Askerlik Tecil Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

A+
A-

Askerlik, 20 yaşını doldurmuş  her Türk erkeğinin vatani görevidir. Her Türk genci   Türkiye devletinin istiklal ve hürriyetini   ve vatanını korumak için harp  tekniklerini öğrenmek zorundadır. Türkiye’de askerlik kutsal ve şerefli bir görevdir. Aslında Türk tarihinde askerlik görevden daha çok gönüllülük ve koşarak gidilen bir hizmet olmuştur. Devlet resmiyetinde ise  subay, astsubay gibi sürekli Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde görevli  üniformalı kişiler ile askerlik mükellefiyeti taşıyan er ve erbaşlara asker denir.

Askerlik tecil yaptırma işlemi nasıl olur

Askerlik Tecil Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır : Tüm Süreç Detaylı Anlatım

Askerlik İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Askerlik kanununa göre Türk uyruğundaki sağlıklı her erkek askerlik yapmak zorundadır. 20 yaş ile 41 yaş arasında askerlik görevi yapılmalıdır. Kişinin 20 yaşına girdiği ocak ayı ile 41 yaşına girdiği ocak ayına kadar askerlik görevi yapılmış olmalıdır. Askerlik yapılabilecek dönemler yani bu 21 yıllık askerlik çağı üç devreye ayrılır.  Yoklama devri, kişinin askerlik çağına girdiği ve askerlik şubesine gönderildiği zamana kadar geçen evredir. İlk yoklamada askere alınacak miktar tespit edilir, kişinin kimlik ve adres bilgileri alınır. 1 Nisan ve 15 Mayıs tarihlerini kapsayan süreçtir. Son yoklama da ise askerliğe çağrılır ve askerlik kararı verilir. Yoklama devrinden sonra diğer devir ise muvazzaflık devridir. Askerlik şubesinden sevk aldığı tarihte başlayan bu devir terhis tarihinde sona erer. Bundan sonraki devir de yedeklik devridir. Bu devir de kişinin terhisiyle başlar ve 41 yaşının Ocak ayına kadar devam eder. Seferberlik halinde kişi askere çağrılabilir. Diğer bir askerlik çeşidi de bedelli askerliktir. Bedelli askerlik ise devletin belirlediği belli bir Türk lirasını ödedikten sonra sadece 2 aylık bir temel eğitim alınmasıdır.  Günümüzde askerlik süresi yükseköğrenimini tamamlayan erkekler için kısa dönemdir. (6 ay) yüksek öğrenimini tamamlamış kişiler için bu süre aynıdır.

Tecil Ettirmek Nedir?

Kelime anlamı olarak ertelemek anlamına gelmektedir. Askerlikte tecil ettirmek de askerlik görevinin   eğitim gibi ya da başka bazı sebeplerle ertelenerek 41 yaşından önce uygun bir zamanda yerine getirilmesidir.  Hayat bazen insanın başına beklenmedik zamanlarda beklenmedik durumlar getirebilir ya da iki görev aynı zamanda yapılmak zorunda kalınabilir böyle durumlarda erteleme yapılır. Askerlik de iki görevin çatıştığı durumlarda başka zamana ertelenerek yapılabilir. Her Türk erkeği için askerlik zorunluluk değil şanlı ve kutsal görevdir. Her anne çocuğunu, evladını askere gönderirken gururla gönderir.

Türk genci de gururla askerlik görevini yerine getirir ve bu görevde öğrendiklerini harp durumunda ya da vatanı savunması gerektiğinde kullanır. Türk ve asker kelimelerinin nerdeyse aynı olduğunu tarih birçok kişiye öğretmiştir.  Herhangi bir özel sebebi olmayan gençler askerlik hizmetini yerine getirir. Ancak herhangi bir özel sebebi olan kişiler de tecil ettirebilir. Tecil ettirmek de bu görevi yapmamak değil, sadece zamanı geldiğinde bu hizmeti ve bu görevi en iyi şekilde yapabilmek ve öğrenebilmek içindir. Herhangi bir özel  Peki birçok kişinin kafasını karıştıran Askerlik Tecil ettirme işlemi nasıl yapılır?  Bu sorunun cevabı da diğer başlıktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dernek İstifa Dilekçesi Örneği : Nasıl İstifa Edilir

Tecil Ettirme İşlemi Süreci

Tecil ettirmek için kişilerin eğitim, deprem, sağlık , ailevi nedenler gibi birçok sebebi bulunabilir. Genellikle üniversite okuyan bireylerin askerlik yaşları ve eğitim süreleri aynı zamana denk gelebilmektedir.  Asker kaçağı durumuna düşmemek için ise bir an önce tecil işleminin yapılması gerekmektedir.  Ortalama 20 yaşındaki bir kişi üniversitede olmaktadır. Eğitim nedeniyle de askerliği tecil ettirmek zorunda kalmaktadır. Genellikle lise ve dengi mezunları askerliği 3 yıl tecil ettirebilme hakkına sahiptir. Üniversite mezunları 2 yıl daha tecil ettirebilir üniversite sonrasında ise yüksek lisans doktora gibi sebeplerle 1 yıl daha tecil ettirebilirler. Toplamda  6 yıl tecil ettirme hakkına sahiptir. Yüksek lisans ve doktorada 35 yaş sınırı olmak kaydıyla 1 yıl tecil ettirebilmektedir.

