Adliye Cumartesi Açık mı Hangi Bölümler Çalışıyor

A+
A-

Adliyeler, vatandaşların her türlü hukuki işlemlerinin yapıldı, Cumhuriyet Savcılığı, Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemelerinin bulunduğu kamu kurumlarıdır. Adliye binalarında mahkemeler tarafından yapılan yargılamaya ait işlemler ile duruşma işlemleri, Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma işlemleri, adli sicil büroları tarafından yapılan adli sicil işlemleri ile diğer adli işlemler yerine getirilmektedir. Adliye binalarının her türlü idari işlemleri Adalet Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilmekte, binaların bakım ve giderleri, personel alım ve atama işlemleri bakanlık tarafından yürütülmektedir.

Adliyeler Cumartesi Pazar Açık mı

Kişilerin birbirleri ile ya da devletle aralarında bulunan hukuki problemleri veya herhangi birine karşı cezai nitelikte işlenmiş olduğu iddia edilen bir suça ilişkin soruşturmanın ve kovuşturmanın yapıldığı Adliye binaları diğer resmi kurumlarda olduğu gibi belirlenen saatlerde mesaiye başlar ve belirlenen saatlerde mesaiye son verir. Ancak, Adliyeler diğer kamu kurumlarından farklı olarak mesai saatleri dışında da kısıtlı olarak hizmetlerine devam etmektedir. Adliyeler cumartesi, pazar günleri ve mesai saatlerinin dışında da açık olmakta sadece mesai saatleri dışında da yapılması öngörülen acil, süreli işlemler Nöbetçi Savcı, Nöbetçi Hakim ve Nöbetçi Personel tarafından yerine getirilmektedir.

Cumartesi Pazar ve Hafta sonu Adliyeler Hangi İşlere Bakmaktadır

Her ne kadar adliyelerde de diğer kurumlarda olduğu gibi normal mesai saatleri uygulanmakta ise de, bazı adli olayların özellikle ceza yargılamasını gerektiren olayların mesai saatleri dışında da yerine getirilmesini gerektiren durumlar bulunmaktadır. Tutuklamayı gerektiren bir soruşturmanın yürütülmesi sonucunda sanıkların gözaltı sürelerinin dolması veya suçüstü yapılan tutuklamayı gerektirebilecek bir olay nedeniyle el koyma veya arama işleminin yapılabilmesi, daha önceden herhangi bir mahkeme tarafından hakkında yakalama kararı verilen şahsın hafta sonu yakalanması gibi durumlarda adliye de nöbetçi olarak bulunan görevli hakim, savcı veya personel tarafından gerekli işlemler yürütülecektir. Ayrıca cumartesi pazar veya mesai bittikten sonra bile gerçekleşen ölümlü olaylarda otopsi işlemleri yine nöbetçi Cumhuriyet Savcısı ve personel tarafından yerine getirilmekte, ölü muayene ve otopsi tutanağı düzenlenmektedir. Adliyeler cumartesi pazar açık mı sorusuna bu yönüyle cevap verdiğimizde adliyeler cumartesi pazar sadece nöbetçi personel tarafından bakılması öngörülen işler yerine getirilmesi bakımından açıktır.

Adliye Çalışma Saatleri Nedir, Saat Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor

Adalet işlemlerinin yürütüldüğü Adliye Sarayları (Adliyeler) diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi normal mesai saatleri içerisinde faaliyetlerini yürütmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aras Kargo Cumartesi Açık mı Çalışma Saatleri Kaça Kadar

Adliyeler hafta içi her gün (resmi tatiller hariç) saat 08:00’de açılmakta ve akşam saat 17:00’de kapanmaktadır. Ancak, saat 08:00 da açılan adliyelerde personelin UYAP sistemini açık ve çalışır hale getirmesi ve işlemlere başlaması 08:30’u bulmaktadır, bu nedenle Adliyede yapılacak işlemler için adliye açılış saatini 08:30 olarak esas almak daha mantıklı olacaktır.

Cumartesi Savcılık Açık mı

adliye cumartesi acik mi hangi bolumler calisiyor

Adliyelerin Çalışma Saatleri 2018

  • Adliyeler sabah kaçta açılıyor 2018             : Adliyeler her sabah saat 08:00’da açılmaktadır.
  • Adliyeler akşam kaçta kapanıyor 2018 : Adliyeler her akşam saat 17:00’da kapanmaktadır.
  • Adliyelerde Öğlen Tatili Ne Zaman : Adliyeler de öğlen tatili saat 12:00 ile saat 13:00 saatleri arasıdır, bu saatler arasında da adliyeler kapalıdır ve hizmet verilmemektedir.
  • Adliyeler Hafta Sonu Açık mı Cumartesi Pazar Çalışıyor mu: Adliyeler hafta sonu yani cumartesi ve pazar günü sadece nöbetçi personelin bakmasını gerektiren işlemlere bakmaktadırlar. (Otopsi, yakalama, suçüstü gibi)
  • Adliyeler Resmi Tatil ve Bayramda Açık mı : Adliyeler Ramazan ve Kurban bayramında, Resmi tatiller olan 01 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos ve 29 Ekim tarihlerinde kapalıdır, sadece nöbetçi personelin bakmasını gerektiren işlemlere bakmaktadırlar.

Sitemiz üzerinden Adliye Dilekçe Örnekleri ile ilgili yüzlerce dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adli Yardım Nedir Nasıl Faydalanılır

Adli Yardım; Bireylerin Hak arama özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla ve bireyler arasında eşitlik sağlamak amacıyla, yargılama giderleri ve avukatlık...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016