Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

A+
A-

4271 Sayılı Medeni Kanunda anlaşmalı boşanmanın nasıl olacağı maddeler halinde belirtilmiştir. Bu yazımızda anlaşmalı boşanma ile ilgili olarak önemli konulara değinerek, anlaşmalı boşanma davası dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı boşanma; tüm hukuki sonuçları ile eşlerin kendi aralarında anlaşmaya varmaları olarak ifade edilebilir. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için, eşlerin çelişkiye veya ileride herhangi bir çatışmaya sebebiyet vermeyecek şekilde, kendi aralarında bir protokol düzenlemeleri gerekmektedir. Düzenlenen bu anlaşmalı boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile birlikte ilgili mahkemeye verilebileceği gibi dava dilekçesinden sonra da verilebilir. Mahkeme hakimi gerekli görmesi halinde, anlaşma protokolü üzerinde değişiklik yapabilir. Genellikle çocukların velayetleri konusunda detaylı inceleme yapılmakta ve yapılan değişiklikler bu yönde olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Şartları Nelerdir

Medeni kanuna göre, anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için üç şartın yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlardan birincisi boşanma davası açacak olan eşlerin evliliğinin bir yılı doldurmuş olmasıdır. İkinci şart ise tarafların tüm hukuki sonuçları ile, kendi aralarında anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeleridir. Son olarak da taraflar kendilerini vekil olarak temsil ettirseler bile boşanma davası duruşmalarına katılma zorunluluğudur.

Anlaşmalı Boşanma Davası dilekçe örnekleri

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme

Anlaşmalı boşanma davalarında yetkili mahkeme, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 168. Maddesinde “Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir” şeklinde düzenlenmiştir.  Görevli mahkemeler ise Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde bu davalara Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaya yetkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İGDAŞ Dilekçe Örneği Abonelik İptali Fatura İtirazı Vs

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Tarafların anlaşmalı boşanma davası açmadan önce boşanmanın tüm hukuki süreçleri ile ilgili olarak anlaşmış olmaları gerekmektedir. Aile Mahkemesine hitaben yazılan anlaşmalı boşanma dilekçesinin mahkemeye verilmesi ile dava süreci başlar. Anlaşmalı boşanma dilekçesine, anlaşmalı boşanma protokolü eklenebileceği gibi daha sonra da mahkemeye ibraz edilebilir. Ancak, dilekçe ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolünün mahkemeye verilmesinin daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Anlaşmalı boşanma davası dilekçeleri de, diğer hukuk dilekçelerinde olduğu gibi HMK.nın 119. Maddesinde belirtilen hususlar dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesinde mahkeme adı, davacı ile davalının adı soyadı, Davasının T.C Kimlik numarası, Varsa tarafların kanuni temsilcileri veya vekillerinin adı soyadı, davanın konusu, hukuki dayanağı, delilleri, açıklama ve talep belirtilerek yazılmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Sitemizde anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolü örneği mevcut olup,  anlaşmalı boşanma dilekçe örneği ve anlaşmalı boşanma protokolü örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davası dilekçe örneği ve anlaşmalı boşanma protokolü örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur. Boşanma davalarının çekişmeli bir hal alması halinde, bir avukattan hukuki yardım alınması faydalı olacaktır.

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü örnek

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Protokolü

Örnek Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Protokolü

Örnek Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Anlaşmalı boşanma dilekçesi örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Protokol Örneği

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Protokol Örneği 1

Anlaşmalı Boşanma DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır Tüm Detaylar Tek Yazıda

Boşanmaya karar veren çiftler, boşanma davasını bizzat kendileri açarak takip edebilecekleri gibi herhangi bir serbest avukata vekalet vererek de dava...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016