Adli Sicil Kaydı Nedir Nereden Alınır

|

Vereceğimiz örnek dilekçe üzerinde değişiklikler yaparak, boşlukları doğru ve okunaklı bir şekilde doldurulduktan sonra en yakın Adalet Sarayı ‘na giderek adli sicil kaydı dilekçesini ibraz edip, adli sicil kaydınızı alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır

Bunun için Adliye Saraylarında bulunan Adli Sicil Bürolarına müracaat etmeniz gerekmektedir. Bunun için yanınızda kimliğiniz bulunması zorunludur. Kimlik ibrazı ile birlikte adli Sicil Dilekçesini büroya teslim etmeniz gerekmektedir.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır

Adli Sicil Kaydı dilekçesi yazarken dilekçeyi doğru bir şekilde doldurmalı ve altına da bizatihi dilekçe sahibi imza atmalıdır. Bir başkası başkasının adına adli sicil kaydı alamamaktadır. Bu yasaktır. Dilekçenizi ibraz ettikten kısa bir süre sonra işleminiz kısa sürede yapılacaktır. Artık UYAP sistemi üzerinden bu kayıtlar alındığı için eskisi gibi uzun süreler beklenilmemektedir.

Adli sicil kaydı sorgulama
Adli sicil kaydı

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Alma

Bildiğimiz üzere devlet tarafından kamu hizmetlerinde elektronik ortamlardan daha fazla yararlanılmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı E-Devlet uygulamasıdır. E-Devlet uygulaması üzerinden de adli sicil belgesi alınabilmektedir. Bunun için ilk önce E-Devlet şifresi almak gerekir ( PTT ‘lerden kimlikle birlikte 2 TL karşılığında alınmaktadır). Şifremizi alıp, E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adli sicil kaydı sorgulama bölümünden hemen 30 sn içerisinde adli sicil belgemizi alabiliriz. Bazı kurumlar bunu kabul ederken bazı kurumlar yine de ıslak imzalı adli sicil kaydı istemektedir.

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü
adli sicil

Adli Sicil Kaydını Sildirme

Adli Sicil Kaydında ve Adli Sicil Arşiv kaydında görünen ilamların silinebilmesi için yasal süresinin dolması gerekmektedir, bu süreler suça göre farklılık gösterebilir, silinmesini istediğimiz adli sicil kayıtlarının silinmesi için öncelikle ilamda görünen ilgili mahkemeden kesinleşmiş mahkeme kararı ve ilgili infaz biriminden yerine getirme fişi örneğini alarak Adli Sicil Kayıt Silinmesi dilekçesine eklenerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir, hem Adli Sicil Kaydının hemde Adli Sicil Arşiv Kaydının silinmesi Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünden talep edilmelidir. Genellikle dilekçenin gönderildiği tarihten sonra bir ay içerisinde gerekli işlem yapılmaktadır yada konu ile ilgili belirttiğiniz adrese geri dönüş yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası

Adli Sicil Belgesi Talep Dilekçesi ve Adli sicil sildirme dilekçe örnekleri için buraya https://www.dilekcesepeti.com/adli-sicil-kaydi-dilekce-ornekleri/ tıklayabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Sonraki Yazı

Yorum yapın