Adli Tatil Nedir Hangi İşlemler Yapılmaz

A+
A-

Adli Tatil Nedir

Adli tatil her yıl 20 Temmuzda başlayıp 31 Ağustos’ta son bulmaktadır. Bu tarihler arasında mahkemeler tarafından  belli dava ve işlere bakılmamaktadır. Adli tatildeki amaç Hakim, Savcı ve diğer yargı çalışanlarının senelik izinlerini bu tarihler arasında rahatça kullanabilmelerine olanak sağlamaktır. Adli tatil döneminde yargı sisteminin bir parçası olan avukatlarında kendilerine ve ailelerine vakit ayırmalarına, tatil yapmaları için  imkan sağlanmış olur.

Adli Tatilde Duruşma Yapılır mı

Adli tatilde hem hukuk hemde ceza mahkemlerinde bazı dava işlere bakılmakta bunun haricinde duruşma yapılmamaktadır. Ceza mahkemelerinde tutuklu dava dosyaları ve 3005 Sayılı Yasaya tabi davaların duruşmaları yapılmaktadır.

Adli Tatilde Hukuk Mahkemelerinde Görülen Davalar

Adli tatilde Hukuk Mahkemelerinde görülen davalar 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 103. Maddesinde aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

 1. İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.
 2. Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.
 3. Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.
 4. Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.
 5. Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.
 6. Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.
 7. Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.
 8. Çekişmesiz yargı işleri.
 9. Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur (Çağrı Kağıdı)

Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

Adli Tatilde Ceza Mahkemelerinde Görülen Davalar

Ceza Mahkemelerinin adli tatilde çalışmalarına ilişkin usul ve esaslar 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 331.maddesinde adli tatilde görülen davalar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Ceza mahkemelerinde de diğer mahkemelerde olduğu gibi adli tatil her yıl 20 Temmuzda başlar ve 31 Ağustosda son bulur.

 1. Soruşturma ile tutuklu işlere ilişkin kovuşturmaların ve ivedi sayılacak diğer hususların tatil süresi içinde ne suretle yerine getirileceği, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir.
 2. Tatil süresince bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay, yalnız tutuklu hükümlere ilişkin veya Meşhud Suçların Muhakeme Usulü Kanunu gereğince görülen işlerin incelemelerini yapar.
 3. Adli tatile rastlayan süreler işlemez. Bu süreler tatilin bittiği günden itibaren üç gün uzatılmış sayılır.

Adli Tatilde Tebligat Yapılabilir mi

Adli tatilde diğer günlerde olduğu gibi tebligat yapılabilir, ancak ceza mahkemelerinde görülen davalalara ilişkin olarak adli tatil içerisinde yapılan tebligatlarda süre adli tatilin bittiği günden itibaren üç gün uzatılmış sayılır.

Adli Tatilden Savcılık Birimleri Etkilenmez

Adli işlemlerden Savcılığın kapsamına giren işler 7/24 kesintisiz yerine getirildiği için adli tatilden de etkilenmeyecektir. Dosyanıza bakan bir Cumhuriyet Savcısının adli tatilde olması da soruşturmayı etkilemeyecek, acil olan işlemler refik Cumhuriyet Savcısı yani adli tatildeki Cumhuriyet Savcısının yerine bakan başka bir Cumhuriyet Savcısı tarafından yerine getirilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl YapılırZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Tatil Ne Zaman 2019 Adli Tatilde Duruşma Yapılır mı

Ülkemizde her yıl belli bir zamanda Hakim, Savcı, adliye çalışanları ve avukatların rahatça izinlerini kullanması amacıyla adli tatil uygulaması yapılmaktadır,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016