Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır Tüm Detaylar Tek Yazıda

A+
A-

Boşanmaya karar veren çiftler, boşanma davasını bizzat kendileri açarak takip edebilecekleri gibi herhangi bir serbest avukata vekalet vererek de dava ve duruşmalarını takip ettirebilirler. Bu yazımızla, avukatsız boşanma davası nasıl açılır, boşanma davası için gerekli belgeler ve avukatsız boşanma dilekçesi nasıl yazılır gibi merak edilen konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları Nelerdir Nasıl Açılır

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır Tüm Detaylar Tek Yazıda

Boşanmanın Özel ve Genel Nedenleri

Kanun koyucu boşanmayı evlilik birlikteliğinin sona ermesi olarak tanımlamıştır. Türk Medeni Kanununda ise boşanma sebepleri özel ve genel olarak iki gurupta ele alınmıştır. Özel boşanma sebeplerinden birinin ispatı kesin olarak boşanma sebebi olarak kabul edilmiştir. Hayasızca hareketlerde bulunmak, zina yapmak, suç işlemek, akıl hastalığı gibi bir çok nedenle çiftlerin boşanmasına karar verilebilir. Genel boşanma nedeni olarak evlilik birlikteliğinin temelden sarsılmasına neden olacak her türlü davranış gösterilebilir. Kültür farklılığı, aşırı kıskançlık, kumar oynamak gibi birçok nedenden dolayı açılan boşanma davaları genel boşanma nedeni olarak kabul edilmiştir.

Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davasının ilk aşaması Aile Mahkemesine hitaben yazılmış olan dilekçedir. Boşanma davasındaki süreç dilekçenin yetkili ve görevli Aile Mahkemesine verilmesi ile başlar. Boşanmaya karar veren çiftler anlaşmalı olarak birlikte boşanma davası açabilecekleri gibi ayrı ayrı da boşanma davası açabilirler. Boşanma davasının bütün aşamaları taraflarca avukatları aracılığıyla takip edilebileceği gibi, taraflar avukatsız olarak da takip edilebilir ve avukatsız boşanma davası da açabilir. Avukatsız açılacak olan boşanma davalarında tarafların dava ve duruşmalarını kendilerinin takip etmesi gerekmektedir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davalarında taraflar genellikle anlaşmalı boşanma davalarını avukatsız olarak açmakta ve takip etmektedirler. Anlaşmalı boşanma davaları, tarafların, boşanmaya ilişkin bütün ayrıntıları düzenleyecekleri anlaşmalı boşanma protokolüne yazılarak, boşanma dilekçelerine eklenip ilgili mahkemeye verilerek açılır. Taraflar anlaşmalı boşanma davalarında, bütün yönleri ile anlaşmış olduklarından avukatsız boşanma davası açmayı daha çok tercih etmektedirler. Anlaşmalı boşanma dilekçesinin ve anlaşmalı boşanma protokolünün mahkemeye verilmesi ile boşanma süreci başlamış olur. Hakim, mahkeme aşamasında bütün delilleri ayrıntıları ile inceleyerek boşanma protokolünde eksik bir hususunda olmamasını göz önünde bulundurarak, tarafları dinledikten sonra ilk veya ikinci celse boşanmaya karar verebilir. Taraflar, boşanma davasını anlaşmalı olarak açmış olsalar bile duruşmalara katılmak ve davalarını takip etmek zorundadırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüm Detayları ile Şartlı Tahliye Nedir Kimler Yararlanır Anlattık

Çekişmeli boşanma davalarında takibin zorluğu, tarafların iddialarını ispatta zorlanmaları ve boşanacak çiftlere daha sonra yükleyeceği sorumlulukların büyüklüğü göz önüne alındığında çiftler avukat ile takip etme yolunu tercih etmektedirler.  Çekişmeli boşanma davalarında tarafların iddiaları ve çekişmeye konu olan (nafaka, çocukların velayeti gibi) hususlar mahkeme hakimi tarafından tek tek incelenir ve tarafların boşanmasına veya boşanma talebinin reddine karar verilebilir. Çekişmeli boşanma davalarında her iki tarafta boşanmak isteyebilir veya bir taraf boşanmak isterken diğer taraf boşanmak istemeyebilir. Bu nedenle çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına nazaran çok daha fazla bir sürede sonuçlanmaktadır.

Avukatsız Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Olmalıdır

6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde, Hukuk Mahkemelerine açılacak olan davalarda dilekçede bulunması gereken hususlar maddeler halinde sıralanmıştır. Avukatsız boşanma dilekçesi yazılırken bu hususlara dikkat edilmeli, eksik bir husus bırakılmamalıdır.

Buna göre;

Avukatsız  boşanma dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur: (HMK Md.119)

  1. Mahkemenin adı,
  2. Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri
  3. Davacının Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası.
  4. Varsa tarafların kanuni temsilcisi ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri.
  5. Dava konusu değeri.
  6. Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
  7. İddia edilen bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
  8. Dayanılan hukuki sebepler
  9. Açık bir şekilde talep sonucu
  10. Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası. 

Dilekçeye karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir.

Yukarıda sayılan maddelerden (b), (c), (d), (i) ve (j) bentlerinde belirtilen

hususlardan bir veya birkaçının eksik olması halinde, hakim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içerisinde eksikliğin tamamlanmaması halinde dava açılmamış sayılır.                                                                                  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Takipsizlik Kararına Nasıl İtiraz Edilir ?

Avukatsız Boşanma Dilekçesi Örneğini Nereden Bulabilirim

Avukatsız boşanma dilekçesi örneğini sitemizde bulabilirsiniz. Farklı şekillerde hazırlanmış olan avukatsız boşanma dilekçesi üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Sitemizin arama butonuna “avukatsız boşanma dilekçesi” “boşanma dilekçesi” “anlaşmalı boşanma protokolü” gibi anahtar kelimeleri yazarak arama yapabilir ve talep ettiğiniz konuya ilişkin dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz. Dilekcesepeti.com olarak hazırladığımız, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinin bilgilendirme amaçlı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için avukatınıza veya bir hukuk uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

Yine de sizlere yardımcı olması amacıyla;

Genel anlamda boşanma dilekçesi için buraya;

Anlaşmalı boşanma protokolü için buraya;

Avukatsız boşanma dilekçesi için buraya,

Avukatsız anlaşmalı boşanma protokolü için buraya tıklayabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ankara Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve Hizmetler

Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında merak edilen iletişim bilgileri, hizmet alanları, çalışma saatleri ve diğer genel konularda bilgi vermeye ve Ankara...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016