Anlaşmalı Boşanma Nedir

A+
A-

Adından da anlaşılacağı üzere; evliliklerini bitirmeye karar veren eşlerin, birbirleri ile anlaşma yoluna gidip, aralarında bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemesi suretiyle yine mahkeme önünde boşanmalarını sağlayan müesseseye anlaşmalı boşanma denmektedir.

Anlaşmalı Boşanmanın Şartları Nelerdir

Öncelikle anlaşmalı boşanmaya konu davanın açılabilmesi için tarafların evliliklerinin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmak isteyen taraflar bütün konularda anlaşmış olmalı ve çekişmeli herhangi bir husus kalmamalıdır. Boşanmak isteyen çiftler kendi aralarında yaptıkları Anlşmalı Boşanma Protokolünde bütün hususları ayrıntıları ile belirtmelidirler. Örneğin çocuk varsa velayeti, mal paylaşımı veya nafaka ödenecekse nafaka miktarı anlaşmalı boşanma protokolünde yazılmalıdır.  Boşanma davasının yapılacağı mahkeme tarafından verilecek duruşma gününde tarafların her ikisinin de hazır olması şarttır. Duruşmaya taraflardan birinin gelmemesi halinde anlaşmalı boşanma gerçekleşmeyecektir.  Anlşmalı Boşanma Protokolünde hâkim gerekli gördüğü takdirde değişiklik veya düzeltme yapabilir. Bu çocukların menfaati açısından velayetleri konusunda olabildiği gibi başka bir hususta da olabilir.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı Boşanma Davası Nereye Açılmalıdır

Anlaşmalı boşanmada davalara bakma görevi Aile Mahkemelerinindir. Ancak Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri, Aile Mahkemesi sıfatıyla davaya bakabilir.  Anlaşmalı boşanma davalarında irade ortak olduğundan yetki itirazı davanın mahiyeti ile örtüşmeyeceğinden tarafların uygun gördüğü herhangi bir yerde açılabilir. Çekişmeli boşanma davalarında yetki hususuna da dikkat edilmeli ve çiftlerin en son ikamet ettikleri yerin yetkili mahkeme olduğu unutulmamalıdır.

Davalar Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı boşanmada ilgili davalar çekişmeli olmadığından ayrıca boşanacak çiftler tarafından boşanmaya ilişkin bütün ayrıntılar Anlaşmalı Boşanma Protokolü ile belirlendiğinden genelde ilk celsede sonuçlanır. Ancak duruşma sırasında tarafların her ikisinin de bulunması gerekmektedir. Davanın açılmasından sonra yaklaşık olarak 1 ile 3 ay arasında bir duruşma günü verilir, bu mahkemenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Kararın verilmesinden sonra tarafların karşılıklı olarak temyizden feragat ettiklerine ilişkin dilekçe vermeleri halinde kesinleşme sürecinin daha hızlı olması sağlanmış olur.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır

Boşanma Protokolünü bir avukata hazırlatabileceğiniz gibi kendinizde hazırlayabilirsiniz. Taraflar bütün yönleri ile anlaşmış olduklarından boşanmanın gerçekleşmesine engel bir durumda olmayacaktır. Boşanma Protokolünde bütün hususların ayrıntılı olarak yazıldığına dikkat edilmeli, ileride çekişme yaratacak herhangi bir husus bırakılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  VASKİ (Van Su İdaresi) Dilekçe Örneği (Fatura İtiraz, Abonelik,vs)

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış boşanma dava dilekçeleri ve yine Boşanma Protokolü için buraya tıklayınız. Dilekçe örneklerindeki hususları kendi taleplerinize göre değiştirebilir ve kendinize göre protokolünüzü yapabilirsiniz. Sitemizdeki örnek dilekçeler ve protokol tamamen bilgilendirme amaçlı olup, sonradan bir hak kaybı yaşamamak adına bir hukukçudan yardım almanız yararınıza olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

4271 Sayılı Medeni Kanunda anlaşmalı boşanmanın nasıl olacağı maddeler halinde belirtilmiştir. Bu yazımızda anlaşmalı boşanma ile ilgili olarak önemli konulara...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016