Anlaşmalı Boşanma Ücreti Masrafları Ne Kadar Tutar (Tüm İhtimaller)

A+
A-

Boşanma davasının ne kadar sürer, avukatsız boşanma davası açılabilir mi, anlaşmalı boşanma ücreti ne kadar ve anlaşmalı boşanma dava ve masraflarını kim öder gibi konular boşanma davasını açmaya karar veren vatandaşların merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Boşanmalar genellikle ekonomik kaynaklı olduğundan, ekonomik nedenlerle geçinemeyen eşlerin aralarında meydana gelen şiddetli geçimsizlikler boşanma davasının kaynağını oluşturmaktadır. Ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar için boşanma davası harç ve giderleri bu aşamada bir kat daha önemli hale gelmektedir. Dar gelirli vatandaşların özellikle hiçbir ekonomik geliri olmayan bayanların boşanma davasının masraflarını nasıl karşılayacakları büyük bir sorun olarak karşılarına çıkmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası harcı ne kadar

anlasmali bosanma masraflari ne kadar tutar kim oder

Hiçbir geliri olmayan ve üzerine herhangi bir mal varlığı bulunmayan vatandaşlar adli yardım talebinde bulunabilir. Adli yardım talebinin kabul edilmesi halinde avukatlık ücretleri ve boşanma davası ücretleri devlet tarafından karşılanır. Ancak bu adli yardım talebinin bütün başvurular da kabul edileceği anlamına gelmemektedir. Adli yardım talebinde bulunacak olan vatandaşın hiçbir gelirinin, maaşının olmadığı ve üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmadığı, ilgili birimlerce detaylı şekilde araştırılarak olumlu veya olumsuz karar verilebilir. Adli yardım başvurusunun nasıl yapılacağı ve adli yardım talebi ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu yazılarımıza arama butonundan “adli yardım” şeklinde yazarak ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti Ne Kadar (2019 Yılı)

Boşanma davalarının iki grup halinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bunlardan birincisi anlaşmalı boşanmalar, ikincisi ise çekişmeli boşanmalardır. Çekişmeli boşanmalar da taraflar farklı kutuplarda oldukları için bir araya gelmeleri ve birbirlerinin taleplerini kabul etmeleri çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Bu da çekişmeli boşanma davalarının uzun bir zamana yayılmasını haliyle boşanma davasının çözüme kavuşturulması için daha fazla masraf yapılmasını ve davanın takibi için avukat tutulmasını zorunlu hale getirmektedir.

Anlaşmalı boşanmalarda durum çekişmeli boşanmalardan daha farklıdır. Çünkü, anlaşmalı boşanmanın tarafları boşanma davası açmadan önce bir araya gelerek boşanmaya birlikte karar vermişlerdir. Bununla birlikte taraflar aralarında düzenledikleri anlaşmalı boşanma protokolü ile boşanmaya ilişkin bütün konuları ayrıntıları ile ele almış, çözümsüz herhangi bir konu bırakmamışlardır. Anlaşmalı boşanma protokolünde çözümsüz bırakılacak bir husus davanın yine uzamasına sebep olabilecektir. Örneğin çocukların velayetinin kimde olacağı veya nafaka ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse nafakanın miktarının ne olacağı anlaşmalı boşanma protokolünde ayrıntıları ile belirtilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza İnfaz Ertelemesi Nasıl Olur

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar genellikle dava harç ve masraflarını birlikte karşılamaktadırlar. Burada her iki tarafında boşanmaya yönelik ortak iradesi söz konusu olduğundan bu tür davaları taraflar bizzat kendileri açmakta avukat tutma gereği duymamaktadırlar. Böyle bir durum taraflar için ekstra maddi yarar sağlamakta ve tarafların maddi olarak zorlanmadan dava harç ve giderlerini rahatça karşılamalarına olanak sağlamaktadır.

2017 yılı itibari ile boşanma davası başvuru harcı 31,40 TL.’dir kural olarak bu harç davacıdan alınır ve her yıl başında dava harçlarına ilişkin miktarlar resmi gazetede yayınlanarak ilan edilir.

