Alacak Davası Nedir

A+
A-

Alacak davası alacaklının alacağını borçludan tahsil edebilmek için açmış olduğu dava türüdür. Alacak hakkı kanundan (tazminat, nafaka gibi ) veya sözleşmeden (akitten) doğan, yapılan bir iş veya hizmet karşılığı olabilir.  Alacağın üçüncü kişilere devredilmesi (temliki) mümkündür. Ancak temlikin yazılı bir şekilde yapılması gerekmektedir.  Bütün alacaklar temlik (devir) edilemez, nelerin temlikinin (devrinin) yapılacağı kanunla tespit edilmiştir.

Bu makalemizde alacak davası nedir, alacak davasını nereye açmalıyım, alacak davasında zamanaşımı var mıdır ve alacak davası dilekçesi nasıl yazılır gibi merak edilen konularda bilgi vermeye çalışacağız ayrıca alacak davası dilekçe örneğine ulaşabilmeniz için yine sitemizde yayınladığımız gerekli link adresini istifadenize sunacağız.

Alacak Davasını Nereye Açmalıyım

Alacak ile ilgili dava yetkili ve görevli mahkemeye dilekçe ile başvurularak açılabilir. Dilekçe de alacak konusu, miktarı ve ayrıntıları belirtilmelidir. Ayrıca dilekçeye davaya konu diğer delillerde eklenmelidir. Belirsiz alacak davalarında alacağın miktarı tam olarak yazılmayabilir. Alacak davası borçlunun yerleşim yeri mahkemesinde açılmalıdır ancak sözleşmede yetkili mahkeme belirtilmiş ise belirtilen mahkemede yetkilidir. İş akdinden kaynaklı bir alacak davasında görevli mahkeme İş Mahkemesi iken, kira sözleşmesinden kaynaklı bir alacak davasında Sulh Hukuk Mahkemesi görevli olabilir. Görevli mahkeme HUMK 8. Maddesine göre belirlenir. Açılacak davanın niteliğine göre yetkili ve görevli mahkemeye açılmaması ileride hak kaybı ve zaman kaybına neden olabilir. Bu nedenle alacak davasının konusuna göre görevli mahkemeye açılması önem teşkil etmektedir.

Alacak Davası Dilekçe Örneği

Alacak Davası Nasıl Açılır

Alacak Davasında Zamanaşımı Varmıdır

Alacak davalarında da zamanaşımı süresi vardır. Alacak davaları genellikle 10 yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Ancak Borçlar Kanununun 126. Maddesinde sayılan Alacak davalarında zamanaşımı süresi 5 yıldır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Hukuk Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Alacak Davası Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır

Alacak davası dilekçesini nasıl yazmalıyım,  kendim yazabilir miyim,  yoksa avukat tutmam gerekir mi gibi sorular alacak davasında alacaklının dava açmadan önce kafasına takılan ve çözüm aradığı sorular arasındadır.  Alacak davası dilekçesini alacaklı kendisi yazıp bizzat dava açabileceği gibi avukat aracılığıyla da davasını takip ettirebilir.  Alacak davaları konuları itibari ile farklılık gösterdiğinden dilekçe yazarken alacağın konusu, miktarı kısacası ne istediğimizi net bir şekilde dilekçede belirtmeli, dilekçede yazım ve imla kurallarına dikkat etmeli ve davaya konu deliller dilekçeye eklenmelidir.

Alacak Davası Dilekçe Örneği

Daha önce de belirttiğimiz gibi alacak davalarının çeşitliliği nedeniyle yazılacak olan dilekçenin örneğinin alacağın konusu ile örtüşmesi gerekmektedir, ya da benzer dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişiklikler ve uyarlamalar yapılarak düzenlenmelidir.  Alacak davalarının çokluğu ve dava sürecinin karışıklığı nedeniyle bir hukuk uzmanına danışılması faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan  Alacak davası dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Aksa Gaz Dilekçe Örneği (Fatura, Talep, Abonelik, İptal, vs.)

Aksa Gaz Dağıtım A.Ş 2007 yılında kurulmuş olup, 2008 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yetkilendirilerek 30 yıl süreyle doğalgaz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016