Asgari Geçim İndirimi (AGI) Nedir ve Neye Göre Hesaplanır

A+
A-

Sosyal devlet anlayışının bir ilkesi de vatandaşların eşit refah düzeyine sahip olmasını sağlamaktır. Bu kapsamda vatandaşlarının refah düzeyini yükseltmek konusunda sorumlu olan devletin yaptığı doğrudan yardım ödemelerine ek olarak bazı alacaklarını tahsil etmemesi de mümkündür. Asgari Geçim İndirimi yani AGİ’de devletin tahsil etmediği alacaklar arasında yer alır. Normal şartlar altında alınması gereken vergiden vazgeçilmesi anlamı taşımaktadır çünkü hali hazırda belirlenen en düşük ücretle çalışan işçilere diğer vatandaşlar gibi vergi uygulanması ciddi bir adaletsizliğe neden olacak, kişiler belirlenen asgari ücret düzeyinin altında bir ücretle çalışmış olacaktır. Bu kapsamda asgari geçim indirimi nedir ve neye göre hesaplanır gibi konulara en basit haliyle değinilmesi ve kafa karışıklıklarının ortadan kaldırılarak AGİ’nin neden önemli olduğunun kavranması büyük önem arz etmektedir.

Asgari geçim indirimi hesaplama neye göre belirlenir

asgari gecim indirimi nedir neye gore hesaplanir

Asgari Geçim İndirimi 2018

Asgari geçim indiriminin ne olduğuna ve neye göre hesaplandığına değinmeden önce rakamlardan bahsetmek yararlı olacaktır. Aşağıdaki rakamlar devletin tahsil etmediği alacakları ifade etmektedir, yani AGİ uygulanmasaydı maaşınızdan bu miktarda kesinti yapılacaktı.

 • Bekar 152,21 TL,
 • Evli ve eşi çalışmayan 182,66 TL,
 • Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu 205,49 TL,
 • Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu 228,32 TL,
 • Evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu 258,76 TL,
 • Evli ve eşi çalışmayan 4 çocuklu 258,76 TL,
 • Evli ve eşi çalışmayan 5 çocuklu 258,76 TL,
 • Evli ve eşi çalışan 152,21 TL,
 • Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu 175,04 TL,
 • Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu 197,88 TL,
 • Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu 228,32 TL,
 • Evli ve eşi çalışan 4 çocuklu 243,54 TL,
 • Evli ve eşi çalışan 5 çocuklu 258,76 TL.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstifa Mektubu Örneği

Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Asgari geçim indirimi asgari ücretin brüt kısmıyla ilgilidir ve hesaplama da buna istinaden yapılmaktadır. İşçilerin kendisi için % 50 oranında, çalışmayan eşleri için % 10 oranında, bir ve ikinci çocuk başına % 7,5 oranında, üçüncü çocuk için % 10 oranında, dört ve daha fazla çocuk için % 5 oranında indirim uygulanmaktadır.

Ne kadar indirim yapılacağı bu koşullar altında toplanır ve indirim matrahı ortaya çıkmış olur. Gelir vergisinin ilk dilimi içerisinde maaş alınmasından mütevellit % 15’lik orandan işlem yapılır ve 1,5’le çarpılan indirimli gelir 12’ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplaması yapılır.

Asgari Geçim İndirimi Kimlere Uygulanır?

Gerçek usulde vergilendirilen her ücretli çalışan asgari geçim indiriminden istifade etmektedir. Fakat bası spesifik durumlarda AGİ’nin nasıl uygulanacağı bazı özel düzenlemelere tabi olabilmektedir.

Boşanan Çiftlerin Çocukları ve AGİ Durumu?

Boşanan çiftlerin çocuklarının velayeti kime ait olursa, çocuklar kimin sigortasından yararlanırsa AGİ o kişiye uygulanır. Diğer kişi AGİ’den çocuğu için yararlanma hakkına sahip olmaz.

18 Yaşından Büyük Çocuklar ve AGİ Durumu?

18 yaşından küçük ve 18 yaşından büyük eğitim gören tüm çocuklar için AGİ’den yararlanılabilir. 18 yaşından büyük ve okumayan çocuklar için AGİ’den yararlanma imkanı bulunmamaktadır.

Asgari Geçim İndiriminin Ödenmemesi

AGİ ödemesini işçisine yapmayan işveren İş Kanunu ve Vergi Usul Kanunu’na aykırı bir davranış sergiler ve yaptığı suç nedeniyle Maliye Bakanlığı’na şikayet edilmesi durumunda vergi ziyaı cezasına çarptırılır.

Devlet, AGİ ödemesinin yapılabilmesi adına tahsil etmesi gereken vergileri iş verenden tahsil etmemekte ve bu tahsil etmediği vergilerin işçiye ödenmesini talep etmektedir. Dolayısıyla iş veren için AGİ bir zarara uğrama durumu değildir, devlet alacağından vazgeçmeseydi ilgili ödeme AGİ olarak işçiye değil de vergi olarak devlete yapılacaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı (Püf Noktaları)

Sitemizde daha önceden yayımlamış olduğumuz Taşeron İşçi Kadro Başvurusu Dilekçe Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Asat Dilekçe Örneği : Yeni Abonelik-Adres Değişikliği-İtiraz

ASAT Genel Müdürlüğü; Antalya Belediyesi’nin 1993 yılında belediye statüsünü kazanmasının ardından 2560 sayılı yasa ile su ve atık su hizmetlerini...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016