Anlaşmalı boşanmalarda harç haricinde yapılacak olan giderleri Nöbetçi Aile Mahkemesi Hakimi dava dilekçesinin havalesi sırasında belirler.  Belirlenen bu miktarlarda yargılama gideri olarak avans olarak davacıdan tahsil edilir. Yargılama gideri yapıldıkça buradan karşılanır. Anlaşmalı boşanmalarda taraflara yapılacak tebligat ve posta giderleri haricinde ihtiyaç duyulmadıkça genellikle başka bir yargılama giderlerinin alınmasına karar verilmez. Yaklaşık olarak anlaşmalı boşanma davalarında avans olarak alınan yargılama giderleri 100-150 civarında olmaktadır. İhtiyaç halinde davacıdan yargılama giderlerinin karşılanması amacıyla avans yatırmasına karar verilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti Nereye Yatırılır Masrafları Kim Öder

Anlaşmalı boşanma harç ve giderleri Adliye Veznesine yatırılır ve dava dosyası ile birlikte tevzi bürosuna teslim edilir. Tevzi bürosu dava dosyasını ilgili mahkemeye gönderir. Anlaşmalı Boşanma Masraflarını kim öder konusu çok teknik bir konu olmakla birlikte buradaki yazımızdan sürecin nasıl işlediği konusunu ayrıca ele almanız daha yararlı olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davası masrafı ne kadar

anlasmali bosanma ucreti ne kadar tutar tum ihtimaller

Anlaşmalı Boşanma Davaları Nereye Açılır

Normal boşanma davalarında olduğu gibi anlaşmalı boşanma davalarında da karar verecek olan Aile Mahkemesi Hakimidir. Tarafların bulunduğu ilçede Aile Mahkemesinin olmaması halinde anlaşmalı boşanma davasına Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Aile Mahkemesi sıfatıyla karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Soruşturma Nedir Nasıl Yapılır

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Düzenlenir

Sitemizde daha önce paylaşmış olduğumuz anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ve anlaşmalı boşanma protokolünden faydalanarak talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. Sitemizin arama butonuna anahtar kelimeyi yazarak ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. mensure abbasova dedi ki:

  ben azeebaycanliyim evlendiyim kişi ile 2016 yazda evlendim.
  ve bana git diyor benden boşanmak istoyor bana fahişe pis pis sözler diyor ve saire şeyler.
  ben boşanmağa kalkarsan eyer tezminat alabilirmiyim çünkü duyğularimla oynadi üstelik karilik yapmişim benn neyapabilrim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mensure hanım, Resmi nikahınızın olması halinde sizin de eşiniz üzerinde belli haklarınız bulunmaktadır. Boşanma davası açabilir ve aynı zamanda eşinizden nafaka talep edebilirsiniz. Bu işlemi anlaşmalı olarak da yapabilirsiniz, anlaşmalı boşanmalar sonuçlanması bakımından çekişmeli boşanmalara göre oldukça erken sonuçlanmaktadır, eğer eşinizle anlaşarak boşanmıyorsanız konusunda uzman bir avukattan bu konuda yardım almanızı tavsiye ederiz.

 2. meryem dedi ki:

  Anlasmali bosanmak istiyorum ucreti tam olarak ne kadar esimle ikimiz basvuracagiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meryem hanım, sitemizde bulunan Boşanma davası masraf ve giderleri konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 3. Ayşe dedi ki:

  Ben eşimden boşanmak istiyorum ama 3 cocugum var hepsi 18 yaşından kücük hepsinide ben almak istiyorum ayrılınca devlet para yardımı yaparmı??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım, boşanma davası sonunda ilgili Aile Mahkemesi Hakimi çocukların velayetinin anneye mi yoksa babaya mı verileceğine ayrıca karar verecektir, ancak eşinizle anlaşmalı olarak boşanıyor ve velayet konusunda da bir anlaşmaya varmışsanız çocuklarının üçünün de velayetini siz alabilirsiniz, devlet tarafından boşanan kadınlara özel verilen bir para yardımı veya maddi yardım desteği bulunmamakta, maddi durumunuzun iyi olmaması halinde almış olacağınız nafaka haricinde bulunduğunuz ildeki Valilik veya ilçedeki kaymakamlık da bulunan sosyal yardımlaşma kurumları ile belediyeye başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Handan dedi ki:

   merhaba anlasmali bosanma davasi acarsam mahkemede dugunde takilan altinlar normalde gelininya sadece bana alinan tek br bilezigi isteme hakkim varmidir

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Handan hanım Anlaşmalı boşanma davasında önemli olan tarafların tüm yönleriyle anlaşması ve bunu anlaşmalı boşanma protokolü ile imza altına almış olmalarıdır, bu nedenle eşinizin de kabul edilmesi halinde bütün takıları yada bir kısmının size verilmesini talep edebilirsiniz bunu da anlaşmalı boşanma protokolünde belirtmelisiniz.

