Adliye Mahkeme ve Savcılık 23 Nisan Tatilinde Açık mı

A+
A-

Adliye Saraylarında hizmet veren mahkemeler ve savcılık birimleri diğer kurumlarda olduğu gibi resmi tatil günleri olarak bilinen Cumartesi ve Pazar haricindeki diğer günlerde vatandaşlara hizmet vermektedir. Ancak, hafta içine denk gelen bayram tatilleri ve idari tatiller de adliyelerin açık olup olmadığı ile ilgili vatandaşlarda tereddütler meydana gelmektedir.

23 Nisan  Bayram günü de yine vatandaşlar tarafından adliyeler ve savcılığın açık olup olmadığı, 23 Nisan günü adliyelerdeki hangi birimlerin hizmet verdiği, adliyede resmi işlemleri bulunan vatandaşlarımızın merak edilen konuların başında gelmektedir.

Bu makalemizde 23 Nisan ve diğer resmi bayramlarda mahkeme ve savcılıkların açık olup olmadığı ve Adliyede hangi birimlerin resmi bayramlarda hizmet verdikleri ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Adliye ve Savcılık 23 Nisan Bayram Günü Açık mı

Adliye binalarında hizmet veren birimlerden olan mahkemelerde ve savcılıkta mesai saatleri diğer kamu kurumlarında olduğu gibi resmi günler olan Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleridir. Mahkemeler ve savcılık birimleri resmi günlerde 08:00 – 12:00 ile 13:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

23 Nisan Bayram Gününün resmi tatil olması nedeniyle Adliye ve Savcılık birimleri çalışmayacaktır.

23 Nisan Bayram Günü Nöbetçi Mahkemeler ve Nöbetçi Savcılık Normal İşlemlere Bakıyor mu

Her ne kadar resmi tatil olan hafta sonları ve diğer resmi tatil olan bayram günlerinde adliyeler ve savcılık birimleri hizmet vermeseler bile, nöbetçi mahkemeler ve nöbetçi savcılık birimleri çalışmaya devam etmektedir. Ancak, nöbetçi savcılık ve nöbetçi mahkemeler normal işlemlere değil, gecikmesinde sakınca bulunan ve yapılması zorunlu olan işlemlere ilişkin hizmetlerine devam etmektedirler.

Hafta sonları ve bayram tatillerinde nöbetçi mahkemelerde ve nöbetçi sulh ceza hakimliklerinde yakalama evrakları, sorgu işlemleri yapılmakta ayrıca gecikmesinde sakınca bulunan arama ve elkoyma talepleri değerlendirilerek buna ilişkin karar verilmektedir. Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı birimleri ise infaz işlemleri, otopsi işlemleri ve sorgu ve yakalama işlemleri için sevk yazıları ile arama ve elkoyma talepleri gibi acil yapılması gereken işlemleri ilgili mahkeme ve sulh ceza hakimliklerinden talep etmektedirler.

23 Nisan da Adliye Açık mı

adliye mahkeme savcilik 23 nisan acik mi

Resmi tatil günleri olan hafta sonları ve bayram tatillerinde mahkemelerde duruşma işlemi yapılmaz, Cumhuriyet savcılıklarında ise normal işlemler yapılmaz ancak yukarıda belirttiğimiz yapılması zorunlu olan işlemler ilgili nöbetçi birimlerce yerine getirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MHP Af Teklifini Meclise Sundu (Tüm Detaylar)

Sitemizde daha önce kaleme aldığımız Savcılık Cumartesi Açık mı Nöbetçi Savcılık Mesai Saatleri konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adliye Cumartesi Açık mı Hangi Bölümler Çalışıyor

Adliyeler, vatandaşların her türlü hukuki işlemlerinin yapıldı, Cumhuriyet Savcılığı, Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemelerinin bulunduğu kamu kurumlarıdır. Adliye binalarında mahkemeler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016