Ağır Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama İşlemi (Anında)

A+
A-

Birçok insan, hakkında görülen davadan sonradan bilgi sahibi olmakta ve bunun neticesinde zarara uğramaktadır. Hakkınızda bir dava dosyasının olup olmadığını, özellikle Ağır Ceza Mahkemesinde sizinle alakalı bir dava dosyası bulunup bulunmadığını nasıl öğreneceğiniz ve Ağır Ceza Mahkemesi dosya sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz konularında bu makalemizi okuduktan sonra sizlerde ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız. Yazımızda belirttiğimiz dört farklı yoldan birini takip ederek rahatlıkla ağır ceza mahkemesinde dava dosyanızın olup olmadığı ile ilgili sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Ağır Ceza Mahkemesi Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

e devlet ve 4060 sms uzerinden agir ceza mahkemesi dava dosyasi sorgulama

Adalet Bakanlığı son yıllarda yapmış olduğu çalışmalar ile vatandaşların UYAP sistemini daha etkin kullanarak adliyeye gitmeden de dava ve duruşmalarının takip etmelerine olanak sağlanmıştır. Ağır ceza dosya sorgulama işleminde kullanılacak olan dört farklı yolun tamamı aslında UYAP veri sistemi üzerinden vatandaşlara hizmet vermektedir. Bunlar; turkiye.gov.tr internet adresini diğer bir ifadeyle e-devlet kullanılarak, UYAP vatandaş portalı üzerinden, 4060 SMS bilgilendirme servisi aboneliği ve son olarak 118 bilinmeyen numara öğrenme servislerini kullanılarak ağır ceza dosya sorgulama işlemi yapabilir ayrıca ağır ceza dosyanız ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu işlemlerin ayrıntılı şekilde nasıl yapılacağını aşağıdaki şekilde açıklayacak olursak.

E-devlet Sisteminden Ağır Ceza Dosya Sorgulama İşlemi

Ülkemizdeki kamu kurumlarının daha etkin ve verimli çalışması, vatandaşların işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla faaliyete geçirilen e-devlet sistemi ile vatandaşların bulundukları yerden resmi kurumlara gitmeden birçok işlem yapmalarına olanak sağlanmıştır. E-devlet kapısı olarak bilinen turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilmek için vatandaşların elektronik şifreye, yani e-şifre’ye ihtiyaçları olacaktır. Mevcut e-şifrenizin olmaması halinde en yakındaki PTT şubesine kolayca temin edebileceğiniz e-şifrenizle, e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-şifrenizi kullanarak e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla Kamu Kurumları, Adalet Bakanlığı,  mahkeme dava dosyası sorgulama butonu kullanılarak ağır ceza dosya sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Duruşma Ne Kadar Sürer Kimler Katılabilir ?

UYAP Vatandaş Portalından Ağır Ceza Dosyası Sorgulama İşlemi

UYAP vatandaş portalı kullanılarak dosya sorgulama işleminin yanı sıra dava dosyası ile ilgili birçok işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmetten faydalanılması için öncelikle vatandaşların elektronik imza (e-imza) veya mobil imza (m-imza) sahibi olmaları gerekecektir.

E-imza veya m-imza sahibi olmayan vatandaşlar bu konuda hizmet veren hizmet sağlayıcıların herhangi birinden belli bir ücret karşılığında e-imza veya m-imza temin edebilirler. Bu aşamadan sonra UYAP vatandaş portalına giriş yapılarak ağır ceza dava dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, dosya ile ilgili yapılan işlemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4060 SMS Yoluyla Ağır Ceza Dosyası Sorgulama İşlemi

Adalet bakanlığının sunmuş olduğu bir diğer hizmet ise UYAP sistemi üzerinden yapılan işlemlerin SMS sistemi ile kayıtlı abonelere mesaj olarak iletilmesidir. 4060 SMS sistemine kaydolarak hakkınızda yapılacak olan bir adli işlemden anında haberdar olabilirsiniz. 4060 SMS bu yönüyle hem hakkınızda açılacak olan dava ile ilgili bilgi edinmenizi, hem de bu dava dosyası ile ilgili sonradan yapılacak olan işlemler hakkında bilgi edinmenize olanak sağlayacaktır. Peki, 4060 abonelik işlemi nasıl gerçekleştirilecektir.

 4060 SMS servisine nasıl abone olabilirim, herkes 4060 SMS servisine abone olabilir mi, 4060 SMS servisi için ücret ödeyecek miyim, servis ücreti ne kadar gibi merak edilen soruları sırasıyla yanıtlayalım. 4060 SMS servisi Adalet Bakanlığı tarafından bütün GSM operatörleri aracılığıyla sunulan bir hizmettir. 4060 SMS aboneliğini gerçekleştirebilmek için abone olmak isteyen kişinin T.C. Kimlik Numarası ile abone olunan telefon hattı sahibinin T.C. Kimlik Numaralarının aynı olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak abonelik işlemlerinden bütün vatandaşlar faydalanabilir. Abonelik işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza gelen her SMS bağlı olduğunuz GSM operatörü tarafından 1 TL olarak tarafınıza yansıtılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Yardım Nedir Nasıl Faydalanılır

4060 servisine iki şekilde abone olunabilir, bunlardan birincisi tam abone, ikincisi ise kişisel abone olma işlemidir. Tam abone olma işlemini gerçekleştirmek için telefonunuzun mesaj kısmına TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak 4060’a göndermeniz gerekecektir.  Kişisel abone olma işleminin gerçekleşmesi için ise telefonunuzun mesaj kısmına  TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a göndermeniz yeterli olacaktır. Tam abone işlemi sonrasında hakkınızdaki dava dosyasında yapılan bütün işlemlerle ilgili tarafınıza bilgi gelecektir, ancak kişisel abone işlemi yapmanız halinde sadece dava dosyasında tarafınızla ilgili yapılacak işlemlerle ilgili bilgi mesajları iletilecektir. UYAP sistemi gibi 4060 SMS bilgi sistemi de, hem ülkemizde hem de uluslararası alanda birçok ödüle layık görülmüştür.

Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemi

agir ceza mahkemesi dosya sorgulama islemi aninda

118 Bilinmeyen Numara Sorgulama Servislerinden Dosya Sorgulama İşlemi

Adalet Bakanlığı 118 bilinmeyen numara servisleri olarak bilinen hizmet sağlayıcıları ile yapmış olduğu protokolle vatandaşların bu servisleri arayarak dava dosyaları hakkında bilgi edinmelerine olanak sağlamıştır. Bilinmeyen Numara Sorgulama servisleri özel şirketlerin belli bir ücret karşılığı sağlamış olduğu bir hizmettir.

Ağır ceza dosya sorgulama işleminizi 118 bilinmeyen numara servisleri olarak bilinen 11811, 11818, 11860, 11870, 11880 ve 11899 gibi hizmet sağlayıcılarından birini arayarak öğrenebilir, ayrıca dava dosyası ile ilgili yapılan keşif, duruşma günü ve buna benzer bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden dava dosyası sorgulama konusundaki yazımızı ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mahmut dedi ki:

    2. Ağır ceza mahkemesine tazminat talebinde bulundum e devletten göremiyorum takibimi nerden yapabilirim

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Mahmut bey, Henüz esas kaydı yapılmamış olabilir, ilgili mahkemeden telefonla yada bizzat başvurarak bilgi alabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Yargı sistemimizde yeni bir oluşum olan Bölge Adliye Mahkemeleri ile yargının daha hızlı ve etkin çalışması amaçlanmış, büyük ölçüde Yargıtay’ın...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016