur diyor ancak uyap üzerinden dosya kapalı olarak görülmektedir bu durumu arşiv kaydından ve uyaptan 5 yıllık süre zarfı dolmadan sildirebilir miyim teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İsmet bey,
   Adli sicil kaydınızda görünüyorsa sildirecek bir şey de yoktur, e devlette görünmesini istiyorsanız dosya kesinleştiği zaman otomatik olarak sistemden düşecektir.

 13. ARDA dedi ki:

  Merhabalar, 2 yıl 6 ay nitelikli dolandırıcılıktan ceza aldım, 3 gün açıkta yattıktan sonra 1 yıl 3 ay denetimli serbestliği 13.10.2019 da tamamladım. Adli sicil kaydımı ne zaman sindirebilirim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Arda bey,
   Verilen cezanın kesinleşme tarihinden itibaren 5 yıl süre geçtikten sonra adli sicil kaydı silinerek arşive alınır.

 14. sevgi dedi ki:

  iyi günler benim eski eşimle tartışmadan dolayı elimde sigara vardı bana saldırdığında yandı fakat bu konuda kendimi çok net savunamadım 7,5 ay hapis cezası aldım ertelendi ve erteleme süresi bitti fakat hala sabıka kaydımda görünüyor bu silinmeyen bir suç mu yoksa dilekçemi vermem gerekli

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sevgi hanım,
   Erteli ilamlar Adli sicil kaydından silinebilir, şayet adli sicil kaydınızda böyle bir ilam görünüyorsa silinmesi için sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak hazırlayacağınız dilekçeyi Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderebilirsiniz.

 15. Deniz dedi ki:

  Merabalar 2008 yilinda agirceza makemesinden ceza aldim 10 yil 2014 temmuzda ceza evine girdim 2016 yilnda yasa cikti bn 2017 yilinda ceza evinden ciktim ve 2019 yinin mayis 1 de denetimli serbesligi bitirdim yani 3 yil ceza evi 2 yil denetim gordum suan sabika kaydim gozukuyor ve calismakta zorlaniyorum sabika kaydini arsive alirlarmi dilekce yazsam ve arsivde alsalar sabika kaydi alsam oz is icin gozukurmu birde memur icin kppss sinavina girip kazsansak memur olabiliyormuyum sucum yagma idi lutfen bna aciklayici bi cvp yazarmisiniz cok magdurum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Deniz,
   Adli sicil kaydının silinerek arşive alınması için, sitemizde bulunan adli sicil kaydının silinmesi dilekçesi orneginden faydalanarak hazırlayacağınız dilekçeyi Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne göndererek talepte bulunabilirsiniz, şartları oluşması halinde arşive alınacaktır aksi halde size eksik hususlar hakkında bilgi verilecektir. Ancak denetimli serbestliği bitirmeniz infazın tamamlanması anlamına gelmez, infaz bitim süresi bihakkın tahliye tarihidir.
   Devlet memurluğuna engel suçlar ise yasaya göre aşağıdaki şekilde izah edebiliriz;

   Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olunması. Kasten işlenmiş suçlarda verilecek cezanın 1 yıl ve daha fazla süreli olması, suçun türüne bakılmaksızın, memuriyete engel sayılmaktadır.

   -Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olunması.

   Sayılan suçlardan mahkûm olanlar için mahkûmiyet süresine ve suçun kasten işlenip işlenmediğine bakılmamakta olup, bu suçları işleyenler memuriyete alınmamaktadır.

   Öte yandan, sayılan suçlardan mahkum olunduktan sonra bu cezaların affedilmiş olması, verilen mahkumiyetin memuriyete engel olma durumunu ortadan kaldırmamaktadır.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Sicil Kaydı Dilekçe Örnekleri

Her bireyin karıştığı olay, işlediği suç devlet tarafından kayıt altına alınmaktadır. Özellikle adliyeye intikal eden suçlar bakımından çok kapsamlı olarak bir arşivleme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016