Adli Sicil Kaydının Silinmesi İçin Dilekçe Örneği

A+
A-

Her vatandaşımızın bildiğimiz üzere; devlet nezdinde bir adli sicil kaydı tutulmaktadır. Bu kayıtlar yeri geldiğinde bazı kurumlar tarafından ve yine Cumhuriyet Başsavcılıkları ile mahkemeler tarafından kullanılabilmektedir. Özellikle yeni işe başlayacaklardan istenen belgeler başında adli sicil kayıtları gelmektedir. Bu sicil kayıtlarına göre de bazı durumlarda işe alım süreci maalesef sonlanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda devlet tarafından bu adli sicil kayıtları silinebilmektedir. Bir önceki yazımızda sizlere Adli Sicil Kaydının Silinmesi Nasıl Olur adlı yazımızda bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmış, bu konuda bir dilekçe hazırlamanız gerektiğini belirtmiştik. Bu yazımızda ise; adli sicil kaydını sildirmek isteyenlerin ihtiyaç duyacağı adli kaydının silinmesi için dilekçe örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneğini paylaşmadan önce adli sicil kaydının silinmesi işleminin nasıl olacağı ve silinme şartları ile ilgili kısa bir bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Adli Sicil Kaydı Nedir, Adli Sicil Kaydında Görünen İlamlar

Kesinleşmiş mahkeme ilamına dayanarak kişiler hakkında verilen ceza ve güvenlik tedbirlerinin belli bir kayıt altına alınması işlemi “adli sicil kaydı ” olarak nitelendirilmektedir. Diğer bir ifadeyle adli sicil kaydı için “sabıka kaydı” terimini de kullanabiliriz, bu iki terim de aynı şeyi ifade etmektedir.

Mahkemeler tarafından verilen bütün kararlar (ilamlar) adli sicil kaydı olarak görünmez, adli sicil kaydına işlenmesi için belli şartların oluşması gerekmektedir, bir mahkeme kararının adli sicil kaydında görünebilmesi için bilmesi için  öncelikle mahkeme kararının kesinleşmiş olması ve ilgili kişi hakkında ceza ve güvenlik tedbirlerinin uygulanması gerekmektedir,   Mahkeme tarafından verilen beraat, düşme, ortadan kaldırma, Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB), zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırma, davanın açılmamış sayılması gibi hükümler kişiler hakkında adli sicil kaydına işlenmesini gerektirmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Babalık Davası Soybağı Davaları

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) kararları teknik olarak mahkumiyet kararı olarak değerlendirilmez, adli sicil kaydı olarak görünmeseler bile farklı bir kayıt sistemi ile hükümlünün denetim süresi içerisinde bu karara uyup uymadığı  konusunun denetlenebilmesi için farklı bir kayıt altına alınmaktadır.

Adli Sicil Kaydının Silinme Şartları işlenen suçun niteliğine göre farklılık gösterebilir, yasal süresi dolan kayıtlar Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından adli sicil kaydından silinerek arşiv kaydı olarak saklanmaya devam edilir. Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesi Nasıl Olur konulu yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değindik, adli sicil arşiv kaydının silinmesi ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. 

Adli Sicil Kaydını Sildirmek İçin Dilekçe Örnekleri

Adli Sicil Kaydının Adli Yolla Silinmesi İçin Dilekçe

Sabıka Kaydı Sildirmek için dilekçe

Adli Sicil Kaydını Sildirmek İçin Dilekçe Örnekleri

 Adli Sicil Kaydının İdari Yolla Silinmesi İstemi Dilekçesi

Adli Sicil Kaydının İdari Yolla Silinmesi İçin Dilekçe

Sabıka Kaydının İdari yolla silinmesi için dilekçe örneği

Adli Sicil Kaydının İdari Yolla Silinmesi İçin Dilekçe

Adli Sicil Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

Sabıka Kaydının Silinmesi dilekçe örneği

Adli Sicil Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 Adli Sicil Kaydının İdari Yolla Silinmesi İstemi Dilekçesi

 Adli Sicil Kaydının Silinmesi İstemi Dilekçesi

Adli Sicil Kaydının Adli Yolla Silinmesi İstemi Dilekçesi

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için alanında uzman olan bir hukukçudan yardım almanız sizin adınıza daha doğru bir karar olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gizli dedi ki:

    Adli Sicil arsiv kaydimin olup olmadigini merak ediyorum. Tekrar soyliyeyim adli Sicily kaydi devil adli Sicily arsiv kaydi. Silahli kuvvetlere katilmak istiyorum. Sorusturmam olumsuz sonuclandi. Itiraz etmedim.iddaa oynuyordum. Belki ondandir dedim. Simdi tekrar basvuracagim. Adli sicil arsiv kaydimda bakmam lazim. Bise y varsa ogrenmek veya sildirmrk istiyorum. Mail atarsaniz sevinirim. Tesekkurler

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Gizli, adli sicil arşiv kaydınızın olup olmadığını e devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz, adli sicil kaydının verileceği kurumu kamu diye seçmeniz halinde varsa adli sicil arşiv kaydının da görünecektir. Ya da Adliyelerde bulunan Adli Sicil Şefliklerine başvurarak adli sicil arşiv kaydını temin edebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Nasıl Yapılır

Adli sicil kaydında görünen ilamlar gibi adli sicil arşiv kaydında görünen ilamlar da bireylerin hem sosyal, hem de ekonomik hayatlarında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016