Adli Yardım Dilekçe Örnekleri

A+
A-

Bilindiği üzere devlet, maddi anlamda yeterliliğe sahip olmayan kişilerin hukuki destek alabilmesi amacıyla adli yardım adı altında bir destekte bulunmaktadır. Bunun kapsamını da kısaca izah edecek olursak; maddi durumunun yetersiz olduğuna ilişkin belge alınması ve bu belgenin de ilgili Mahkemeye ya da diğer adliye birimine ibraz edilmesi suretiyle hukuki yardımdan faydalanılması, harçlardan muaf tutulması işlemidir. Yine bu durumda kişinin, avukat arama gibi bir zorunluluğu olmamakta, ilgili adliye birimi tarafından da uygun görülmesi üzerine o yer Barosu tarafından bir avukat görevlendirmesi yapılacaktır. Bunun için de ilgili Baro tarafından bazı belgeler talep edilmekte, bu belgeler arasında adli yardım dilekçesi yazılması da gerekmektedir. Adli yardım ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak bu konuda yazımızı okuyabilirsiniz. Bu bölümde sizlere adli yardım dilekçe örnekleri ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız. Ancak yine de adli yardımın ne olduğu ve talebi ile ilgili kısa bir bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Adli Yardım Nedir

Vatandaşların özgür bir şekilde hak aramalarını sağlamak amacıyla bunun önünde bulunan engellerin ortadan kaldırılması , bireyler arasında eşitlik sağlanması amacıyla maddi durumu yerinde olmayan yargılama ve avukatlık giderlerini karşılayacak durumda olmayan vatandaşların, yargılama giderlerinden muaf tutulmaları ve ücretsiz olarak avukatlık hizmetinden faydalandırılmaları işlemini adli yardım olarak nitelendirebiliriz.

Adli Yardım Talebi Nasıl Yapılır

Maddi durumu iyi olmayan, yargılama gideri ve avukatlık ücretini karşılayamayacak durumda olan kişilerin dilekçe ile ilgili Mahkemeye ilgili icra müdürlüğüne başvurarak baş vurarak adli yardım talebinde bulunma hakkı vardır, Hukuk Mahkemeleri Kanununun 337. maddesine göre adli yardım talepleri konusunda mahkeme duruşma yapmadan da karar verebilir. Adli yardımdan faydalanan kişinin davayı kaybetmesi, haksız çıkması halinde devlet tarafından karşılanan avanslar adli yardımdan faydalanan kişiden tahsil edilir, gerekirse ödenen avansların eşit taksitler halinde tahsiline de karar verilebilir. Bu paranın tahsil edilmesi adli yardımdan faydalanan kişinin mağduriyetine neden olacaksa mahkeme bu paranın bir kısmının yada tamamının ödenmesinden bu kişiyi muaf tutabilir. Böyle bir durumda yapılan giderler ve avukatlık ücreti hazine tarafından karşılanır.

Mahkemeden Adli Yardım Dilekçe Örneği

Örnek dilekçede Aile Mahkemesi ‘ne hitaben bir konu işlenmiştir. Siz hangi mahkemeden talepte bulunacaksanız, başlığa o mahkemenin adını yazmalı, AÇIKLAMALAR bölümünde de kendi durumunuzu izah etmelisiniz. SONUÇ ve TALEP bölümünde de en son olarak talebinizi kısaca belirtmeniz gerekmektedir.

Adli Yardım Talebi Dilekçe Örneği

Adli Yardım Dilekçesi Mahkeme

İcra Adli Yardım Dilekçe Örneği

Yine bu örnek dilekçemizde AÇIKLAMALAR bölümünde de rastgele bir durum tarafımızdan ele alınmış olup, bu bölüme size ait gerekçeleri yazmanız gerekmektedir. SONUÇ ve TALEP bölümünde de yine talebinizi kısa net bir şekilde dile getirmeniz yeterlidir.

İcra için Adli Yardım Talep Dilekçesi örneği

Adli Yardım Dilekçe İcra İçin

Adli Yardım dilekçesi örneklerini Word formatında bilgisayarınıza indirmek ve düzenlemek için aşağıdaki linklere tıklamanız yeterlidir.

Adli Yardım Dilekçesi İcra Mahkemesi için;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üniversite ve Lise Sınava Girmeyenler İçin Mazeret Dilekçesi Örneği

Adli Yardım İstemi Dilekçesi – İcra

Adli Yardım Dilekçesi Mahkeme için;

Adli Yardım İstemi Dilekçesi – Mahkeme

Son bir uyarı olarak; dilekçenizin açıklamalar bölümünde sadece durumunuzdan ve adli yardıma neden muhtaç olduğunuzdan bahsedin. Gereksiz yazı yazmaktan kaçının, talebinizi ve gerekçelerini kısa ve öz bir şekilde dile getirin. Tabii ki  yazılması gereken her şeyi de yazın. Bu konuda soru sormak istiyorsanız sitemizin Soru Soru bölümünden ( buraya tıklayınız ) sorularınızı sorabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Tıp Kurumu Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği (Nasıl İtiraz Edilir)

Adli Tıp Kurumunun hangi konularda rapor verdiği ve Adli Tıp Kurumu kararlarına itirazın nasıl  yapılacağı ve itiraz dilekçesinin nasıl yazılacağı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016