Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

A+
A-

Ağır Ceza Mahkemeleri her il merkezinde ve gerekli görülmesi halinde bölgelerin iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen ilçelerde, Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından kurulur. Ağır Ceza Mahkemelerinin tanımı, görevleri ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz, Ağır Ceza Mahkemeleri ve Görevleri konulu yazımızla bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise, Ağır Ceza Mahkemelerinin tanımı ve görevleri ile ilgili genel konulara değinerek Ağır Ceza Mahkemesi dilekçe örneği  ilgili paylaşımlarımızı sizlerin istifadesine sunacağız.

Ağır Ceza Dilekçesi

Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Ağır Ceza ve Diğer Ceza Mahkemelerinin Tanımı

Yargı sistemimiz içerisinde ceza mahkemeleri Ağır Ceza ve Asliye Ceza Mahkemeleri ve diğer özel kanunla kurulan mahkemeler olarak sınıflandırılmaktadır. Özel kanunla kurulan mahkemelere örnek olarak (Çocuk Mahkemeleri, Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri ve Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri) gösterilebilir. Adalet Bakanlığı tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulunun olumlu görüşü alınarak durulmasına karar verilir.

Ağır Ceza Mahkemelerinin Yapısı

Ağır Ceza Mahkemelerinde bir başkan ile yeteri kadar üye bulunur.  Bir başkan ve iki üye ile toplanır. Türk Ceza Kanununda yer alan ve ceza miktarı bakımından en ağır suçlara bakar.

Ağır Ceza Mahkemesinin Görevleri

Ağır Ceza Mahkemeleri, kanunların ayrıca görevli kıldığı haller saklı kalmak üzere, Türk Ceza Kanununda yer alan ve aşağıda yazılı suçlara bakmakla görevlidirler.

  1. Yağma (gasp) (TCK md. 148)
  2. İrtikâp (TCK md. 250/1)
  3. Kasten Adam Öldürme (TCK md. 81,82)
  4. Resmi Belgede Sahtecilik (TCK md. 204/2)
  5. Nitelikli Dolandırıcılık (TCK md. 158)
  6. Hileli İflas (TCK md. 161)
  7. Taksirle Ölüme Neden Olmak (TCK md. 87/4)
  8. Neticesi Sebebiyle Ağırlaştırılmış Yaralama Suçu (TCK md. 87/4)
  9. Zimmet (TCK md. 247)
  10. Rüşvet (TCK md. 252)

Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısmının Dört, Beş, Altı ve Yedinci bölümünde tanımlanan suçlar ((TCK nın 318, 319, 324,  ve 332. Maddeleri hariç) ve 12/4/1981 tarihli 3113 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun kapsamına giren suçlar dolayısıyla açılan davalar ve ağırlaştırılmış muhabbet hapis, muhabbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili dava işlere bakmakla Ağır Ceza Mahkemeleri görevlidir.

Ağır Ceza Mahkemesinin İtiraza Konu Kararları

Ağır Ceza Mahkemelerinin hüküm niteliğinde olmayan ve davayı sonuçlandırmayan ara kararlara karşı itiraz edilebilir. Ayrıca, tutuklama, yakalama ve el koyma kararları gibi kararlara karşı da itiraz yoluna gidilebilir.

Ağır Ceza Mahkemelerinde İstinaf Yoluna Başvurulabilecek Kararlar

Asliye Ceza Mahkemelerinde olduğu gibi, Ağır Ceza Mahkemelerinin de bütün kararlarına karşı istinaf yoluna gidilemez. İstinafa tabi olan kararlara karşı yapılan istinaf başvurularını, Bölge Adliye Mahkemeleri üst mahkeme sıfatıyla denetlerler.  15 yıl ve daha fazla hapis cezalarına karşı istinaf mahkemesi tarafından kendiliğinden temyiz incelemesine tabi tutulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mazeret Dilekçesi Nedir

Ağır Ceza Mahkemelerince verilen aşağıdaki kararlar yönünden istinaf yoluna gidilemez.

3.000 TL veya daha az adli para cezasına ilişkin hükümler.

Üst sınırı 500 günü (yaklaşık 10000 TL) geçmeyen adli para cezasını gerektiren suçlar nedeniyle verilen “beraat kararları” kesindir ve istinaf yoluna başvurusu yapılamaz.

Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Ağır Ceza Mahkemelerinin hüküm niteliğinde olmayan ara kararları ve bir çok kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir. Ayrıca, Asliye Ceza Mahkemeleri gibi  Ağır Ceza Mahkemelerinin kararlarına karşı da istinaf başvurusu yapılabilir. Yapılacak olan itiraz, istinaf başvuruları ve diğer talepler için Ağır Ceza Mahkemelerine dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Sitemizde, Ağır Ceza Mahkemelerine hitaben yazılacak olan dilekçe örnekleri mevcut olup talebinize uygun dilekçe örneği üzerinde gerekli düzenlemeyi yaparak uyarlayabilirsiniz. Ağır Ceza Mahkemesi dilekçe örneği (dilekçe örnekleri) aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Ağır Ceza İstinaf Dilekçesi Örneği

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi Avukat İçin

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

İstinaf Dilekçesi Dilekçe Örneği

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

Duruşma Mazeret Dilekçesi

Ağır Ceza Mahkemesi Mazeret Dilekçesi

Ceza Mahkemesi Savunma Dilekçesi

Ağır Ceza Mahkemesi Savunma Dilekçesi

Davadan Feragat Dilekçe örneği

Ağır Ceza Mahkemesi Davadan Feragat Dilekçesi

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Mahkeme için

Ağır Ceza Mahkemesi Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Süre Tutum Dilekçesi Örneği

Ağır Ceza Mahkemesi Süre Tutum ve Temyiz Dilekçesi Avukatlı

Paylaşmış olduğumuz Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Agir Ceza Mahkemesi istinaf dilekcesi ornegi avukatli

Agir Ceza Mahkemesi istinaf dilekcesi ornegi

Agir Ceza Mahkemesi Mazeret Dilekcesi

Agir Ceza Mahkemesi Savunma Dilekcesi Ornegi

Agir Ceza Mahkemesi sikayetten Feragat Dilekcesi

Agir Ceza Mahkemesi sikayetten Vazgecme Dilekcesi

Agir Ceza Temyiz ve Sure Tutum Dilekcesi

Not: Sitemizdeki dilekçe örneklerinin hukuki yardım amacıyla değil bilgilendirme amacıyla yazıldığı, dilekçede belirtilen olayların kurgudan ibaret olduğu unutulmamalıdır. Herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için dilekçe yazmadan önce avukatınıza veya bir hukuk uzmanına danışmanız faydanıza olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır

Birçok vatandaşımız adres değişikliğini zamanında ilgili mercilere bildirmemesi, adli veya idari merciler tarafından yapılan tebligatların ellerine ulaşmaması nedeniyle mağduriyet yaşamakta...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016