Askerlik Tecil Dilekçesi Örneği

A+
A-

Askerlik, erkek olan her Türk vatandaşının yapması gereken vatani görevidir. 21 yaşını doldurmuş her erkek birey askerlik görevini yapmak üzere celp edilir. Ancak, öğrencilik nedeniyle veya geçerli başka bir nedenden dolayı askerlik tecil edilebilir. Askerlik süresi 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya kadar ertelenebilir. Okulla ilişiğini kesen 29 yaşının doldurulmamış lise mezunlarının 3 yıl, Üniversite mezunlarının 2 yıl tecil hakkı bulunmaktadır. Şimdi size konu hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi aktararak; askerlik tecil dilekçesi örneği paylaşımında bulunalım.

Askerlik Tecil İşlemi İçin Gerekli Belgeler

 • Mezuniyet Belgesi ve 4 adet fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı ve 4 adet fotokopisi
 • 6 Adet Vesikalık Fotoğraf

Gerekli belgelerle askerlik şubesine müracaat edildiğinde, askerlik şubesi tarafından verilen 2 adet form doldurularak şubeye teslim edilir. Sonrasında aile hekimliğinden alınan askerliğe elverişli olduğuna ilişkin rapor şubeye teslim edilerek tecil işlemi tamamlanır.

Askerlik Nasıl Tecil Edilir

Askerlik tecil işlemi, lise mezunları, üniversite mezunları, yüksek lisans ve doktora yapanlar açısından süreler konusunda farklılıklar göstermektedir. Genel olarak askerlik tecil işlemi için yukarıda belirttiğimiz belgelerle birlikte askerlik şubesine şahsen müracaat edilmesi gerekmektedir. Lise ve üniversite okuyanlar 29 yaşına kadar.  Yüksek Lisans ve doktora eğitimi görenler 35 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler.

askerlik tecili dilekçesi

Askerlik tecil dilekçe örneği

Öğrencilerin Askerlik Tecil İşlemleri

Öğrencilerin tecil işlemleri, okudukları okullar aracılığıyla askerlik şubesine öğrencilik durumları bildirilerek yapılır. Okuyan öğrencilerin tecil işlemi için askerlik şubesine gitmesine gerek yoktur.

Açık Öğretim Öğrencilerinin Askerlik Tecil İşlemleri

Açık Öğretim Öğrencileri de diğer lise ve üniversite öğrencileri gibi okudukları müddetçe 29 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler. Açık öğretim öğrencileri, açık öğretim bürolarından aldıkları öğrenci belgesi ile askerlik şubesine müracaat ederek tecil işlemini yapabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bursa Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve Hizmet Birimleri

Askerlik Tecil Süreleri

 • Lise ve Üniversite öğretimi görenler için 29 yaşına kadar
 • Yüksek lisans ve doktora yapanlar için 33 yaşına kadar
 • Lisanslı sporcular 33 yaşına kadar
 • Abisi veya kardeşi askerlik yapanlar, kardeşlerinin veya ağabeylerinin askerlikleri bitinceye kadar
 • Fazla kiloları olan bireyler, bir sonraki yıla kadar
 • Yurt dışında çalışma ve oturma iznine sahip olan bireylerin belgeleri ile bulundukları konsolosluklara başvurarak 38 yaşına kadar
 • Yüksek öğrenim mezunu olup da, çalıştıkları yurt içi ve yurt dışında bilimsel çalışmalar, dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme yaptıkları, çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar
 • Tedavi altında tutulması zorunlu olan hastalığı yoklama heyeti doktorları tarafından tespit edilen bireylerin askerlikleri tecil edilir.

Askerlik Tecil Başvuru Dilekçesi

Askerlik tecil işleminin nasıl yapılır ve yapılacak işlemlerle ilgili olarak yukarıda kısaca bilgi vermeye, bununla birlikte sitemizde askerlik tecil başvuru dilekçe örneği hazırlayarak istifadenize sunmaya çalıştık. Askerlik tecil başvuru dilekçesi örneği üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uyarlama yapabilirsiniz.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Askerlik Tecil talep dilekçesi

Askerlik Tecil Dilekçesi Örneği 2019 Güncel

Dilekçe örneğimizi PDF formatında indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Askerlik Tecil Dilekçesi Örneği

Tecil işlemleri konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için bu yazımıza da göz atabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 23 yaşındayım daha önce acik lise okurken askerliği 3 yıl süreyle tecil ettirdim ve bir daha tecil ettirebilirmiyim açık liseden yeni mezun oldum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey tekrar askerliği tecil edebilmeniz için eğitime devam etmeniz gerekmektedir, en azından AÖF fakültesine kayıt yaparak tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Murat dedi ki:

   Merhaba bu gün askerlik şubesine gittim mezun olduğuma dair belgeyi vererek 3 yıl daha tecil ettim cevabınız için teşekkür ederim

  3. Mustafa dedi ki:

   Merhaba ben 2015 tarihinde yüksek lisansa başladım 2018 de tez döneminde iken yüksek lisanstan kaydımı sildim ve başka bir bölüme kayıt yaptım. Kayıt tarihim 17.01.2018 enstitü tecil için yazı yazmış ama daha tecil olmamış ve şubeye götürüldüm polisler tarafından tecilim yapılır mı yapılmaz mı

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, Tezli yüksek lisans maksimum bitirme süresi 6 yarıyıl yani 3 yıl olduğundan askerlik 3 yıl 4 ay tecil edilir, fakat tezli yüksek lisansın 2 yılda bitirilmesi durumunda mezun olunan tarihte öğrencilik ile ilişik kesildiğinden askerlik tecil süresi biter. Bu durumda mezun öğrencinin askerlik şubesine giderek 1 yıl daha tecil etme hakkı olur. Bu süre içerisinde doktora eğitimine başlanılarak tekrar askerlik tecil ettirilebilir.