Askerlik tecil ettirme kriterleri bulunmaktadır. Lise veya üniversite sebebiyle 29 yaşına kadar tecil ettirme hakkı vardır. Eğitim sebebiyle tecil ettirme de örgün eğitim şartı bulunmamaktadır.  Yüksek lisans veya doktora sebebiyle 35 yaşına kadar tecil ettirebilir. Kilo gibi sebeplerle sadece diğer yıla kadar tecil hakkı vardır. Lisanslı sporcular ise 33 yaşına kadar tecil ettirebilir. Ailesinden kardeşi ya da büyüğü askerlik yapan kişiler o kişi dönene kadar askerliğini erteletebilir. Bilim için çalışan kişiler 36 yaşına kadar askerliğini erteletebilir.   yurtdışında yaşayan kişiler de 38 yaşına kadar, hastalığı veya tedavisi sebebiyle olan kişiler de tedavi sürecinin sonuna kadar askerliği erteletebilir. bu kriterlere bağlı  ve uygun olarak tecil işlemi yapılır.

Askerlik tecil ettirmek için gerekli belgeleri hazırlayarak askerlik şubelerine gitmek gerekmektedir. Belgelerle gitmek işlemi hızlandırarak zaman kazandırır. Askerlik işlemleri şuan için internet üzerinden yapılamamaktadır. Askerlik şubelerine gitmek gerekmektedir. Tecil işlemini bulunduğunuz  yerdeki ikamet adresinizdeki askerlik şubesinden yapmak gibi bir  zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aile Mahkemesi Görev ve Yetki Alanı

Tecil İşleminde İstenen Belgeler

  • Öğrenciyseniz öğrenci belgesi mezun olduysanız diplomanızın aslı veya noter onaylı bir örneği(Bu belgelerin 4 adet fotokopisi)
  • Nüfus cüzdanı ve ya sürücü belgesi 4 adet fotokopisi
  • 6 adet biyometrik fotoğraf
  • Sağlık problemleri nedeniyle ise aile hekiminden sağlık raporu

Askerlik şubesine bu belgelerle gidildikten sonra verilen 2 adet form doldurulur. Bu form sonunda askerliğin ne kadar tecil ettirileceği bilgisi o sırada verilmektedir. Erken saatte askerlik şubesine belgeleriniz hazır şekilde giderseniz 30 dakika ile 2 saat arasında tecil işlemlerinizi halledebilirsiniz.  En çok sorulan sorulardan biri olan liseden mezun olan ve üniversiteye yerleşen kişilerin tecil işlemi yaptırmasına gerek var mıdır? Sorusudur. Üniversiteye yeni başlayan kişilerin tecil işlemi otomatik yapılmaktadır. Ancak üniversiteden yeni mezun olan kişiler asker kaçağı durumuna düşmemek için 2 ay içinde askerliğini tescil  ettirmelidir.

Ayrıca 2. üniversite okuyan kişilerin tecil işlemi yaptırıp yaptıramayacağı diğer sorulan sorulardandır. 2 üniversite okuyan veya okuduğu bölüme denk veya okuduğu bölümün aşağısında bölüm okuyan kişiler askerliği tecil ettirme gibi bir hakkı yoktur. Çift anadal veya yan dal gibi sebeplerle okulu uzayan kişiler bunu askerlik şubesine bildirmelidir. askerlik tecil işlemini yaptırmayan kişiler asker kaçağı durumuna düşebilir ve bunun da kanunda çeşitli cezaları bulunmaktadır. çok uzun sürmeyen tecil işlemini yaptırarak bu cezalardan dolayı mağduriyet yaşamamanız daha iyi  olur.

Askerlik yerinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Askerlik tecil işlemi ile ilgili dilekçe örneği için buraya tıklayınız.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Asgari Ücretle Çalışanlar Konut Kredisi Çekebilir mi

Tüketiciye kredi sağlayıp sağlamamak her zaman için banka kontrolündeymiş gibi görünebilir, ancak uygulamada durum böyle değildir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016