Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır

A+
A-

Birçok vatandaşımız adres değişikliğini zamanında ilgili mercilere bildirmemesi, adli veya idari merciler tarafından yapılan tebligatların ellerine ulaşmaması nedeniyle mağduriyet yaşamakta ve hak kaybına uğramaktadır. Adli mercilerce görülen dava ve yapılan işlemlerde tarafların bildirdikleri son adresleri, adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresleri de tespit edilmediğinde tebligat adresi olarak kabul edilir ve bu adreslere tebligat yapılır. 7201 Sayılı Tebligat Kanununun 35. Maddesinde adres değişikliği konusunda gerekli düzenleme yapılmıştır. Şimdi bu konuda sorun yaşayan okurlarımız için; adres değişikliği bildirimi nasıl yapılır kısaca izah edip, bu konuda hazırlamış olduğumuz dilekçemizi paylaşmaya çalışacağız.

Adres Değiştirmenin Bildirilmesi Mecburiyeti

7201 Sayılı Tebligat Kanununun 35. Maddesi;

“Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse,  adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliğ yapılmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.

Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde tebliğ olunacak evrakın bir nüshası evsi adresine ait binan kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

Adres Değişikliği

Bundan sonra eski adrese çıkartılan tebliğler muhataba yapılmış sayılır.

Daha önce tebligat yapılmamış olsa bile, tüzel kişiler bakımından resmi kayıtlardaki adresleri esas alınır ve bu madde hükümleri uygulanır.

Daha önce yurt dışında adresine tebligat yapılmış Türk vatandaşı, yurt dışı adresini değiştirir ve bunu tebliğ çıkaran mercie bildirmez, adres kayıt sisteminden de yerleşim yeri tespit edilemezse, bu kişinin yurt dışındaki daha önce tebliğ yapılan adresine Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğunca 25/a maddesine göre gönderilen bildirimin adrese ulaştığının belgelendiği tarihten itibaren otuz gün sonra tebligat yapılmış sayılır”.

Şeklinde düzenleme yapılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  istinaf Dilekçe Örnekleri

Adres Değişikliği Nereye Yapılır

Adres değişikliği talebi soruşturma aşamasında ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına, kovuşturma aşamasında ise ilgili Mahkemeye dilekçe ile başvurarak yapılmalıdır. Dilekçe de belirtilen adres kişinin bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve bundan sonra yapılacak yazışmalar ve tebligatlar bu adres esas alınarak çıkartılır, bu adreste kişiye ulaşılamaması halinde MERNİS adresi kişinin bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve bu adrese çıkartılan tebligat tebliğ edilmiş sayılarak buna göre işlem yapılır.

Adres Değişikliği Dilekçesi Nasıl Yazılır

Adres değişikliği dilekçesi net ve anlaşılır şekilde olacak biçimde, en son ikamet edilen veya işyerine ait tebligata elverişli açık adres belirtilerek yazılmalıdır. Bu konuda örnek dilekçeler hemen aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Adres Değişikliği Bildirimi Dilekçesi Avukatlı

Adres Değişikliği Talebi Dilekçe Örneği

Adres Değişikliği Dilekçesi

Adres Değişikliği Bildirimi Dilekçesi Ceza Mah

Mahkeme Adres Değişikliği Talebi

Adres Değişikliği Dilekçesi

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

Adres Değişikliği Bildirimi Dilekçesi Avukatlı

Adres Değişikliği Bildirimi Dilekçesi Ceza MahZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adliyeler Saat Kaçta Kapanıyor 2019

Devlet kurumlarının açılış ve kapanış saatleri belli olup bu saatle aralığında çalışmaktadırlar. Daha önceden bir çok kurumun çalışma saatleri ile...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016