Adli Yardım Nedir Nasıl Faydalanılır

A+
A-

Adli Yardım; Bireylerin Hak arama özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla ve bireyler arasında eşitlik sağlamak amacıyla, yargılama giderleri ve avukatlık ücretlerinin karşılayamayacak güçte olan bireylerin geçici olarak davanın gerektirdiği yargılama giderlerinden bağışık tutulmaları ve bununla birlikte ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanmalarıdır.

Adli Yardımdan Kimler Yararlanabilir

Maddi durumu yerinde olmayan, kendisi ve ailesinin geçimini sağlamakta önemli ölçüde zor düşecek  bütün vatandaşlar yargılama giderlerinin ve avukatlık ücretlerinin devlet tarafından karşılanması amacıyla adli yardım talebinde bulunabilirler,  ancak bu taleplerinin açıkça dayanaktan yoksun olmaması gerekmektedir, Bu talebin dilekçe ile ilgili mahkeme veya icra müdürlüğüne başvurarak yapılması gerekmektedir.

Adli Yardım İle İlgili Kanuni Düzenleme

Adli Yardım HMK nın 334 – 340. maddelerinde düzenlenmiştir. Kanun koyucu  kendisinin ve ailesinin geçimini önemli ölçüde zor duruma düşürecek, gereken yargılama veya takip giderlerini kısmen veya tamamen ödeme gücünden yoksun olan kimseler, iddia ve savunmalarında, geçici hukuki koruma taleplerinde ve icra takiplerinde “taleplerinin açıkça dayanaktan yoksun olmaması” koşulu ile adli yardımdan yararlanabilirler.  Yine  Kamuya yararlı dernek ve vakıflar iddia ve savunmalarında haklı göründükleri ve mali açıdan zor duruma düşmeden gerekli giderleri kısmen veya tamamen ödeyemeyecek durumda oldukları takdirde adli yardımdan yararlanabilirler şeklide düzenlemiştir.

Adli Yardım Talebi Nasıl Yapılır

Adli Yardım

Adli Yardım Talebi Nasıl Yapılır

Bu talepler her türlü harçtan muaf olup, bu konuda Mahkeme tarafından karar verilecektir. Talepte bulunan kişi maddi durumunun iyi olmadığına  ve yargılama giderlerini karşılayamayacağına ilişkin mali durumu ile ilgili belgeleri  Adli Yardım Talep dilekçesi ile mahkemeye ibraz etmek zorundadır.  Aynı şekilde icra müdürlüğünde devam eden icra işlemleri ile ilgili olarak da icra müdürlüğüne dilekçe yazılarak başvurulabilir. HMK nın 337. maddesine göre yardım konusunda mahkeme duruşma yapmadan karar verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cevap Dilekçesi Örneği

Gerekirse talep halinde inceleme duruşmalı olarak da yapılabilir. Adli yardım kararı ile ertelenen tüm yargılama gideri ve devletçe ödenen avanslar dava sonunda haksız çıkacak kişiden tahsil olunur. Adli yardımdan faydalanan kişinin haksız çıkması halinde uygun görülürse yargılama gideri en çok bir yıl içinde eşit taksitlere bölünerek tahsiline karar verilebilir. Ancak bu paranın tahsilinin adli yardımdan faydalanan kişinin mağduriyetine neden olacağı mahkeme tarafından açıkça anlaşılır ise, mahkeme  tamamen veya kısmen bu paranın ödenmesinden muaf tutabilir. Bu durumda avukatlık ücreti yargılama gideri olarak hazineden ödenir.

Adli Yardım Başvuru Formu ve Başvuru Dilekçesi örneği için buraya tıklayıp, örnek dilekçeleri inceleyebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Yardım Dilekçe Örnekleri

Bilindiği üzere devlet, maddi anlamda yeterliliğe sahip olmayan kişilerin hukuki destek alabilmesi amacıyla adli yardım adı altında bir destekte bulunmaktadır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016