  5. Mustafa dedi ki:

   Ben yüksek lisanstan mezun olmadan kayıt sildim. Yeni bölüme kayıt yaptırdım

 2. Mustafa dedi ki:

  Bu durumda tecil hakkı yeniden başlamaz mı öyle okudum Yorumlardan

 3. Ensar dedi ki:

  İyi Günler!

  Annemden dolayı doğumla Rusya vatandaşıyım.Rusya da doğdum ,orda da yaşıyorum.
  Askerliğimi tecil ettirmek istiyorum.Konsolosluklar farklı farklı dökümanlar istiyorlar( Çalışma belgesi,Türkiye Cumhuriyeti pasaportu vb.)
  Gerekli dökümanların listesini ve birer örneklerini bulmama yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Ensar Bey;
   Maalesef bu konuda herhangi bir belge örneğimiz yok. Ancak uluslararası ilişkilerde kurallar biraz daha katı olduğu için; mağduriyet yaşamamanız adına tedbiren ilgili konsolosluktan belge örneği talep etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 4. resul dedi ki:

  Merhaba

  Staj memur olduğumdan dolayı askerlik tecil yönetmeliği resmi gazetede 1111 sayılı kanun gereği tecil hakkım vardı, fakat Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğü özlük bölüm şefi böyle bir hakkım olmadığını iddia ettiği için bugün kadar hep bakaya düşmek orunda kaldım. Üniversite sınavına girdim fakat bi sonuç çıkmadı. şuan maddi sıkıntılar ve düğün yapacağımdan dolayı askerlik tecilim için gerekli ilgili makamlara dilekçe versem sizce nasıl bir sonuç alırım?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Resul bey, Askerlik Tecil İşlemi ile ilgili Askerlik Şubesine Başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, bizim bu konuda kesin olarak, olur veya olmaz dememiz doğru olmayacaktır. Normal şartlarda eğitim nedeniyle askerliğinizi tecil edebilirsiniz, yine de farklı bir durumdan dolayı tecil olup olmayacağını askerlik şubenizden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

 5. İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben liseyi bitirir bitirmez askerliğimi tecil ettirdim 2017 aralıkta tecilim bitti 2018 şubatta askere gitmem gerekiyordu gitmeyip sınavı bekledim bu arada yoklama kaçağı halindeydim girdim ve bölüm yazdım okul geldi e devlette öğrenci görünüyorum ama erteleme hakkı yok diyorlar kafam almadı nasıl erteleme işlemi yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey, bu konuda en doğru bilgiyi, Askerlik Şubesine bizzat veya bir yakınınız aracılığıyla Başvurarak öğrenebilirsiniz.

  2. Fatih dedi ki:

   Ibrahim dostum eger ki bu yorumu görürsen bana ne yaptigini anlatır mısın? Benim benzer bir durumum var okul da 3 sınav hakkını kullanıyorum kaydim sildiindi fakat subatta tekrar kayit olacagim o arada ocak ta yoklama kacagı olursam fakat subatta kayit olursam tecil olur mu cok merak ediyorum luyfen yorumumu gorursen ara 053********

 6. Mustafa dedi ki:

  merhabalar ben 2012 üniversite kayıtlıyım ama kaydımı sildirdim bitiremedim şimdi 3 yıl erteletebilirimiyim askerliğimi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, Üniversite kaydınızı sildirdiğiniz için askerliği erteleme şansınızın olmadığı kanaatindeyiz yine de ayrıntılı bilgi için Askerlik Şubesine başvurmanızı tavsiye ederiz.

 7. ismail dedi ki:

  merhaba. 2016 lisans mezunuyum. ikinci üniversite okuyorum. 2018’de tecil hakkım bitti. ama bazıları okuduğun ikinci üniversite ile tecil ettirebilrisin, 29 yaşına kadar hakkın var diyorlar. lisans mezuniyetimin üzerinden 2 yıl geçti tecil hakkım yok, eğitim gerekçesi ile tecil imkanım var mıdır?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İsmail bey, ikinci üniversite nedeniyle tecil hakkınızın olmadığını biliyoruz ancak bu konuda daha net bilgiyi Askerlik şubelerinden edinebilirsiniz.

 8. Uğur dedi ki:

  Merhaba mesleki açıktan okuyorum 21 yaşındayım daha önce ekc2 ile 2 kez tecil ettirdim aralık 31 tecilim bitiyor daha tecil hakkım varmıdır ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur bey, bu konuda ayrıntılı bilgi almak için askerlik şubesine başvurmanız daha faydalı olacaktır.

