Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

A+
A-

Yargı sistemimizde yeni bir oluşum olan Bölge Adliye Mahkemeleri ile yargının daha hızlı ve etkin çalışması amaçlanmış, büyük ölçüde Yargıtay’ın iş yükü hafifletilmiştir. Daha önceden Yargıtay’a gönderilen bir dosyanın dönüşünün kimi zaman 3-5 yıl kadar bir zaman sürmesi yargıya olan güveni de azaltmaktaydı. Bölge Adliye Mahkemelerinin çalışmaya başlaması ile istinaf talebinde bulunulan dosyaların birkaç ay içerisinde incelenerek geri gönderilmesi yargıya olan güvenin artmasına, yargının daha hızlı ve etkin çalışmasına neden olmuştur.

Bu konu ile alakalı daha önce yazmış olduğumuz İstinaf Nedir isimli ayrıntılı yazımızda, istinaf mahkemelerinin yapısı işleyişi, istinaf mahkemelerine başvuru şartları ve istinaf dilekçesinin nasıl yazıldığına ilişkin olarak bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise yine Ağır Ceza Mahkemeleri kararına karşı istinaf başvurusunun nasıl yapılması gerektiğini anlatarak; Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf dilekçe örneği ile ilgili paylaşımda bulunacağız.

İstinaf Nedir

İstinaf taleplerini Bölge Adliye Mahkemesi olarak adlandırılan üst mahkemeler yapar. İstinaf kanun yoluna ilk derece mahkemelerinden kesin olarak verilen hükümlerin dışında verilen tüm hükümlere karşı başvurulabilir. Ancak on beş yıl ve daha fazla hapis cezasına ilişkin kararlar, Bölge Adliye Mahkemelerince resen incelenir. İlk olarak yedi bölgede birer Bölge Adliye Mahkemesi aktif hale getirilerek çalışmaya başlamıştır. İleriki dönemlerde  kurulması planlanan on bir Bölge Adliye Mahkemesi de çalışır hale getirilerek yargının daha etkin olarak çalışması planlanmaktadır.

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

İstinaf Dilekçesi Örneği

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvurusu

Ağır Ceza Mahkemesinin kesin olarak verilen kararları dışında verilen tüm kararlarına karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Ağır Ceza Mahkemelerinde sanığın kendisi, kanuni temsilcisi (vasisi, anne – baba), avukatı ile davaya müdahale talebinde bulunmuş ve katılan sıfatını almış olan müşteki ve mağdurlar,  ile bunların vekilleri istinaf başvurusunda bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza ve Hukuk Davalarında İstinaf Başvuru Süresi Nedir

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır

Diğer ceza mahkemelerinde olduğu gibi Ağır Ceza Mahkemesi istinaf başvurusu, kararı veren mahkemeye veya başka bir yerdeki Ağır Ceza Mahkemesine verilebilir. Dilekçenin verileceği yerde Ağır Ceza Mahkemesinin bulunmaması halinde orada bulunan Asliye Ceza Mahkemesine de istinaf dilekçesi verilebilir. İstinaf dilekçesi hangi mahkemeye verilmiş ise o yerdeki Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kaydedilir. Ağır  Ceza Mahkemeleri istinaf başvurusunda herhangi bir harç alınmaz. İstinaf başvurusu hükmün tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren yasal süresi içerisinde bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine bir beyanda bulunması suretiyle yapılır. Zabıt katibine verilen beyan tutanağa bağlanır bu da hakime onaylattırılır. Tutuklu bulunan sanık hakkında 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununun 263. Madde hükümleri saklıdır.

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Süresi Ne Kadardır

Ağır Ceza Mahkemelerinde de istinaf süresi 7 gündür. Kararın tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren bu süre başlar. Süresi içerisinde yapılmayan istinaf başvuruları reddedilir. Sürenin geçirilmemesine dikkat edilmelidir. Yüze karşı verilen kararlarda gerekçeli kararın tebliği için süre tutum dilekçesi verilebilir. Başvuru süresinin son gününün resmi tatile denk gelmesi halinde sonraki ilk mesai günü son gün olarak kabul edilir.

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

Ağır Ceza Mahkemesinin kararına itiraz eden taraf hükmün neden bozulması gerektiğini dilekçesinde açıkça belirtmelidir. Dilekçenin içeriği önem arz etmektedir.  İstinaf dilekçesinde kesinlikle “istinaf talebinde bulunuyorum” ya da “bozulması amacıyla itiraz ediyorum” şeklinde açıkça istinaf talebinde bulunduğumuzu ve dava dosyasının bozulmasını talep ettiğimizi belirtmeliyiz. Ağır Ceza İstinaf dilekçesi ıslak imzalı olarak verilmeli veya elektronik imza ile UYAP vatandaş üzerinden gönderilmelidir.

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan Ağır Ceza Mahkemesi istinaf dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır. Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf başvurusu örnek dilekçe üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlama yapabilirsiniz. Ancak ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kesin Kat'i Rapora İtiraz Dilekçesi Örneği

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

İstinaf Dilekçesi Örneği

Ağır Ceza İstinaf Dilekçesi

Bölge Adliye Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi

Ağır Ceza İstinaf Dilekçesi Avukatlı

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Dilekçesi (Avukatlı)ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Ağır Ceza Mahkemeleri her il merkezinde ve gerekli görülmesi halinde bölgelerin iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen ilçelerde, Hakimler ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016