Asgari Ücretle Çalışanlar Konut Kredisi Çekebilir mi

A+
A-

Tüketiciye kredi sağlayıp sağlamamak her zaman için banka kontrolündeymiş gibi görünebilir, ancak uygulamada durum böyle değildir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kullanımı ve aylık taksit hacmi konularında yapılan bir düzenleme ile tüketicilerin kredi limiti sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla bazı durumlarda bankalar tüketicilere kredi veremez ve daha düşük bir limitle kredi başvurusu yapmaya yönlendirir. Konut kredileri bu durumun en sık yaşandığı bankacılık ürünlerindendir ve her geçen gün daha fazla kişi yalnızca asgari ücretle çalıştığı gerekçesiyle ilgili kredi başvurusuna olumsuz yanıt almaktadır.

asgari ücretlilere konut kredisi

asgari ucretle calisanlar konut kredisi cekebilir mi

Geçtiğimiz yıl içerisinde bu durumun üstesinden gelmek ve asgari ücretli çalışan işçilere de konut satabilmek için gayrimenkul ortakları ile masaya oturan bankalar 240 ve hatta 360 aya kadar vadelendirilebilen mortgage kredilerini pazara koymuştu. Bunun amacı kira öder gibi ev sahibi olmakmış gibi empoze edilse de işin aslı gelirin en fazla % 70’ine kadar taksit ödemesi yapılabilmesiyle ilgili BDDK sınırlamasıydı. Anlaşılabileceği gibi vadeler uzatıldı, % 25 peşinat bulundurma zorunluluğu getirildi ve kalan miktarın 30 yıla yayılmasıyla asgari ücretli çalışanların da gelirinin % 70’inden daha düşük bir miktarda taksit ödemesi yaparak kredi kullanabilmesine imkan verildi.

Yapılan açıklamalar Türkiye’de 13 milyon asgari ücretli çalışanın olduğunu söylese de Sivil Toplum Kuruluşları ve araştırmalar bunun çok daha fazla olduğunu ileri sürmektedir. Hatta Fransız bir araştırmacının uluslararası çapta kabul gören bir çalışmasında dünyadaki asgari ücretli çalışan sayılarına yer verilmişti ve Türkiye’deki sayı çalışan nüfusun % 52’si olarak belirtilmişti. Söz konusu araştırmada dünya üzerinde Türkiye’ye en yakın asgari ücretli çalışan hacmi % 14 ile Sloven’yaydı. (Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler Burçin Yılmaz ve Harun Terzi tarafından hazırlanan “TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRETİN KARŞILAŞTIRMALI BİR ANALİZİ” isimli akademik makalenin 14’üncü sayfasındaki grafiği inceleyebilir.)

Bu bilgiler ışığında düşünülecek olursa asgari ücretli çalışan sayısı ülkemizde azımsanamayacak kadar çok ve bankalar da durumun farkında. Dolayısıyla böylesine büyük bir pazarda bulunan tüketicilerin doğrudan asgari ücretli çalıştığı için konut kredisi kullanamaması bankaların ciddi bir potansiyeli kullanamaması anlamına gelir ki bu bankaların çalışma prensibine oldukça terstir.

Asgari Ücretli Çalışanlar Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

2017 yılı itibariyle asgari ücret bekar ve çocuğu olmayan bir çalışan için 1400 TL’dir. Bu kapsamda tüketiciler maaşlarının % 70’ine kadar taksit ödemesi yapabilmektedir. Dolayısıyla yapılabilecek aylık taksit ödemesi en fazla 980 TL‘dir. Faiz oranları bankadan bankaya ve dönemden döneme değişebileceği için totalde kullanılabilecek kredi miktarından bahsetmek doğru olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiye Finans Katılım Bankasından Sağlık Harcamalarına Finansman

Ne kadar kredi kullanabileceğini hesaplamak isteyen tüketiciler bankalara taksit miktarına göre kredi hesaplatması yapmalı ve kullanabilecekleri maksimum kredi miktarını öğrenmelidir. Yine de mevcut dönemdeki konut kredisi faiz oranlarının ortalaması olarak % 1,1’i baz almak gerekirse tüketicilerin 10 yıl vade için kullanabilecekleri kredi miktarı aşağı yukarı 65 bin TL’dir.