 4. fatma dedi ki:

  Diyarbakırda anlaşmalı boşanma davası açtım, eşim niğdede yaşıyor 10 aydır, diyarbakırdaki duruşmaya gelmeyeceğini söylüyor, sonradan yetki sözleşmesi yapıp duruşmayı niğdeye aldırabilir miyiz…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım, öncelikli olarak açmış olduğunuz boşanma davasının anlaşmalı mı çekişmeli mi olduğu yetki bakımından önemli, eşinizle anlaşmalı boşanmaya karar vermiş olmanız ve anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeniz halinde istediğiniz yerde Aile Mahkemesine boşanma davası açabilirsiniz.
   Aile Mahkemesinin bulunmadığı il veya ilçelerde Asliye Hukuk Mahkemesi Aile Mahkemesi sıfatı ile boşanma davalarına bakmakla görevlidir. Anlaşmalı boşanmanın hangi yer mahkemesinde açılacağı konusu tarafların serbest iradesine bırakılmıştır. Taraflar boşanmanın sonuçlarından mutabık oldukları gibi, davanın açıldığı yer mahkemesi konusunda da mutabık kalmalıdırlar. Kesin yetki kuralı anlaşmalı boşanma davalarında geçerli değildir. Taraflar mutabık kaldıkları herhangi bir yer mahkemesinde bu davayı açabilirler. Çekişmeli boşanma davaları eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesi ile eşlerin son 6 ayda birlikte yaşadıkları yer mahkemesinde açılır. Bu yetki kuralı anlaşmalı boşanmalarda uygulanmamaktadır.

 5. sedasarp dedi ki:

  Merhabalar Kolay gelsin benim sorun şu;
  2018 haziran ayı anlaşmalı boşanma davası açtım.eşim dava sırasında Hakim bey’in söz vermesiyle davadan vazgeçtiğini söyledi çekişmeliye çevrildi davamız.fakat daha sonra çekişmeli dava gününe kadar kararlılığım sebebiyle eşim boşanmayı kabul etti hakim bey tekrar anlaşmalı dava dosyası vermemizi istedi verdim davacı olarak ben.iki kere mahkeme veznesine harç yatırdım.ilk anlaşmalıda başvurma harcı:35,90-tl peşin/nispi harcı:35,90-tl ve -gider avansı adı altında :195,00-tl toplamda 266,80-tl ücret ödedim.ikinci harcı ise 2018 aylül ayında ilk davamızın kapanması ile yeniden anlaşmalı boşanma dosyasını vermek için başvurma harcı:35,90-tl peşin/nispi harcı:35,90-tl ve -gider avansı adı altında :200,00-tl olarak toplamda 271,80-tl ücret ödedim.dava henüz görülmedi ama harçlarımın iadesini neden ne şekilde isteyebilirim.eşimin bi geliri yok ve çocuğuma çalışarak ben bakıyorum alabileceksem dava giderlerinin geri iadesini talep etmek isterim.yazmam gereken dilekçeye nereden ulaşabilirim ve dilekçe eklerine hangi evrakları koymalıyım.uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, yargılama sırasında yapılan giderler gider avansı olarak yatırdığınız paradan tahsis edilir, ancak harç paraları iade edilmez, gider avansı olarak yatırdığınız paradan harcanmayan kısımların iadesini talep edebilirsiniz, bunun için dilekçe örneklerinden faydalanabilirsiniz dilekçenizde açıklama kısmına “Gider avansı olarak yatırmış olduğum paranın kullanılmayan kısmını tarafıma iade edilmesini saygılarımla arz ederim” şeklinde yazmanız yeterli olacaktır.

  2. Özlem dedi ki:

   Merabalar.. Eşimle anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz bir takım geçimsizlik anlaşamamazlık var ve Bir çocuğumuz var velayeti annede olcak diye anlaştık. Ama eşim asker kaçağı ve mahkemeye gelmek istemiyor. Nasıl olcak bilgi alabilir miyim?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özlem hanım, anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için esinizinde duruşmaya katılması gerekmektedir.

