Aile Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Aile Mahkemelerinde kesin olarak verilen hükümlerin dışında olan hükümlere karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Genel olarak istinafla ilgili bilgileri aktardığımız İstinaf Nedir isimli makalemizi okuyarak istinafla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise siz değerli okurlarımız için; Aile Mahkemesi istinaf başvurusu ile ilgili bilgi vermeye ve Aile Mahkemesi istinaf dilekçesi örneği sunmaya çalışacağız. Ancak öncesinde istinafın ne olduğu ve istinaf işlemleri ile ilgili genel bilgilere değinmemiz daha faydalı olacaktır.

Bölge Adliye Mahkemeleri (İstinaf Mahkemeleri)

Ülkemizde yargı alanında yeni yapılan düzenlemelerle oluşturulan Bölge Adliye Mahkemeleri, ilk aşamada her bölgede bir istinaf mahkemesinin faal hale getirilmesi ile çalışmalarına başlamıştır. Yargıtay’da biriken iş yükü nedeniyle dava dosyalarının birkaç yıl gibi uzun süre içinde sonuçlandırılması yargıya olan güveni azaltmaktaydı. Bölge Adliye Mahkemelerinin kurularak yargının daha hızlı ve etkin bir şekilde çalışması sağlanmıştır. İleride, şu an aktif olarak çalışmakta olan 7 adet Bölge Adliye Mahkemesine ilaveten, 11 Bölge Adliye Mahkemesinin kurulmasına ilişkin çalışmalar tamamlanmıştır.   Bölge Adliye Mahkemeleri Hukuk ve Ceza daireleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Ceza Dairelerinde İlk derece ceza mahkemelerinden gelen istinaf başvuruları, Hukuk Dairelerinde ise ilk derece hukuk mahkemelerinden gelen istinaf başvuruları incelenmektedir.

Aile Mahkemesi İstinaf Başvurusu

Aile Mahkemesi istinaf başvurusu, kararı veren mahkemeye ya da başka bir yerdeki Aile Mahkemesine yapılabilir. Başka bir yerde yapılacak istinaf başvurularında, başvuru yapılacak yerde Aile Mahkemesinin olmaması halinde istinaf dilekçesi Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığıyla da ilgili mahkemesine gönderilebilir. İstinaf dilekçesi hangi mahkemeye verilmiş ise o mahkemece Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kaydı yapılır ve başvurana ücretsiz alındı kağıdı verilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zorlu Elektrik Abonelik İptali Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Aile Mahkemesi İstinaf Başvurusu Harç ve Giderleri

Aile Mahkemesi istinaf başvuru dilekçesi verildiğinde başvurandan istinaf kanun yoluna başvurma harcı ve tebliğ giderleri de dâhil olmak üzere tüm giderler vezneye yatırılmak sureti ile tahsil edilir. Harç ve giderlerin hiç ödenmemesi ya da eksik ödendiğinin anlaşılması halinde, eksikliğin giderilmesi amacıyla bir haftalık kesin süre verilir. Bu süre içerisinde eksiklik giderilmez ise başvurunun yapılmamış sayılmasına karar verilir.

Aile Mahkemesi İstinaf Başvuru Süresi

Diğer hukuk mahkemeleri kararlarında olduğu gibi Aile Mahkemesi kararlarına karşı da istinaf başvuru süresi iki haftadır. Ancak istinaf kanun yoluna başvuru süresine ilişkin özel kanun hükümleri saklıdır.

Aile Mahkemesi İstinaf Dilekçesinde Olması Gerekenler

Hukuk Mahkemeleri kanununun 342.maddesinde hukuk mahkemeleri kararlarına karşı yapılan istinaf başvurularında dilekçede olması gereken hususlar maddeler halinde belirtilmiştir. Aile Mahkemesi kararlarına karşı da aynı usul ve işlemlere dikkat etmek gerekmektedir. Aile mahkemesi istinaf başvuru dilekçelerine de taraf sayısı kadar örnek eklenir.

Aile Mahkemesi istinaf dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur. (HMK Md.342)

  1. Başvuran ile karşı tarafın davadaki sıfatları, adı, soyadı. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ve adresleri.
  2. Varsa kanuni temsilcisi ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri.
  3. Kararın hangi mahkemeden verilmiş olduğu ve tarihi ile sayısı
  4. Kararın başvurana tebliği edildiği tarih.
  5. Kararın özeti.
  6. Başvuru sebepleri ve gerekçesi.
  7. Talep sonucu
  8. Başvuranın veya varsa kanuni temsilcisinin yahut vekilinin imzası.

İstinaf dilekçesi, başvuranın kimliği ve imzasıyla, başvurulan kararı yeteri kadar belli edecek kayıtları taşıması durumunda diğer hususlar bulunmasa bile reddolunmayıp, HMK 355 inci madde çerçevesinde gerekli inceleme yapılır.

Aile Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Aile Mahkemesi istinaf başvuru dilekçe örnekleri hemen yazımızın devamında paylaşılmış olup, dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri ve düzenlemeleri yapıp talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz.. Ancak ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız faydalı olacaktır.

Aile Mahkemesi İstinaf Başvurusu Dilekçe Örneği

Aile Mahkemesi İstinaf Dilekçesi (Avukatlı)

Aile Mahkemesi İstinaf Başvurusu Dilekçe Örneği

Aile Mahkemesi İstinaf Dilekçesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hizmet Süresinin Tespiti ve Dava Dilekçe Örneği

Aile Mahkemesi İstinaf Dilekçesi (Avukatlı)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
İcra Mahkemesi İstinaf Başvuru Dilekçesi

İcra Mahkemelerinde kural olarak disiplin ve tazyik hapsi dışındaki kararlara istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Genel olarak istinafın ne olduğu ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016