Yine de unutulmaması gereken en önemli nokta bankaların çok rasyonel hareket edecek olmasıdır. Açıkca ifade etmek gerekirse; her ne kadar gelirin % 70’ine kadar kredi taksit ödemesi yapılabilse de asgari ücretin geriye kalan % 30’luk kısmı ile bir ay geçinilemeyeceği aşikardır. Dolayısıyla bankalar maksimum limitte kredi başvurusu yapacak tüketicilerden ek teminat ya da kefil göstermesini isteyebilir. Bu 65 bin TL kredi yani kullanabileceği maksimum limitli krediyi çekmek isteyen çalışanlar içindir, daha düşük limitli kredi çekmek isteyen tüketicilerin bu gibi prosedürlere maruz kalmadan doğrudan kredi kullanabilmesi de olasıdır.

asgari ücretliler ne kadar konut kredisi kullanabilir

asgari ucretli en fazla ne kadar konut kredisi cekebilir

Kullanılabilecek Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?

Kayıtlı veya kayıt altına alınabilecek ek bir geliri olan çalışanlar bu ek gelirleri de beyan ederek kullanabileceği maksimum kredi miktarını arttırabilir. Ek geliri olmayan tüketicilerin teminat vermesi ya da kefil göstermesi gerekir.

Yine aynı şekilde ipotek gösterilerek konut kredisi çekmek de mümkündür. Hatta daha önceden sahip olunan bir ev, arsa, bağ, bahçe, tarla vb. varsa bu varlığın ipotek ettirilmesi itibariyle kullanılacak konut kredisinin faiz oranlarının düşürülmesi dahi sağlanabilir. Bilindiği gibi özellikle konut ipotekli konut kredisinin tahsil edilememe riskinin neredeyse sıfır olması itibariyle bankalar faiz oranında indirime gitmektedir. Sonuç olarak amaca ulaşılacak ve faiz oranının düşmesi dolayısıyla kullanılabilecek maksimum kredi limiti artacaktır.

asgari ücretliler için konut kredisi hesaplama

asgari ucretlilerin konut kredisi hesaplamasi nasil olur

Asgari Ücretli Çalışanın Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Ülkemizdeki konut fiyatları baz alındığında aşağı yukarı her asgari ücretlinin neredeyse kredi limitinin tamamını kullanması gerektiği düşünülebilir. Bu durumda ek teminat ya da ipotek gösterilemeyecekse bankalar riskin yüksek olması nedeniyle kredi başvurusunu reddedecektir. Fakat kredi notu çok yüksek olan tüketiciler daha önceki dönemlerde finansal yükümlülüklerini yerine getirdiğini bankalara gösterebilir ve bu sayede yeni çekilecek krediden doğacak sorumlulukların da yerine getirileceğini ortaya koyabilir. Dolayısıyla kredi notunun özellikle konut kredisi için başvuru yapacak asgari ücretlilerde 1500 ve üzeri olması çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcraya Düşen Ev Konut Kredisi Çekerek Alınabilir mi

Asgari Ücretliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Yukarıdaki başlıklarda bankaların asgari ücretli çalışanlara nasıl ve ne şartlar altında kredi sağlayabildiğine, söz konusu kredilendirme sürecinin ne gibi kısıtlamalara tabii olduğuna değinildi. Kısaca özet geçmek gerekirse asgari ücretli çalışan ve aylık gelirinin % 50’sini geçmeyecek şekilde taksit ödemesi yapmayı kabul eden tüketicilerin çoğu zaman ek teminat ya da kefil göstermesine gerek kalmaksızın konut kredisi çekmesi mümkündür, ancak gelirinin % 70’ine denk gelecek şekilde taksit ödemesi yaparak maksimum limitle kredi çekme isteğinde olan tüketicilerin çoğu zaman teminat, ipotek ya da kefil göstermesi gerekir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Asgari Geçim İndirimi (AGI) Nedir ve Neye Göre Hesaplanır

Sosyal devlet anlayışının bir ilkesi de vatandaşların eşit refah düzeyine sahip olmasını sağlamaktır. Bu kapsamda vatandaşlarının refah düzeyini yükseltmek konusunda...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016