 6. remzıye dedi ki:

  merhaba esım benden bosanmak ısıtıyor ancak gıdıpte dava acmıyor benden beklıyor neden olabılır? 3 yasında kızım var bende kalıcak. kredı cekmıstık hala oduyorum parası banka da ısten ayrıldım cıkıs parasını kendı adıma yatırdım bız ev de kı hrrsey esımın para benım dıye konustuk davayı acmadan paraları cekıp annemın uzerıne yatırsam olur mu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Remziye hanım esinizle anlaşmalı boşanmaya karar verdiyseniz anlaşmalı boşanma protokolünde bütün bu hususları belirtebilirsiniz.

 7. Tugba dedi ki:

  Merhaba iyi gunler. Birbucuk yildir evliyim. Dort aylik bir bebegim var. Esimden ayriyim suanda . Severek ayrildik fakat dönmeyeceğim kesin. Anlasmali bosanacagiz bu yuzden. Nafaka ev falan iatemiyorum . Eşim calistigi icin ben gidip tek basima anlasmali bosanma davasi acabilir miyim? Bir de anlasmali bosanmalarda da hakimler nedenleri soruyor mu? Yoksa sadece dilekceler okunup onay mi veriliyor? Tesekkur ederim

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Tuğba Hanım,
   Davayı siz açabilirsiniz. Bunun öncesinde Anlaşmalı Boşanma Protokolü (buradan ulaşabilirsiniz) hazırlamanız ve sonrasında da anlaşmalı boşanma dava dilekçesi (buradan ulaşabilirsiniz) hazırlamanız gerekiyor. Sonrasında Mahkeme Hakimi önünde de bu durumlar teyit edilerek boşanmanıza karar verilecektir (Hakim tarafından gerekli şartların sağlandığı görülür ise). Davayı açmak için eşinizin gitmesi zorunlu değildir. Bir tarafın gitmesi yeterlidir. Duruşma günü Mahkemede hazır olması istenecektir.

 8. enver dedi ki:

  Merhabalar, eşim yabancı ve 4 çocuğumuz var 7,5,3,1 yaşlarında eşim ile bir sorunum yok ama eşim rahatsız, sadece resmi olarak boşanmamız için ne yapmamız gerek, teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Enver bey,
   Anlaşmalı Boşanma protokolü düzenleyip anlaşmalı boşanma dilekçenize ekleyerek Aile mahkemesine dava açabilirsiniz, muhtemelen ilk celsede boşanmaya ilişkin karar verilir, sonrasında birlikte veya ayrı yaşamak sizin takdirinize kalmış ancak boşanma dilekcenizde ve duruşmada bu durumdan bahsetmemenizi, anlaşamadığınızdan dolayı boşanmak istediğinizi belirtmenizi tavsiye ederiz.

 9. Poyraz dedi ki:

  Merhaba
  Anlaşmalı boşanma protokolü ve boşanma dava dilekçesi yazdırmak istiyorum yardımcı olur musunuz.

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhabalar,
   İlgili personel sizinle iletişime geçmiştir. En kısa sürede çözüm sağlayacağız.

 10. Burcu dedi ki:

  Merhaba adım Burcu 2007 de evlendim. Esim ile ayrılmaya karar verdik. Esim mahkemeyi sen aç diyor ve sonuçta ben açacağım anlaşmalı olarak iki kız çocuğum var biri 7 diğeri 2 yasinda. Eşimden hiç bir nafaka tazminat talebim yok cocuklara da istemiyorum ama kanunen vermek zorunda mı bilmiyorum.bir de açacağım dava ne kadar zamanda sonuçlanir. Mahkemeye boşanmak için başvuru yaptığımda kaç gün sonrasına dava günü veriyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu hanım,
   Anlaşmalı boşanma davası açmak istiyorsanız eşinizle birlikte anlaşmalı boşanma protokolü de hazirlamalisiniz, bu protokol ve dilekçe ile dava açabilirsiniz, her iki tarafta ilk duruşmada hazır bulunduğu takdirde ilk celse karar verilebilir, Anlaşmalı boşanma davası yaklaşık 3-5 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Mahkeme genelde protokolü dikkate alarak karar vermektedir.


Önceki yazıyı okuyun:
Anlaşmalı Boşanma Nedir

Adından da anlaşılacağı üzere; evliliklerini bitirmeye karar veren eşlerin, birbirleri ile anlaşma yoluna gidip, aralarında bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemesi suretiyle...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016