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim 31 Aralık 2018 tecilim bitiyor görünüyor AÖF 2.sınıf öğrencisiyim okul kendi tecil eder mi yoksa benim mi yapmam gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, AÖF öğrencisi iseniz üniversite tarafından öğrencilik durumumuz askerlik şubesine bildirilerek tecil işlemi gerçekleştirilmekte, yine de öğrencilik ile ilgili yaş ve öğrenim süresi ile ilgili engel durumlar var bu nedenle daha detaylı bilgi için askerlik şubesi başkanlığına başvurmanızı tavsiye eseriz

 10. Uğur dedi ki:

  Merhabalar ben 2 yıl üni mezunuyum mezun olduktan sonra şubeye gidip askerligimi 2 yıl tecil ettirdim bu yıl dgs sınavını kazandım maddi durumlardan dolayı gidemedim tecilimde ay sonu bitiyor tekrar tecil ettirme şansım varmı sınav için

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur bey, Üniversiteye kayıt yaptırmadığınız ve tecil sürenizin de bitmesi nedeniyle yeniden tecil edemeyeceğinizi düşünüyoruz ancak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla Askerlik Şubesine Başvurmanızı tavsiye ederiz.

 11. Cihat dedi ki:

  Merhaba ben bir böbrek taşı hastasıyım sağ böbreğimde 9 mm böbrek taşı Tedavi Olmam Gerek mevcut askerlık yoklamasında bunun tespit edilmesi halinde bana hangi prosedür uygulanır ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cihat bey, Askerliğe engel sağlık probleminizin olması halinde buna ilişkin olarak Askerlik Şubesi Tarafından sağlık kuruluşlarına sevkiniz yapılarak rapor aldırılmakta, bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için bulunduğunuz yerdeki askerlik şubesine başvurabilirsiniz.

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben universiteye 4eylul 2018 de kayıt oldum fakat uniye gitmedim hic. Ama e devlette olsun ösymde olsun okuyor gorunuyorum. Askerlik tecilimde 31 aralik 2018de bittiyordu ve geçti suan subatin 1ine kadar son yoklamaya tabi yazıyor. Bebim ne yapmam lazım universite otomatik tecillemiyormu ilk defa uniye kayıt oldum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, kayıt işleminizi gerçekleştirmiş olmanız halinde üniversite öğrencisi sayılırsınız, devamsızlık farklı bir şey, yine de askerlik şubesine başvurarak daha fazla ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, tecil işlemi okul tarafından gerçekleştirilmişse sorun yok şayet gerçekleştirilmemişse üniversiteden alacağınız öğrenci belgesini askerlik şubesine vererek tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 13. Yunus dedi ki:

  Merhaba 4 yıllık üni mezunuyum. Temmuz’da tecilim bitiyor. Askerliğimi bir sonraki celp dönemine erteleyip daha sonra da eylülde aöfle erteleyebilir miyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yunus bey bu konuda kesin bilgi için Askerlik Subesi Başkanlığına başvurmanızı tavsiye ederiz.

 14. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben askerlik yoklamamı yaptırdım mayıs ta askere gidicem ama ailevi nedenlerden dolayı gitmem mümkün değil dilekçe ile erteleme şansım var mı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Askerlik tecil işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi askerlik şubelerine başvurarak edinebilirsiniz, bazı durumlar askerliğin tecil edilmesi için gerekçe olarak kabul edilebilir ancak mazeretinizin kabul edilebilir olup olmadığına ilgili askerlik şubesi karar verecektir.

 15. Ahmet dedi ki:

  Yasim 23 sene sonuna kadar tecil hakkim var ondan sonra yeni cikan yasa ile yok ailemin saglik sorunlari var bununla ilgili dilekce yazip saglik raporlari ile versem tecil yapabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Normal tecil süresi dolduktan sonra mazerete tabi olarak tecil işlemleri yapılabilmektedir ancak tecil işlemlerinin ayrıntısına ilişkin askerlik şubesi başkanlığına başvurarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 16. Muharrem dedi ki:

  Merhaba. Ben 2019 Temmuz ayında bağlı bulunduğum yüksek öğretim kurumundan mezun oldum. İlişik kesme işlemlerini yaptırdım fakat Askerlik şubesine bu durumun bildirilmesi gerektiğini bilmiyordum. 4 ay sonra bildiri yapsam sorun çıkarmı.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muharrem bey,
   Normalde bu durumu üniversitenin bildirmesi gerekiyor ancak bazı üniversitelerde askerlik şubesine bildirim yapılmamaktadır, siz yine de askerlik şubesine başvurarak bildirimde bulunabilirsiniz, aksi halde olumsuz bir durum ile karşılaşabileceğiniz kanaatindeyiz.


Önceki yazıyı okuyun:
Askerlik Tecil Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

Askerlik, 20 yaşını doldurmuş  her Türk erkeğinin vatani görevidir. Her Türk genci   Türkiye devletinin istiklal ve hürriyetini   ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016